Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Kosovo
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Stiri > Stiri (Non-Auto)
Pages: 1, 2, 3
yO_
Antena3:

QUOTE
Anunțul independenței provinciei Kosovo a stârnit reacții imediate în România. Iar cei mai sensibili la această veste, deși neoficială, au fost membrii Uniunii Democrate Maghiare din România. Deputatul de Covasna Antal Arpad Andras a atras atenția comunității maghiare din Transilvania că trebuie să se folosească în mod inteligent de modul în care se va rezolva situația provinciei Kosovo. Motivul: obținerea autonomiei Ținutului Secuiesc. Mai mult, deputatul UDMR a anunțat că va merge în Pristina, pentru a participa la proclamarea independenței unilaterale a provinciei Kosovo.

„Se pare că pe data de 17 februarie, autoritățile din Kosovo își vor declara independența. Voi fi prezent și eu în Pristina la aceste manifestări. Ca sociolog, în primul rând, mă interesează reacția populației albaneze și a minorității sârbe din Kosovo”, a declarat Antal Arpad Andras.

Deputatul nu s-a dat înlături nici de la a invoca un eventual sprijin din partea autorităților europene și chiar americane. Marile puteri ale lumii ar avea astfel șansa să recunoască soluțiile non-violente în chestiuni care țin de independența unor regiuni. „Este evident că, prin recunoașterea provinciei Kosovo ca stat independent, se recunosc într-un fel soluțiile violente din această regiune. Din câte se știe, noi, maghiarii din România, am militat pentru autonomie exclusiv prin mijloace democratice și considerăm că un sprijin din partea autorităților europene și a SUA ar legitima în Europa rezolvarea unor potențiale conflicte fără conflicte, deci ar legitima soluțiile non-violente”, a subliniat Antal Arpad.

El a îndemnat toate organizațiile maghiare din Transilvania să trimită o scrisoare autorităților SUA și UE pentru a le cere ajutorul în obținerea independenței Ținutului Secuiesc, imediat după ce țările respective vor recunoaște independența Kosovo.
aleksanders
la noi cu secuii este ceva mai complicat pt ei- ar deveni o provincie in mijlocul unei tari- un eventual embargou pe toate planurile i-ar distruge imediat- iar despre kosovo - eu zic ca ieise urat pana la urma - am fost in munte negru si erau sarbi acolo care nu prea acceptau cu ochi buni desprinderea muntelui negru de serbia -
yO_
Sincer, imi pare rau de sarbii din kosovo, va fi vai si amar de ei dupa "independenta".
daciafan
sunt probleme serioase
nu vad de ce sunt tratate ata de superfcial de catre americani si UE
Dodone
O enclava in mijlocul Romaniei n-are NICI O SANSA.Nu au nici o frontiera externa.Cum scria aleksanders ,un embargou coerent ii termina rapid.
S'apai, sa nu uitam de mamaliga romaneasca ! Romanul e rabdator, dar si cand ii pusca mamaliga , sa te tii frate !
Am fost de cateva ori in Yugoslavia si am de-a face uneori cu sarbi,in Timisoara.Ca natie sunt colerici ,fac mult scandal, agitatie, distrugeri, dar le lipseste finalizarea,mintea limpede.Drept dovada,Kosovo, leaganul statului sarb, locul in care s-a infiintat natiunea lor e singura tara din Europa cu populatie covarsitor majoritara musulmana.
Totusi, vreau sa fiu bine inteles.Respect f. mult maghiarii.Dintre prietenii apropiati,majoritatea sunt maghiari, cu toate ca eu sunt roman sadea.Bona copilului meu este originara din Harghita si nu avem nici un fel de probleme .Iar Budapesta o vizitez cat de des pot cu mare placere,am si acolo prieteni unguri,e adevarat, originari din Ardeal.
Problema sunt indoctrinatii din "judetul HarCov".
kaspersky
QUOTE(Dodone @ 16 Feb 2008, 23:35)
   S'apai, sa nu uitam de mamaliga romaneasca ! Romanul e rabdator, dar si cand ii pusca mamaliga , sa te tii frate !
*


d-apai scuzata-mi fie interventia cam ce se intimpla cind ii pusca mamaliga, ca din ce vazuram pina acum in cele doua razboaie mondiale, ii puscase mamaliga da' degeaba ca a dansat cum or vrut altii (si a dansat prost, asta s-a vazut)? Au murit mii de oameni atunci si cind s-a intrunit lumea la masa bogatilor nici macar un os de ros nu ni s-a aruncat!
Daca problemele cu Tinutul Secuiesc ar fi atit de adinci precum treaba cu Kosovo, unde regizorii sint la un nivel mai inalt, atunci romanul se va indoi ca trestia in vint caci capu' plecat sabia nu-l taie, mai adauga vreo doua trei versuri in testament la miorita si cam atit. Parerea mea!


PS: pe de alta parte, Romania n-a fost in stare sa-si puna ghearele pe o amarita de insula de citiva metri patrati ca i-a dat Ucraina peste labe, da' na, posibil sa nu fi ajuns mamaliga la temperatura critica sa puste.
cristi.r
Dom' kaspersky, aia cu insula e o treaba mult mai delicata. Pentru ca este vorba despre discutii intre doua tari. Care tari sunt Romania si Ucraina !
Antal Arpad ala este un retard care trebuie sa justifice intr-un fel sau altul banii mancati de la buget. Daca este bagat in seama de altii (UE, SUA) atunci trebuie sa-l bagam si noi in ... daca nu, nu biggrin.gif. Puteti sa-mi interpretati parerea asta cum vreti.

Chiar nu-nteleg ce-i in capul americanilor ... aaa, stiu, nimic. Auzeam la radio ca, la Washington subiectul Kosovo este "clasat" si nimeni nu mai discuta pe acolo despre el. UE, la fel, ce interese ar avea ? Astia-s prosti cu diploma, nu alta. Ei, asta da globalizare !!!
kaspersky
Am inteles, ucraina e un pic mai smechera ca noi asa ca noi nu ne permitem sa ne aratam muschii ca rid aia de noi cind ni-i vad, iar fabuloasa mamaliga romaneasca nu va pusca. Asa cum n-a puscat niciodata!
cristi.r
Desi este offtopic, trebuie sa-ti raspund. Ucraina nu este mai smechera, ci noi suntem prea prosti. Daca tot nu "pusca mamaliga", macar sa luam altceva in schimb. Adica pietele astea estice accepta aproape orice. Sa nu-mi spui tu mie ca s-a trezit cineva asa, din senin, ca vinul romanesc e tratat cu nu stiu ce substanta si, ca atare, nu mai corespunde standardelor pline de aburi de votca ale rusilor. Cam ceva de genul asta si cu Ucraina. Sau altceva ... nu stiu ...

Mai nou, alta stire: Tara Bascilor, Spania ... "Kosovo este un exemplu de urmat" ...

Totusi, ce avantaje economice ar avea Kosovo de la declararea independentei ? Si astia ii asteapta pe americani ?
os
Dragi colegi - va rog sa nu transformati discutia in ce nu trebuie.
Mutzunache
Le facem granita si sa moara de foame smile.gif)
os
Este adevarat ca topicul este "ce nu trebuie" in general - totusi mi se pare intesant sa vad ce spune lumea.

Acest "ce spune lumea" trebuie insa sa se desfasoare civilizat.

Cit despre situatia idn Romania, ea este in perceptia mea complet diferita de cea din Serbia. Mai mult: prin investitiile care se preconizeaza in Romania si prin intrarea un UE - cu toate fenomenele care o insotesc - eu ma astept ca peste o vreme mai mult sau mai putin indelungata situatia din Transilvania va fi asemanatoare cu cea din Nordul Italiei (Alto Adige) sau din regiunile limitrofe Rinului, in care apartenenta la un stat sau la altul se manifesta in ce scrie pe pasaport, dar prea putin in rest.
kaspersky
QUOTE(os @ 17 Feb 2008, 17:14)
eu ma astept ca peste o vreme mai mult sau mai putin indelungata situatia din Transilvania va fi asemanatoare cu cea din Nordul Italiei (Alto Adige) sau din regiunile limitrofe Rinului, in care apartenenta la un stat sau la altul se manifesta in ce scrie pe pasaport, dar prea putin in rest.
*


exact, pasaport romansesc, pasaport HarCovian and s.o. icon_mrgreen.gif (glumeam baieti)
mariusdanielchelariu
Imposibil de pus pe picioare un "stat in stat" in Romania.Vorba unui co-forumist, cand va expoda mamaliga romaneasca acolo, sa te tii, nenica.
Iar ungurul ala e nitel cam idealist, ca sa nu zic idiot.

Cu stima,
Daniel Chelariu

os
Domnilor,

fac inca o data apel la calm si la evitarea sovinismului. Acesta este ultimul avertisment; urmeaza sa acord direct suspendari.

In interesul bunei colaborari pe forum, va rog sa asimilati cele scrise de mine aici.

Va multumesc.
only4waly
eheheee...e un subiect delicat... tongue.gif
Nu mai sintem in anii 1800 la desteptare nationala(din partea ungurilor) si la alte vrajeli de genu.
Tinutu secuiesc se vrea infaptuit din interese pur economice...si cand spun pur ma refer 98% puritate calculata din UDMR adunat cu nu mai stiu ce consiliu al maghiarilor. Baietii din UDMR detin bucati mari de teren din partile acelea care contin muuuuulte paduri. Problema este ca ei trebuie sa mai dea socoteala cateodata si la Bucuresti...ceea ce nu le convine...si se gandesc la aceasta autonomie in cadrul careia ii baga pe saracii secui (care prin definitie nu sunt unguri ci doar folosesc limba maghiara) in fata si "interesele lor" etnice si sociale.
Baietii de la UDMR puteau strange mereu peste 5% prag electoral de a intra in parlament datorita populatiei cetatenilor relativ constanta in raport cu populatia romaniei, care se declara de nationalitate ungara(asta daca e sa luam de bune rezultatele la vot ceea ce ma indoiesc ca nu sunt "masluite" unsure.gif) astfel ei s-au jucat cand cu unii cand cu altii...cu absolut toate partidele care aveau nevoie de voturi..un joc murdar si dezgustator din punctul meu de vedere sleep.gif . Ideea de infaptuire a unui stat nu le convine nici lor va asigur..dar de autonomie cu siguranta...asta este toata jmecheria...vom vedea si vom trai. N-am nimic cu ungurii au cultura destul de bogata si o civilizatie mai buna decat a noastra(ma refer la Ungaria)...inca un lucru de observat...din cate am observat in urma anumitor calatorii zona harghita-covasna mi se pare cea mai saraca din Ardeal..aici referindu-ma la oamenii de rand..case...drumuri(ca tot e forum auto) nici nu mai zic huh.gif . Ehhh problema pe cat de simpla pe atat de complicata
Sa auzim numai de bine biggrin.gif ar fi multe de zis
the teacher
da, subiect delicat! dar problema este reala. Romania, ca stat democratic, a respectat intotdeauna drepturile minoritatilor. Ca profesor de istorie, stiu cum au dus-o romanii in Transilvania pana in anul 1918. In schimb, dupa unire, maghiarii au fost tratati foarte bine, fara sa existe discriminare.(asadar, noi nu am raspuns cu aceeasi moneda, ci am fost civilizati). Acum suntem in U.E. si astfel de conflicte nu ar trebui sa existe, de fapt nu ar trebui sa ceara nimeni autonomie politica...
Dragii mei, voi spuneti ca un stat in mijlocul Romaniei nu ar rezista...sunteti naivi...pai asta e si ideea! mai intai harcovul, apoi un culoar spre Ungaria...apoi...Transilvania, nu? RO_flag.gif NU SE VA INTAMPLA, BAIETI!!!
Nu am nimic cu cetatenii maghiari sau in general cu alte etnii! Problemele apar si sunt intretinute de politic, parerea mea!
vijelie
http://www.cdep.ro/pls/parlam/structura.fp

Uniunea Democrată Maghiară din România
Asociatia Liga Albanezilor din România
Asociația Macedonenilor din România
Comunitatea Rușilor Lipoveni din România
Federația Comunităților Evreiești din România
Forumul Democrat al Germanilor din România
Partida Romilor Social Democrata din România
Asociatia Italienilor din România
Uniunea Armenilor din România
Uniunea Bulgara din Banat - România
Uniunea Croaților din România
Uniunea Culturală a Rutenilor din România
Uniunea Democratică a Slovacilor și Cehilor din România
Uniunea Democrată Turcă din România
Uniunea Democrată a Tătarilor Turco-Musulmani din România
Uniunea Elenă din România
Uniunea Polonezilor din România "Dom Polski"
Uniunea Sîrbilor din România
Uniunea Ucrainenilor din România

Dincolo de dreptul libera asociere si de manifestare politica, ma intreb: cu ce ne-am ales noi dupa ce formatiunile politice enumerate mai sus s-au perindat prin Parlament? Unde se termina conservarea traditiilor specifice si unde incepe politica (aliante, sprijin parlamentar, compromisuri dubioase) cu parteneri din PSD, PDL, PNL, etc?
bear_mc
QUOTE(Mutzunache @ 17 Feb 2008, 16:49)
Le facem granita si sa moara de foame smile.gif)
*


Si le bagam si taxe multe si mari ca la asta ne pricepem cel mai bine. icon_mrgreen.gif
only4waly
Corect the teacher este si asta un scenariu dar acuma nu le-ar conveni puterilor din ungaria sa aibe minoritati romanesti care ar insemna peste 8 milioane de romani...adica aproape cat sunt ei...in plus legile europene nu au cum sa permita lucrurile astea (adica ce ma mai mira blink.gif )...granitele sunt desfiintate...vom face in curand parte din Spatiul Schengen (2011 parca) asa ca astea sunt deja lucruri aparte...Trianonul nu are cum sa fie anulat ca asta ar insemna sa implice si alte state(Cehia Slovacia Austria si parti din fosta Yugoslavie...eee stii foarte bine ca doar esti profesor tongue.gif) .......ne ducem prea departe
Si apropos...din toata istoria pana la 1918 cea mai interesanta a fost a romanilor din Transilvania si cea mai tumultoasa in acelasi timp
Ungurii au suferit intotdeauna de ultranationalism...pana si austriecii au avut bataie de cap cu ei si au trebuit sa faca acel "compromis"(nu cunosc termenul istoric in germana) si astfel s-a format imperiul Austro-Ungar...de fapt doar in acea perioada a avut cu adevarat putere asupra Transilvaniei viitoarei Slovacie-dupa 1993(ca regiune geografica ma refer) si parte din viitoarea Yugoslavie-dupa 1918
sunt putin frustrati baietii laugh.gif ..ca sa fac o gluma tongue.gif )
PS1: cel mai bine le-au pus pielea pe bat turcii...asta pana la venirea habsburgilor peste ei radmasa.gif ...eeee asta e terma istorica ce e de dezbatut mult timp biggrin.gif
yO_
In ce calitate au fost invitati parlamentarii udmr la Pristina?

Ingrata misiune au mai avut in seara asta scutierii aia din Belgrad sa dea in proprii cetateni , unii politisti poate chiar aveau rude in Kosovo...
skija
Iese tangaj daca extremistii unguri vor incita spiritele. Mi-e teama de extrmistii ROMANI care vor raspunde cu violenta si lucrurile pot degenera (vezi cum a inceput primul razboi mondial...)

Noi, ROMANII sa fim baieti destepti si sa ii facem din vorbe.
Ideea e ca intr-un eventual conflict, "ii facem cu bucatarii"... Avem probabil mai multi bucatari in Romania decat populatie in Ungaria (ca sa nu vb de Harghita si Covasna).

ATENTIE MARE asadar... Oricum in caz de ceva, voi fi in primii 1000 de oameni inrolati voluntar... wink.gif

kaspersky
QUOTE(only4waly @ 17 Feb 2008, 22:31)
Si apropos...din toata istoria pana la 1918 cea mai interesanta a fost a romanilor din Transilvania si cea mai tumultoasa in acelasi timp
*


asa-i, restu' e cancan radmasa.gif (de-a lungul vremii unii si-au creat mari imperii ce s-au destramat in timp, au avut loc razboaie, revolutii, etc., sigur n-ai ratat nimic cind ai invatat istoria de ai ajuns la aceasta concluzie?)

QUOTE(skija @ 18 Feb 2008, 01:14)
ATENTIE MARE asadar... Oricum in caz de ceva, voi fi in primii 1000 de oameni inrolati voluntar... wink.gif
*


Bravo tie, io o sa fiu printre primii 1000 care o sa treaca granita si-o sa ma uit la tv de pe la Viena sau mai incolo cum o sa va scoateti ochii unu' la altu' ca chiorii. radmasa.gif

Si ca si idee ia sa mai vedem ce scrie Traian Vuia (o fi fost si asta ungur si-mi scapa icon_mrgreen.gif ), prin 1922, catre un oarecare domn Dobrin:
http://www.provincia.ro/pdf_roman/r000215.pdf
QUOTE
Un gest pur teatral...

Garches, 11 aprilie 19221
Iubite Domnule Dobrin,
Am urmat cu mare atențiune campania electorală. Dacă vă reportați la scrisorile mele din 1919, aflați că toate s-au petrecut așa cum trebuiau să se petreacă. „Cum îți așterni, așa dormi”. Cînd s-a făcut unirea, nu s-a pus nici o condițiune. Au fost două momente istorice cînd trebuiau discutate condițiunile Unirei.
1. Înainte de intrarea României în războiul european, cînd România cu concursul mandatarului PartiduluiNațional Român a stabilit frontierele României Mari, cari au servit de bază guvernului român în tratativele sale cu aliații. Era momentul cel mai favorabil pentru fixarea condițiunilor noastre.
2. După armistițiu,la Alba Iulia, sau mai bine zis înainte cu ceva. Aici au lucrat oamenii noștri în mod copilăresc. S-au făcut declarațiuni platonice, cari angajează mai mult pe aceia cari le-au făcut, decît pe guvernul român. Unirei trebuia să precedereze un pact bilateral între guvernul român și mandatarii poporului nostru întrunit la Alba Iulia și ratificat apoi printr-o Constituantă. Toată Unirea s-a redus la un gest pur teatral, pe care ciocoii din Vechiul Regat l-au primit cu zîmbet și au zis că suntem naivi că n-au avut nevoie decît de a deschide ușa casei în care noi am intratde voie.Cînd doi indivizi se asociază, cînd două societăți fuzionează, se faceun contract, un pact.Condițiunile Unirei trebuiau stipulate. E. g., că în decurs de 10-20 ani soldații recrutați din Transilvania și Bănat să fie lăsați în garnizoanele din aceste provincii. O lege electorală clară și precisă etc.

Mă dispensez de a vă înșira motivele acestor condițiuni și a altora, cari ar fi trebuit să fie corolarul garanțiilor fundamentale. Cînd în 1917 și 1918 prin forța împrejurărilor și neîmpins de nici o ambițiune personală am fost silit să mă ocup de prepararea Unirei noastre a trebuit să văd vîrful urechilor lor (ale politicienilor din VechiulRegat, n. H. M. ). Ei nu admiteau nici măcar termenul „unire”. Baza anexărei după dînșii trebuia să fie sacrificiul adus de Vechiul Regat prin participarea lui în războiul european. Raționamentul lor ducea drept la acea ce dreptul internațional numește „droit de conquete” . Într-adevar, Unirea s-a făcut pe această bază. Ei, ca să nu vatăme susceptibilitatea și știind că suntem naivi și neexperimentați, ne-au lăsat să vorbim despre Unire, lăsînd ca timpul să ne trezească. De altcum dînșii, evident mai iscusiți, mai șireți, mai inteligenți decît noi – asta trebuie s-o recunoaștem, deși au un fond moral inferior – au priceperea afacerilor și experiența, să nu uităm proverbul maghiar: „zemesé avilág2” – au avut nevoie de un timp oareșcare, ca să se înstăpînească la noi, să se așeze administrativ și militărește. Împrejurările, în special expedițiunea contra lui Kun Béla, i-a favorizat. Proba, că îndată ce s-ausimțit stăpîni, prin un ucaz au trimis la plimbare consiliul dirigent. C-un cuvînt, „Unirea” a fost o bătaie de cuvinte, ea n-a fost decît o anexare deghizată, un hap amar învăluit în zahăr. N-avem să ne învinovățim decît pe noi înșine: lipsa noastră de înțelepciune, de pricepere, superficialitatea noastră proverbială, absența unui bărbat cu pregătire europeană, o naivitate nepermisă la aceia, cari pretind a conduce destinele unui popor. Vorba noastră: „mintea românului este cea din urmă”. „Denkfacilheit” a românului despre care ne vorbea fericitul director Billmann3. Ceea ce mă întristează mai mult și mă face să mă lapăd de optimismul meu obicinuit este cînd mă gîndesc la acea ce mi-ați repetat de atîtea ori: „Suntem un popor nefericit”. Trebuie să rămînem și de aici înainte slugi și cerșitori pe la ușile domnilor. În 1918 am atras atențiunea dlor. Sever Bocu, Octavian Goga șiVasile Lucaciu asupra chestiunei Unirei, le-am expus că Unirei trebuie să-i dăm o bază juridică și conformă dreptului internațional. Am văzut însă imediat că mă aflu în prezența unor ignoranți, fără nici o pregătire serioasă, hableuri.

N-am fost înțeles și am fost suspiționat, că voiesc independența Transilvaniei. Dar pentru ca să ne putem uni cu Regatul Român, trebuia mai întîi să rupem cu Ungaria, adică să ne declarăm independenți și apoi ca popor liber, printr-un act bilateral, luînd angajamente reciproce, să ne unim cu Vechiul Regat spre a forma Noua Românie. Cînd am văzut în ce mîini necompetente, pești politici ai fanarioților, este depusă soarta poporului român aici, m-am retras scîrbit. Bărbații noștri cred că marile probleme politice se rezolvă prin discursuri frumoase, fraze alese, alegorii patriotice și ditirambe poetice. Cînd a sosit Al. Vaida aici cu delegațiunea transilvăneană și cînd m-a invitat să fac parte din ea, mi-am luat libertatea de a-i expune situațiunea fără nici un înconjur. A recunoscut că s-au comis greșeli. Era evident că critica mea se purta și contra Partidului Național Român care a comis greșeli ireparabile. Cuvintele mele i s-au părut exagerate. Am adăugat că la ultimul mijloc, capabil de a repara această eroare, nu vom avea niciodată recurs, pentru că este în contrazicere cu tot trecutul nostru și cu caracterul intelectualilor de la noi.

V-am făcut acest preambul istoric, pentru ca să pot trage concluziunile.N-am nici o nevoie de a fi profet, pentru ca să știu ce curs vor lua evenimentele și care va fi atitudinea noastră și în special a Partidulu iNațional Român. N-am crezut niciodată că ungurii ne vor maghiariza. Pînă în timpurile mai recente am avut credința că (cei din VechiulRegat, n. n.) nu ne vor fanariotiza, acum mă tem că nu vom putea scăpade acest virus bizantin, pentru că fanarioții dispun de mijloace, cari lipseau ungurilor. De altcum ei nu par prea grăbiți a ne ciocoi. Ei au probe istorice despre blîndețea, răbdarea noastră fără margini, resemnarea cu care am purtat atîtea juguri în decurs de atîtea secole. Ei nu ignorează nici teama noastră de rezistența violentă. Ne vor lăsa să strigăm și să ne lamentăm pînă ce vom obosi și ne vom calma. Cînd citesc gazetele noastre și frumoasele discursuri ale șefilor partidului, îmi aduc aminte de teribilul din poveste, care, pus în fața adversarului, strigă către soțiilui: "Rețineți-mă ca să nu se întîmple o nenorocire". Bărbații noștri vor continua a umbla pe la icoane, vor adresa telegrame și petițiuni către rege și vor epuiza toate căile legale. Știm ce înseamnă asta. Dacă guvernul din București nu comite greșeli prea mari, nu se duce să danseze pe ghiață, ca măgarul, și dacă o nouă comoțiune europeană nu zguduie din temelii România Nouă, de acum 20-30 de anine vom trezi balcanizați. După ce am avut frumosul vis de a debalcaniza pe frații noștri de dincolo de Carpați. De altcum, dacă amestecăm fructe sănătoase cu fructe stricate, este evident că nu cele stricate se vor însănătoși prin contactul lor cu cele sănătoase, ci și cele bune vor putrezi.

În continuare, Vuia se referă la propunerile făcute statului român,privind „industrializarea” aparatului său de zbor și a motoruluicu combustie internă continuă. În cazul acceptării propunerilorsale, marele inventator urma să se întoarcă acasă!

radian
QUOTE(the teacher @ 17 Feb 2008, 21:05)
...Ca profesor de istorie, stiu cum au dus-o romanii in Transilvania pana in anul 1918. In schimb, dupa unire, maghiarii au fost tratati foarte bine, fara sa existe discriminare...
*



Ete na, chiar asa sa fie domn profesor? Au facut ungurii magarii multe cat au fost ai lor la putere, dar nici romanii nu s-au lasat mari prejos si si-au platit politele de cate ori au avut ocazia. Sper ca istoria pe care o predai la scoala se bazeaza pe manuale si nu pe convingerile toale personale care nu prea par foarte subiective...

Oricum, faptul ca un exaltat ungur face comparatii cu ce se intampla la Kosovo mi se pare un fapt minor care ar trebuie tratat ca atare... Un nebun arunca piatra in apa si voi deja vreti sa va inrolati... radmasa.gif

Uitati cu totii ca deciziile majore privitoare la Ro nu se mai iau la Bucuresti ci la Bruxelles... Si separatismul, crearea de enclave si state fantoma nu-i in pas cu moda europeana.

Si ca fapt divers, majoritatea populatiei maghiare din Ro nu viseaza la un mini stat secuiesc. Isi dau oamenii seama ca-i o utopie fara nici o sansa de punere in practica...
argon
Ba viseaza, nu toti, ci cei extremisti, si sunt destui, activisti RMDSZ ,care si-au infiltrat liderii in pozitii cheie, cu Marko Bella in frunte.
radian
Pai, si n-ar fi mai bine ca pe aia sa-i lasam sa-si poarte dialogul cu Vadim, Funar & Co. Chiar crezi ca merita bagati in seama?
negrucvj
ei (ungurii) nu aveau atitea drepturi daca nu-i lasau tot idiotii de politicieni. Ei cu cei 5-7% detin o forta formidabila in parlament si ... dorita! Normal ca atunci cind cer ceva, au. Si din 90 incoa tot au cerut si li s-au dat de catre toti care au fost la putere. Dar fara "romani" ei nu puteau avea cu nimic mai mult decit ceilalti. Eu nu stiu daca in texas sunt tablite bilingve si scoli in care nu se invata engleza sau au ceva-ul ala in plus fata de americani. Mai vedem peste ceva timp daca si la noi o sa vina "kosovo"! Ceva ma face sa spun ca DA si eu n-am nici o putere sa ma opun.
Felicitari lor ca natiune ca stiu ce vor si pot obtine! Rusine noua!
Stiti ca si slovacii au aceleasi pb?
CGB
sper sa stea dreq potoliti cu totii (si romani si unguri). sa nu-i apuce pandaliile ca prin iugoslavia. ca altfel am pus-o de mamaliga.
dupa ce ca si-asa sintem vai p**a noastra, un conflict d-asta pe teme etnice ne mai trebuie.
FLP
QUOTE(radian @ 18 Feb 2008, 08:43)
Uitati cu totii ca deciziile majore privitoare la Ro nu se mai iau la Bucuresti ci la Bruxelles... Si separatismul, crearea de enclave si state fantoma nu-i in pas cu moda europeana.

*




Poti sa detaliezi te rog?

Adica noi nu mai avem dreptul la politica interna?
gibonu
Bai frate, va agitati degeaba.
Iugoslavia a fost ceva aparte, din mai multe motive:
1. In 1918 cand s-a creat a fost vointa pura a popoarelor din zona. Nu trebuie sa va ma zic ca pana in 1929 s-a numit Regatul Sarbilor, Croatilor si Slovenilor. S-a creat pe ruinele a doua imperii care s-au dezintegrat dupa Primul Razboi Mondial (Otoman si Austro-Ungar), adica nu a fost nici o miscare a marilor puteri.
2. Iugoslvia, dupa 1945, a deveni ceva aparte, adica si-a vazut numai propirul interes si a luat de la comunism si capitalism exact ceea ce i-a convenit. Nu a fost nici comunista, dar nici capitalista, nu a fost membra NATO sau Pactul de la Varsovia, nu a intrat nici in CAER nici in Piata Comuna.
Asadar, era un stat mult prea puternic in Balcanii de Vest, ceea ce nu convenea deloc SUA, Germaniei si altor tari europene.
Astfel, la inceputul anilor '90 a inceput operatiunea de dezintegrare, foarte bine orchestrata de SUA si alte tari europene.
Normal ca au existat si acolo extremisti, care au fost sustinuti in acest scop.
Sa nu-mi spuneti ca Iugoslvaia s-a dezintegrat ca i-a apucat nebunia pe cei de acolo, deoarece:
1. Tito era croat, desi sunt o gramada care sustin ca era sarb.
2. exista in continuare miloane de familii mixte din punct de vedere etnic
3. daa te uiti la Sarajevo de pe dealurile din jur, vezi o aglomerare de minarete, turle de biserici catolice si clopotnite de biserici ortodoxe.
Astfel, Kosovo este doar o etapa (sper ultima) din lungul proces de dezintegrare.
adip
Cica se pregateste si Voivodina. Cred ca in curand fiecare orasel de la ei o sa ajunga sa-si ceara independenta. Nu ca ar fi ceva rau pentru Romania si tarile din jur wink.gif
Cat despre secuime: vedeti-va de treaba ca n-are nimeni interes sa destabilizeze situatia de la noi. Si chiar dac-ar fi altfel, avem noi resurse sa-i linistim pe secesionisti. Ii detasam pe-alde videanu si casuneanu in zona, le inchid astora drumurile de acces si se-apuca de asfaltat si schimbat borduri non-stop. In juma' de an o sa vina in genunchi sa se re-alipeasca la patria cotropitorilor români
denwer
"Si ca fapt divers, majoritatea populatiei maghiare din Ro nu viseaza la un mini stat secuiesc. Isi dau oamenii seama ca-i o utopie fara nici o sansa de punere in practica..."

Spune-ne tu la ce viseaza.
radian
QUOTE(FLP @ 18 Feb 2008, 09:27)
Poti sa detaliezi te rog?

Adica noi nu mai avem dreptul la politica interna?
*



Cum sa nu, avem dreptul la politica interna, adica avem dreptul sa aplicam directivele care ne vin de la Bruxelles de buna voie, sau ne luam sanctiunea de rigoare si le aplicam dupa aia...

QUOTE(denwer @ 18 Feb 2008, 10:30)

Spune-ne tu la ce viseaza.
*



Uff, voi, cei care aveti cosmaruri noaptea din cauza autonomiei ungurilor din Ro... Nu ati mai avut de mult niciun motiv de ingrijorare si va lipsea...

Interesant ca nimeni nu a remarcat aparitia primului stat musulman din Europa...
Solon
Vad ca deja ungurii se vad stapani peste tinutul Secuiesc! Exact de ce imi era frica!
Stavreschi
Ba, la vremea lor când Bosnia a fost cu independența, s-a făcut destul tapaj pe chestia primului stat musulman din europa, dar cum era scandalul în floare cu Bin Laden, s-a mers pe ideea "PE BURTĂ COPII, CĂ ȘI AȘA SUNT SENSIBILI HARAPII VIS-A-VIS DE RELIGIA MUSULMANĂ ȘI DE PROTESTELE NOASTRE (ale europenilor)"
Problema mea este alta !! LA CE NAIBA AU INSISTAT AMERICANII ÎN INDEPENDENAȚA lu' KOSOVO ???
Cred că este ceva totuși la mijloc (bine, accept și cea mai fantastică teorie a conspirației !) că doar nu l-a podidit dragostea pe unchieșul S. acum de soarta albanezilor cei oprimați din Yugoslavia. Hai să fim serioși, că nu cred asta 1000 de ani pace !
biscu
America-pro independenta Kosovo
Rusia- impotriva independentei

America+Rusia=? ph34r.gif excl.gif excl.gif excl.gif
aleksanders
serbia constituie un picior de pod in europa pentru rusia- cu cat serbia este mai mica si mai divizata implicata in multe razboaie micute cu atat scade autoritatea rusiei asupra europei - de aici toata mascarada asta din balcani

- pe principiul albanezilor din kosovo - peste 20 de ani o sa ne proclamam state romanesti prin castellon, roma, suburbiile parisului, sudul canadei - este oricum de neacceptat independenta statului kosovo mad.gif
Tiberiu-Andrei
Si eu sunt juma' secui,juma' roman.Nu trebuie nici o autonomie,trebuie mai multa cooperare.Starea drumurilor,salariilor,si a nivelului de trai din zona e rezultatul necooperari sau a cooperari politice insuficiente.Va spun sigur ca niciun ungur sau roman sanatos la cap nu vrea autonomie,cu atat mai putin un stat separat.Atata timp cat bugetu se aloca pe motive de genu "las ca acolo's unguri si aia n-au nevoie" e oarecum normal sa ceara fel de fel de minuni,gen autonomie sau alte rahaturi.I-a sa ofere dragii nostrii guvernanti salarii decente,locuri de munca stabile si mai multa importanta zonei si o'm vedea atunci cati mai vor autonomie.Slaba industrializare a zonei e tot rezultatul celor scrise mai sus.....pai atata timp cat contractele si ofertele "grase" (in special celor a ofertantilor straini)se ofera pe pile nu e de mirare.Pe de alta parte ar fii interesant sa vedeti cum Vadim se intelege cu Verestolj cand vine vorba de lemn pentru vila lui.(cel din urma fiind senator din zona),cand vine vorba de treburi de-astea nu mai conteaza etnia asa se pare(fiecare isi vede interesul).....si cand ii vezi la tembelizor cum se zbat si dau din coate ti-e mai mare mirarea.Indiferent de natie sau etnie daca cei ce i-am votat nu ne sprijina atunci macar noi sa ne sprijinim unii pe altii,ca vorba aia nici eu nici altcineva de pe forumu asta nu e de vina pentru situatia actuala.
Bafta.
andreiutzu
QUOTE(biscu @ 18 Feb 2008, 14:40)
America-pro independenta Kosovo
Rusia- impotriva independentei

America+Rusia=? ph34r.gif  excl.gif  excl.gif  excl.gif
*


America+Rusia=love! icon_mrgreen.gif puterea rusiei sta in rezervele sale de gaz si petrol...daca inchid tusii conducta ingheata toata europa de vest!
aleksanders
tiberiu-andrei - spui ca nu se investeste in zona ca sunt seciu?!! - te contrazic- in moldova de ce nu se investeste- ca aia sunt moldoveni?!! - hai s afim seriosi - daca te uiti putin se investeste in zonele in care sunt centre universitare pt ca au de unde sa traga forta de munca tanara - cat despre industrie- asta e de domeniul trecutului - secuii din zona daca ne-ar raspunde cand mergem la ei in magazine cu un buna ziua in loc de nem tudom rumano- sau cum s-o scrie crede-ma ca ar castiga turisti si oameni care ar investi acolo - sa nu ma intelegi gresit ca as avea ceva cu secuii sau cu maghiarii - am fini maghiari - dar am eu o impresie ca mai ungur se simte cel ce nu a fost ungur - si ai aici provenienta secuilor http://ro.wikipedia.org/wiki/Secui - eu accept sa cooperez - dar cati dintre acesti secui nu stiu un cuvant in romana?!!

tiberiu- iti doresc sa faci un drum in serbia chiar in zona kosovo - ai s avezi ca razboiul nu face decat sa saraceasca lumea si sa imbogateasca anumite persoane - hai sa vedem si noi care este interesul nostru comun - ca s anu mai amintesc de aberatiile unora dintre liderii secuilor care vor sa interzica casatoriile mixte- atunci am sa te intreb- tu ce esti- tu ce te simti a fii?!!
semit
Sunt cu sarbii 100% smile.gif
aleksanders
KOSOVO pamant al Republika Srbija
sa nu uitam ca sarbii ne-au fost mereu cei mai buni vecini
pentru sarbi 110%
Tiberiu-Andrei
Aleksanders fara intrebari de genu "tu ce te simti" te rog mult.Important e ce vreau eu sa ma simt,nu conteaza ce zice ratiunea.Sunt mandru sa zic ca identitatea culturala e specifica zonei.....nefiind acelasi lucru cu identitatea etnica.Vorbesc 3 limbi perfect,cunosc istorie a ambelor natii asta chiar daca am absolvit colegiu roman.Si da iti dau dreptate cu faptul ca sunt multi care habar n-au ce-i aia limba romana,e rusine.Dincolo de orice autonomie,traim in Romania.Mai nou la orice post te duci in vederea angajarii e neaparat de vorbit cel putin 2 limbi la perfectie(Ro si Hu) si inca una straina macar mediu.Lasa treaba cu investitu ca potentialu zonei Covasna e enorm nemaivorbind Mures sau Harghita.E adevarat ca e mai rentabil sa investesti acolo unde gasesti forta de munca din belsug dar i-a gandeste-te cate alte variabile sunt in calcul......i-a spre exemplu starea drumurilor.Am avut ocazia sa calatoresc prin Moldova.....pai era mai mare mirarea sa vezi drumu ca palma desi-vorba vine-e saracie mult mai mare decat la noi.Cat despre liderii locali nu comentez,imi permit sa spun ca pupa cururi pe unde trebe si pe unde nu trebe,la fel ca lideru nostru(al mai mare)numai ca pe la alte porti.Pai de ce crezi ca e guvernul maghiar asa "implicat" in treaba asta......nu ca sa aiba unde veni a investi si unde a vinde produsele,crezi ca sunt atat de preocupati atat de mult de soarta celor de aici.....iti zic eu nu dau 2 bani.Ei sunt interesati de teritoriu in sine.....am si zis treaba asta ca daca guvernanti nostrii ar oferii conditii decente iar mai arde cuiva de autonomie?Repet inca o data,solutionarea problemelor depinde de ambele parti,e nevoie de mai multa colaborare in interesul poporului,nu in interes personal.
Bafta.
LE:apropo sunt de partea sarbilor.
george_slz
Da unde va credeti ma, pe stadion la Serbia Vs. Kosovo?! Aici e treaba serioasa pregatita de zeci de ani, care abea acum este pusa pe tapet. Practic nu mai e de mult teritoriu controlat de sarbi.
Cypher4laguna
eu nu sunt in favoarea nimanui, dar nu cred ca o sa beneficieza nimeni din astia micii din independenta asta... economie deloc... viitor sumbru. la ce naiba sa fii independent si sarac???

revenind la ale noastre... noi suntem cam ignoranti in privinta a ce se intapla in "secuime". Romanasii nostri de acolo sunt discriminati in ultimul hal! si vor autonomie... dar nu suntem si noi cumva tot in UE ca si Ungaria?

in fine. am vrut doar sa trag un semnal de alarma, ca la noi in tara isi bat unii joc de noi, si fac tot ei pe uzurpitii sad.gif
sorin1983
de kosovo o sa beneficieze SUA smile.gif sa vedem reactia rusilor smile.gif
Puiu Tabara
Referitor la sustinerea unora cu sarbii sau a altora, intreb si eu ce mult bine ne-au facut noua sarbii??? Ce prieteni am fost noi cu ei?? Sau tov. Ceausescu era prieten cu tov. Tito??? Ce nu inteleg eu de ce nu am putu fi rezervati fata de aceasta problema, amu iar suntem pe dinafara, in Europa, dar cu rusi si sarbi. Fain!!!
kaspersky
QUOTE(aleksanders @ 18 Feb 2008, 22:54)
sa nu uitam ca sarbii ne-au fost mereu cei mai buni vecini
*


ia baga si tu ceva argumente sa nu murim prosti icon_mrgreen.gif

LE: citeva linkuri pt colegul aleksanders:
http://ro.altermedia.info/cealalta-romanie...oc-vi_2353.html
http://www.bbc.co.uk/romanian/news/story/2...ani_timoc.shtml
dack
Ce s-a intamplat cu Kosovo este un furt nenorocit. Si asta pentru ca asa cu vrut americanii. Eu nu pe albanezi sunt pornit, pentru ca ei au facut ce stiu sa faca si poate in cativa ani, se vor uni cu Albania. Iar poporul kosovar liber (cum zicea ieri Bush) nu va mai exista...ca sa vezi.

Problema este cu americanii, care pentru a-l satisface pe John, care trebuie sa plateasca cat mai putin la pompa dar si pentru a-si sustine economia proprie, calca peste orice cadavre. Nu conteaza granite, principii, istorie, drept international, legislatie, omenie, femei, copii, etc (vezi Irak si armele de distrugere in masa)... Nu conteaza nimic - doar interesele americane in zona primeaza!

E ciudat ca sunt priviti de multi ca niste protectori ai lumi, cand de fapt sunt mai rai ca rusii, cu diferenta ca ei mesteca guma si zambesc frumos atunci cand te bombardeaza si iti omoara familia, pentru petrol.

Pentru resurse. Merita sa distruga pe oricine si orice, pentru resurse - comportament barbar demn de evul mediu.

Eu cred filozofic ca totul se plateste. Si ca la un moment-dat, le va sosi nota.

Sunt alaturi de sarbi in problema cu Kosovo. Americanii dau impresia ca s-au pus pe ei si vor sa ii termine cu orice pret. Si daca nu facem frumos, poate o sa li se puna si pe noi, vreodata.
Funny
Problema e simpla dar noua ne place sa complicam lucrurile!Au fost sasi,au fost svabi,au fost si secui dar au fost si alte natii(albanezi,tatari,etc.) care au plecat cuminti in "tara muma" pentru simplul motiv ca nu le-a mai convenit aici.
Cei care au ramas sunt la fel ca si noi,usor de dus de nas de niste lideri pentru care "autonomia"unei zone sau a alteia ar insemna miliarde de euro pentru burtile lor nesatule.Ceea ce fac ai nostri fac si ai lor,asa ca nu are rost sa-i judecam pe "muritori" ci sa-i "pedepsim" pe conducatori,conducatori care prin diverse tertipuri distrag atentia de la lucrurile cu adevarat importante pentru omul de rand.(cred ca nu o freaca catusi de putin grija pe Erjiko de Harghita de autonomie ci mai degraba de pretul painii si alte astfel de "trebusoare" care o fac sa aiba aceeasi viata de rahat ca si Maria din Bucuresti!!!)
Oare de ce nimeni nu mai spune nimic despre Romania Mare si despre Insula Serpilor,oare de ce va sperie mai mult ce spun niste "simpatici",care se cred conti sau grofi de Transilvania doar pentru ca s-au nascut acolo,decat un "presedinte" moldovean care nu mai suporta imnul si stema,oare de ce daca sunteti asa de patrioti nu va deranjeaza faptul ca Moldova sau Insula Serpilor nu mai sunt ale noastre de prea multa vreme???.............................
Pana unde o sa fiti dispusi sa mergeti pentru ca lucrurile sa ramana neschimbate sau sa se schimbe in bine???............Ma tem ca doar pana la chioscul de ziare din coltul strazii pentru a mai afla "siderati" noutati din Transilvania!
Pe scurt ideea ar fi sa mai terminati cu prostiile si sa nu le mai dati idei unora sau altora,daca va fi sa se intample vreodata ceva care nu va convine purtati-va cu demnitate si aparati ce va apartine barbateste,nu cu lamentari de babe atinse de Alzheimer! wink.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.