Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages < 1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Inmatriculare masina in bulgaria, Cum, cat, unde

A l e x
post 24 Jun 2008, 15:59
Post #31


Showing the fangs of rage


Group: Moderatori
Posts: 5.413
Joined: 28 May 06




Parerea mea e ca tepe se pot lua foarte lejer pentru ca nu cunosti limba deci trebuie sa ai incredere in firma care se ocupa de asa ceva, firma care, cine stie, poate e si ea pusa pe tepuit...

Vorbim aici de a apela la niste necunoscuti dintr-o firma romaneasca care fac afaceri cu o firma sau o persoana bulgareasca. Asta e combinatie letala, doua din cele mai nasoale popoare din Europa wink.gif

Sunt si eu curios, cat de mult economisesti din aceasta afacere ? Costuri sunt si acolo am vazut... Merita oare ? Eu va spun sincer, n-am incredere sa fac de astea, la urma urmei si rudele te tepuiesc uneori pentru cativa bani in plus, ce i-ar opri pe astia ?

Si aia cu camerele de pe DN1, sigur merge ? Nu se trimit amenzile la adresele bulgarilor ? Care probabil nu vor fi prea incantati sa le plateasca si ori va trimit pe voi, ori le lasa sa se adune.. Cand se aduna, nu pune politia ochii pe nr. vostru ? Intreb si eu...


--------------------
. . .
No remorse, no repent.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bossake
post 24 Jun 2008, 16:55
Post #32


Membru autentic


Group: Members
Posts: 521
Joined: 6 December 07
From: Bucuresti




Lasand la o parte o eventuala teapa, pot spune ca daca pana acum se merita sa inmatriculezi acolo o masina, de la 1 iulie nu se mai merita.
Pana la 1 iulie taxa la masini vechi si pana in euro3, era destul de mare la noi. As zice chiar enorma. Dadeai pe taxa pana la 3000 de euro sa zic iar la bulgari o scoteai cu 5-600 de euro. ei bine de la 1 iulie taxa o sa scada muuuuuult la masini vechi, astfel ca ... bye bye castraveciki smile.gif).


--------------------
Dacia Logan 2007 Prestige 1.6 16v - B 21 xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
internet
post 25 Jun 2008, 15:24
Post #33


Membru incepator


Group: Members
Posts: 27
Joined: 4 January 07




eu am vrut mult timp sa mi inmatriculez masina acolo, asa am si gasit tutorialul ala, dar cand am citit ca tre sa ma duc anual acolo pentru revizie, mai bine ma abtin... mai ales ca politia e cu ochii pe tine cand te vede cu nr de bulgaria


--------------------
renault 19 chamade 1,7/ 93
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CiprianPJM
post 12 Jul 2008, 05:31
Post #34


Membru Avertizat


Group: Members
Posts: 197
Joined: 17 October 04
From: Bucuresti




La cat a ajuns taxa "ecologica" wacko.gif acum nu prea mai sta in picioare traba cu Bulgaria decat in cazuri extreme (daca e sa cred taxele orientative afisate pe autovit si alte pagini de net). In legatura cu masinile puse gaj mai nasol e ca am citit in ziare si am vazut la stiri astfel de cazuri si am motive sa cred ca exista.


--------------------
Opel Omega 2.0i 1997 - B 33 EZW
Zic si io, nu dau cu paru!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
internet
post 18 Feb 2009, 16:07
Post #35


Membru incepator


Group: Members
Posts: 27
Joined: 4 January 07




uite ca in formula finala... guvernul a stabilit valoarea taxei auto atat de mare incat iar o sa infloreasca afacerile cu inmatriculari la bulgari.
nu stiu daca va vine sa credeti dar pentru euro 1 de 12 13 ani taxa ajunge la 4500 euro. taxa auto pe 2009conform siteului astuia

asadar ce alegi... eu ma duc direct la bulgari, sincer


--------------------
renault 19 chamade 1,7/ 93
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
InmatriculariBulgaria
post 29 Mar 2009, 20:55
Post #36


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 29 March 09




buna ziua.

preturi:
- 750 euro inmatriculata pe firma noastra.
- 950 euro inmatriculata pe numele dumneavoastra cu obtinerea rezidentei.

proceduri:
in oricare din variante este inclusa asigurarea pe un an de zile impozitul pe un an de zile procura si toate cheltuielile aferente. transportul autoturismului in bulgaria poarta o discutie separata: 50 euro trecutul vamii pe platforma, 100 euro din ploiesti sau bucuresti, numere de tranzit bulgaresti (valabile 5 zile pe uniunea europeana) 100 euro.

pentru prima varianta va trebui sa ne intalnim, facem contractele, mergem cu actele sa le traducem si sa le depunem la registratura, platim niste taxe si asigurarea (fara a merge cu masina) iar la 2-3 zile va trebui sa mergem cu masina pentru inspectie, obtinerea numerelor, actelor si a procurii. (prezenta dvs nu este obligatorie dar binevenita). in momentul de fata se rezolva totul intr-o singura zi, am spus 2-3 zile pentru ca se poate aglomera.

pentru varianta cu obtinerea rezidentei va trebui sa procurati "card european de asigurari de sanatate" il obtineti de la CNAS (casa nationala de asigurari de sanatate). dupa aceea va trebui sa mergem in bulgaria sa depunem actele pentru obtinerea rezidentei si sa traducem contractele de vanzare-cumparare ale masinii (in comision este inclus contractul de subinchiriere, contractul de colaborare cu firma noastra si deschiderea contului bancar necesare obtinerii rezidentei), dupa doua zile lucratoare vom merge sa ridicam actele rezidentei, vom depune actele pentru inmatriculare si vom plati niste taxe si asigurarea, dupa alte 2-3 zile lucratoare vom merge sa facem inspectia masinii si vom ridica numerele si actele (masina fiind inmatriculata pe numele dumneavoastra nu va mai fi nevoie de procura sau vreun alt act aditional). prezenta pentru obtinerea rezidentei este obligatorie. in momentul de fata atunci cand se ridica rezidenta se termina si inmatricularea, am adaugat 2-3 zile pentru ca se poate aglomera.

----- stearsa reclama de catre moderator ----

This post has been edited by klaus: 29 Mar 2009, 21:51


--------------------
opel omega 1997 2.5 TDS - P2456PH
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
murfi
post 30 Mar 2009, 09:38
Post #37


Membru autentic


Group: Members
Posts: 668
Joined: 31 May 04




Vad ca baietii propun si obtinerea rezidentei. Cine se ocupa de asa ceva poate sa raspunda si la urmatoarea intrebare:

- ce se intampla cu plata taxelor si impozitelor?
nu ma refer doar la impozitul de pe masina, ca rezident trebuie sa declari orice venit prin declaratia anuala de impozit.

- care sunt riscurile (cat este amenda/inchisoarea pentru fals in acte)?

Dobre den !

This post has been edited by murfi: 30 Mar 2009, 09:45


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
InmatriculariBulgaria
post 12 Apr 2009, 01:30
Post #38


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 29 March 09




QUOTE(murfi @ 30 Mar 2009, 10:38)
Vad ca baietii propun si obtinerea rezidentei. Cine se ocupa de asa ceva poate sa raspunda si la urmatoarea intrebare:

- ce se intampla cu plata taxelor si impozitelor?
nu ma refer doar  la impozitul de pe masina, ca rezident trebuie sa declari orice venit prin declaratia anuala de impozit.

- care sunt riscurile (cat este amenda/inchisoarea pentru fals in acte)?

Dobre den !
*



добър ден (Dobar den)

Trebuie declarat, pentru a fi impozitat, "orice venit" pe care il realizezi in tara in care esti rezident respectiv Bulgaria. (daca la asta te referi; daca nu, fii mai exact)

This post has been edited by klaus: 9 May 2011, 13:54


--------------------
opel omega 1997 2.5 TDS - P2456PH
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ioan_francezu
post 3 May 2009, 23:04
Post #39


Membru incepator


Group: Members
Posts: 45
Joined: 16 April 09
From: Behind the blocks




ok? ofera sau stie cineva preturi mai bune pentru inmatriculare bulgaria? Am gasit pana acum cel mai ieftin 600 E


--------------------
Renault Laguna II 2002 / 2.2
Z
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Iulikk
post 5 May 2009, 20:19
Post #40


Fost Membru Solenzar


Group: Members
Posts: 8.949
Joined: 6 May 08
From: Litoral




Daca te coafeaza... e in Mangalia un nene care tot vinde masini cu numere de BG si sub fiecare anunt scrie ca inmatriculeaza masini in BG cu 500 de euroi... acum nu stiu... nu am sunat, nu am nici un numar nimic, dar daca vrei cand ma duc maine la scoala am sa il notez pe ceva. Daca vrei da-mi un PM ca eu cam uit sa ma uit prin toate partile forumului tongue.gif . Numai bine.


--------------------
Autoturism visiniu cu roti - CT ?? XXX
Dieselul e pentru tractoare, gazul pentru butelii, iar benzina pentru masini.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Andy_ACS
post 28 Nov 2009, 20:09
Post #41


Yes, I'm not!


Group: Members
Posts: 6.274
Joined: 19 July 04
From: Craiova




De curiozitate, in Bg impozitul si asigurarile se calculeaza in functie de putere, nu de cilindree? Adica daca masina are 100kw no conteaza daca e de 1600cc, de 2000cc sau de 2500cc?
Auzisem ceva ca de la 1 ianuarie se pot inscrie in Bg masini si de putere mai mare, ca se scoate acea 'taxa de lux'.

Bafta!


--------------------
- - -
"Be the change you want to see in the world"
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
xplodd
post 29 Nov 2009, 00:10
Post #42


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 28 November 09
From: constanta




nu conteaza cmc..poate sa fie si de 2800..sa nu fie mai mult de 125kw..cei peste 125kw 11eu/kw


--------------------
bmw 525 1999 - TX 3375XT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
xplodd
post 29 Jan 2010, 15:58
Post #43


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 28 November 09
From: constanta




am ajuns k sau si scos accizele pt motoarele mari adica cele peste 163cp


--------------------
bmw 525 1999 - TX 3375XT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
membru_DC
post 6 Apr 2010, 14:23
Post #44


-


Group: Members
Posts: 1.149
Joined: 24 May 09






--------------------
- - - - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
membru_DC
post 2 Jun 2010, 21:05
Post #45


-


Group: Members
Posts: 1.149
Joined: 24 May 09




in ultima vreme baietilor de la RAR-CTT si Politia rutiera li s-a cam pus pata pe bulgaroaice


--------------------
- - - - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ment
post 28 Sep 2010, 22:25
Post #46


Membru autentic


Group: Members
Posts: 205
Joined: 12 June 08
From: Bucuresti, Diham - Morarilor




Salut, in principiu am inteles cum sta treaba cu inmatriculatul unei masini in Bulgaria, si pare destul de avantajos, cel putin pentru masini care nu fac multi bani, dar in acelasi timp pentru care inmatricularea pe romania ar fi imposibila datorita taxei de prima inmatriculare. Dar am o intrebare.

Daca cineva, din Romania, a urmat cursul normal de actiuni de inmatriculat a unei masini in Bulgaria, pe PF nu pe firma, si dupa aceea doreste sa o vanda ( mie sa zicem ), cum procedeaza ?

Poate sa mi-o vanda in vreun fel aici in Romania (am auzit de ceva de genul "procura prin procura"), direct, folosindu-se de copia contractului de vanzare-cumparare, si de procura, sau trebuie sa ma duc eu / el in Bulgaria si sa am de a face cu bulgarul pe numele carui e masina ?

Pentru ca logic, a doua varianta mi se pare cea corecta, ca sa pot intra in posesia unei procuri directe de la bulgarul respectiv, si in acelasi timp pentru refacerea asigurarii pe numele meu (desi pentru asigurare nu trebuie sa ma deplasez pana acolo, deci nu-i asta buba). Gresesc ?

Deci, pe scurt, stie cineva procedura CORECTA pentru cumpararea unei masini inmatriculate pe Bulgaria, dar folosita cu procura in Romania ?
De preferabil, cineva care a trecut prin asta recent, ma gandesc ca nu sunt singurul care vrea sa faca asta smile.gif.

This post has been edited by ment: 28 Sep 2010, 22:26


--------------------
Dacia 1310 1989
unu.trei dat pe ulei :D..

1984 Golf Mk2 GTi 1.8
2007 Kia C'eed 1.6 CRDi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
InmatriculariBulgaria
post 11 Oct 2010, 10:49
Post #47


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 29 March 09




QUOTE(ment @ 28 Sep 2010, 23:25)
Salut, in principiu am inteles cum sta treaba cu inmatriculatul unei masini in Bulgaria, si pare destul de avantajos, cel putin pentru masini care nu fac multi bani, dar in acelasi timp pentru care inmatricularea pe romania ar fi imposibila datorita taxei de prima inmatriculare. Dar am o intrebare.

Daca cineva, din Romania, a urmat cursul normal de actiuni de inmatriculat a unei masini in Bulgaria, pe PF nu pe firma, si dupa aceea doreste sa o vanda ( mie sa zicem  ), cum procedeaza ?

Poate sa mi-o vanda in vreun fel aici in Romania (am auzit de ceva de genul "procura prin procura"), direct, folosindu-se de copia contractului de vanzare-cumparare, si de procura, sau trebuie sa ma duc eu / el in Bulgaria si sa am de a face cu bulgarul pe numele carui e masina ?

Pentru ca logic, a doua varianta mi se pare cea corecta, ca sa pot intra in posesia unei procuri directe de la bulgarul respectiv, si in acelasi timp pentru refacerea asigurarii pe numele meu (desi pentru asigurare nu trebuie sa ma deplasez pana acolo, deci nu-i asta buba). Gresesc ?

Deci, pe scurt, stie cineva procedura CORECTA pentru cumpararea unei masini inmatriculate pe Bulgaria, dar folosita cu procura in Romania ?
De preferabil, cineva care a trecut prin asta recent, ma gandesc ca nu sunt singurul care vrea sa faca asta smile.gif.
*




Salut, sa iti faca procura notariala in Romania, nu se poate, la fel si contractul.
Din moment ce autoturismul a fost cumparat de catre o alta persoana, fizica sau juridica, printr-un contract notarial, autoturismul nu mai este proprietatea persoanei din acte, deci ar comite o ilegalitate vanzand-o a doua oara. Singura varianta LEGALA este ca tu impreuna cu proprietarul roman (conform contractului) sa mergeti in Bulgaria cu documentele masinii si sa faceti schimbul de proprietate (contract de vanzare-cumparare notarial) si procura. Conform legislatiei bulgare contractul de vanzare-cumparare este valabil doar daca se efectueaza in notariat, la fel si procura.

Asigurarea se poate face de catre oricine si se face pe masina, indiferent de cine o face sau cine conduce masina, ea este valabila (atata timp cat persoana care conduce masina are acest drept); la fel si itp-ul. Va putem ajuta cu efectuarea itp-ului si asigurarii contra unui comision de 100 ron.

This post has been edited by klaus: 9 May 2011, 13:55


--------------------
opel omega 1997 2.5 TDS - P2456PH
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sandryn
post 1 Nov 2010, 22:38
Post #48


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 1 November 10




Salutari,
Am urmatoarea problema: am cumparat o masina din germania, si in baza unei procuri am facut contractu de vanzare cump pe numele unui bulgar (neam cu mine) cand am fost sa fac numerele de toll, in talon nu au vrut sa treaca numele lui ci al meu. Acum vreau sa o inmatriculez in Bulgaria, dar din cate am aflat bulgarii nu vor sa o inmatriculeze pe numele lui (chiar daca contractul e pe numele lui) pt ca in talon apare numele meu, intrebarea e... ce e de facut? cum se poate inmatricula? e valabil contractul initial? se poate face un alt contract de vanzare pe numele bulgarului acolo daca masina nu e inmatriculata la ei?


--------------------
alfa romeo 156 1999
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rodi
post 7 Nov 2010, 12:13
Post #49


Membru autentic


Group: Members
Posts: 648
Joined: 2 November 10




Pai de ce nu, tranzactia de vanzare este libera; Bulgarul o cumpara face actele (plateste taxe in BG si pe urma ? cum o exploatezi tu (masina) ?


--------------------
--- --- --- - ---
E PUR SI MUOVE (it. - cit.)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sibiucabrio
post 14 May 2011, 18:38
Post #50


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 14 May 11




wacko.gif

14 May 2011, 18:42:
salut sant nou pe aici va rog frumos am si eu o antrebare sau 2.vreau sa ami iau o masina amatriculata an bulgaria,o iau de la o persoana care acirculat cu ea an tara. ce acte trebuie facute si ce taxe se mai platesc?mersi frumos excl.gif

This post has been edited by sibiucabrio: 14 May 2011, 18:42


--------------------
volkswagen golf 3 1995
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 14 May 2011, 22:08
Post #51


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Daca o iei de la un cetatean care nu e proprietar, o poti lua doar daca are procura de vanzare.
Dupa care o inmatriculezi normal, si platesti taxa de prima inmatriculare.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
P-A-C-O
post 6 Feb 2012, 06:58
Post #52


What you see is what you get!


Group: Members
Posts: 2.350
Joined: 3 October 10




QUOTE
Ajutor de la guvern pentru șoferii „bulgăroaicelor“

Proprietarii de mașini înmatriculate în alte state și folosite pentru perioade mai lungi în România vor avea posibilitatea să efectueze în țară inspecția tehnică, operațiune care nu a fost permisă de lege până în prezent, certificatul de inspecție având însă în acest caz doar valabilitate națională. Procedura va fi aplicată începând cu luna aprilie a acestui an, relevă o ordonanță aprobată recent de guvern.
Modificarea este argumentată prin faptul că, în ultimii ani, s-a constatat că există persoane fizice sau firme care lucrează în România pentru perioade mai îndelungate și care utilizează vehicule înmatriculate în statul în care au reședința principală sau sediul social, dar cărora legea nu le permite să efectueze pe teritoriul statului român inspecția tehnică periodică.
„În perioada de utilizare a acestor vehicule, este posibilă expirarea inspecției tehnice periodice acordate în statul de înmatriculare. Efectuarea inspecției tehnice periodice în statul de înmatriculare este uneori dificilă din cauza distanțelor ce trebuie parcurse și a imposibilității circulației cu un vehicul a cărui inspecție tehnică periodică a expirat. În acest moment, aceste vehicule nu pot efectua inspecția tehnică periodică în România și, în consecință, în multe cazuri circulă cu inspecția tehnică periodică expirată, ceea ce poate afecta siguranța rutieră. Din acest motiv, este important ca și aceste vehicule să poată fi verificate tehnic în România, pentru a circula într-o stare tehnică corespunzătoare“, arată guvernul.


sursa: http://www.mediafax.ro/


ceva, ceva se contureaza, dupa un timp va aparea legea cu obligativitatea ITP-ului in Romania dry.gif


--------------------
- - -
Ziua de 16 nov 2014 a ramas in istoria Romaniei ca fiind ziua in care omul politic Victor Ponta a fost cel mai aproape sa devina Presedintele Romaniei
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 6 Feb 2012, 10:49
Post #53


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




Asta nu e bine, in loc sa-i descurajeze pe toti astia cu numere de Bg...


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sorin1983
post 6 Feb 2012, 10:56
Post #54


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.596
Joined: 3 July 06
From: Bucuresti-Rahova




In loc sa ii arda pe astia cu inspectii si rca expirate mai rau ei ofera facilitatea sa dai o spaga si sa ai itp... buna gandire.


--------------------
Renault Megane1- -Sisteme electronice de securitate
"Pe zi ce trece, prostii fac progrese, devin si mai prosti!" C. Vadim Tudor
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PhilipMorris
post 8 Feb 2012, 18:47
Post #55


dependent de internet banking


Group: Members
Posts: 708
Joined: 14 November 07
From: Where the streets have no name




Posibil sa aiba tarife diferite fata de astia cu masini inmatriculate in ro.
Si foarte probabil sa aiba valabilitate redusa, maxim trei luni.
Si foarte probabil sa li se cera si rovigneta si in localitati, cata vreme sunt in "tranzit", care sa fie pe maxim o luna.
S.a.m.d.
Eu cred ca li se pregateste ceva la mesterii astia cu numere de bulgaria de se cer afara si se vor muta cu totul acolo. La cate face baietii din politica, eu sunt convins ca isi freaca mainile si vor promulga o lege cu efect imediat. Numai ca asteapta sa fie cat mai multi.


--------------------
MK2 Black panther, sexiest hatchback ever TiVCT
Dacă vrei să iti arati superioritatea și ți-e rușine ca nu intelegi cuvintele potrivite, posteaza un link.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
diesel_power
post 8 Feb 2012, 20:08
Post #56


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.964
Joined: 18 February 05
From: diaspora




Sper sa se intample ceva cu fanii bulgheria cat mai repede. Odata se vorbea despre taxa de tranzit a tarii noastre pentru vehiculele inmatriculate in alte tari. Alta data s-a vorbit despre limitarea sederii unui vehicul strain in tara noastra la 3 luni.


--------------------
Renault Symbol faza 3, 1.5dCi 60kW, 2005, Fidji
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ionutzmi
post 10 Feb 2012, 03:40
Post #57


IONUTZMI


Group: Members
Posts: 128
Joined: 22 March 07
From: G I U R G I U




OFERTA 2012 :
* INMARTICULARI Auto Bulgaria pe numele tau in carte/talon - 380€
* REINNOIRE Asigurare, Carte Verde, ITP (la itp trebuie dusa masina la 1An) Cost dupa capacitate motor .
* Platforma Vama GR-Ruse -100lei
* Contact - IONUT -Telefon : 0763646797


--------------------
RENAULT Laguna 2,2Dci / Megane 1,6 16v 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
leinad
post 11 Feb 2012, 12:39
Post #58


Membru dacionist


Group: Members
Posts: 395
Joined: 17 March 05
From: Constanța




Dacă tot li se permite să facă ITP-ul în românia, atunci să le și verifice starea tehnică pe stradă așa cum fac cu mașinile înmatriculate în ro.

99% din ligheanele cu număr de BG sunt căzături luate cu câteva sute de euro de la groapa de gunoi din BG și sunt într-o stare tehnică deplorabilă, abia se mai țin tablele pe ele.
Nu mai vorbim și de stilul de conducere extrem de agresiv al celor care conduc aceste ligheane.


--------------------
Logan Preferance 75 ponei
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
slider2
post 11 Feb 2012, 17:11
Post #59


doar membru si atat


Group: Members
Posts: 3.630
Joined: 15 April 08




QUOTE(diesel_power @ 8 Feb 2012, 20:08)
Sper sa se intample ceva cu fanii bulgheria cat mai repede. Odata se vorbea despre taxa de tranzit a tarii noastre pentru vehiculele inmatriculate in alte tari. Alta data s-a vorbit despre limitarea sederii unui vehicul strain in tara noastra la 3 luni.
*



pai s-a si intamplat, exista o lege care spune ca un cetatean roman, domiciliat in tara noastra nu poate conduce o masina inscrisa in alta tara decat 90 de zile calendaristice in limita a 90 pe an. a mai fost odata o astfel de lege dar ea nu limita si numarul de zile pe an si prin urmare erau foarte multi care o data la 3 luni se ducea sa bea o cafe la ruse si odata cu reintrarea in tara automat mai aveau drept de circulatie inca 3 luni.

totusi asta nu inseamna ca vom scapa de masinile inmatriculate pe bulgaria. guvernul bulgar pentru a nu pierde bani a adoptat niste legi care permit inmatricularea in aceasta tara a unor autovehicule ale caror proprietari sunt rezidenti in alta tara, in cazul nostru romanica. dupa cum vezi si mai sus exista cineva care are o astfel de oferta. singurele diferente sunt ca acum totul va fi pe bune, adica nu vor mai exista masini radiate sau neasigurate. din ce am inteles eu statul bulgar a permis infiintarea unor firme care sa aiba ca obiect de activitate inmatricularea de automobile. respectivele firme sunt obligate sa asigure an de an masinile pe care le au inregistrate si de asemenea sa se asigure de ITP. doar ca prin aceste masuri s-au marit un pic costurile, ele ajungand pana la maxim 500 euro anual.

un cost de aproximativ 500 euro anual nu prea merita pentru orice masina. pentru ca daca o tii 4 ani ajungi sa platesti 2000 euro doar pentru a o tine inmatriculata. in romania un rca, un impozit si un itp o data la 2 ani te duc maxim 300 euro anual.
din punctul meu de vedere este rentabil doar pentru automobilele cu motorizari mari care ar ridica foarte mult costul rca si al impozitului la noi.

pe langa asta ar mai fi o problema. la masinile inmatriculate in bulgaria se poate face casco dar acesta nu acopera furtul. iar in caz de ceva accidente trebuie sa te prezinti in bulgaria pentru actele necesare.


--------------------
symboala neagra 2008
mormantul n-are decat o singura usa... intrarea... atat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
shade4free
post 12 Feb 2012, 09:39
Post #60


Membru autentic


Group: Members
Posts: 353
Joined: 23 March 10
From: ......




SLIDER2
este adevarat ce spui,adevarat ca masinile au asigurare in regula dar:
fata unei prietene a fost lovita de o masina cu nr de bulgaria, omul avea asigurare,au facut tot ce trebuie ,,si acum a plecat fata la service........si acolo surpriza,nimeni nu vrea sa ii repare skodita,,pe motiv ca nu isi recupereaza banutii
de 3 luni jumate se chinuie sa isi repare masina
Si atunci,,,,sa nu iti tremure rotile la masina cand vezi un 'sumaher' cu o taratura de masina mergand pe drum ca pisatul boului?
sa le scoata da-le dreaq,,,esti roman,,condu masina inmatriculata in romania,


--------------------
... scala ..... - ........
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
3 Pages < 1 2 3 >
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 4th June 2024 - 09:52
Dacia