Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Uriah Heep
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Stiri > Stiri (Non-Auto)
BlaueCorsa
Ce fraieri ăia de la Sibiu și capitala lor culturală europeană! Un an întreg au tot organizat evenimente de tot soiul ca să-i bage lumea-n seamă... Iar Bucureștiul cu summit-ul lui NATO! Vine Putin, vine Bush, te știe planeta, dar se și blochează circulația câteva zile și riști să te confunde ziariștii cu Budapesta. Noi, bârlădenii, le-am dat peste nas la toți: “Am avut bulan”, cum a zis dom’ primar, și i-am tocmit să cânte, cu ocazia Zilelor Culturale ale orașului, pe cei de la Iuraia Hip. Numai din traficul de pe site-ul lor, și tot va afla o gră­madă de lume de Bârlad. Hip, hip, ura!

Totul părea ca în fiecare an
Vestea că celebra formație va cânta în oraș pe 18 mai, la ora 20.00, a căzut ca o bombă. Site-ul Primăriei informase, inițial, că manifestările din perioada
19-25 mai vor fi încadrate de un Colocviu de Literatură la Biblioteca Municipală “Stroe S. Belloescu” și Ziua Interna­țio­nală a Copilului, când urmau să fie or­ga­nizate spectacole și concursuri școlare cu premii. Dar Uriah Heep... E ade­vă­rat concertul e programat cu o zi îna­in­te de data oficială, dar nu-i problemă: dacă atunci au putut băieții să vină, s-au pre­lungit și zilele culturale cu o zi.

Asta nu-i curat!
Rock-rock, dar trebuia să vină taman în campania electorală? Cam miroase a propagandă pe bani publici, a spus Opoziția: ăștia vor voturile rockerilor. Primarul Constantin Constantinescu, organizator al evenimentului și candi­dat PSD la un alt mandat, a fost mai original decât îi este numele și a respins orice acuzație într-o declarație pentru cotidianul local “Adevărul de Vaslui”: “Ce să fac? Am avut bulan, recunosc, va fi o grea lovitură pentru ceilalți can­di­dați, dar sunt zilele culturale și asta e, no­rocul meu!” Primarul a susținut că ce mai mare parte din onorariu va fi achitată de sponsori, bugetul local con­tribuind doar cu câteva mii de euro.
Hop și Tăriceanu
Mult mai categoric a fost, pentru “Mo­nitorul de Vaslui”, directorul său de campanie, viceprimarul Adrian Solo­mon: “Guvernul Tăriceanu a elucidat problema Zilelor Culturale ale Bâr­la­dului din perioada 18-25 mai, pentru că a stabilit data alegerilor în primul tur de scrutin să fie pe data de 1 iunie 2008. Așa că Drăgan și Stoica pot să doarmă liniștiți, că nu vom folosi acea săp­tă­mână pentru a ne face campanie cu concertul respectiv. Cu toate că era bi-ne ca Drăgan să meargă să-i lingă papu-cii lui Tăriceanu. N-am putut să văd atâ-ta pasiune a unor oameni, care, în loc să se bucure că vin formații de talia lui Uriah Heep, caută să împiedice acest lucru”. Dar cine sunt Drăgan și Stoica? Niște mișei de candidați la Primărie din partea PNL și PNG.

Atac la primar
Mai ales Drăgan penelistu’ l-a ener­vat pe Solomon pentru că declarase an­terior presei: “Citeam în ziarele locale că pe 18 mai va concerta, la Zilele Cul­turale ale Bârladului, formația Uriah Heep, la solicitarea primarului Constan­tinescu. Formația engleză de hard roch (așa scrie la ziar - n.r.) vine într-un oraș sărăcăcios, cu drumuri de pământ, copiii sunt duși cu papuci de schimb, din cauza noroaielor de pe străzile pe care merg la școală, iar fațadele blo­cu­rilor cad cu tot cu balcoane. Cu sigu­ranță că după concertul formației Uriah Heep străzile Bârladului vor arăta altfel, fațadele nu vor mai cădea și probabil bâr­lădenii vor trăi mult mai bine după ce din bugetul local generos, primăria va plăti mii de euro pentru un ase­me­nea concert”, a precizat Daniel Drăgan, cu aluzie la faptul că Bârladul este unul dintre cele mai sărace orașe din cel mai sărac județ al României.

O ceartă foarte puternică
Pe forumurile ziarelor locale, anun­țul n-a rămas neobservat. Bârlădenii au luat atitudine. Pe site-ul “Obiectivului de Vaslui”, “Popescu” a atacat: “Numai un primar schizofrenic poate face așa ceva”. I-a răspuns Ștefan: “Păi pe cine vroiai să aducă, bah? Vroiai să aducă un manelar împuțit să distreze țigă­ni­mea printre care te-ai fi aflat și tu? Și așa o să stea toți cocalarii care nici nu știu cine-i Uriah Heep acolo. Și sunt si­gur că ai să fii și tu printre ei. Până una alta, nu știu dacă ai observat, dar pe la majoritatea concertelor acum vin nu­mai trupe de rock. Ciumpala­cu­le/cium­palaco!”

Să vină totuși Botgros?
S-au înregistrat și izbucniri ale unor ri­valități locale. Vasluianul “Calvarul vostru” și-a exprimat dezamăgirea că astfel de formații nu vin și în orașul său. Lipsit de moderație, “Apa, aerul și fra­ierul” a scris că “dacă erau puși pe fapte mari, aduceau Rolling Stone-ul că putea Constantinescu, la banii care ia (sic) făcut în patru ani de primar, să pună de la el diferența de preț și eram cel mai tare oraș după București”. Tot deplasat a fost și mesajul lui Ranger: “Uriah Heep la Bârlad??? loool!! Dacă ar veni Mano­war la Tanacu ar fi și mai tare!!” Pentru ca totul să fie confuz, “Șmecheru” a ne­gat, chiar, concertul: “Ați luat-o, băi bâr­lădeni, de bună cu Uriah Heep, dar o să vedeți că vine Botgros în locul lor că e vorbit deja și sunt preferații lui Con­stan­tinescu așa că nu vă mai certați pe fo­rum degeaba”. Pentru rockeri și nu numai: aluzia era la Nicolae Botgros, un renumit dirijor în domeniul muzicii populare.

Piesa de final
Poate că, peste ani, va avea și Bâr­la­dul Porumboiul lui să ecranizeze evenimentul legendar din 2008. Și să le-o tragă celor de la Vaslui, că și așa le-au furat șefia județului. Iar titlul fil­mu­lui să fie, așa în ciudă: “A fost sau n-a fost?” Deși totul pare o replică din Div­er­tis, nu e așa: totul e real. Uriah Heep sunt tocmiți să cânte la Bârlad.

Sursa: http://www.ieseanul.ro/saptamanal/senzatio...-barlad-2460243
corbex
Magarii aia dau informatii gresite. Uriah heep vor veni mai intii la podul iloaei, dup'aia la podul turcului, innopteaza la hanul "ultimul ban", au o zi de pauza, viziteaza muzeul figurilor uimite din falticeni si tocmai in a treia zi spre seara vin la birlad, sa schimbe un rulment la caruciorul cu recuzita.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.