Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Mutare casetofon
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > In Car Entertainment
DanSeracu
Salut!

Am vazut o poza prin forum-ul acesta pe undeva cu casetofonul in locul scrumierei. Intrebare: cum anume se desface chestia aia? Ca eu am tot incercat... dar dupa un timp (1-2 ore) am cam renuntat.... *probabil din lipsa de experienta wink.gif *


urduban
Daca te referi la grila cu butoanele de la climatizare cu scrumiera si bricheta

Ai 2 variante:

1)Sa scoti toata bucata:adica sa scoti de sus de la bord pe unde intra aer prin cele 2 gauri si sa desfaci cele 2 suruburi de la maneta de schimbator(se ridica pielea,husa are o rama de metal si se trage in sus si are 2 suruburi in parti) si mai este un surub in spatele franei de mana .Dupa ce ia facut aceasta operatie ,trebuie sa scoti cele 2 panouri de pe marginea consolei centrale( sunt in forma de triunghi, si se scot prin tragere -au niste 'braduti' de prindere,si mai au 2 suruburi mai jos cam in dreptul acceleratiei pe partea stanga si opus pe partea dreapta care le tine prinse de aeroterma)
Dupa ce ai scos tot ce am zis pana acum -vei scoate cablurile pentru comenzile la aeroterma se scot f usor,si vei deconecta papucii de la bricheta ,buton ventilator,si vei scoate si casetofonul+antena. Daca ai reusit pana acum vei ramane in mana cu consola (rama)

2)sa nu scoti tot pana acum dar sa stii ca ce vrei tu sa faci este mai greu de modificat cu ea montata ,si sa scoti decat casetofonul cu suportul lui si partea cu butoanele climatizare (dar este mai greu de lucrta cu ea montata +bricheta si scrumiera
DanSeracu
Hmmm....

Eu am incercat cu ea montata... am reusit sa scot casetofonul (ca nu e mare filozofie wub.gif) Insa nu am reusit partea cealalta... Sa scot scrumiera (ca climatizare + bricheta nu am .... e modelul Europa)
urduban
Dar daca vrei sa muti sus casetofonul in locul brichetei,va trebuie ssa demontezi consola centrala exact cum ti-am spus eu la prima varianta

Deoarece va trebui sa decupezi plasticul care inconjoara bricheta,si cred ca nu ai pozitie de lucru cu ea montata

DAr daca vrei sa lucrezi cu ea montata :parca are 2 suruburi la rama scrumierei(asta dupa ce ai scos afara scrumiera) -o sa iasa rama aceea ,si o sa sevada un surub care tine plansa cu butoanele de climatizare.
Daca ai facut tot pana acum o sa inceapa sa se miste plansa cu butoane de climatizare,trebuie tras usor inspre tine ,are 2 picioruse sus!!!
Dupa aceea trebuie sa deconectezi toate cablurile de actionare din spatele acesteia ,si firele de la brichete ,si butonul de la ventilator.

P.S parerea meaq biggrin.gifa-o de tot jos .si ai sa lucrezi mai frumos
Antrax
eu unu mi-am pus Mp3-ul in locul gurilor de aerisire. M-am cam muncit un pic cu ele pana le-am scos dar a meritat. Doar ca exista niste probleme... in primul rand trebuie taiata o buza a plasticului din interior pt ca nu intra casu bine inauntru iar a doua este ca tot aerul cald este suflat in spatele casetofonului si nu este bine, deci trebuie acoperita gaura care iarasi o sa va dea putina batae de cap. Am vazut asta la un salon auto tot intr-o SN si mi-a placut super mult
urduban
Pai si nu poti face o reductie a tubului ala de aerisire sa dea aerul in locul vechi de la castefon???


Misto ideea ,este pus casetofonul sus ca la masini mai capabile wink.gif (ideea e sa nu iti fure prea mult ,timp privirea de la drum pt schimbarea posturilor de radio......>> popa.gif )
neamih
hmm, eu cred ca am fost primul care am facut chestia asta. [attachmentid=5566] eu am deschis mai de mult un topic cu cateva propuneri. dar on topic:

procesul este ireversibil. nu trebuie, din cate imi amintesc decat sa scoateti scrumiera sa desfaceti suruburile cele doua de deasupra scrumierei, nu se vad (mai exact de sub comenzile aerului) si trebuie sa va apucati de taiat cu caterul. dupa aceea trebuie confectionata o rama pt cas (eu am taiat dintr-o rama originala) mai trebuie prelungite niste fire pt bricheta, si lumina din scrumiera. eu as renunta acuma la bricheta in locul calculatorului de bord. oricum e super cu casul mai sus pt ca poti vedea tot ce scrie pe afisaj. nu sunt de acord cu amplasarea lui in locul gurilor de ventilatie.

mia am putin de lucrat la finisaje si nu am mai avut timp (ba una ba cealalta...)
Mihai_E
deci practic ai pus cas-ul in locul scrumierei si invers. e super, cred ca la vara fac si io operatiunea. de ce dracu nu l-or fi pus asa de la inceput nu stiu.
da am o intrebare: cum ai fixat cas-ul?
neamih
inca nu l-am fixat. scartie putin in plus dar e simplu doua suruburi in lateralele plasticului ala, asa cu mfixeaza unii suportul original
Antrax
Salut!!! Faza cu mutarea casetofonului in locul gurilor de aer mi-am facuto si eu mai de mult. Am vazut asta la un salon auto intr-o SN si arata OK. Faza este ca locul de la aerisire este mai mare ca si casetofonul si ramane putin loc pe lateral.
Spuneti-mi si mie voi ce ati facut cu acel spatiu?? Cum l-ati umplut ca arata urat ziua la lumina.
she7a
Daca mai e cineva pe aici.. am o intrebare. Nu merg mutate gurile alea de aer in locul cass-ului?
spiridon
Antrax,

O bucata de furtun negru taiata exact cu un cutter.

she7a,
totul se poate dar trebuie sa fii inventiv(a) ! Plasticele de la consola sunt cam slabe, dar cred ca se poate prinde gura de ventilatie, mai trebuie un tub de legatura pentru aer (ceva gen furtun de aspirator sau mai gros - se gasesc pe la metalo-chimice pe la instalatii - racorduri flexibile) !

she7a
te cred spiridon.. ma gandeam ca a si facut cineva asta.. acum ma intrebam doar daca merge .. pt ca eu nu am apucat sa desfac bordul sa vad cum sta treaba... ma informez inainte... M-am gandit si eu la un furtun dintr-ala dar ma intrebam daca am pe unde sa-l trag... Cred ca-mi iau inima-n dinti si desfac sa vad .. poate iese.!! Mersi pt sfat smile.gif

Of topic : am vazut ca ai pus (a).. Nikul meu vine de la SHEVCHENKO fotbalistu' ... porecla "she7a" adik sheva wink.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.