Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: navigatie pathfinder
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Diverse > Forum Nissan
Pages: 1, 2
dansca
Am un Pathfinder 2006, are navigatie, am dvd-ul de Europa de Vest, as vrea pentru Romania. Stie cineva cum?
SorinV
da. in nici un fel. Cu mine au fost sincer oamneii cand am luat masina. NU va luati cu navigatie ca nu se stie cand o sa fie disponibila si harta!!
dansca
Mdaa, speram sa gasesc pe cineva mester la IT, care sa fie capabil sa transpuna o harta din formatul pe care toata lumea il foloseste pe palmuri, in formatul de pe DVDul meu.

Ma mai gandeam ca poate Nissan nu-si face el singur navigatia, ca acel producator poate mai vinde si la alte marci, astfel sa ma trezesc ca merge si un DVD de la Audi, ori BMW or habar n-am ce................ata e, pana ies afara o sa am afisat MARE consumul....
b06fcn
Eu am navigatie imbarcata pe Avensis din 2007, nu merge in Romania pentru ca nu exista cartografia transpusa in sistem DVD. Am vazut ca abia de anul trecut din toamna a aparut harta Ungariei, se pare ca acum cei de la Navtek lucreaza si pentru Romania. Sistemele si DVD-urile sunt mai mult sau mai putin similare pe toate masinile, indiferent de marca...
hannymax
Astept si eu cu nerabdare sa apara harta ... desi anul trecut dealeru din Iasi mi'a spus ca in ianuarie 2008 .. ar aparea (daaa... ) ...
nu ne ramane decat sa asteptam .... pana atunci... ne descurcam cu Mio ...

31 Mar 2008, 14:02:
*** desi .. am un vecin cu Xtrail ( benzinar ) care are CD cu romania .. si care culmea mai si functioneaza... smile.gif
b06fcn
e navigatie built-in sau chestie din aia care se pune after-market? Ca e mare diferenta intre ele...daca e cu CD inclin sa cred ca e a doua varianta, cele built-in vin cu DVD de navigatie...
hannymax
E navigatia de la mama lui .. si are cd cu romania ( cd nu dvd )
Asta daca vorbeai cu mine b06fcn smile.gif
Spor
b06fcn
Da, cu tine vorbeam. Ciudat, stiam ca sistemele noi de navigatie built-in vin doar cu DVD...Daca are harta pe CD, de ce nu ar putea fi pusa si pe un DVD? Ai incercat?
hannymax
da ... e protejat cdul , are niste fisiere ciudate ... Masina e din 2005 parca .. iar navigatia e cu CDplayer nu dvd..
Iar cdul si l'a cumparat el .. nu a venit odata cu masina

11 Apr 2008, 10:29:
Gasesc pe net tot felul de anunturi cu dvduri cu 37 de tari+ harta Romaniei pt mai toate modelele de mercedes audi si porsche ... stie cineva .. oare merg si pe naviteq-urile noastre ?
VIX87
Am cautat si eu DVD pt navigatie. Am gasit o versiune 2008 7 10 (producator Zenrin) care se spunea ca ar avea Europa de Est inclusiv Romania, dar imi arata
ca sunt undeva prin state. Cei de la reprezentanta nu au idee cand va apare si
versiunea pt. noi.
bahrim II
eu am facut rost de un dvd ...un director de la uzina nissan din spania avea asa ceva asa ca ia dat lu nasu care e director la renault si mi la dat mie
clem
salutare ,

exista dvd cu romania.
nickey
Si cum se poate face rost de el?
Multumesc.
aaddrryyss
subscriu la intrebare
richie
Daca-mi dati un FTP mai serios....va urc eu imaginea. Atentie ca are aproape 7 giga. Aseara am cumparat DVD-ul si merge ok. L-am testat putin prin Bucuresti....
bbv1976
Mai bine foloseste un torrent foarte cunoscut.
richie
Nu folosesc torrente...daca vreti dc++
TinCup
richie, am si eu nevoie de DVD.. poti sa-mi dai un PM cu nr tau, poate ne putem intalni sa imi fac o imagine (dau eu o cafea/bere), sau sa vedem cum pot sa o iau prin DC++
Multumesc.
richie
Ok...ai PM.
TinCup
Multumesc richie, am luat imaginea.
bbv1976
@richie sau @TinCup, poti sa-mi spui si mie de unde pot lua imagine de DVD? Multumesc anticipat.
TinCup
richie l-a pus pe un FTP, dar as prefera sa-ti dea el IP/user/parola.
daca ai un FTP pot sa incerc sa fac un upload, are aproape 7G
mariusicos
Sunt si eu interesat de imaginea DVD-ului, ma puteti ajuta ? Merci frumos
richie
Aveti PM smile.gif.

@tincup: cat e de bun in tm?
mariusicos
Multumesc @richie, am luat imaginea.
Trebuie scris pe un DVD dual layer banuiesc, dar il va citi DVD playerul masinii (eu nu am cum sa il testez momentan) ? A scris cineva imaginea pe DVD si a testat ?
richie
Da, pe un dual layer trebuie scris. In mod normal trebuie sa-l citeasca cititorul de la navi, nici cel dupa care am facut eu imaginea nu e original....si il citeste fara probleme.
aaddrryyss
Salut Richie,

Ti-am trimis ieri un PM insa nu sunt convins daca "a plecat" sau nu.
Sunt si eu interesat de dvd-ul in cauza.
Poti te rog sa ma ajuti si pe mine cu o copie?
De asemenea, as vrea sa te intreb daca stii de unde ar putea fi cumparat unul original (pe site-ul Navteq gasesc doar dvd-ul vechi, fara romania, iar la reprezentante la nissan baietii nu stiu nimic util despre subiectul asta). Tatal meu (a lui e masina) ar vrea sa ia unul pe firma.
Ai idee daca dvd-ul asta merge si pe x-trail?

Multumesc frumos.

richie
Ai PM. Teoretic trebuie sa mearga si pe Xtrail, nu vad de ce nu ar merge. Pentru scriere, e imagine Nero. O scrii cu nero pe un dvd dual layer.
aaddrryyss
Multumesc frumos, richie.
bbv1976
@richie, merci mult am dat jos imagine si am scris-o pe un DVD.
@aaddrryyss si eu am tot x-trail, inca nu am incercat sa vad daca functioneaza si cred ca nu are nici un motiv ca sa nu functioneze.
richie
Cu multa placere.

DUpa ce incepeti sa il folositi, postati si voi ceva impresii, in special cei care nu locuiesc in Bucuresti. E bine de stiut pe unde si cat te poti baza pe el, pentru ca, din cate stiu, in afara de Bucuresti, Timisoara si mi se pare Constanta, nu prea are acoperire buna. Bucurestiul il are foarte OK in schimb, asta e testat de mine si in special de sotia mea, care foloseste zinic masina.
bbv1976
Eu sunt din Suceava(acolo este si masina), deocamdata sunt in Bucuresti si cand ajung la Suceava o sa va dau mai multe informatii. Eu am mai luat o versiune de DVD pt. Romania, dar pentru Suceava era foarte slab, avea doar 2-3 strazi principale. Sper ca acesta sa fie mai bun.
pitanu
salut,

am si eu o intrebare: cum pot face rost de un dvd pentru navigatia de pe nissan patrol.
cine imi poate spune daca merge si cum pot sa obtin si io un astfel de dvd. please help. cine ma ajuta si pe mine ????
Tiby_06
Salut, am si eu un nissan pathfinder si pe dvdul original de la navigatie nu are romania.. Ma poate ajuta cineva sa fac si eu rost de acesta cu romania? fac cinste biggrin.gif va multumesc!
bbv1976
Am verificat DVD-ul, functioneaza pe X-Trail, dar pentru Suceava informatiile stocate sunt mult prea putine.
hannymax
@richie Salut! Am vazut ca detii imaginea la un dvd cu Romania. In incercarea de ati da un PM am constatat ca nu am sufficiente posturi.
Imi poti da si mie datele de la FTP daca mai e valabil ?
Multumesc anticipat!
Toate bune!
aaddrryyss
Intr-adevar, merge ok pe x-trail...

Din pacate, in Ramnicu Valcea nu stie decat un bulevard mare (Calea lui Traian), si 1-2 alte strazi.
In afara orasului, speram sa stie de drumul ce se desprinde catre platforma industriala a Oltchim (pasarela), insa nici asta nu figureaza.
In mare, prin zona in cauza se aplica vorba tatalului meu: "pai asta stie ce stiam si eu inainte..." biggrin.gif

Peste o saptamana o sa vad ce si cum pe ruta Ramnicu Valcea -> Constanta.

Off topic: eu stau in sectorul 5, in zona parcului Sebastian. Mai precis, strada Petre Ispirescu. Tot pe aici vad mereu parcat un x-trail argintiu.
E (din intamplare) al vreunuia dintre voi?
As vrea sa intru in vorba cu proprietarul daca tot stam la 2 pasi unul de altul, insa nu l-am prins niciodata prin preajma masinii, iar sa-i las un bilet in geam mi se pare un pic cam ciudat, mai ales ca nu avem o treaba concreta unul cu altul.
richie
Mda..cum am banuit...sad.gif In afara de Bucuresti si ceva drumuri principale, e cam slab. Poate mai updateaza si astia de la navteq hartile...e pacat...
Tiby_06
ms frumos richie!! L-am pus pe masina si functioneaza foarte bine .. Mom l-am testat doar in Bucuresti dar o sa mai pus impresii dupa alte teste! multa bafta
hannymax
Multumesc frumos richie , acum il iau si eu !
SPoR!
costa
Salut Richie , ti-as fi foarte recunoscator daca mi-ai putea da si mie imaginea la DVD-ul cu navigatie. Iti multumesc anticipat!
costa
Multumesc richie!
Xeo
Ce varianta de Navteq este cea pe care o folositi?
De cine este facuta navigatia color (device-ul) cu bluetooth care este pe Pathfinder 2007?

Richie, pot primi si eu te rog, adresa si userul?

Cu stima,
richie
iti dau pe PM. Se pare ca a aparut si un dvd mai nou...2009-2010
Xeo
Multumesc mult pentru ajutor!

Cu stima,
bbv1976
@richie Poti sa-mi dai si mie noua imagine de DVD?
Xeo
Cum ati reusit sa download-ati imaginea? La mine nu incepe download-ul sad.gif .
andrasfodor
@richie
Salut Richie , ti-as fi foarte recunoscator daca mi-ai putea da si mie un link pt download.

Multumesc !
hannymax
Daca ati facut rost de versiunea 2009-2010 , ceva mai nou, loviti-ma si pe mine cu date de ftp, sursa de download smile.gif
Multumesc anticipat!

Toate cele bune,
hannymax
George Pintilie Emilian
Salutam!

As avea nevoie de imaginea cu harta pentru Pathfinder. Am luat masina second si vechiul proprietar nu mai avea DVD-ul cu harta.

Va multumesc anticipat!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.