Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Animalute
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Cafenea
UXE
AM primit un mesaj..nu stiu daca e pe bune dar eu am votat...smile.gif


Avem nevoie de 150.000 de voturi pentru a pune in aplicare politia animalelor ! Voteaza infiintarea politiei animalelor ! Fa-ti mila de ele ! http://salvatianimalele.jocuribelea.net ! Nu ramane indiferent la acest mesaj, te rugam trimitel si tu mai departe, gandeste-te la bietele animale maltratate in fiecare zi.


Daca se considera ca acest topic e unul stupid...rog nu dati warn..doar sa-l stergeti tongue.gif

Numa bine!
antifizic2
nu se vor strange destule sunt deabia la 5 mii sad.gif
Kr3atorU
Iti multumim ca ajuti animalele !
S-au strans 5,431

mai e cale lungaaaaaaaaa..... sad.gif
ipiq
bine ca l-ai pus la cafenea ca aici nu se contorizeaza reputatia =))
nici nu-mi trece prin cap sa votez, cand ma gandesc cati caini vagabonzi sunt pe strada.... daca vine unu la mine sa ma muste, si eu dau cu piciorul in el fac puscarie.... sa infiinteze linistiti politia animalelor, dar sa nu mai vad un caine vagabond pe strada, si nici o pisica langa ghena de gunoi din colt... atunci votez si eu.
dati cu pietre si cu minus! astept... smile.gif)))
L!nuX
evident ca legea asta nu ar trebuii aplicata tuturor categoriilor de animale , acum ce facem primavara nu mai deratizam subsolurile blocurilor ca sa nu ranim sobolanii ?
oto
7.689
SwatKat
QUOTE(ipiq @ 31 Mar 2008, 19:16)
bine ca l-ai pus la cafenea ca aici nu se contorizeaza reputatia =))
nici nu-mi trece prin cap sa votez, cand ma gandesc cati caini vagabonzi sunt pe strada.... daca vine unu la mine sa ma muste, si eu dau cu piciorul in el fac puscarie.... sa infiinteze linistiti politia animalelor, dar sa nu mai vad un caine vagabond pe strada, si nici o pisica langa ghena de gunoi din colt... atunci votez si eu.
dati cu pietre si cu minus! astept... smile.gif)))
*




Sorry, sa stii ca nu-ti dau negativ, insa nu ai dreptate. De ce?
Uite ce zice in proiectul de lege:

QUOTE
Drepturile necuvintatoarelor vor fi protejate de Politia Animalelor, institutie care ar urma sa fie infiintata in urma unei propuneri legislative a unui grup de parlamentari, printre care si Peter Eckstein, Gheorghe Funar, Corneliu Vadim Tudor si Norica Nicolai. Potrivit textului aflat in dezbatere la Senat, constituie infractiune de cruzime fata de animale sacrificarea lor in conditii de suferinta pentru consumul alimentar sau blana, organizarea, finantarea sau incurajarea pariurilor de lupte intre animale de orice fel, dar si sufocarea, torturarea sau mutilarea lor. Acelasi proiect de lege incadreaza drept contraventie cresterea animalelor in conditii neadecvate, transportul lor fara aer sau apa, supunerea la munci peste puterile lor, dar si dresajul brutal sau folosirea lor pentru activitati comerciale fara a le oferi conditii adecvate.

Actele de cruzime incadrate drept contraventie au amenzi cuprinse intre 300 si 10.000 de lei, iar infractiunile pot fi sanctionate cu pedepse intre cinci si zece ani.


Acum sa nu crezi ca daca dai un picior la un caine vagabond o sa te ia astia la cruzime..

Am avut un coleg in liceu care povestea cu mandrie ca dupa ce si-a schimbat tapetul in camera, a pus intr-un castron pasta aia de lipit tapet, cu niste carne si a dat-o la caini.. si zicea ca in cateva zile erau aia morti cu burtile..... (nu mai zic)..

E, pentru astfel de cazuri (dovedite insa, cum se face la oameni) cred ca merita amenzi usturatoare...

Si in alta ordine de idei.. ai vazut cum e in State? Acolo daca maltratezi animalele ajungi la amenda si chiar mai rau, insa, daca ai fost atent, PENTRU ORICE CAZ IN CARE CAINELE UNEI FAMILII A MUSCAT PE UN STRAIN, ACEL CAINE E EUTANASIAT!

Chiar am vazut cazuri in care cainele era in tarcul lui insa musafirul s-a apropiat prea mult si a vrut sa se joace cu cainele si asta l-a muscat... eutanasiere....


Deci se poate...

E vorba aici in lege de protejarea unor drepturi normale in lumea de azi.. nu mai suntem in evul mediu sa asiatam la cruzime fata de oameni (cum zicea Bulan in alt topic, ca jupuiau pielea de pe oameni sa se distreze...) si chiar fata de animale....

Ar trebui sa fi evoluat pana acum la un nivel care sa ne permita sa distingem binele de rau, moralul de imoral.....

Sunt de acord ca la tara nu se va ajunge atat de departe, nu vor lua satenii cainele in casa cu ei, tot afara ramane, insa daca are grija de el e altceva... nu sa-i dea cu toporul in cap sau sa bata calul ca are nevoie de mai multa odihna.....

A, bate calul ca nu merge mai repede ca sa nu fie surprins taranul cu lemnele furate din padure sau cu altele furate.... Asta e tristul adevar...
Havoc
Not voting...sa rezolvam problemele mai mari pe care le avem....si dupa aceea sa ajungem si aici!
Fratzica
nici eu nu votez, poate doar dupa disparitia tuturor cainilor vagabonzi. mai e pana atunci.

Acum cateva zile m-am dus la spital. In fata intrarii, pe scari m-au luat "in primire" 2 caini cu latrat si dat la picioare. Pai daca ma musca vreunu, ma urcam in masina si faceam kebab din ei fara urma de remuscare.
SwatKat
E uluitor sa vezi oameni care puri si simplu nu fac un lucru.... ca asa vor ei...
Si e si mai uluitor sa vezi ca la atatia ani de cand au murit niste oameni (aia nu a fost revolutie in sensul adevarat al cuvantului... cine cunoaste....) pentru cateva idealuri oamenii au ramas inradacinati in cateva stereotipuri fade si fara continut...

Romanii sunt buni doar la criticat ceva. Arata cuiva un lucru (orice, de la o lege pana la o masina sau altceva) si il va critica si desfiinta de zici ca a studiat tot ce se poate in domeniu... Dar pune acelasi om sa realizeze el ceea ce a criticat si va da din colt in colt...

Asa si aici... "nu votez asta ca sunt probleme mai mari". Nu o sa ajungem nicaieri ca societate pana cand fiecare dintre noi nu va incerca sa faca mereu ceea ce e moral...

Da vin si va intreb eu acum: ce faceti voi pentru rezolvarea PROBLEMELOR MAI MARI alea pe care le tot ridicati dvs? Ce initiative luati sau ati lua? Cumva raspunsul e nimic...??? Cumva asteptati de la altii sa rezolve?

Stiti, Paler avea el o vorba.. Zicea ca nu conteaza ce li se intampla oamenilor, ci conteaza ceea ce pot eu sa fac pentru a rezolva....

DISCLAIMER: asta a fost mai mult un monolog... da e trist ca asta e mentalitatea romaneasca...

PS. Hai, dati cu negative la reputatie....

mmgmarius
Eu am votat pentru, da sa faca ceva si cu animalele astea de te "halesc" la colt de strada.
SwatKat
Da si eu sunt de acord cu asta... oricat de dragi mi-s animalele... Insa asta sa nu implice torturi, sa-i bage de vii in masini de gunoi sau altele...

Normal printr-un program masiv de sterilizare, cred ca in 2 ani ar scadea populatia vagabonzilor cu mult...

Ce trebuie sa inteleaga lumea... un animal poate fi invata cu bunatate si tandrete.. Uite un exemplu:
QUOTE
There's no sound,  but look at the picture  first and then watch the  video

These two guys reared this lion from a baby in England  but the authorities would not allow them to keep it once it reached  maturity so they were forced to give it up, they took it back to  Africa and placed it in a wildlife sanctuary, a year later they went  to see it and were told it would not remember them..



TresPasser
Iti multumim ca ajuti animalele !
S-au strans 8,826
bdorin
sa inteleg ca cei care spun ca trebuie sa rezolvam "problemele mai mari" considera ca acele acte impotriva carora se lupta aceasta initiativa nu merita atentia noastra?
ce atitudine poti sa ai in fata unor cazuri de cruzime fata de animale, in afara de cea normala-ca aceste lucruri trebuie sa inceteze
de ce sa nu faci nimic in acest sens cand tot ce ti se cere este un simplu click de mouse-poate ti-e frica sa nu ranesti mouse-ul?
si pana la urma, cine hotaraste care sunt problemele mari?
Havoc
Pai sa vedem,pe primul loc ar trebui sa ne intereseze situatia copiilor abandonati,a celor bolnavi si carora le lipsesc resursele financiare sa fie tratati,a celor din casele de copii fara prea mult viitor,a oamenilor batrani fara adapost,etc....sunt de acord sa se faca ceva si pt animale(dupa ce sunt "ridicati" toti cainii fara stapan de pe strazi)...dar cum spuneam si mai devreme acest subiect nu prezinta interes in momentul de fata pana cand problemele cu care ne confruntam la nivel social(fiinta umana) nu sunt "starpite"!
Dar actele de violenta zilinica impotriva semenilor nostrii merita atentie!?
Cine hotaraste ca aceasta initiativa este importanta!?
Daca tot implicati atat energie pt animale de ce nu faceti acest lucru si pt oameni(voi fi primul care va da acel click obositor pt. mouse)!?Sa nu pomeniti,va rog, cliseul cu animalul mai bun decat omul!

ps:Fara propaganda ieftina cu revolutia...va rog..
SwatKat
Si ce lege in plus sa dai pt oameni? Ca eu daca ma duc si torturez pe unul voi fi cercetat, amendat, judecat etc..

Acelasi lucru se cere si pt animale.

Petitia asta nu prevede hrana pt caini sau adapost, prevede doar ca atunci cand vezi la TV ca un idiot da cu toporul intr-un animal sa poata sa vina POLITIA si sa-i dea amenda sau sa-l cerceteze. Atat.

Nu implica resurse...

QUOTE
Dar actele de violenta zilinica impotriva semenilor nostrii merita atentie!?


Pai nu exista legi si institutii abilitate in acest sens????


AAAA. Pai stati nitel. Voi va temeti ca politia asta a animalelor va sta cu ochii pe populatie si vezi-doamne se va ocupa mai mult de animale decat de oameni.

Gresit. Cei ce vor amenda, cerceta, judeca pe cei care tortureaza animale vor fi TOT judecatorii si politistii si procurorii care ancheteaza si oamenii.

Dar macar prin aceasta lege se va crea CADRUL LEGAL pt a amenda specimene care numai umane nu sunt...
Havoc
Asa este..isi fac suficient de bine si de repede treaba incat sa mai aiba si atributii suplimentare!
diesel_power
Am votat si eu desi eu ma indoiesc in aceste campanii de strangeri de voturi online. E buna initiativa daca ar fi adevarata, iar eu intreb: este adevarata?
SwatKat
Aceste initiative sunt reale, ele vin sa sprijine o initiativa legislativa aflata acum la Camera Deputatilor, care treneaza insa.... Recunosc ca nu sunt intru totul de acord cu forma propusa de initiatori, insa trebuie mentionat ca aceste petitii care tot apar nu fac altceva decat sa trezeasca interesul parlamentarilor in a discuta mai repede si a amenda/modifica proiectul de lege.

Sa nu credeti acum ca daca se strange nr necesar gata se aproba legea... Pro TV a desfasurat si inca mai desfasoara cred o campanie asemanatoare, la ei pe site s-au strans cam 200.000 semnaturi. Daca va aduceti aminte, o prima lista s-a depus la Parlament... Repet, aceste petitii nu aproba legea, ci doar ii determina pe cei care ar trebui sa discute legile din Romania sa o faca mai repede...

Si ca sa nu spuneti ca doar critic legea, desi aceasta initiativa mi se pare puerila (ex: "se va infiinta la nivel national politia animalelor compusa din persoane iubitoare de animale" ???), eu as merge pe exemplul altor state cu experienta...

Nu comentez deci ca legea e cum e, insa repet (chiar daca devin agasant) ca astfel putem dovedi spirit civic si forta ca societate civila...
mmgmarius
AJUTATI ANIMELUTELE SA MAI IA SI ELE CATE O GUSTARE. VOTATI, Poate maine vom fi gustati chiar noi. http://www.9am.ro/stiri-revista-presei/Soc...-maidanezi.html
DrK
intrebare simpla: Cine a facut acel site? E o bataie de joc si parerea mea o vrajeala de nota 10... Te folosesti de slabiciunea unor oameni si faci un site sa te imbogatesti... jenant. Daca cel care a facut acel site este asa bun la suflet ce cauta google ads acolo? Ce cauta menele nota 10 acolo? ce cauta jocuri sukare acolo? Vad acolo chiar si un link pentru a vota situl in top..
ce vrajeala ordinara...
mmgmarius
Despre ce site vorbesti tu?
DrK
http://salvatianimalele.jocuribelea.net <--------- asta
Cristi39
votat
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.