Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Clio symbol
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio
vladr76
Buna seara, vreau sa-mi cumpar un clio symbol dar in dotari nu are pachetul drumuri dificile. Asta inseamna ca nu are scut la motor sau ...... ce? Va rog un raspun rapid deorece in 2-3 zile vreau sa o iau. Vreau sa stiu daca masina tine si la drumuri mai accidentate. Va multumesc
sdj_ro
are scut,este metalic,nu cred ca e la symbol pachetul drumuri grele separat,acest model comercializandu-se in tari din europa de est(etc)are deja incorporat aceasta optiune
vladr76
ok, merci mult, dar ce inseamna totusi "pachet drumuri dificile" la renault deoarece la alte marci de masini inseamna si scut metalic.
sdj_ro
nu stiu sigur,banuiesc ca inseamna scut metalic,garda la sol mai mare,si suspensii mai moi
vallixx
Aici e cu dus si intors.
In mod normal, pachetul drumuri grele inseamna scut , suspensii inaltate ( de unde si garda la sol mai mare ) si intarite. Daca garda la sol creste ( chiar si cu putin ) centrul de greutate se muta mai sus si ca sa eviti ca masina sa devina barca, suspensia trebuie intarita.
Pe de alta parte sdj_ro are dreptate: Symbolul nu are separat ca optiune pachetul de drumuri grele, insa vine din fabrica cu scut la motor. Despre suspensii nu stiu.
Ce am sesizat eu, poate e coincidenta, nu sunt sigur, e ca Symbolul nou, din 2008 are suspensiile un pic mai tari decat cum aveam la Symbolul din 2003. Acu' nu stiu daca sunt mai tari sau doar mai noi biggrin.gif

Iata ce am gasit sapand pe google:

"Poor roads" equipment version

An optional "poor roads" equipment version is available.
This includes an protective plate for the engine which is attached to the front axle body from below. The protective plate is designed to protect engine compartment components and the area of the oil drain plug from damage caused by impacts from stones. The shock absorbers, spring struts and springs have been modified accordingly on the "poor roads" version to ensure a safe and comfortable ride even on poor roads.
Laurentziu83
QUOTE(vallixx @ 26 Feb 2008, 23:09)
Ce am sesizat eu, poate e coincidenta, nu sunt sigur, e ca Symbolul nou, din 2008 are suspensiile un pic mai tari decat cum aveam la Symbolul din 2003. Acu' nu stiu daca sunt mai tari sau doar mai noi  biggrin.gif
*


Sigur nu s-au mai uzat arcurile in 5 ani de utilizare?

Cat despre scut, stai linistit, multe masini ar vrea sa aiba scutul ala zdravan, care suna a faianta cand ciocani in el.
vallixx
De asta si ziceammai tari sau doar mai moi. Ma refeream evident la uzura de 5 ani. Incercam sa-mi amintesc daca ala din 2003, cand l-am luat avea suspensiile mai moi decat asta de acum. E greu, sunt totusi 5 ani, nu mai tin minte, dar totusi ma intreb. In 5 ani nu ar fi trebuit sa se uzeze suspensia asa tare, mai ales ca nu am prea mers cu bagaje sau mai mult de 2 oameni in masina.
Laurentziu83
Da, dar arcurile alea nu stau intr-o vitrina, ci sustin tot timpul motorul, caroseria. Normal ca se uzeaza.
Ia un cantar d-ala mic, rusesc, cu care se cantarea pestele pe vremuri, atarna o greutate de el si lasa-l asa o saptamana. Ai sa vezi ca nu mai indica nimica dupa o saptamana, poti sa-l arunci.
vallixx
Adica masina mea e cantar rusesc da? Bineeee, las ca vedem noi . biggrin.gif
Glumesc.

Pe de alta parte suspensia pentru asta e conceputa, sa sustina caroseria, motorul....
Pai atunci peste inca 10 ani insemna ca o tarasc pe jos.
Dacia 1300 a lu' bunicu' e din '76 si tot nu se taraie pe jos. E lasata normal dar....
Eu cred ca in 5 ani nu ar trebui sa se uzeze asa de tare incat sa observi asa diferenta.
crisolro
Masina ta e cantar turcesc ... radmasa.gif

M-am uitat azi la scutul ala ... e minciuna pe langa ce avea Dacia ... dar macar e, ca nici vw nu pune la toate!!!
Kr3atorU
La masina din semnatura am scut metalic. Dupa cum e spus mai sus, fata de ce am avut la Dacia (zambetul lui Iliescu) e cam ca o gluma... dar decat deloc...
bonk
eu nu am nici macar un plastic smile.gif ... saraca a ramas si suspendata pe o "buza" de pamant dupa ce a alunecat o roata .... biggrin.gif
pdanrazvan
am un clio bicorp (benzina) fara scut la motor...si pe care intentionam sa montez unul
este acelasi model de scut la symbol si la bicorp ?(nu vad de ce ar fi mai multe feluri...)
oare se micsoreaza cu mult distanta la sol dupa montarea scutului?
Un_dus
Eu din cate imi aduc aminte cand am cumparat al meu symbol acum o vara pachetul drumuri grele (pe langa scut, suspensii etc etc) a venit si cu o garantie ca la cea mai mica problema cu partea asta in primii 50.000 de km se schimba automat (acuma rasul e ca eu am garantie extinsa pana la 100.000 de km sau 4 ani).

Ca tot se facea comparatie mai devreme eu am detinut 2 symboluri pana in prezent:
- 2006 - 1.5 dci 65 cp fara pacheturi drumuri grele
- 2008 - 1.5 dci 85 cp cu pachet drumuri grele

Ambele luate de noi si parca totus al doilea a fost mult mai teapan (si inca mai e) in privinta suspensiei.

Parerea mea personala e ca orice element de protectie impotriva gaurilor comunale e binevenit. Abia ce am schimbat o janta dupa ce am facut cunostinta cu o groapa de pe colentina evitand un audi care era sa imi ia botul. Surpriza cea mare si placuta a povestii a fost ca in afara de janta indoita zdravan in rest nimic nu a fost periclitat (verificat in service tot inclusiv geometria rotilor). Poate o fi pachetul drumuri grele... icon_mrgreen.gif
rtBK
stie cineva cam cat costa scutul din plastic care e intre bara si scutul de metal?

am lovit un stalpisor si atarna acel plastic impreuna cu o chestie din plastic care e langa proiector in interior, dar care nu cred ca are vreo problema.
S4b1n
Eu stiu ca am frecat acel plastic care se leaga de bara de niste borduri asta vara si stateau vreo 3 fasii indoite in jos, pentru ca asta iarna din cauza frigului cand am frecat putin de niste nameti sa constat ca s-au rupt. Ele sustin ceva, sau sunt puse de ornament?

Oricum, m-ar interesa si pe mine cam cat ar costa schimbata partea aceea, pentru ca am observat recent ca a inceput sa se lase in jos toata partea din plastic de sub bara
rtBK
le-or fi pus ei cu un motiv icon_mrgreen.gif
aurelyan
Daca nu ma insel, acel scut de plastic se numeste deflector de aer. Lipsa lui nu are nicio urmare negativa. Eu mi l-am luat de la dezmembrari, la reprezentanta nu stiu cat costa, presupun ca e scump...
mihai leu
Acel scut se numeste asa cum a spus colegul deflector de aer sau carenaj central bara fata. L-am schimbat si eu tot asa dupa ce am frecat o bordura la piatra neamt in 2008, cel original era vreo 3 milioane dar eu m-am plans ca nu am bani etc ca e enorm, si l-am schimbat cu un milon o suta de mii adica 110 ron. Operatiunea s-a facut la Serus Bd Timisoara, mentionez ca piesa nu era de origine desi pare noua ca avea eticheta pe ea.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.