Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Cutie automata
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Renault 4, 5, 8, 10, 11, 12, 18, 19, 21, 25
boomer
Salutare,

Nu vreau sa par pisalog (problema mea e in discutie in sectiunea R19) dar am mare nevoie de o informatie: vreau sa stiu daca pot inlocui cutia de viteze de pe R19 model MB3005 cu alta model MB3003. Masina este cu "matzele" pe masa si trebuie sa o "cos" repede ca ocupa locul degeaba in atelier.

Multumesc!
RADU__
Nu cunosc cele doua cv dupa codul lor, dar criteriile tale ar trebui sa fie urmatoarele:
1 fizic exterior sa arate la fel
2 punctele de prindere sa fie identice
3 axele planetarelor sa aiba aceleasi diametre si nr de caneluri
4 rapoartele de viteza sa fie aceleasi (aici cu cva este un pic mai greu de verificat trebuie sa simulezi presiunile de lucru cu aer comprimat)
5 daca are conexiuni electrice sa fie compatibile

in rest sunt numai probleme de setup, cva va functiona la parametriiprestabiliti. Daca toate sunt ok poti sa folosesti din vechea cv distribuitorul care sigur va avea diferente ca parametrii de functionare.
de ex: prima cva este "setata" sa functioneze cu un motor care are cuplul si turatia optima la valoarea X iar a doua la valoarea Y ,deci schimbi regulatoarele si ramai la setup-ul masinii tale.
R19/16v
Radu, la R19 sunt cutii pur mecanice, n-au nimic electronic...

(sau nu la asta te refereai?)
RADU__
ba si la asta ma refeream. Uite...la R5 din 1978 pe care-l posed tot cu CVA ( eu numai cva am avut la toate masinile) am si electronica pe cutie desi intra numai DOUA fire in ea. Are in interior un mini generator trifazat care este pe post de regulator centrifugal si care alimenteaza 3 electrovalve care ajung sa "permute" cele 3 viteze si R in functie de "logica" unui dispozitiv electronic incorporat. Totul este alimentat cu tensiune de la borna 15 cand se pune contactul.
Deci.....
boomer
Multumesc mult pentru informatii.
In toate documentatiile care mi-au cazut in mana legate de aceasta cutie nu am gasit nici-o referire la terminatia codului (003 sau 005); peste tot apare MB3 si atat. Singurul loc in care aceste cutii sunt diferentiate cu codul complet este Dialogys-ul, in sectiunea de configurare a masinii. Sunt putin confuz in momentul asta pentru ca am gasit la cineva 2 cutii MB3003 (omul zice ca le-a dat jos personal de pe masini care au venit pe roti din Germania) si nu stiu daca sa ma risc sa iau modelul asta si sa ma trezezc ca am muncit degeaba si masina sa nu mearga. In plus, tin si atelierul baietilor ocupat.
Cat despre cutia veche, nu stiu ce as mai putea recupera din ea ca este praf (bucati sparte, inclusiv carcasa). Daca crezi ca te ajuta, dupa ce rezolv problema i-ti fac cadou cutia veche.

P.S. Am gasit la un tip un bot de 19 cu cutie A4D. Daca te intereseaza sau stii pe cineva interesat i-ti dau numarul lui. E pe undeva prin zona Aiud sau Teius si are mai multe "troace" in curte.
R19/16v
Am inteles nedumerire.gif

Nu am citit suficient in aceasta directie; poate pentru ca n-am avut niciodata probleme la BVA blush.gif si sper sa n-am smile.gif
RADU__
@boomer
nu mai sta pe ganduri. Ia regulatorul din cutia ta, si muta-l in cutia "noua" daca fizic pe exterior arata la fel. Inainte de a face aceasta operatie trebuie dezasamblat de catre o persoana pedanta si cu multa rabdare, si spalat. Vei gasi in interior o multime de pistonase , arculete jigloasre sub forma unor rondele foarte fine de tabla foarte subtire si cu gauri minuscule in mijloc ATENTIE FOARTE MARE la sensul si locul in care sunt montate. Vei gasi tot felul de bilute pe post de supape care trebuiesc loacizate inainte de a desface "straturile" regulatorului. sb nici o forma nu se vor sterge piesele respective cu carpe sau alte soiuri de lavete care ar putea sa lase scame minuscule. Jocurile in piesele conjugate sunt de nivelul micronilor.

Toata aceasta polologhie, pentru faptul ca cva a fost avariata si sigur are in ea tot felul de spanuri de toate consistentele

R25_GTS
Salut

Is identice cele 2 modele, cred ca difera anii de fabricatie in care s-a montat. Am atasat un tabel, sa vezi. Fa cum zice RADU_. Spor la treaba.
R19/16v
Eu am citit ca difera si raporatele.
RADU__
eu vad ca diferenta este numai la computer number. Nu-mi dau seama ce diferenta ar fi. Oricum daca pastrezi distribuitorul nu poti sa risti nimic.
Dar nu uita ca farmacia este mic copil pe langa curatenia dintr-o cva.
R19/16v
wink.gif unsure.gif
boomer
Am fost astazi la tipul care are MB3003 si m-am desumflat de tot. I-mi da cutia dar dupa ce o pun pe motor nu mai e treaba lui daca nu se pupa. Desi are tot interesul sa-si vanda marfa (le tine in curte de ceva vreme) omul a fost cat se poate de corect si mi-a recomandat sa trec la manuala. Se pare ca posesorii de R19 din zona Sibiului au renuntat pe capete la automata. Asa ca nu prea am de ales si nici nu am timp de experimente momentan si voi trece la manuala. Intrebare: i-mi poate descrie cineva modificarile care trebuie facute la partea electrica?

Multumiri!
R19/16v
nedumerire.gif ai fost la ala specializat in 19?
RADU__
@boomer "Asa ca nu prea am de ales si nici nu am timp de experimente momentan si voi trece la manuala. I"

Cred ca te grabesti. Incearca sa ramai pe cva. Modificarile sunt destul de mari. Pe langa cv mai trebuie pedalier timonerie, cabluri etc etc
boomer
Stiu ca-s multe modificari dar de ce fuge toata lumea de automata? Ma gandesc ca daca ma lasa si asta pe care o pun dupa cativa km, ce fac? E multa munca sa dai totul jos, sa-l pui la loc. Daca pun cutia MB3003 asa cum e fara sa-i pun distribuitorul vechi, ce se intampla?

4 Feb 2008, 08:37:
Da, am fost la ala specializat in 19. Ma rog, nu stiu cat e el de specializat in 19 dar sigur e spacializat in dezmembrari de 19.
R19/16v
Mda, un ciudat nenea ala...

Si eu impart parerea lui Radu - incearca sa ramai la automata.

Tu ai un motor mic si relativ simplut. Parerea mea e ca se da jos usor cutia. Nu cred ca stii ce inseamna o cutie greu de dat jos biggrin.gif
boomer
Ar mai fi o varianta.
Am gasit la Simpa Top Services (Bucuresti) cutie model MB3005. Daca astia i-mi dau garantie si accepta pretul cerut de tipul din Sibiu incerc asa.

Sa va mai spun o chestie auzita tot la ala din Sibiu: zice ca a luat cineva de la el un Renault pentru recarosare. Aia de la RAR din Sibiu i-au acceptat dosarul dar Bucurestiul l-a respins fara nici-o explicatie. Suna plauzibil sau e gogoritza?

4 Feb 2008, 11:15:
Pot fi gasit pe Mess: boomerion

4 Feb 2008, 12:01:
Se pare ca cei de la Simpa sunt de acord cu 150euro+TVA. Merita banii? Ii stie cineva? Sunt oameni seriosi?
boomer
Gata, mi-am luat cutie MB3005. Nu mai ramane decat s-o montez si............ Doamne ajuta!
RADU__
Successsssss!!!!!!
boomer
Multumesc!

Totusi, nu mi-a raspuns nimeni la intrebarile de mai sus (nu ca acum ar mai conta).

Intrebare?

Dupa ce o recarosez mai are rost sa o tin pe asta veche sau o marit la cineva care are nevoie de ceva piese de pe ea? Fiind faza1 nu am mare lucru de pastrat ca piese de schimb.
boomer
Sunt oare chiar atat de ghinionist?

Am pus cutia cumparata si se pare ca nu vrea decat in spate. In fata abia se taraste.
Are cineva vre-o sugestie?
RADU__
sa nu o mai fortezi ca o strici de tot. Dacatot ai doua acum...incearaca sa faci una buna, sau o returnezi.
boomer
Poti sa ma indrumi? Ce ar trebui sa fac? Daca as sti ca se poate repara i-as cere vanzatorului o parte din bani si as pastra-o. M-am documentat si eu putin despre CVA si lucrurile nu par chiar atat de complicate. Trebuie multe rabdare si atentie.

http://auto.howstuffworks.com/automatic-transmission2.htm
http://www.howstuffworks.com/framed.htm?pa...ansmission.html

Din ce am citit, inclin sa cred ca e ceva cu cuplajele diverselor pinioane din "planetary gearset" (nu prea stiu cum sa traduc chestia asta).

Si inca o intrebare: ce reprezinta pozitiile 1 si 2 de la schimbator?
renault19tse
eu in locul tau m-as duce la un service specializat Renault.
eu stiu unul si cu un mecanic ok dar este in Bucuresti.
daca esti interesat da-mi un PM.
e clar ca nu-i dai de cap.
cj98czh
Din cate stiu eu cand pui in 1 blochezi cutia in treapta 1 iar in 2 blochezi cutia sa functioneze numai cu treapta 1 si 2 ...utila cand cobori pe drumuri abrupte si ai nevoie de frana de motor..
boomer
Am un mecanic care repara orice motor (inclusiv de racheta) dar e la Valcea. Eu sunt in Cluj, iar vanzatorul cutiei in Bucuresti. Mai bine de atat nu se putea.
cj98czh
BOOMER - da-mi maine un telefon la 0731-900.303 sa-ti explic cum sa ajungi la un service cu niste oameni priceputi care se poate sa stie sa te ajute... si mai era un service pt. cutii automate undeva prin Dambul Rotund pe unul din drumurile care ajunge la 9006...

sau uite ce am gasit la o simpla cautare pe Google:

http://www.gtgrup.ro/index1.html - astia sunt din Cluj

http://www.piata-az.ro/piataaz/ImageAd.jsp?AdId=1369486

http://www.reparatiicutii.ro/

si mai sunt si altii dar trebuie rabdare la cautare...
boomer
cj98czh:

I-ti multumesc pentru ajutor. Service-urile din Cluj nu prea ma ajuta pentru ca masina este in Valcea la mecanic. Si sincer sa fiu, nu prea mi-as da masina pe mana unor oameni pe care nu-i cunosc. Am lucrat si eu in service (de telefoane mobile, e adevarat, dar tot service e) si mi-e teama. Daca vrei sa ne intalnim sa stam la un pahar de vorba e OK; chiar daca nu ne cunoastem personal avem un subiect comun. Cat despe link-urile recomandate, am sapat si eu un pic si ori sunt doar ateliere de reparatii, ori se limiteaza la cateva marci. Am gasit o firma care cica aduce CVA noi si sh, i-am contactat si astept sa le "vina fax-ul din Italia". Mie oamenii astia mi se par mai mult "comersanti". As face pariu ca sub 500 euro nu aduce nimeni cutia mea.
In alta ordine de idei, ma intreb daca nu cumva ar fi bine sa cad la intelegere cu ala de mi-a vandut cutia defecta, sa-i dau acolo cativa lei pe ea si sa incerc s-o repar (cu ajutorul lui RADU probabil, ca el se pare ca e in bransa). Asta daca as sti ca pot sa scot ceva din ea si toata reparatia nu ma duce la pretul uneia noi (refurbished). Nu stiu. Sunt intr-o mare dilema.

RADU:

Din simptomele pe care vi le-am descris, crezi ca se poate face ceva din cutia asta (cea cumparata de mine)? Poti sa-mi spui cam la cat s-ar ridica costurile unei reparatii? Eventual, o pun la bataie si pe aia veche dar nu stiu ce se mai poate alege din ea.

Va multumesc tuturor!

11 Feb 2008, 22:06:
RADU

I-ti spune ceva poza asta?

12 Feb 2008, 21:02:
Astazi mi-a desfacut mecanicul cutia veche. Se pare ca in interior e OK. Cred c-o sa ma risc sa merg in weekend la Valcea si sa-mi bag mainile in cutia noua sa-i pun ceva piese din aia veche (in speta discul E1), poate merge.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.