Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Taxa Prima Inmatriculare
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Legislatie
PuscasMarin
Cu riscul de a nu-mi fi postat topicul (functia search nu ma ajutat) dedkid acest topic !

Am platit aprox.1000 de euro -taxa prima inmatriculare pt.o masina euro 3 adusa din Franta.Am stat cu ea 3 luni in parcare in speranta ca se va modifica legislatia (ne-au fraierit si tura asta),n-am mai rezistat ,mi-am facut un credit si am platit taxa.

Acum vreau sa-mi obtin banii inapoi prin procedura legala binenteles si astept orice sfat sugestie de la voi cei care a-ti trecut sau sunteti in aceiasi situatie excl.gif



klaus
Sa folosesti instanta de judecata. Sa dai in judecata statul roman. Te documentezi si vezi actiunea celui care a obtinut acest lucru si o faci identica.
CriSTI68
QUOTE(PuscasMarin @ 19 Mar 2008, 11:23)
Cu riscul de a nu-mi fi postat topicul (functia search nu ma ajutat) dedkid acest topic !

Am platit aprox.1000 de euro -taxa prima inmatriculare pt.o masina euro 3 adusa din Franta.Am stat cu ea 3 luni in parcare in speranta ca se va modifica legislatia (ne-au fraierit si tura asta),n-am mai rezistat ,mi-am facut un credit si am platit taxa.

Acum vreau sa-mi obtin banii inapoi prin procedura legala binenteles si astept orice sfat sugestie de la voi cei care a-ti trecut sau sunteti in aceiasi situatie  excl.gif
*



pe langa banii de taxa poti cere si despagubire cheltuieli de judecata, vezi pe google ca este un intreg articol despre procedura celui care a castigat procesul
slaiciprian
primul pas e sa te duci la financiar cu o cerere in care ceri banii inapoi. ceva cu "deoarece taxa nu este conforma legislatiei europene"....vezi tu ce scrie acolo.
evident, vei primi in 30 de zile raspunsul negativ, pe baza lui incepi procesul.
argon
In loc sa stai cu sufletu' impacat ca de mia aia de euro au plantat 50 de copaci, matale vrei banii inapoi wacko.gif
ady85btz
acr se ocupa de asa ceva mai eftin(in jur de 300 ron tot dosaru). ia legatura cu ei si vezi ce rezolvi
zax
QUOTE(argon @ 20 Mar 2008, 07:28)
In loc sa stai cu sufletu' impacat ca de mia aia de euro au plantat 50 de copaci, matale vrei banii inapoi wacko.gif
*


sau s-au schimbat 50 de borduri, sau si-a pus vre-unul termopane acasa...
nicolson
QUOTE(argon @ 20 Mar 2008, 07:28)
In loc sa stai cu sufletu' impacat ca de mia aia de euro au plantat 50 de copaci, matale vrei banii inapoi wacko.gif
*



deca se plantau 50 de copaci la fiecare 1000 de euro traiam in padure smile.gif
slaiciprian

mare dreptate ai... coolspeak.gif
Dodone
Eu am solicitat deja la Adm. Financiara returnarea taxei pt. masina din semnatura(3.838 ron). In 10 zile am primit negatia, of course, iar ieri am fost la avocat si am deschis proces pt. recuperarea taxei.
Am anexat si extrasul de cont din care reiese ca am imprumutat banii pt. plata taxei si am solicitat dobanda pentru acestia, care se poate acorda doar pt. intervalul dintre plata taxei si data introducerii efective a actiunii in instanta.
Am platit la avocat 514 ron care includ;
-onorariu avocat, care e procent din suma solicitata (taxa + dobanda);
-39 ron, taxa fixa perceputa de stat pentru solictarea de recuperare a unor valori, in procese in contencios administativ.
Primul termen de judecata va fi in aprox. o luna, in care parata va cera o amanare pt. pregatirea apararii. Urmatorul termen va fi dupa doua saptamani.
Daca sunteti curiosi cu defasurarea procesului, va tin la curent.
Daca adminii/moderatorii considera ca postul meu e interesant, ii rog sa-l transforme in topic.
PuscasMarin
Salutare,

eu unul sunt curios de ce se va intampla ,te rog sa postezi cand ai noutati.
Saptamana asta o sa depun si eu la registratura fisc-ului cererea pt.inapoierea taxei,dupa care caut un avocat pt deschiderea procesului.

Nu ma las,pana nu sar banii din poseta la mine in cont ! biggrin.gif

Bafta !
Dodone
Vezi sa nu depasesti 30 de zile intre data raspunsului de la Adm. Financiara si data la care introduci actiunea in instanta, pentru ca se complica mult lucrurile. Mie mi-a spus asta avocatul. Eu am fost aproape la limita.
Succes.
Dodone
Dupa lupte seculare, care au durat din martie pana martea ce tocmai a trecut, am primit un prim verdict. Instanta a admis cererea mea de returnare integrala taxei de prima inmatriculare, 3.838 ron.
O PRIMA VICTORIE !. Trebuie sa mai astept cam doua saptamani pana se trimite cu posta ambelor parti (Finantelor si mie) motivarea in scris a deciziei.
Apoi e operioada de 15 de zile in care partea nemultumita poate sa faca apel la Curtea de Apel. Aici dureaza aprox. trei saptamani pana intra cauza pe rol. Avantajul e ca in acest stadiu Finantele nu ma mai pot sicana cu tot felul de amanari, cum au facut-o pana acum si va fi doar o singura infatisare. Asta daca Finantele fac apel...
Altfel, in termen de 10 zile calendaristice de la ramanerea definitiva a sentintei, Finantele trebuie sa-mi returneze banii. Cu dobanda si cheltuielile mele judiciare ( avocat, taxa de timbru, cu toate ca e un proces in contencios administrativ, adica scutit de taxe ... da' nu in Romanica...), aproape 4.700 ron in total.
Sa vedem ce-o mai fi.
Dodone
Update.
In decembrie Finantele au declarat recurs.
In 13 februarie a.c. Curtea de Apel Timis a dat sentinta definitiva si irevocabila in favoarea mea. In consecinta voi primi integral taxa de prima inmatriculare + dobanda pe toata suma, de la data intrarii pe rol a cauzei (mai 2008) pana la data livrarii banilor catre mine + cheltuieli judiciare (avocat, executor judecatoresc).
VICTORIE FINALA ! bababa_rock.gif
djxhouse
felicitari... pacat ca dureaza 1 an...
Dodone
Da, dar a meritat tot efortul. lasand la o parte partea financiara. Am invins Statul. In Romania nu era obligatoriu sa castig, chiar daca am dreptate. Dar e un semn clar ca ceva se intampla. Si in bine.
In ziua in care am avut ultima infatisare, pe rolul instantei de contencios administrativ au fost 41 de cauze, dintre care 13 pentru recuperarea taxei. Toti au castigat. Dar ati auzit ceva despre asta in massmedia ? Si traim intr-o democratie, unde presa e libera. Sau incearca sa ne convinga ca e asa...
klaus
dodone, de curiozitate, care au fost motivatiile pe care ti-ai bazat actiunea? Cum ai argumentat-o?
Dodone
Am spus ca Ordonanata care prevedea taxa de prima inmatriculare este ilegala si discriminatorie, pentru ca incalca mai multe articole din Tratatul de aderare a Romaniei la CE, cel mai important fiind art. 90. Nu mai stiu exact si paragrafele.
Or, legile comunitare prevaleaza legile nationale ce contravin celor europene.
Problema este ca Ordonanta cu pricina nici macar nu are putere organica pt. ca nu a fost ratificata de catre Parlament nici pana acum. Si nici celelalte Ordonante care au fost date ulterior si care se refera la taxa de prima inmatriculare. In instanta sunt carne de tun.
Eu am recunoscut ca sunt poluator, dar poluare fac si masinile deja inmatriculate,precum si cele de peste 3,5 tone, care nu sunt taxate. Iar poluarea nu inseamna doar noxe, ci si praf, zgomot, emisii electromagnetice. Or, in Romania nu exista taxe de poluare pentru santiere de constructii (praf, zgomot), antene radio si gsm de mare putere din zone urbane.
In consecinta, eu m-am considerat discriminat. Iar discriminarea de orice fel este ferm interzisa in jurisprudenta CE.
Pt. detalii iti stau la dispozitie. Da un p.m.
demin2609
ai lor sunt mai destepti decat ai nostrii..

caut avocat in Craiova sa imi pot recupera taxa de 850 euro!

http://www.clubford.ro/viewtopic.php?f=17&...recuperare+taxa
stanyc2003
caut si eu avocat in Bucuresti pt recuperare Taxa prima inmatriculare! Ma puteti ajuta?
gigi_gg
am castigat !
AlexNIT
salut, dupa ce am primit sentinta definitiva..cat trebuie sa mai astept pana imi vin banii la finante ?
Marian66
Mult si bine, daca nu le indici metoda de plata
zare
buna,stie cineva daca am certificat de handicapat , mai platesc taxa de prima inmatriculare ??
AlexNIT
@zare- nu vad de ce nu.
AAALELUIAAAA mi-a venit taxa de pe un Ford Mondeo '96 1.6...cam 2800 lei(atat a fost taxa in 2008 acum e undeva la 1200 euro) din care 250 lei onorariul juristului care mi-a rezolvat tot! smile.gif
Marian66
si dobanda? dobanda nimic smile.gif)
claudyyu89
QUOTE(zare @ 18 Jul 2012, 22:38)
buna,stie cineva daca am certificat de handicapat , mai platesc taxa de prima inmatriculare ??
*




daca masina este modificata ca sa poti conduce cu handicapul nu se mai plateste taxa.
nonic
A castigat cineva vreun proces de cand s-a bagat ''taxa pentru emisiile poluante''? masina sa fie inmatriculata in 2012.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.