Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Laguna, Renault Laguna
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Jurnal de Bord
nic_otava
In primul rand bine v-am gasit stimati colegi!
Sunt proaspatul posesor al unui/unei(?) Renault Laguna 2.1, din 2001, 1,9 dCi, 120 CP, 145.300Km, varianta de echipare Initiale, 6+1 trepte, culoare alba.

Cum am ajuns sa aleg Laguna? Simplu! Design, confort si siguranta.
Am citit amanuntit topicurile despre Laguna, inclusiv despre accidentele suferite de colegi si am analizat cam 2 luni piata in cautarea unui autovehicul care sa indeplineasca cele cateva conditii de mai sus. In plus au intervenit si doleantele sotiei (va rog sa nu radeti!): airbaguri (minim 6), climatronic si perdelute (locurile din spate si luneta).
Am gasit destule si diverse, la preturi mai mici sau mai mari. Cele nemtesti – insipide si cam scumpe la dotari, cele japoneze frumoase dar si mai scumpe! Nefiind nabab, am optat pentru un compromis!

Tehnica m-a cam omorat! La 20km de unde am cumparat-o, turbina a murit, nu fara a arunca ulei cam peste tot. Telefon la fostul proprietar (fara amenintari), prezentat problema, analizat, am solicitat o turbina pe care a si platit-o.
Ce am mai schimbat pentru linistea mea:
- schimbat cele 2 amortizoare de pe fata, unul avea tija indoita;
- bielete antiruliu cu capete de bara tot pe fata;
- uleiul cu filtrul de ulei;
- filtrul de aer si motorina;
- cureaua de distributie, rola intinzatoare si pompa de apa;
- curatat EGR fara cuvinte ce era acolo (am poze!);
- curatat intercooler, ca era plin de ulei;
- epuratorul de aer curatat si asta;
- izolat cu silicon acolo la dumper unde se imbina EGRul ca nu am gasit garnitura;
- schimbat garnitura de la tacheti (sper sa nu spun o prostie!);

Observatiile mele
Plusuri:
- confortabila, la 150km/h, poti sa joci table (desi nu e indicat);
- destul de rapida la drum intins, repriza interesanta;
- usor de manevrat;
- stabila pe viraje, in limita bunului simt (testata in curba la 130km/h);
- placuta la condus;

Minusuri:
-Pare cam fragila;
-Repar o scurgere de ulei si dupa 200km apare altceva;
-Piesele la reprezentanta ... fara cuvinte;


To do:
-Inca arunca ulei pe la chestia aia de langa dumper care se misca sus-jos (nu stiu cum se numeste);
-Vibratie in volan la 90-100 km/h, trebuie echilibrate rotile, dar dupa ce pun anvelope noi;
-Culisarea scaunelor inainte/inapoi nu functioneaza cum trebuie (se pare ca sunt rolele stricate) – nu am gasit pe forum rezolvarea acestei probleme, dar mai caut;
-Vreau sa anulez senzorii de la roti, ca nu merg 2 dintre ei si la ce drumuri avem… mai bine lipsa;
-Greieras intre geamul de la bord si carcasa bordului,iI rezolv si pe asta;
-Verificat cateva furtunuri, ca am senzatia ca nu sunt puse chiar in regula.

Acum intrebari:
1.Nu am un mecanic bun in Bucuresti, puteti sa imi recomandati vreunul? Nu ma trimiteti la Renault ca nu am duc, am lucrat in vanzari auto vreo 3 ani si… mai bine o lasam pe alta data.
2.Testul clip, nu stiu unde sa il fac, ceva recomandari?
Cam asta este, revin cu poze dupa ce o spal. Inca ceva, jantele sunt AEZ, cu multe spite si arata bine dar trebuie roluite.

Va doresc asfalt uscat!
Kojak
...interesanta alegere, sa o conduci sanatos! smile.gif

Care a fost pretul de achizitie?
ady85btz
S-o stapanesti sanatos si sa va bucurati de ea!
antifizic2
cauta meserias reno care sa iti faca masina fara sa dea factura sau la atelierul de la el de acasa eventual

e o masina destul de complicata si daca nu se pricep oamenii care umbla in ea o pot strica mai mult decat sa o repare

roluieste jentile cat de repede, poate nu simpti batai in volan dar mecanica masinii simpte si sufera de la jenti indoite

Lideru
sa o stapanesti sanatos! si urmeaza sfaturile lui Antifizic..


a, si poze?

apropo, a fost luata de noua ? biggrin.gif
Kojak
QUOTE(nic_otava @ 7 Apr 2008, 18:11)
In primul rand bine v-am gasit stimati colegi!
Sunt proaspatul posesor al unui/unei(?) Renault Laguna 2.1, din 2001, 1,9 dCi, 120 CP, 145.300Km, variant de echipare Initiale, 6+1 trepte, culoare alba.
*



@Lideru:

...ai sarit cate un rand cand ai citit wink.gif
nic_otava
Pretul a fost 7.300 euro, fara ce am mai bagat in ea. Mi se pare un pret ok, putea fi mai mic, dar… asta este.
@antifizic: multumesc de sfat, simt batai in volan, jantele le roluiesc dar inca ezit asupra gumelor cu care sa o incalt! Intre Marangoni Vanto si Dunlop SP1, cam asta e bugetul (4x250 roni).
Nu gasesc mecanic in Bucuresti, am un super meserias in Timisoara, dar ma omoara drumul pana acolo, deci inca mai caut.

Anyway, multumesc de urari smile.gif

Octavian
popel2popel
Ai gasit mecanic bun in Bucuresti?
Adrian00
Si ce vrei sa-ti raspunda? biggrin.gif

Ultima activitate: 2nd February 2009 - 18:24
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.