Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Iluminare bord - Becuri arse
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio
Pages: 1, 2, 3, 4
claudiu_diu
Imi poate spune cineva cum se inlocuiesc becurile de interior de la reglajul de aer?
romeod
Si eu sunt interesat
bonk
si eu ...biggrin.gif
claudiu_diu
Oare chiar nu a schimbat nimeni ? , la mine toate sint arse antuneric total acolo 1zhelp00.gif
Kr3atorU
Si eu sunt interesat, dar am inteles ca trebuie dat jos bordul sad.gif
mmgmarius
Da masina ta nu e in garantie? sau nu e vorba de cea din semnatura...
Kr3atorU
Este in garantie, dar asta nu inseamna ca nu ma intereseaza. Si sincer nici nu vreau sa stau atat de mult pe la service pentru un beculet (programare, asteptare, remediere...) Oricum, nu imi bag eu maineile in ea acum, cel putin cat este in garantie.
mmgmarius
Da de ce nu mergi tu cu ea la garantie, iti faci programare si cand iti vine randul te duci si o faci moca. de ce sa astepti 2 ani ca sa poti schimba tu, pe banii tai in bec cand o poti face acum moca. Parerea mea.
claudiu_diu
A mea nu e in garantie wacko.gif
mmgmarius
A ta din pacate nu mai e in garantie, dar a lui este, deci...
bonk
chiar nimeni nu a schimbat acele becuri:( ...?

28 Mar 2008, 15:36:
claudiu_diu ... daca mai esti interesat idu` meu de mess e bonk_s007 ... eu le-am schimbat azi:)
thedave
Salutare,

Am schimbat eu 2 beculete din bord la reprezentanta pe cand masina era inca in garantie, dar sa nu va ganditi ca este gratis....Beculetele sunt tratate ca si consumabile (la fel ca uleiul de exemplu) si operatiunea se plateste asa cum platesti si la reviziile de 10K Km/15K Km. Nu mai stiu pretul, nu era foarte mare, insa nu cred ca merita sa te duci doar pentru asta la service.
claudiu_diu
Si nu ai vazut pe unde le-a schimbat?
don_gotty
hai ca si eu am ramas fara zilele astea si e enervant la drum intins cand vrei sa mai faci si tu reglaj la caldura si nu prea vezi pe unde iti bagi mana ...ca trebuie sa stai cu privirea in fata.
sdj_ro
am patit-o si eu,luni ma duc la service sa vad ce spun
sdj_ro
nu am mai ajuns la service,am rezolvat-o singur:doua trei palme date dedesubt,acuma merge unsure.gif hmm imi aduce aminte de dacie
iri4x4
cine este interesat, le-am schimbat eu, este destul de simplu insa trebuie umblat cu grija... id mess: iri4x4
kermit
si totusi, nu ne spune nimeni cum se procedeaza ?

multumesc anticipat
pegas
vad ca e secret de stat... nu inteleg de ce nu se da asa o informatie pe un forum, al carui scop ar trebui sa fie informarea unui numar cat mai mare de utilizatori...
EdyB
QUOTE(iri4x4 @ 1 Sep 2008, 14:28)
cine este interesat, le-am schimbat eu, este destul de simplu insa trebuie umblat cu grija... id mess: iri4x4
*


@ pegas - uite suficiente informatii smile.gif
Serios acum, cel mai bine pui mana si dai bucata aia jos de la ventilatoare (nu cred ca e nevoie de dat jos tot bordul)...pana la urma schimbi un bec, nu desfaci blocul motor.
byl11
luni am venit si eu cu un clio bicorp de 1,5 dci 2002 din germania care avea becurile arse la partea de climatizare. Azi le-am schimbat. Intii am dat jos radio cd, dupa aia e o griluta intre locul cd si blocul de clima cu pricina care se scoate usor prin tragere si apasare a 2 clame dinspre locasul cd. Dupa asta se da jos o bucata de plastic de deasupra scrumierei si locului de pahare prin tragere spre schimbatorul de viteze. in partea de sus unde a fost cd-ul se vad 2 surubele cu cap de torx...se desfac si ele.
dupa toate astea se poate trage de blocul de climatizare..da nu prea mult ca are cablul de la caldura.
In partea de jos se desfac 2 cleme (mai are 2 si sus) si pe acolo se pot scoate cu 2 degete cele 2 beculete.
succes
Am schimbat si la scrumiera unde e mai siplu de ajuns la soclu cu bec insa e groaznic de scos soclul respectiv...personal am reusit sa-i rup o ureche ...dar functioneaza ff bine si asa...
Mr.NiceGuy
Si eu am aceeasi problema cu becurile de la climatizare, am incercat sa rezolv singur, dar nu am reusit sa scot plansa pe care sunt montate schimbatorul de viteze si scrumiera. Daca cineva a facut singur operatia, il rog sa ne dezvaluie secretele.

27 Sep 2008, 19:55:
QUOTE(sdj_ro @ 25 Apr 2008, 08:11)
nu am mai ajuns la service,am rezolvat-o singur:doua trei palme date dedesubt,acuma merge unsure.gif  hmm imi aduce aminte de dacie
*



wink.gif Mersi de sfat, asa am facut si eu azi. I-am tras vreo doua palme in partea dreapta si s-au aprins. Sper sa nu trebuiasca sa fac asa de fiecare data. Oricum sunt curios care ar fi problema cu ele (sper ca nu am vreun scurt pe undeva) si cum se inlocuiesc !
Mr.NiceGuy
Mda, din pacate nu s-a dovedit o solutie permanenta, iar s-au stins si nu le mai pot face sa se aprinda nici cum. Chiar nu a schimbat pe aici nimeni beculetele alea ? sad.gif
CLIO2000
Sa va spun apropo de becuri. S-au ars si m-am dus la un service(nu renault). Au incercat sa imi scoata reglajele de la caldura afara cu o surubelnita, patent etc..). Mi s-a gacut paru maciuca pe mine: Fratilor lasti-o asa ca o fac eu pana la urma. Si cand nu aveam ce face am analizat problema wacko.gif
Imediat deasupra reglajelor de la aer, sunt 2 suruburi (mai usor daca se priveste din dreptul schimbatprului inspre parbriz). Se desfac respectivele, Si cu atentie (parca mai erau 2 cleme) se scoate grila cu totul afara. Restul il stiti. blush.gif
Si gata cu problema.
raresh3r
altcineva nu le-a mai schimbat?
caustic
Le-am schimbat si eu. E un tutorial pe aici.

I mare scoti consola dintre scaune. Are 2 suruburi torx in spre frana de mana, in stanga si indreapta; si inca un surub pe care il vezi daca scoti scrumiera.

Scoti rama de la husa manetei de viteza din consola.

Decuplezi contactele de la butonul de avarii, blocare usi si ce mai ai tu pe acolo; eu aveam si geamurile tot acolo dar parca la modelele noi sunt pe usa.

Dupa ce ai scos consola desurubezi cele 2 suruburi de la aeroterma.


Apoi ai 2 cleme sus si 2 jos. Cele 2 de jos trebuie sa iasa primele. In principiu impingi de aeroterma in partea de jos in bord. Trebuie sa faca poc. Daca face poc prea tare inseamna ca nu ai impins bine.

Apoi scoti aeroterma pe jos, pe unde era consola intainte. Are o pozitie in care iese usor.

Vei vedea 2 becuri infiletate in spatele ei. Becurile sunt fara soclu identice cu cele de la scrumiera si costa 1,5 lei unul.


Daca esti din Bucuresti te pot ajuta eu sa le schimbi.


Am gasit si tutorialul: http://www.reno.ro/Comanda-flux-aer-blocata-t118048.html
raresh3r
oka. merci!
eddie33
Am cautat pe tot forumul Clio,dar nu am gasit,doar pe la Laguna au patit-o baietii .

E vorba de un bec (sau led) de la afisajul electronic.Se pare ca unul dinre ele,cel din partea stanga e ars,in total sunt 3 cred dupa cum se vad acum noaptea....
Intrebarea mea e urmatoarea,cum se schimba,e asa greu ca la Mach1 cereau baietii pentru treba asta nici mai mult nici ma putin decat 200 RON !?

Va pun si o poza cu afisajul,dar e facuta demult si e ziua.
espacern
Este un bec(costa 1 leu bucata) care s-a ars(se intampla destul de fregvent)la afisaj!
Trebuie sa dai plansa de bord jos(sunt niste suruburi de desfacut pe langa parbriz si prin capatul plansei)dupa care ai acces la afisaj si schimbi beculetul.Daca vrei schimba-le pe amandoua ca sa nu mai ai surprize!!
Spor la treaba si
Numai bine!
serban24
dupa cum zicea si `espacern` este vorba de 1 bec si se intampla cam des si trebuie desfacuta partea de sus a bordului , daca ai sculele necesare poti sa l schimbi si singur. ai aici un tutorial foarte bun facut de `alexV` cu toti pasii pe care trebuie sa i urmezi ca sa desfaci bordul de bicorp http://www.reno.ro/Cum-Se-Desface-Bordul-L...003-t41102.html .spor la treaba smile.gif
pegas
1. sigur e bec? nu e led?
2. linkul dat nu prea il ajuta pe coleg, el are problema in alta parte a bordului. dar poate ma insel eu.
eddie33
Multumesc de link,nu-l mai gaseam,desi stiam ca e asa ceva pe aici....cred ca personal,nu ma voi apuca de asa ceva,am niste electricieni auto buni care fac de toate la toate tipurile de masini,poate ma ajuta ei mai ieftin.
pegas
parerea mea e sa mai intrebi si pe la alte service-uri. mie mi s-a ars un bec la controalele aerotermei si m-a costat pe langa cei 5-10 lei parca becul, cam 70 de lei manopera la bras, insa e crima sa ajungi acolo, unde era ars.

serban24
@pegas sigur e bec si linkul il ajuta sa ajunga la acel display, din acest motiv s-au aruncat la bani cei de la mach1
saftonel
sustin opinia lui @serban24...bec 100% manopera 0 daca desfaci singur plansa iar becul este imposibil sa nu te descurci sa`l schimbi singur
eddie33
Am fost azi la electricienii lui peste....Mi-au spus ca e frig,bine vin mai incolo can s-o incalzi,zic.Imi spun sa vin sambata,OK,am aflat si pretul,intre 50-100 RON
L-am invitat totusi pe patron sa vada despre ce e vorba...Dupa ce s-a uitat ca rata la avion la bord ,a zis ca nu se baga la asa ceva,ca are de reparat alternatoare si alte alea.
Unii vor sa castige banii mai usor...lasa ca o sa fie si criza asta buna la ceva !Cine vrea sa castige un ban il castiga !
Poate imi spuneti si mie va rog unde as putea sa apelez sa schimb becul cu pricina.
oanadenisa
sal desfa plansa de bord ai 3 suruburi la grila de la geam 2 lateral si 5 sub bandou apoi desfaci cele 2 becuri si le schimbi daca vrei numai becul fara suport bafta
saftonel
daca esti din buc te ajut eu cu schimbarea!Ideal ar fi sa ai un garaj sau ceva...
eddie33
Multumesc,ai PM !
espacern
@eddie33=codul de pe ambalajul becul-ui este W1.2W pret 2 lei ca sunt doua becuri in pachet!
Numai bine!
aurelyan
salut, a schimbat cineva becurile de la controlul aerotermei, ca nu prea imi surade ideea sa dau 70 lei manopera...presupun ca nu trebuie desfacut bordul ca in cazul de mai sus...daca stie cineva cum se ajunge acolo... unsure.gif
eddie33
QUOTE(espacern @ 28 Jan 2010, 20:11)
@eddie33=codul de pe ambalajul becul-ui este W1.2W pret 2 lei ca sunt doua becuri in pachet!
Numai bine!
*



@espacern =multumesc si tie !
saftonel
trebuie scos casetofonul si mai este o placuta de plastic parca....o sa gasesti si leduri p`acolo nu numai becuri smile.gif...
aurelyan
saftonel

esti sigur ca trebuie scos casetofonul, ca vad eu dupa aceea ce fac...

si daca stie cineva ce fel de becuri sunt acolo...
saftonel
eu asa tin minte ...sunt si becuri(ca cele de mai sus de la display) si leduri
oanadenisa
sal demonteaza consola centrala apoi desfaci panoul de climatizare si pe spate gasesti 2 becuri ca cele de la display.bafta
eddie33
Usor de spus,greu de facut !
Am fost azi dimineata la Mach1 Sofitel,dupa un telefon in prealabil pentru becul cu pricina....I-am spus despre ce e vorba,mi-a spus ca daca desface plansa de bord,costa 200 RON.I-am spus ca e scump si prefer sa merg asa.Dupa asta,tipul chipurile i-a picat fisa si a zis ca asta era pretul daca era vreun bec din bord de sub radio,daca e vorba de ceasul de sus,e vreo 100 RON. E,asa mai merge,daca e asa,vin i-am spus.A revenit el dupa cateva minute dupa ce vorbise cu electricienii.
Mi-a spus ca da,e doar 100 RON.
Cand ajung acolo,vad baietii ca mai aveam si un bec de faza scurta ars,pe stanga.Normal ca pentru beculetul cu pricina a trebuit sa dea plansa jos,cand i-am atras atentia celui cu care am vorbit de la receptie,mi-a spus ca o vor face in pretul care l-am convenit,de 100 RON,in loc de 200 RON ! ohmy.gif
Toata treaba a durat vreo ora jumatate,din care o ora a durat demontatul/montatul plansei de bord.In final mi-a schimbat ambele becuri de la ceas!Cealalta jumatate de ora a durat schimbatul becului de faza scurta.Probleme au fost pana la fixarea pe pozitie a acestuia.

pret becuri 1,2 w 1,5 RON X 2 buc.
pret bec faza scurta H7 original Renault 35 RON x1
manopera totala 108 RON (banuiesc ca 100 RON bordul + 8 RON becul de faza )
total 146,19 RON

Una peste alta supermultumit,e buna si criza asta la ceva !
saftonel
sincer nu ai avut pe ce da banii smile.gif
eddie33
Mai repede si mai in siguranta nu se putea face treaba asta....poate mai ieftin da !
Dar se puteau ivi alte probleme si stiu eu vorba aia cu scumpul mai mult pagubeste ! cool.gif
cmandrei
Poate la becul de far scoteai ceva dar cei de la Mach1 sunt baieti buni smile.gif up.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.