Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: martor aprins anti poluare
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Megane > Megane II
gelull_a
090.gif nu mi-am putut da seama despre ce era vorba, paina nu am adus testerul iar rezultatul final a fost EGR-ul, adica elecro valva de recirculat gaze nearse din esapament care sunt introduse din nou in galeria de admisie.
Bun incep investigatii de facut, la un service am gasit de curatat EGR-ul 2 mil , zic sa mai caut in fine am mai gasit la alt service dar care nu curata ci schimba EGR cu unul nou=4 mil, si in caz ca nu vrea sa iasa electrovalva EGR ma mai costa inca 3.5 mil deci total 7 mil.
Am inceput sa caut pe net si am gasit pe un forum din franta aproape toata documentatia si pozele necesare demontari si curatirii a EGR-ului.
Toata distractia m-a costat 170 lei un spray de curatat si degresat.
Surpriza a fost ca nu am putut sa demontez decit bobina de la EGR dar a fost suficient si atita, succes total s-a stins martorul.
Daca vrea cineva sa faca test cu 50 ron(Albu Laurentiu 0722 277 577)va poate ajuta si cu piese noi la comanda destul de ieftine.
Pentru cei interesati le stau la dispozitie cu date.
shteffanivlad
aplauze.gif

Foarte utile informatiile, dar poate ar fi fost bine sa fi postat in sectiunea de tutoriale. In orice caz, eu unu iti multumesc pentru informatii, foarte utile!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.