Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Inlocuire boxe Clio 3
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio III
Sequention
poate ca nu am fost atent dar nu am gasit ceva referitor la acest lucru. asadar stie cineva cum s-e scoate capacul de la boxe cum se poate schimba eventual ce boxe se potrivesc(diametru 10,13 unsure.gif 0).


si mai am o intrebare se poate gasi undeva aripioara care directioneaza aerul la suflant biggrin.gif (mi-a picat cand am infipt un parfum de masina si a picat jooos de tot nu se mai poate scoate)


va multumesc
r_vlad
Boxele sunt de 13 cm atat in fata cat si in spate. Capacul boxelor din fata se scoate destul de usor folosind o surubelnita plata ( atentie ! inelul argintiu nu este demontabil, surubelnita trebuie introdusa intre acea bordura vopsita in argintiu si grila de culoare neagra). Pentru a inlocui boxele din spate trebuie demontate panourile usilor. Pentru demontarea tweeterelor ai aici un tutorial pentru schimbarea difuzoarelor la Megane, la fel e si la Clio.
Sequention
mersi oricum cam complicat boxa spate si nu stiu daca merita (puteau sa-l faca ca in fata macar)daca vrei sa-mi zici si adancimea maxima de montare raman dator biggrin.gif
PVF
pe fata e destul loc, eu am pus difuri de 16cm, am modificat un pic fata de usa in interior, dar a iesit perfect.
Se poate demonta si inelul argintiu.

Pe spate trebuie demontata fata de usa, difurile sunt prinse direct pe tabla.

Bafta
cipanu_clio3
salut! PVF poti fi te rog un pic mai explicit cand spui k ai schimbat pe in terior suportul acela?...ma bate si p mine un gand sa fac acelasi lucru dar mi-ar prinde extraordinar de bine un sfat, ceva ajutor. ms frumos
brinco218
S-a imbunatatit sunetul cu ceva ? Ai schimbat si HU sau l-ai lasat pe cel stock ?!
Sequention
HU am schimbat , este un panasonic dar am ramas fara comenzi pe volan, boxele am pus ground zero pe fata si pe spate tot ground zero dar nu pe usi si pe haion, sunetul se aude altfel biggrin.gif
bogatu
Am schimbat si eu toate difuzoarele si am pus un subwoofer in completare. Nu am renuntat la rcd, pentru ca nu am vrut sa pierd comenzile de pe volan.
In momentul asta se aude exact asa cum imi doream. Sunetul e mult mai clar.
Daca are cineva nevoie de difuzoarele de renault originale, i le dau. Sunt uzate si trecute prin multe, dar inca se aud decent, pentru cum au fost ele concepute...
unlimited666us
Bogatu ... o intrebare am si eu ...si eu am pus un subwoofer si am tinut rds original si boxele originale ..tin sa mentionez ca inainte de a pune subwoofer-ul se auze destul de bine si de egal la toate cele 4 boxe(fata - spate)...dupa montarea subwoofer-ului am observat ca cele dupa spate se aud foarte prost si foarte incet ! sa aibe vreo legatura cu subwoofer-ul pe care am fost nevoit sa ma leg pe iesirea celor 2 boxe din spate ?
bogatu
Sincer, nu cred ca se auzeau mai incet, cat erau acaparate de bas-ul din portbagaj. Cu atat mai mult cu cat difuzoarele de spate erau ca cele de pe fata, adica medii-joase.
Faptul ca luai semnal din ele nu ar fi trebuit sa afecteze in nici un fel volumul si calitatea sunetului, pentru ca acel semnal il transformai intr-unul slab prin adaptor high-low, sau direct prin amplificatorul pt subwoofer (daca e capabil de asa ceva).
Oricum, nestiind clar cum s-a luat semnalul din difuzoare, nu pot da un raspuns cert.
gabi.dragoi
Relativ la subiect...are cineva montate boxe de la Focal pe masina, sau aveti prieteni care sa stie?

In general am auzit lucruri bune si ma uitam la astea:
Focal R-130C
Focal PS130

Mersi!
SanKraN
Mai are careva boxele din fabrica de pe spate clio3 ?
Serraphym
Salutare !
Nu am inalte ,defapt nu cred ca am twetere pe fata ,a desfacut cineva aceste capacele ,imi poate explica si mie exact cum , nu vreau sa rup vreo clamita ... multumesc !
korny
Salut,

Stie careva sa imi spuna ce adancime maxima ar trebui sa aiba difuzoarele ca sa se potriveasca in usa fata fara a modifica protectia de apa si locasul de mufa. Din ce am vazut cred ca ar trebui sa fie destul de mica.

Multumesc.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.