Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Greieri ...
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio III
roty
Eh, a venit si vremea lui. Dupa ~10.000km, nu toti pe drumuri exceptionale, m-am pricopsit cu un greieras. A facut pui, familie, iar acum cred ca s-a dezvoltat o metropola intreaga.

In general nu sunt foarte pretentios cand vine vb de greieri, ascult muzica si chiar la volum mare. INSA, sus-numitul a depasit orice masura. Zgomotul este continuu (la viteze mai mari cel putin) destul de puternic si extrem de deranjant. Vine undeva din usa soferului sau stalpul A de pe partea soferului...
Idei?

De asemenea mai sunt si trosniturile cand masina este supusa la torsiuni, dar asta stim, se rezolva cu silicon + banda izolatoare pe incuietori smile.gif
Fabu
Da...se pare ca are rude si prin usile mele, e chiar stresant. Sper sa ajung peste o saptamana in service sa vad daca se rezolva. Adica sa desfaca usa sa vada ce se poate unge, strange, curata...
Desi imi este putin frica sa nu cumva sa fie mai rau apoi smile.gif
Mav3rick
Mie sincer mi se pare ca vine de la geam....de la macara nu din usa. Dar poate e alta "specie" icon_mrgreen.gif
Oricum daca rezolvati ceva prin service sa ne spuneti si noua de unde provenea zgomotul si cat ati dat sa-l remediati defectiunea.
roty
Pai hai sa discutam de specii...

E o specie (cunoscuta) care se aude pe la usi (la toate) cand masina se torsioneaza puternic. Asta inseamna la gropi si la borduri urcate (chiar incet). Asta e usoara, e si la megane si se rezolva cu gresare+banda izolatoare daca vrei sa fii sigur.

Alta specie cunoscuta este pe la geamuri. Acolo e iar de vina praful iubitului nostru Bucuresti. Tot gresare sau un cot bine aplicat e solutia.

Insa ce am descoperit eu s-ar putea sa fie o specie noua. Ceea ce pe cat de incitant ar parea pentru un explorator-wannabe, pentru mine este pe atat enervant. Intr-adevar, A1 nu e chiar ca in palma (la naiba, e plina de pistrui, iar valurile dunarii...) dar greierele asta a fost absolut tot drumul incredibil alaturi de mine. Fara pauza. Sunet continuu...Si mai si avea o voce....

LE: poate fi un cablu care se tot loveste de plastice prin interior...asa, urechiometric vorbind...
Burete Clio III
La mine nu se aude nimic, nu troncane nu bocane nu trosneste totul e in regula deocamdata. Cand dai peste gropi, canale care nu sunt la nivel cu asfatul sa zic ca se aude ceva dar foarte slab doar auzi cum lucreaza amortizoarele, etc...
r_vlad
Oare nu gasesti solutia aici? simptomele seamana
Fabu
Nu cred sa fie de acolo, m-am uitat la ele de mult si nu par sa fie sursa zgomotului. Am ascultat cu atentie in timpul mersului, pare ca sunetul vine de undeva din interiorul usii, dar nu il pot localiza exact.
Mi-au uns in service si manerele de la usi, dar nu a disparut...

l.e.

Sunetul asta iritant se aude si pe drumuri drepte fara nici o denivelare, si iese mai mult in evidenta pentru ca nu alte troncanituri nu mai au de unde sa apara dry.gif
Mav3rick
QUOTE
Alta specie cunoscuta este pe la geamuri. Acolo e iar de vina praful iubitului nostru Bucuresti. Tot gresare sau un cot bine aplicat e solutia.


Poti sa fii umpic mai precis ca ma enerveaza la culme si as vrea sa scap cumva de zgomot!!!
JustInTime
Voi vorbiti de 2-3 specii... sunteti fericiti! Eu am identificat 3 insectare pana acum radmasa.gif
Zgomotul din zona usilor care se aude la o viteza de peste 40-50/h mie mi se pare ca ar veni din dreptul oglinzilor... Mi-am tot ciulit urechile si cred ca l-am localizat acolo. Nu m-ar mira caci le-am pliat din mers de cateva ori rolleyes.gif . S-o fi desprins/slabit ceva pe-acolo m-am gandit eu... In martie ma programez la service pentru revizia de 20.000 si pentru un control amanuntit al caroseriei, recte exterminarea speciilor (hergheliei) de greierasi.... manca-i-ar tata pe ei ... Va informez asupra solutiilor gasite de mecanici.
roty
@JustInTime @Fabu - da, cred ca asta e specia de care vorbesc si eu...e posibil pe la oglinda. De la 40-50 in sus, si fara sa fie denivelat drumul. Aia sunt...Lua-i-ar Gaia sa-i ia... smile.gif

@Mav3rick - pai, din cauza prafului scartaie imbinarea geam-cheder...poti sa dai cu niste silicon in zonele respective, dar va reveni cand se prafuieste iar; sau poti dupa ce-l inchizi sa-i arzi niste coate, cum fac eu smile.gif Mai multe detalii am gasit undeva pe forumul de Megane am gasit...nu mai stiu threadul, dar e acolo undeva....


Pe ei, pe mama lor!!!
Mav3rick
Ok roty multumesc! Cred ca o sa raman la dat cu silicon...chestia cu dat coate nu poate avea decat efecte negative pe termen lung biggrin.gif
roty
Ok, @r_vlad - m-am uitat azi pe respectivele dopuri si...cred ca ele sunt sursa zgomotului. Intr-adevar joaca foarte tare si scot exact acel sunet. Cu prima ocazie ma inarmez cu banda izolatoare si ii dau peste bot. ph34r.gif
vusiman
La mine sub manerul de deschider al usii (clanta) exista un plastic negru ca de telecomanda tv care este responsabil de un greiere f asemanator cu cel descris. Mult timp m-a scos din sarite; mergeam pe drum drept cu viteze de 50 - 90 si era acolo in usa, langa stalp, ca un pahar de plastic legat cu ata de masina. Am fixat palsticul respectiv si greierele a disparut biggrin.gif
fade2black
Sal,

Nu mai stati pe ganduri si izolati capacele alea de plastic! Desi el par fixe cand masina sta pe loc, in miscare devin mobile din cauza fluxului de aer si faptului ca plasticul isi schimba marimea in functie de temperatura ( mai mult decat un metal).

Bafta,
Fade
OVIDIUS
Pentru orice zgomote care vi se par ca vin din usi, stalpi, centura, incuietori, rezolvarea este una singura : spray lubrifiant peste incuietori si balamale. Se insista pe sistemul de inchidere. Metalul se usuca si provoaca acele sunete. Poate fi WD-40, spray de chedere sau orice vaselina. Nu mai cautati alte locatii ca e probata...
MKX
Solutia propusa de r_vlad este corecta...eu am aplicat-o acum aproape un an, si nu mai am greierasi...ce mai apar stiu de unde sa ii iau...diverse obiecte in "buzunarele" usilor, aparatul de ambi-pur, etc....
Cretzu80
se pare ca usile mai mari de pe clio "3 usi" nu au aceleasi probleme ca cele de pe "5 usi". La mine nu se aude nica...da nu e timpul pierdut biggrin.gif
cosmin19_21
eu am un greieras la stalpul din stanga,la gropi si denivelari, cred ca e de la sist de pretensioanare al centurii, cand trag de centura nu se mai aude asa tare. Si in dreapta cred ca e aceaisi problema, doar ca nu merg pe scaunul din dreapta si nu stiu exact daca tot din stalp provine. In rest....e destul de linistit. Mentionez ca am 17.000 km.
mrperfect
si la mine, la gropi si denivelari se aude un trosnit, nedefinit ca locatie, parca ar veni de la imbinarea stalpilor cu bordul.
roty
Am uitat sa mentionez. Am rezolvat problema dopurilor - sunt aproape sigur ca de acolo veneau zgomotele.
Am mai si gresat pe ici pe colo cu WD40...

Insa nu am apucat inca sa fac un testdrive sa vad daca de la asta era...revin cu informatii cat de curand smile.gif
prOZac
150.000km. excl.gif Greieri?? Cat cuprinde post-336-1110552489.gif ... Da cine oare sta sa-i mai bage in seama? Avem niste drumuri de toata....jena..sa nu zic alte prostii. Mai pot sa-mi dau seama oare daca e vreun te miri ce dop nelalocul lui sau griblura din asfalt aruncata drept protectie pe timp de iarna? Mai am rabdare sa stau sa pazesc stalpul usii poate poate aud ceva? Sincer...nu ma intereseaza. Am cumparat o masina ieftina, care si-a facut treaba de toti banii. Initial nu voiam sa o tin mai mult de 50-60.000 km dar la cat de bine se comporta mi-ar parea rau sa o dau. Revin...Greieri cat se poate dar nu asa de multi incat sa ma plang de ei si nu cred ca e vina producatorului ca mergem pe unde mergem cu ele si nici vina noastra ca alte drumuri nu avem....am auzit pe undeva o vorba:"traim in Romania...si asta ne ocupa tot timpul". Cred ca suntem toti destul de ocupati incat sa mai bagam in seama si prostiile astea marunte 168.gif .N-am nimic cu nimeni, doar mi-am spus parerea cu ochiul.gif
Fabu
Acum 2 saptamani am rezolvat dopurile pacii (si la usile din fata si la cele din spate)...intr-adevar de acolo veneau sunetele alea stresante.
Mii de multumiri Fade !!!!
herculane
am avut si eu unul la trapa (pe care n-o mai deschisesem de vreo luna), insa a disparut dupa ce am deschis-o/inchis-o o data smile.gif sau cel putin asa mi se pare mie...
MMVI
eu am mai multi, dar unul ma cam deranjaza
zogomotul provine din habitaclu si seamna cu un clantanit metalic, dupa ce am tras de cam tot ce e prin spate suspectez spatarul banchetei partea stanga, defapt cred ca este chiar sistemul de prindere care este metal pe metal si are un mic joc
daca ati avut o astfel de problema cum ati rezolvat-o?

Gargaritza
Din cate vad eu, sunt o fericita. Eu nu am nici un fel de greierasi. Cel putin pana acum. Masina are 10000km si 1 an, condusa in principal in Bucuresti.
valeron_x
nu te bucura ca nu stii cand te loveste stolul... la mine greierasii au fugit, acum trebuie sa mai conving si centurile sa nu mai scartzaie smile.gif
valeron_x
ieri am sesizat ca imi vibreaza geamurile de pe fatza, mai exact zdrangane... mai are cineva specia asta? daca da, cum scap de ei?
95puf
Cu piatra biggrin.gif Am glumit.........
roty
Nu am mai scris aici si chiar eram dator cu o concluzie.

Da, erau respectivele dopuri de vina. Pe langa asta am folosit niste wd40 si pe incuietori si pe imbinarea consolei centrale cu partea superioara a bordului (atentie sa nu se scurga).


Acum, de suparare, greierii au intrat in silenzio stampa.
bogdan_2008
O solutie eficienta pentru greierasii din zona stalpii centrali , de undeva din zona centurii de siguranta .ph34r.gif
MMVI
incerca prima oara sa ungi cu wd40 (sau orice produs smilar pe baza de ulei) incuietorile usilor si haionului dupa care le inchizi/deschizi de cateva ori

la mine asa s-a rezolvat zgomotul din stalp stanga si zgomotul din spate (credeam eu ca este de la bancheta)
99AIM
La mine nu dispare cu tratament de gresare cel de pe stanga,maine desfac ornamentul stalpului central sa vad ce-i pe acolo,va tin la curent.
bogdan_2008
Am pulverizat cu WD40 in spatele butoanelor care ridica/coboara centura pe ambii stalpi si spre bucuria mea nu se mai aude greierasul.....sper sa tina minunea mai mult de trei zile . Multam fain de solutie.
MMVI
parerea mea este ca nu de acolo provine zgomotul, spun asta pentru ca si eu tot acolo il auzeam (adica zona centurii) si era defapt din usa (incuietoarea usii), dar daca s-a rezolvat nu pot decat sa ma bucur ca te-am ajutat smile.gif
kriprii
Aceeasi problema o am si eu....se aude un zgomot ciudat care provine din zona usii dreapta fata care apare la viteze mai mare de 60KM/h. Ce ma sfatuiti sa fac?..ideea e ca nu provine de la incuietori...se aude ca si cum ar fi "o pietricica intro cutie de chibrituri" pe care o misti.....anyone any ideea?
roty
Aproape sigur e un dop din usa. Trebuie sa-l imbraci in niste banda izolatoare sa nu mai joace in locas.

Dopul e pe sectiunea usii cum o deschizi, pe la jumatatea inaltimii.
kriprii
stiu acel dop...m-am uitat si am vzt ca are un joc...o sa face ce mi-ai spus si revin...thx
Eggy
in seara asta umbland la portbagaj am avut impresia ca se aud niste zgomote si de la plasticele acela negre care acopera stopul deasupra, a mai auzit cineva zgomote pe acolo?
valeron_x
plasticele alea doua sunt doua dopuri de cauciuc, stau destul de bine acolo si nu cred sa zbarnaie alea
Eggy
eu ma refer la acele placute de plastic nu la dopuri
valeron_x
aha, credeam ca zici de lampa stop de deasupra. scuze
kriprii
Am rezolvat problema. Am inversat capacele....cel din usa dreapta l-am pus in usa stanca si invers si am plecat la drum (pana in Pitesti) si nici un greiere...nimic si am mers cu 130KM/h...THX ROTY
kekemes
am si eu aceeasi pb sad.gif

in sensul ca ...se aude un zgomot din ce in ce mai enervant...din spate de undeva....
sa fie din portbagaj?...parca nu..am scos tot...si nimic...
sa fie chiar usa portbagajului/haion?...posibil...asa pare...dar nu mi-am dat seama ce as putea sa fac...

mai am eu un issue nerezolvat..asta vara m-a pupat unu in fund...in drum spre mare...trecere la nivel...no train...toti pun frana brusc pt ca asa e legea...eu ma conformez...pana si cel din spate franeaza...dar nu il tin franele...si ma atinge....zgariat un pic spoiler...posibil fisurat...nu imi dau seama...constatatoru a zis normal ca nu are nici pe dracu...e vopseaua crapata...nu bara smile.gif... si n-am ajuns inca sa revopsesc bara....eventual sa o schimb dc nu e doar zgarietura ....

cert e ca dupa accident nu se auzea nimic...am mai mers inca 3-4 luni fara greieri...dar de dupa revizia de 2 ani...am tot inceput sa aud din spate acel zgomot:)

in rest...bugs free...

dar chiar ma oftica greierele ala bortzat din spate!!
fade2black
se aplica si la capacele de la usa spate!

link greieri

Bafta,
Fade
lupascumihai
si eu am problema cu haionul, cred ca de la el vine sau de la lampa a 3-a de stop, la mine a aparut dupa o spalare cu presiune, are cineva o ideea ce as putea face?

9 Jun 2009, 22:07:
QUOTE(Eggy @ 27 Oct 2008, 00:00)
in seara asta umbland la portbagaj am avut  impresia ca se aud niste zgomote si de la plasticele acela negre care acopera stopul deasupra, a mai auzit cineva zgomote pe acolo?
*




salut eggy, am vazut ca tu ai avut o problema asemanatoare cu a mea, la tine cum s-a rezolvat?
valpred
Salut
Si eu am un zgomot in portbagaj... sau ma rog de pe acolo vine. Am scos pana si trusa cu scule si tot nu dispare. Este prezent doar la anumite gropi si este un zgomot "greu, ceva metal si plastic" nu stiu ce anume....
Vreo idee ?
sorin_f39
S-o fi slabit prinderea hayonului?
lupascumihai
eu am fost azi pe la un magazin cu piese auto si am luat WD-40, am citit pe forum ca ar ajuta, am dat peste tot pe la haion, am desfacut si dopurile de la a 3-a lampa si am dat si acolo, am dat la balamale, am dat la incuietoare.........am dat pe cheder......si surpriza.....la primul test, am luat denivelari pe la 60-70km/h....... nu a mai facut......am zis sa nu fiu tampit si sa fie vreun efect placebo...asa ca am mai bagat un test...nu a facut nici acum.......asa ca smile.gif....am scapat de nenorocit (greiere)......pentru mine solutia cu WD-40 chiar a mers.
Batrānul
Intr-adevar, uneori solutia WD-40 chiar face minuni ... dar nu tin prea mult minunile respective ... Sunt patit. Trebuie gasita cauza zgomotului si de multe ori e f. greu de gasit.
George Paul
Minunile tehnicii moderne atotputernice... Vezi aici cat de mult "bine" face substanta aia la chedere.

Mai bine curata chederele cu ceva degresant, sa scoti acum mizeria aia de "vaselina" din ele, apoi unge-le cu vata si glicerina. Nu cu vreun silicon de chedere, ca-ti vor scartai.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.