Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Masina trepideaza la viteza mare din cauza rotilor
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Diverse > Diverse
herculane
Acum vreo 4-5 luni am schimbat jantele + cauciucurile standard de pe clio 3 (175/65/R15) cu unele mai mari (205/50/R16). Dupa aproximativ 2 saptamani de mers prin Bucuresti, am avut ocazia sa fac un drum pana la munte si am observat cu neplacere ca peste 110-120 masina trepideaza destul de rau, pe la 140 fiind aproape imposibil sa citesc GPS-ul de pe parbriz smile.gif

Cerusem la vremea respectiva un sfat printr-un thread deja deschis pe-aici (nu-l mai gasesc acum) si mi s-a sugerat sa incerc reechilibrarea rotilor la alt service. am facut asta, am dat o fuga pe dn1, unde nu puteam merge foarte repede, insa mi se parea ca pe la 120km/h e ok si nu mai face. am crezut treaba rezolvata

Intre timp am avut rotile de iarna, pana acum vreo saptamana. Week-end-ul care tocmai a trecut am facut iarasi un drum si am observat aceeasi problema: pe la 120 masina trepideaza usor, la 140 destul de rau si la 160 ceva mai putin

Jantele sunt niste wolfrace, cauciucurile Goodyear eagle F1, toate cumparate de noi. Mentionez ca asta nu se intampla cu rotile stock cu care a venit clio-ul, masina mergand "lin" pana pe la 180-190

Deci, de unde este mai exact problema?

AlexC
Jante de 16" ovalizate sau cauciucuri prea umflate? Pare normal ca in Bucuresti cu niste jante cu talon mic sa iei si gropi care sa iti strice jantele. Daca insa la echilibrat totul a iesit corect... habar n-am
herculane
talonul nu este chiar asa de mic la clio 3 fata de megane 2 de ex. la primul dimensiunea care se potriveste e 205/50/r16, iar la al doilea 205/55/r16

iar prima oara cand am avut problema asta jantele si cauciucurile erau aproape noi, nu luasem nici macar o groapa cu ele smile.gif

ma gandeam ca am exagerat eu cu dimensiunile astea, insa am vazut ca in FR se vand cu dimensiunile 195/50/r16 si multi au trecut la 215 si r17, deci problema n-ar trebui sa fie de-aici
99AIM
Sigur ai inelele de centrare la jante cu dimensiunea corecta?adica 60,1 mm,incearca sa le schimbi si pe alea si vezi ce zice,poti pune inele de Logan,vin perfect.
herculane
nu rade daca zic o prostie, ca nu prea am habar cum sta treaba, insa eu am vazut un singur inel de centrare cand am desfacut cutiile de la jante prima oara la service. dupa ce mi le-a montat mi l-a dat inapoi

ala era inel de centrare? sau vb prostii? biggrin.gif
99AIM
Oare chiar sa nu ai inele de centrare?sunt inele speciale de plastic mai dur,ce realizeaza reducerea diametrului gaurii centrale a jantei la dimensiunea tamburului de Clio III, parerea mea este ca trebuie sa mergi la o vulcanizare mai rasarita sa verifice aia ce inele ai, sa nu ai vreunul plesnit sau chiar lipsa la inventar,eu am montat jantele cu inele de megan,clio3 sau logan ca au aceeasi dimensiune si nici nu le-am echilibrat deocamdata,la 120 se tine bine,nu trepidatii, nu batai suspecte sau tras pe vreo parte.
herculane
am inteles, merci

o sa ma duc pe la sama ca ajung si repede de la serviciu, si chiar daca sunt scumpi, macar sunt cam cei mai dotati din ce am vazut si se mai si pricep din cand in cand - la clio-ul vechi am indreptat vreo 4 jante la ei si au iesit foarte bine
19vik
QUOTE(herculane @ 24 Mar 2008, 13:21)
Intre timp am avut rotile de iarna, pana acum vreo saptamana. Week-end-ul care tocmai a trecut am facut iarasi un drum si am observat aceeasi problema: pe la 120 masina trepideaza usor, la 140 destul de rau si la 160 ceva mai putin

Jantele sunt niste wolfrace, cauciucurile Goodyear eagle F1, toate cumparate de noi.
*


Eu inteleg ca tocmai ai schimbat anvelopele de iarna cu unele de vara. Dupa aceasta operatie, ai echilibrat din nou rotile?
hellcat
@herculane: Vezi ca acele inele de centrare pot fi problema...mai bine zis lipsa lor!
herculane
@19vik rotile mi le-a echilibrat cand mi le-a dat jos de pe masina, pt a le avea direct pregatite cand le pun la loc

@hellcat cand am luat jantele, am primit 4 cutii mari, si una mai mica in care vanzatorul mi-a spus: aici ai prezoanele, antifurtul, INELUL de centrare (sau ghidaj, nu mai stiu biggrin.gif)

jantele au fost montate prima oara la "depozitul de anvelope", apoi la "auto-soft", 2 service-uri foarte mari in Bucuresti si nu mi-au atras atentia in legatura cu inelele astea. le-am dat singurul inel pe care-l aveam, nu m-am uitat ce au facut, daca au facut, ceva cu el, mi l-au dat inapoi si am plecat smile.gif

99AIM
Man, trebuia sa ai 4 inele de centrare care ramaneau fixate pe jante la interior,iar acestea se vand separat pt. fiecare tip de masina,le au cei ce vand jante,eu le-am luat din Germania,odata cu jantele, pt. Megan,Clio3 sau Logan si erau 4 intr-o punga separata de jante, vezi ca la vulcanizari in Vitan au tot felul de inele,sigur te rezolva acolo mai ieftin.
herculane
aha, acu' m-am mai lamurit si eu smile.gif

si totusi, de ce mi-a dat inelul ala? adica de ce doar 1?

o sa ma duc la aia de la sama pt ca sunt in drum, sunt destul de dotati, iar alea cateva sute de mii in plus nu chiar nu ma intereseaza daca imi rezolva intr-un final masina smile.gif. avand in vedere ca vand si jante, banuiesc ca au tot ce trebuie

dupa ce termin acolo, profit si de faptul ca e si centura foarte aproape, am si pe unde sa-i dau s-o testez, si daca tot n-au facut-o ma intorc peste ei smile.gif
herculane
am fost la sama (si m-au uscat de bani), mi-au indreptat 2 jante (faceau ca dracu' pe aparatul ala care le roteste) mi le-a echilibrat pe toate 4 si cred ca problema s-a cam rezolvat. am iesit putin pe dn1, si pe la 150 nu mai tremura gps-ul in bord, insa tot se simtea ca o mica trepidatie. acum nu stiu daca era doar paranoia mea sau tot nu e problema rezolvata complet smile.gif

o sa las si pe altcineva sa conduca sa-si dea cu parerea...
semit
ai cumparat jante strambe sau ai gume Marangoni ...cam asta ar fi explicatia
herculane
anvelopele sunt goodyear eagle f1, iar jantele wolfrace shadow chrome, toate luate de noi

daca jantele erau strambe de cand le-am luat nu prea am cum sa stiu, insa anvelopele sigur nu sunt marangoni smile.gif

astea-s jantele+cauciucurile:

http://www.reno.ro/index.php?act=Attach&ty...t&id=1627415052
http://www.reno.ro/index.php?act=Attach&ty...t&id=1627414260
http://www.reno.ro/index.php?act=Attach&ty...t&id=1627414262
semit
beneficiezi de garantie, gumele nu pot fi puse la indoiala.. du-te si da-le in cap cu bucatile alea patrate de metal de ti le-au vandut wink.gif
99AIM
QUOTE(semit @ 26 Mar 2008, 14:35)
beneficiezi de garantie, gumele nu pot fi puse la indoiala.. du-te si da-le in cap cu bucatile alea patrate de metal de ti le-au vandut wink.gif
*


Corect,du-te peste ei cu factura sa ti-o deconteze.
hellcat
Zici semit ca anvelopele nu pot fi puse la indoiala? Sunt chiar asa super calitative?
Intreb pe bune, sa nu se inteleaga gresit, nu prea am informatii despre F1-rile astea.
herculane
din ce am citit eu, cauciucurile astea sunt printre cele mai bune. din ce am incercat, sunt cele mai bune smile.gif

niste link-uri gasite la repezeala:
http://www.blackcircles.com/tyres/goodyeartest
http://www.tirerack.com/tires/tires.jsp?ti...=Eagle+F1+GS-D3

cel de la sama mi-a zis ca un cauciuc "bate" si daca le-am luat noi sau nu. i-am zis ca noi si mi-a sugerat ca daca nu se rezolva sa ma duc peste cei de la care le-am luat ca am garantie

cat despre garantia la jante, nu cred ca o pot aplica aici, vanzatorul putand sugera ca eu sunt de vina ca s-au indoit jantele...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.