Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Cd-player original
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Twingo
mateim
caut cd-player original pt twingo daca are cnv astept un semn???
bubu782001
Ca sa ai o pista mai buna cauta modelul de pe solenza sau logan (primele vesiuni) - modelul: Tuner List cu afisaj. Este EXACT cel de pe twingo cu exceptia ca acesta (cel de pe solenza/logan) este NEGRU, si are afisaj pe fond portocaliu fata de cel original de twingo care este de culoare GRI si are afisajul pe fond GALBEN.

Tin sa precizez ca sunt IDENTICE si la mufe ceea ce inseamna ca poti folosi cu incredere acea "telecomanda" de sub volan. De fapt ce sa mai o lungesc..sunt unul si acelasi device..customizat doar pe culoare.


PS uite ca am pus si doua poze.

Deci cauta pe la baieti modelul de pe solenza si o sa ai mai mari sanse + ca o sa il gasesti mai ieftin. Tin sa specific ca in ciuda faptului ca este "doar" cu player CD + Radio RDS are un sound foarte calitativ si sunt foarte robuste. Original este fabicat de Phillips modelul se cheama 22DC239/62.
mateim
ms mult.....stiu modelu da nu stiam ca se potrivesc comenzile pe volan ms mult pt informatie smile.gif
bubu782001
Nici o problema. De aia suntem aici ca sa ne ajutam cu pareri/sfaturi si sa ne informam (pana la urma de asta e un forum). Si eu folosesc acel CD Player de pe o Solenza si functioneaza PERFECT. Ma refer atat la comenzile de la volan si mufele care sunt standard ISO. CD Playerul acesta suporta 4 canale in modul 4 x 30 Watt sau 2 x 30 Watt (spun asta din specificatiile tehnice ale finalului audio - TDA7385 Quad Bridge Car Radio Amplifier pt cunoscatori) Eu zic ca este destul de bine pt o masinuta asa de mica (boxe ca lumea sa avem).
Acuma nu vreau sa fiu carcotas..insa am vazut si CD Playerul original si sincer nu prea mi sa parut asa de interesant (culoarea aia galbena de la display este cam naspa si il cam urateste). Portocaliul ala de la versiunea de la solenza/logan personal il vad mult mai frums.
mateim
da cred ca voi gasi rapid prin targ prin vitan.....nu de alta dar insist pt cd palyer originale pt ca mi se par f utile comenzile din spatele volanului
claus111ro
Salutare neicusorilor!!!
Caut si eu sa inlocuiesc radio-casetofonul original cu un radio-cd cu mp3, dar care sa aiba comenzile originale (ma refer la cele de la volan). Si daca mai are si un raport pret-calitate sunet ok.... Multam mult!

bubu782001
Dupa cum am spus...citeste in randurile de mai sus OEM de Twingo sau de Dacia Solenza / Logan (identic de altfel ca cel OEM numai culoarea difera).
Ar mai fi solutia in care iei una bucata mp3 player / cd player facut de alta firma si folosesti un adaptor pt comenzile de la volan (aceste adaptoare sunt dedicate pt fiecare producator /model de mp3 player sau cd player).
Partea proasta a lucrurilor este ca acestea interfata costa destul de mult..(intre 30 - 100 euro) + ca daca mai pui si niste boxe ceva..deja te ajungi...
Ma rog..daca cineva considera ca se merita atata investitie..e alta poveste.
Cam asta ar fi de spus..asa ca ..spor la cautat.

Aaa ar mai fi ceva. Pt mp3 payer se poate foarte simplu folosi un modulator FM. Si gata si cu asta. (ideal ar fi ca modulatorul FM sa aiba si functie de RDS ca vor aparea si numele melodiilor pe display din moment ce si radioul are RDS)
bubu782001
Revin cu cateva poze cu CD-playerul original de twingo.

alexmitzu
salut, daca gasiti va rog sa ma tineti si pe mine la curent smile.gif ms
bubu782001
Ce aveti mai cu porcariile alea? In afara de faptul ca sunt GRI si se "integreaza in absolut" smile.gif) habar nu au sa citeasca mp3-uri. Puteti cauta MP3 playere culoarea gri. Sigur exista. Iar pe partea cu comenzile la mana exista adaptoare.
alexmitzu
eu as vrea sa o pastrez cat de cat originala, macar la interior biggrin.gif
bubu782001
Mda...
ticuta
Eu mi-am pus modulator cu stick de 2 gb la bricheta si nici nu-mi sare cd-ul ,nici nu mi se incurca caseta .E o optiune.
azaghorth
@alexmitzu

Gasesti CD-player si RC original pe ebay.de...smile.gif
Partea proasta e ca CD-playerul ajunge pe la 100Euro....sad.gif
Chiar am urmarit cateva licitatii in ideea ca poate prind unul mai ieftin.
Ghinion,tot pe la 100euro ajung,la care mai pui pana in 20euro transportul.
RC gasesti mai ieftin, am vazut cateva sa se vanda pe la 10-15euro+transport.
Mai gasesti si navigatie+CD (Becker Traffic Pro) dar tot pe la 100euro se invart,sau mai mult.
Totusi dintre Philips 22DC239/62 si Becker, eu as opta clar pentru Becker.La aceeasi bani ai un aparat de calitate mai buna.

Casetofon Blaupunkt Radiosat 2000RDS:

user posted image

Casetofon Philips 22DC229/62P

user posted image

Radio CD-Player Blaupunkt Mono CD

user posted image


Radio CD-Player Blaupunkt Mono CD montat

user posted image


Radio CD-Player Philips 22DC239/62P

user posted image


Radio CD-Player Philips 22DC239/62P montat

user posted image


Radio CD-Player+Navigatie Becker Traffic Pro BE4720-4740

user posted image


Radio CD-Player+Navigatie Becker Traffic Pro BE4720-4740 montat

user posted image


Radio CD-player cu MP3 (nu stiu cine-l face, am vazut ca s-a pus si pe Duster)

user posted image


Bafta

@ticuta

Da, e o optiune, dar se pierde destul de mult din calitatea sunetului:una e sa sune de pe cd,mp3,...si alta prin modulator.Daca reusesti sa mai ciompensezi taierea inaltelor si a basilor prin modularea FM,din casetofon...se ajunge la un sunet acceptabil

smile.gif
bubu782001
Sa ma scuzati insa am avut 3 modulatoare pana acuma - si am mai ascultat pe la multi amici muzica prin modulatoare FM. Sunt niste pocnitori aia este.
Daca erau asa de bune, sa fiti siguri ca erau adopatate si ca solutii OEM (pentru ca sunt ieftine, ori producatorii ar fi putut oferi la un pret urias ce e drept, solutii de "upgrade").
Sistemul OEM la care Renault a optat pentru Twingo este destul de bunicel raportat la ce este el (mai ales versiunile de la Phillips) se aud destul de bine - acuma sa nu va faceti impresia ca sunt nu stiu ce scule - sunt clar depasite.
Parerea mea este ca daca vreti ca muzica sa se auda foarte bine, ar fi sa investiti intr-un sistem audio de calitate si boxe de calitate. La asta se mai pune si o isonorizare la masina pentru a se obtine intradevar ceva de calitate.
Acuma ce sa zic...exista si solutii OEM de calitate super, Audi Concert (asta imi vine in minte acuma). Si Renault stiu ca are un sistem audio de calitate (nu mai stiu cum se cheama).
De asememnea sunt de parere ca investitia intr-un sistem OEM vechi si depasit - chiar daca este OEM, este o pierdere inutila de bani si de timp. Bani pe care nu ii mai recuperati la o eventuala revanzare.
Daca mie unul mi-ar spune ca "da domle' da eu i-am luat casetofonul original" l-as invita frumos sa si-l ia acasa si iau eu masina fara casetofon. De asemenea un sistem de calitate poate fi folosit si pe o alta masina, fara probleme cu integrarea (cele OEM nu prea vin bine...cam ca nuca in perete).
azaghorth
Bubu,
cred ca te referi la Cabasse ca sistem audio performant la Renault.
Nu stiu altii dar eu prefer sculele originale din 2 motive:1.se integreaza in absolut cum ziceai tu.. biggrin.gif si 2.pentru comenzile pe volan care sunt foarte practice.
Chiar daca alte aparate de marca cu SD,stick,etc suna mult mai bine te costa mult adaptor la comenzile originale.
Poate sunt eu de moda veche in asta....?
bubu782001
Hai sa facem un calcul banal.
Dai 100 euro pe un junghi de CD-player care tot ce are in plus...este faptul ca are culoare GRI (fata de cel negru de la Solenza care costa intre 100 - 150 RON).
La banii aia, (cam 400 ron cat este pe ebay) poti lua un adaptor pentru comenzi pe volan pentru un Pioneer sa zicem (costa 180 ron) si un Pioneer DEH-110E (nou nout costa 290 ron).

Asta ar fi 470 ron, deci diferenta cam de maxim 70 ron - si ai ceva mult mai bun + controlul prin telecomanda originala a masinii

Astea fiind vorba de scule NOI NOUTE (garantie samd).

Pe ebay ceea ce cauti tu o sa gasesti SH-uri. Daca e sa cauti SH-uri si la noi, un adaptor + HU te va costa mult sub pretul la un SH OEM de la Renault.

In orice caz, e o masinuta tare faina. Insa nu merita sa investesti in chestii depasite moral - si nu ma refer aici la masina, ci la sistemul audio - care era oricum depasit de cand a fost pus pe masina.

Daca tot vrei sa-ti folosesti telecomanda ieftin, de ce nu iei unul de Solenza - este asa mare problema ca e negru?

Fiecare face ce vrea cu banii proprii - chiar nu ma priveste asta.
azaghorth
Ai dreptate Bubu
Noah, am si eu fixurile mele...
Chiar nu merita 100Euro un cd player original, dar nemtii astia ...sad.gif
bubu782001
Eu inteleg ca tinzi catre originalitate (asta e motivul pentru care nu mi-am gaurit masina sa-mi pus jdemii de brirbrizuri...) Insa daca tot suntem furati la greu in tara asta, iti mai tragi si tu tepe? biggrin.gif E treaba de logica.
alexmitzu
in momentul de fata treaba cu muzica e oarecum rezolvata, am o caseta cu fir si mufa jack la care am atasat o janghina de mp3, se aude mult mai bine decat un modulator, insa la radio ma enerveaza ca nu cauta automat posturile si daca pierde un post ma gajaie in continuare, nu cauta automat altul...

ms pentru solutii azaghorth, primul casetofon il am eu smile.gif
azaghorth
@bubu

mi-au sosit piesele comandate de pe ebay (blocul de lumini +sateliti), arata suuuper, ca noi.Daca si merg , e brici... biggrin.gif
Maine le pun sus,chiar vroiam sa intreb daca la montarea satelitilor trebuie decupat ceva la capacele de sub volan, sau intra cumva pe la imbinare...? Bubu, am vb cu prietenul meu din austria care mi le-a cumparat, mi-a zis ca un neamtz veritabil nu trage tzeapa,altii da...sad.gif
Eu sunt si mai ghinionist la de-astea, de aia imi place sa fie totul stock din fabrica, fara improvizatii.Da, stiu se pot pune si chestii aftermarket calumea si montate corect,dar noah...

@alexmitzu

no problemo... happy.gif
Este banutu si mai era un baiat care vinde ceva CD de Logan (negru), pe la 1.5mil.Daca vrei iti dau id-ul lui sa te intelegi cu el.
ngabyyy
ultimu model de cd player e de twingo2 am gasit pe ebay
bubu782001
Nu e buna ala pt Twingo-urile noastre. Twingo 2 are afisajul separat (pe bord) iar cd player foloseste acel display pentru a afisa nmele melodiei, postul radio etc. La noi afisajul este integrat in cd player.
Daca pui un cd player de Twwingo 2 o sa lucrezi la propriu "orbeste" cu el.
tontzo
Salutare la toata lumea,

De 2 zile am si eu o problema la buburuza lu nevasta-mea ... si anume mi-a zis ca nu mai merge radio ... intr-o dimineata cind a plecat la munca cu masinuta ei sonor ioc!

Citeva relatari : modelul este Radio CD-Player Blaupunkt Mono CD prezent si in pozele de mai sus, curent intra in el, ia toate comenzile (vol+, vol-, mute, scan, etc.) atit de pe el cit si de la consola de pe volan, insa nu se aude nimica in boxe.

Mentionez ca fostul proprietar ia mai pus 2 boxe pe spate Pioneer si timp de 3 ani nu am avut aceasta problema ... este prima oara cind se intimpla asta!

Parerea mea e ca la vreo groapa (denivelare) sa fi iesit mufa din spate ... nu stiu cum arata in spate, ca nu l-am scos niciodata din bord ... intrebare : cum as putea sa-l scot? exista ceva special pentru a-l scoate? intreb ca am observat ca are 4 gaurele pe laterale (2 stinga, 2 dreapta ... asezate in dreptunghi) si ma gindesc ca e o cheie speciala gen antifurtul de la capacele de la roti.

As dori parerea dvs. inainte sa ma duc cu ea la un service specializat, poate pot sa o rezolv ad-hoc smile.gif

Va multumesc anticipat!
sckhreech
Raspuns pe celalalt topic wink.gif
TM31BDY
Salutare domnilor.Am o mica intrebare.Din cate stiu eu pe modelul meu de twingo sunt 2 boxe care se regasesc in bord.Ce caractersitici au?Nu de alta dar as vrea sa imi pun si pe spate boxe si macar sa se apropie unele de altele ca performanta.Nu de alta dar nu are rost sa pun pe spate unele porfii iar astea pe fata sa imi induca sunet de buda publica smile.gif)
bubu782001
Alea din bord sunt tweetere. Cele din portiere sunt difuzoare. Iar pe spate este kit Renault special pt asta si se monteaza pe ornamentele de plastic ce vin peste amortizoarele spate. De asemenea poti sa-ti montezi tu singur 2 difuzoare in polita spate. Problema este ca trebuie sa intaresti cu ceva acea polita pentru ca este fragila si o sa se indoaie daca folosesti difuzoare foarte mari/grele.
TM31BDY
A mea e din 99 si inca are boxele in bord,in portiere nu am nici o boxa.Totusi se poate cumva sa am si boxe si tweetere in bord?Hmmm o sa desfac sa ma uit wink.gif.
bubu782001
Din 2000 - 2001 au aparut alea cu ceva plus (sau piele la Initiale Paris) pe fetele de usi + difuzoare in portiere.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.