Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Problema consum enorm - 20L/100km, sonda oxigen aval

boond
post 8 Jan 2008, 19:14
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 44
Joined: 7 January 08




bietul meu twingolet mananca cat mananca un MUSTANG DE 5 L BENZINA....adica vreo 20% sad.gif((((((...am fost cu el la service RENAULT si mi-au zis ca e sonda oxigen aval dusa....nu cred ca e numai aia dar sper.maine sau poimaine imi vine piesa.abia astept sa vad daca e aia.o sa ii fac un plin si o sa ii fac consumu.
a mai avut cineva problema asta?????........help me again!! tongue.gif:P:P


--------------------
renault TWINGO 2005 1.2 benzina - AB 88 AVR
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
renotgo
post 8 Jan 2008, 19:35
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 957
Joined: 10 September 07
From: Onesti




Cei de la service au dreptate !Cat costa sonda? Nu s-a aprins nimic pe bord ?


--------------------
Laguna 3 Inițiale Paris 2.0 DCI . 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
boond
post 8 Jan 2008, 23:05
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 44
Joined: 7 January 08




pt renoto.... pai a fost aprinsa sonda lambda dar am puso pe tester si mi la stins si nu sa mai aprins

9 Jan 2008, 00:06:
undeva pe la 300 ron ma costa sonda...sau asa cred...ink nu mi-au spus un pret fix


This post has been edited by boond: 8 Jan 2008, 23:06


--------------------
renault TWINGO 2005 1.2 benzina - AB 88 AVR
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
renotgo
post 9 Jan 2008, 19:28
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 957
Joined: 10 September 07
From: Onesti




Bine,multumesc!


--------------------
Laguna 3 Inițiale Paris 2.0 DCI . 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
$$ilvviu
post 9 Jan 2008, 19:34
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.882
Joined: 6 January 07
From: Roman/NT




Incearca la dezmembrari daca ti se pare scumpa.


--------------------
Renault Laguna Initiale 2002 - NT-97-SLR
Suzuki Samurai 1983 NT-99-SZK
VW Golf 1.9TDI 2001 NT-99-FIX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
florinelu07
post 10 Jan 2008, 22:43
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 46
Joined: 13 November 07




Cand am avut probleme cu sonda lambda (cea de dupa catalizator)(un fir intrerupt care era cat pe ce sa ma faca sa schimb sonda) si twingo-ul meu a consumat enorm ....

cca 10-11 % si dupa remediere (lipit+izolat fir cu probleme+resetat eroarea) a revenit la normat 6,5-7 %


--------------------
Renault Twingo 2004 - BV 10 URL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
boond
post 13 Jan 2008, 18:04
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 44
Joined: 7 January 08




mi-am schimbat-o in sfarsit la renault reprezentanta....m-a costat 450 ron cu tot cu montaj....consumul si-a revenit la normal....yupiiiiiii smile.gif)))


--------------------
renault TWINGO 2005 1.2 benzina - AB 88 AVR
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bbuzatu
post 8 Jan 2010, 13:03
Post #8


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 8 January 10




Salutare la toata lumea.
Am vazut discutiile legate de consum si v-as ruga sa-mi spuneti daca e normal sa-mi conume masinuta mea 8-10 l/100 km, consum mixt.
Motorul are 1239 cmc, 40 kw, din 1994.
Am fost cu ea la diagnoza de 2 ori si i-am reglat si tachetii.
Va multumesc la toti pentru sprijin!

Bogdan


--------------------
Renault Twingo 1994/1239 cmc 40 kw
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
0ctavianus
post 8 Jan 2010, 13:17
Post #9


Membru


Group: Members
Posts: 130
Joined: 10 January 09
From: Bucuresti




Salut, trebuie sa te gandesti ca din '94 are ceva km si e cam obosit motorul.

Mie imi consuma tot cam asa... ii trebuie un set motor nou insa mai astept, nu sunt convins ca merita investitia.

Apropo, sa verifici regulat consumul de ulei, la mine e jale! smile.gif

I-am schimbat uleiul pe la vreo 10000 din lipsa de timp (stiu ca trebuia schimbat insa pur si simplu nu am avut cand) si intre schimburi mi-a mancat in total inca 4l cat intra cu totul in motor.


--------------------
Renault Twingo 1994
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bbuzatu
post 8 Jan 2010, 13:25
Post #10


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 8 January 10




Merci Octavianus.
Ulei imi curge oricum foarte putin pe la busonul de la baie cu toate ca am garnitura noua. Cred ca trebuie sa schimb busonulk.
Motorul are 105.000 km.
Din cate mi au spus mecanicii dupa ce mi au reglat tachetii, nu ar trebui ste motor nou.
Si asa am platit taxa de poluare 800 euro anul trecut deoarece m-au scos euro 1.
Cred ca o sa-i dau foc... mad.gif


--------------------
Renault Twingo 1994/1239 cmc 40 kw
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
0ctavianus
post 8 Jan 2010, 15:42
Post #11


Membru


Group: Members
Posts: 130
Joined: 10 January 09
From: Bucuresti




Pai stai foarte bine daca ai 105.000km desi mi se pare putin smile.gif

Eu zic sa nu-i dai foc ca-i masina buna sofer1.gif

S-o stapanesti sanatos.

PS: poate postezi si tu niste detalii la topicul 'cum am facut rost de twingo' despre pret, poze, etc.

Apropo, mie la ITP mi s-a spus ca e non-euro desi are catalizator.. miroase a putred... oricum noxele au iesit foarte bine biggrin.gif


--------------------
Renault Twingo 1994
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Cipav
post 6 Feb 2010, 16:39
Post #12


fan twingo


Group: Members
Posts: 103
Joined: 15 March 08
From: Avrig, Sibiu




Twingo al meu consuma normal 5-6% dar la diagnoza pentru sonda de dupa catalizator nu primesc niciun rezultat, am fost la 2 diagnoze diferite si rezultatul era tot 0 pentru sonda aval, iar erori nu are, nici martor aprins in bord. E ca si cum nu exista, desi masina e din 2001, motor D7F 702. Unde sa fie problema?


--------------------
Renault Twingo Authentique 2001 8V - SB 88 CYP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
fdrandrei
post 9 Feb 2010, 15:34
Post #13


Membru incepator


Group: Members
Posts: 18
Joined: 24 October 09




si Twingo-ul meu este din '94, euro1 186.000 km, papa cca 1l ulei de la un sch. la altul. am folosit ulei Texaco 10W40. Voi twingari mai vechi, ce uleiuri folositi?


--------------------
renault Twingo C06 1994/VF1CO630510860466
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
renotgo
post 9 Feb 2010, 17:49
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 957
Joined: 10 September 07
From: Onesti




ELF 10w40 ,n-am ce-i reprosa !


--------------------
Laguna 3 Inițiale Paris 2.0 DCI . 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bubu782001
post 9 Feb 2010, 18:10
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.897
Joined: 24 July 06




Foloseam (si am sa folosesc pe viitor) Castrol Magnatec 10W-40. Super bun, reduce simtitor zgomotul motorului si merge vb aia..."ca uns".


--------------------
Renault Clio 3 2007 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Cipav
post 13 Feb 2010, 14:10
Post #16


fan twingo


Group: Members
Posts: 103
Joined: 15 March 08
From: Avrig, Sibiu




Am gresit in postul initial, sonda dupa catalizator imi da tensiune 439 mV, si doar rezistenta e 0, niciuna din valori nu se modifica in timp asa cum se intampla cu cea amonte. Dupa cateva cautari pe www am descoperit scenariul cum aceste sonde la un moment dat se pot bloca pe mod "amestec bogat", determinand un consum crescut, ceea ce la mine nu e cazul, n-am observat nimic radical.
In trecut am avut martorul aprins dar dupa ce am schimbat benzina s-a stins si de atunci am mai mult de 5000km fara sa se aprinda. Erori de atunci n-au mai aparut, cred ca se potrivesc si la noi sondele lambda de logan pentru ca acel cod de bosch care mi l-a dat bubu782001 e acelasi si pentru sonda de logan, ceea ce ma face sa cred ca ar merge cea de origine si pentru noi cei cu 8V.
Voi lua de proba in curand, sa vedem daca va functiona diferit cu aceea, si voi avea alte valori.
In ceea ce priveste consumul de ulei a mea are 13000 cu actualul schimb de 5w40 si e departe de 1l, de fapt nu voi trebui sa completez niciun strop pana la 15000 cand fac urmatorul schimb, ulei mobil1, 110000 km.


--------------------
Renault Twingo Authentique 2001 8V - SB 88 CYP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
R19/16v
post 13 Feb 2010, 14:11
Post #17


Oldschool Member


Group: Moderatori
Posts: 13.793
Joined: 2 December 04
From: Ploiesti




Sonda din aval nu ar trebui sa varieze prea mult daca cea din amonte isi face treaba.


--------------------
DS 5H VRSCA Screamin' eagle
Scratch any cynic and you will find a disappointed idealist.
Take what you can - Give nothing back!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Cipav
post 13 Feb 2010, 18:45
Post #18


fan twingo


Group: Members
Posts: 103
Joined: 15 March 08
From: Avrig, Sibiu




Dar nu variaza deloc, valoarea e fixa atat in turatii cat si la relanti.


--------------------
Renault Twingo Authentique 2001 8V - SB 88 CYP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bubu782001
post 13 Feb 2010, 22:47
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.897
Joined: 24 July 06




Eu din cate stiu cu Bosch este alta poveste, si anume sonde lambda unversala. De aia ti-am si sugerat Bosch - ca sa nu te bagi la originala Renault sa te usuce. Nu face confuzie. Deci sondele lambda sunt facute sa lucreze intr-o anumita plaja. Cele "universale" lucreaza intr-o plaja ceva mai mare, pe scurt nici cal, nici magar - asa numitele "Wideband zirconia sensor". Sa mearga. Deci nu cred ca este vreo echivalenta. In plus, la 8v sonda aval este diferita fata de cea amonte.
Daca sonda lambda nu variaza este dusa. Vezi intai sa nu ai un fir intrerupt.
Fii atent ca sondele lambda sunt de mai multe tipuri si cu plaje diferite de lucru. http://en.wikipedia.org/wiki/Oxygen_sensor]

PS cel de la 16v nu cred ca o sa-ti mearga. In fine poti testa unul - daca vrei chiar le am eu pe cele vechi. Insa pe urma sa nu plangi dupa catalizator ca te cam bagi la cheltuieli.

This post has been edited by bubu782001: 14 Feb 2010, 16:55


--------------------
Renault Clio 3 2007 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Cipav
post 13 Feb 2010, 23:27
Post #20


fan twingo


Group: Members
Posts: 103
Joined: 15 March 08
From: Avrig, Sibiu




Din ce am citit are valoarea exact care trebuie, trebuie sa o mai urmaresc, acum ii pot face si eu diagnoza. Teoretic pana la 160.000km mai are. Multumiri bubu782001!


--------------------
Renault Twingo Authentique 2001 8V - SB 88 CYP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bubu782001
post 14 Feb 2010, 16:59
Post #21


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.897
Joined: 24 July 06




Nu te lua dupa faptul ca nu are 160 de mii. Daca e picata, se schimba. Aia este. Deci ca sa fii sigur, poti proceda in felul urmator:

Faci o diagnoza si stergi erorile din computerul de injectie. Apoi faci cu masina vreo 2000 -3000 km, si faci din nou o diagnoza. Daca reapare aceeasi problema (la sonda lambda). Este pe duca, sau deja este dusa.

Sonda lambda trebuie urmarita pentru ca una care este pe duca, uneori se mai blocheza, apoi iar merge ok, pana la momentul in care isi da obstescul sfarsit. In timpul acesta Twingo va consuma ca porcul... radmasa.gif

This post has been edited by bubu782001: 14 Feb 2010, 20:30


--------------------
Renault Clio 3 2007 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Cipav
post 14 Feb 2010, 20:04
Post #22


fan twingo


Group: Members
Posts: 103
Joined: 15 March 08
From: Avrig, Sibiu




Ultima eroare a fost acum cel putin 6 luni, de atunci n-a reaparut in aprox 5000km, am ramas fidel benzinei 99 petrom, pentru ca mi-a aparut pe 95 si am evitat-o de atunci. Iar consumul e foarte bun mai putin de 6% in conditii de 10km oras din total de 100. Ca putere in a 4-a nu vrea deloc mai mult de 100-105kmh, nu stiu daca e relevant tongue.gif. Am de gand sa o tratez cateva luni cu metabond megalene...sa iesim din sesiune si sa incep iar naveta...sa imi fie evidente schimbarile, la 110.000 probabil ca ii va face bine.


--------------------
Renault Twingo Authentique 2001 8V - SB 88 CYP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bubu782001
post 14 Feb 2010, 20:25
Post #23


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.897
Joined: 24 July 06




Faptul ca folosesti o benzina sau alta nu are a face cu functionarea corecta a sondei lambda. Ori merge ori nu merge?
Daca era sa dauneze benzina pai atunci Renault ne zicea sa punem numai de 98 sau 99 nu crezi ?
Pai tu din costurile suplimentare pe care le dai pe aia de 99 vs o benzina normala de 95, iti iei o sonda lambda buna si gata.
Nu este asta o solutie.
QUOTE
n-a reaparut in aprox 5000km
Nu am mai reaparut? Sau dupa 5000 a aparut?

Ideea este urmatoarea. Daca a reaparut eroarea, poti sa ii pui si parfum de panselute, nu doar metabond, ca este pe duca sonda aia. Asa ca schimb-o si lasa solutiile astea ca nu tine. Ori este buna, ori este defecta - o masina care nu e intretinuta cand o doare mai tarziu ai sa regreti.

In ulei n-as baga nici Metabond nici Prolong si nici Dura Lube sau alta maclavais minune, daca crezi in asa ceva crezi si in Mos Craciun.
Astea sunt DOAR EFECTE PLACEBO ale soferilor, si nu realitati. Cum poti sa-mi spui mie ca la presiunile si fortele din cilindrii un carmaz, mareste compresia si face motorul ca nou?

In legatura cu uleiul frate, asculta-ma pune ulei full sintetic de calitate si aia este. Sunt povesti de adormit copii cu chestiile astea.

Citeste si tu forumuri si discutii reale ale utilizatorilor de asa-zise "tratamente de motor" si o sa vezi concluzia.

This post has been edited by bubu782001: 14 Feb 2010, 20:30


--------------------
Renault Clio 3 2007 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Cipav
post 14 Feb 2010, 20:34
Post #24


fan twingo


Group: Members
Posts: 103
Joined: 15 March 08
From: Avrig, Sibiu




Nu a mai aparut de atunci, e istorie deocamdata, iar cu metabond, nu ma refer la cel de ulei, ci la tratamentul pentru benzina care se presupune ca ar curata tot sistemul, de stricat nu cred ca ii strica.


--------------------
Renault Twingo Authentique 2001 8V - SB 88 CYP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bubu782001
post 16 Feb 2010, 19:19
Post #25


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.897
Joined: 24 July 06




Ala de benzina nu am idee. Sa zicem ca ar curata ceva...


--------------------
Renault Clio 3 2007 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bubalus
post 22 Feb 2010, 21:53
Post #26


Membru incepator


Group: Members
Posts: 96
Joined: 12 February 08




'seara buna
mda...inevitabil am patit si eu probleme cu sonda lambda
partea nasoala e ca s-a aprins martorul galben (primul din stanga) exact in momentul in care plecam din parcare catre munte. cum n-aveam cunostinte ce reprezinta m-am panicat si incarcat cu sotie, bagaje si caine am cautat de urgenta un service cu tester liber prin toata constanta inainte sa ma aventurez la drum.
in cele din urma am gasit unul care mi-a zis sec...eroare la sonda lambda.
atotstiutorul zice...s-a aprins pentru ca i-ai pus benzina de 95. pai zic...in 2 ani niciodata nu i-am pus nici macar 98....e prima data cand se aprinde....in fine....mi l-a sters....insa martorul a continuat sa stea aprins pana pe pantele din apropierea Sinaiei cand s-a stins la fel de brusc cum s-a si aprins.
omul mi-a zis ca o sa consume mai mult.....ceea ce s-a si intamplat...se duce spre 7%mixt....cand inainte era cam la 6%.
in fine...cand o mai creste consumul cred ca o sa schimb sonda....acum nu inca nu e o prioritate...
oricum de vreo 2-3 ori dupa i-am pus 98...dar cred ca de la urmatorul plin trec iar la 95. problem e ca nu stiu care era sonda cu problema...prima sau a doua.

in afara topicului... masinuta s-a comportat mai mult decat onorabil pe drumul dintre moeciu de jos si moeciu de sus, plin de zapada,cu cauciucuri de vara destul de tocite si fara lanturi. abs-ul cred ca functionat mai mult decat in cei 2 ani de cand am masina. si am facut drumul ala de vreo 6 ori dus intors.
poti sa-ti pui baza in ea.



--------------------
renault twingo 2002 - ct 84 cab
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bubu782001
post 23 Feb 2010, 08:20
Post #27


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.897
Joined: 24 July 06




Masina merge foarte bine si cu benzina de 95 si cu benzina de 98. Asa ca sa o lase moarta mecanicul ala minune. Nu de la benzina pica sonda lambda. Poate doar daca mai pui din aia "cu plumb" daca se mai gaseste insa eu nu cred ca mai gasesti asa-ceva.
Pentru identificarea sondei cu probleme faci o diagnoza - poate a fost doar un contact imperfect la mufa. Trebuie facuta o diagnoza pentru a stii si ce sa intamplat.
Martorul ala poate indica, de la sonda lambda la catalizator, la canistra cu carbon...samd..pe scurt orice din sistemul de antipoluare.


--------------------
Renault Clio 3 2007 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aleximo
post 16 Jul 2010, 12:21
Post #28


Membru incepator


Group: Members
Posts: 9
Joined: 3 July 08




blink.gif si mie imi consuma vreo 10 si e din 94. Initial am luat-o ca consuma putin.stiti vreo solutie sa scada consumul chiar daca e din 94? asa mai ieftina sau sa vand masina iute?


--------------------
Twingo Renault 1994 1,2 benzina - ms 04 gmr
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dj_tzk
post 16 Jul 2010, 14:12
Post #29


Membru


Group: Members
Posts: 136
Joined: 25 May 10
From: Iasi




poate ai probleme cu sonda-landa ... du-te si pune-o pe calculator si vezi daca iti da eroare ...


--------------------
Renault Twingo 1996
Renault Twingo 96 54 cp
Ford Focus 1.9 TDI 2002 90 cp
Peugeot 107 1.0 2008 68 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bubu782001
post 16 Jul 2010, 15:46
Post #30


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.897
Joined: 24 July 06




QUOTE
sonda-landa
radmasa.gif vrei sa spui sonda lambda tongue.gif .

Vezi ca motoarele C3G nu au toate sonda lambda.

Nu de la benzina sau de la tipul de benzina se aprinde acea sonda (da eroare). In general din cauze naturale pica sondele lambda - atat este viata lor.

Consumul poate fi influentat si din alte chestii la C3G. Motorasul de relanti (IAC-ul) blocat sau defect (practic este un soc automat) - este ca si cum ar merge cu socul tras - deci si aici consuma de rupe. Mai poate fi injectorul decalibrat - la varsta aia (16 ani) este foarte probabil.
Pe de alta parte daca ai acest consum IN ORAS, stai fara grija. Asta este consumul NORMAL in oras. Cel putin in Bucuresti. Deci 10 % IN ORAS ESTE CONSUMUL OK. Cumva vrei sa merci cu 5% in oras? Doar nu este scuter..

This post has been edited by bubu782001: 16 Jul 2010, 17:40


--------------------
Renault Clio 3 2007 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages  1 2 >
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 20th June 2024 - 00:17
Dacia