Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Nu prea merg vitezele 3,4,5 :(

Mentosanu
post 9 Jan 2008, 13:58
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 18
Joined: 16 October 07




Iarasi o probleme cu clio-ul meu dupa cu probabil v-ati obisnuit smile.gif > Am fost plecat 10 zile timp in kre nu am mers cu masin, de intor m-am intors exact in ziua aia in care ninsese enorm in bucuresti, buuuun. Dimineatza plec cu masina, nici o problema in general, parca totusi treplele se schimbau co o anumita dificultate, bomba apare seara knd ies din nou cu masinutza, knd ce sa vedeti numai mergeau treptele 3,4,5 si atunci am mers numai cu vit a 2-a pana acasa. Acum am mai vb cu lumea asa si am auzit ba ambreiaj, ba nushce patina de sub schimbator etc, abia astept o parere de la voi sa stiu dak e remediabila de ktre mine sau tre sa ma duc la service, cu multumiri , Mentosanu.


--------------------
Renault Megane II Bicorp 2004/Benzina/16v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Duyu
post 9 Jan 2008, 17:34
Post #2


Membru dependent de forum


Group: Members
Posts: 2.259
Joined: 10 March 06
From: B u c u r e ș t i




Citeste topic-ul asta...poate te ajuta! wink.gif

http://www.reno.ro/Intra-f-greu-in-vit-a-4...vit-t96641.html


--------------------
Renault Clio Symbol 1.5 dCi, 65 CP - with Vredestein Snowtrac 3

An Fabricație: 2006

Kilometraj: ~95.000 km
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius2606
post 9 Jan 2008, 19:35
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 483
Joined: 16 October 06




Dimineata mergea mai greu din cauza uleiului din cutie care e mai vascos la temperaturi mai scazute , si seara deoarece a inghetat pe dedesubt nu mai da voie parghiei de la cutie sa isi faca ea cursa ca lumea.Mergi mai mult cu ea sa se incalzeasca si apoi forteaza putin cu mina maneta de viteze in vitezele respective si isi da drumul.Eu asa am facut si am rezolvat problema cu toate ca ma inverzisem si eu ca am facut cutia varza , tot asa nu mai intra decat 1 si a 2 .


--------------------
renault megane 2002 coupe - CL 10 ZCR
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mentosanu
post 10 Jan 2008, 01:01
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 18
Joined: 16 October 07




Da, intr-adevar am fortzat maneta iar acum merg vitezele 1,2,3,4 dar cu toate astea cu motoru cal si celelalte trepte functionale a 5-a intra f greu.. e posibil sa se fi stricat ceva in urma fortzarii manetei ? sau se va remedia si a 5-a dupa ce o sa o fol mai mult ?


--------------------
Renault Megane II Bicorp 2004/Benzina/16v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jri22
post 10 Jan 2008, 08:09
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 203
Joined: 4 January 07




am avut si eu o problema similara datorata zapezii si ulterior ghetii care a intrat sub scutul masinii si care blocheaza timoneria...incearza sa cureti gheata dintre scut si cutie si vezi rezultatele...anunta-ne rezultatele...


--------------------
renault clio 2002 1.2 16v HB
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AndreiPavel
post 10 Jan 2008, 19:40
Post #6


Membru


Group: Members
Posts: 119
Joined: 10 December 05




Icearca sa cureti gheata din zona parghiilor care fac legatura manetei cu cutia de viteze, aflate suf masina in zona scutului, si nu mai forta cu schimbatorul de viteze, pentru ca risti sa strici mecanismul, acesta fiind oarecum sensibil si nefiind dimensionat pentru a rezista la eforturile pe care le induci tu fortand maneta. Cel mai bine urca si tu masina cu roata din fata pe o bordura ca sa o inalti putin si incearca sa te bagi sub masina si sa vezi ce se intampla dedesubt, sau mergi la un atelier auto si roaga-i pe mecanici sa faca acest lucru, urcand masina pe un elevator. Oricum nu mai forta mecanismul pentru ca nu cred ca face bine.


--------------------
Renault Laguna II 2001 1.9 dci
Ex: Renaul Laguna 1.9 dci
2xRenault Clio Bicorp 1.5 dci
BMW X5 E53 3.0d
BMW E90 320d
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mentosanu
post 11 Jan 2008, 18:33
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 18
Joined: 16 October 07




Am ridicat masina pe cric si intradeva era plin de zapada inghetzata, cu o surubelnitza si cu multa dibacie am indepartat bucatile de gheatza iar acum schimbatorul merge perfect perfect! Dar ce am inteles de la un mecanic este chiar daca intra cat de cat pe traseul treptei respective maneta, sa nu folosim treapta cuplata deoarece se pot strica niste zimtzi din cutie!!!!Multumesc de ajutor si sper k am ajutat si eu cu post-ul meu.


--------------------
Renault Megane II Bicorp 2004/Benzina/16v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th April 2024 - 14:02
Dacia