Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Closed TopicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Problema electrica capac portbagaj, masina "nu vede" cand acesta e deschis sau inchis

Meghitzanul
post 17 Dec 2006, 19:04
Post #1


***** 4 ISOFIX


Group: Members
Posts: 1.619
Joined: 10 January 05
From: Bucuresti




Cateva exemple cred ca pot spune mai multe:
-descui masina, apoi deschid capacul de la portbagaj (fara sa deschid nimic altceva), intre timp dupa cca 20 sec se inchide lumina din toata masina (inclusiv de la portbagaj) si apoi se incuie singura dupa vreo 30 sec ca si cum nici nu as fi deschis capacul portbagajului....acesta ramanand in continuare deschis
-sau, dupa ce vin de undeva cu masina, o pot incuia lejer cu capacul portbagajului deschis

daca alarma e pusa si masina incuiata, in cazul in care apas pe butonul de deschidere al portbagajului incepe sa tipe alarma....ca de obicei

nu am stat degeaba si am desfacut deja mecanismul, am scos mufa din el, am miscat putin pozitia lamelelor (ma gandeam ca poate una din ele nu mai face contact) si apoi am deschis si capacul mecanismului iar inauntru e un motoras care invarte niste rotite de plastic cat si niste trasee electrice....nereusind sa rezolv nimic

orice sfat e binevenit
multumesc


--------------------
VW Passat Variant 2.0TDI 170cp DSG 2008
Audi A3 Sportback 2.0TDI 140cp DSG 2008
ex Renault Megane 1.6 16v 2004
Alan 42 + Sirio Turbo 2000 / Alan 42 + Sirio Turbo 1000
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Io_mi_s
post 17 Dec 2006, 19:56
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 989
Joined: 25 August 06
From: Galati




Acelasi lucru il poti constata si la capacul busonului de la rezervor. Pur si simplu, masina se inchide singura (exceptand unele situatii, de ex., cardul in cititor etc.). Nu-i defect, dar nici n-as exagera numind-o "scapare a proiectantului".


--------------------
Renault Megane 2.2 2006/Confort Privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
romeo3108ro
post 18 Dec 2006, 06:50
Post #3


Conducator de Twingo


Group: Members
Posts: 1.218
Joined: 4 March 06
From: Dirty Bucharest




cel mai simplu mod de a vedea daca contactorul portbagaj functioneaza este sa faci un test clip la masina.pe undeva pe acolo ai si parametraj pentru usi deschise si iti arata exact care din contactori nu functioneaza cum trebuie


--------------------
i help if i can
Ex Dacia Berlina 1310
Opel Zafira Y20DTH
Twingo 1.2 16 ventricole
ex angajat renou :))
Alan 42 Multi + Ml 145 / MIO Moov 500 cu Igo 8.3 si Ioana
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madmax1
post 18 Dec 2006, 09:06
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 93
Joined: 2 March 06
From: bucharest




e din cauza alarmei. verifica mai bine alarma. sunt sigur ca daca o dai jos nu se mai intampla.


--------------------
renault clio bicorp 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Meghitzanul
post 18 Dec 2006, 12:27
Post #5


***** 4 ISOFIX


Group: Members
Posts: 1.619
Joined: 10 January 05
From: Bucuresti




@Io_mi_s: pana acum masina nu se inchidea singura in cazul in care deschideam doar portbagajul....eu de ex daca deschid doar portbagajul, apoi las cardul in portbagaj si inchid capacul la loc, masina se inchide singura dupa 30 sec fara probleme ca si cum nu as fi deschis nimic iar eu raman pe langa ea.....deci nu e deloc normal iar pana acum nu-mi facea asa ceva
daca in loc sa deschid portbagajul deschid o usa, acest lucru nu se mai intampla....deci "ea vede" ca am deschis respectiva usa si nu se mai incuie....la fel ar trebui sa faca si cu portbagajul
...deci este un defect clar sad.gif

@romeo: test clip se face doar la service reno....o sa fac pana la urma daca nu reusesc sa rezolv altfel....asta inseamna programare, etc....verdictul cred ca va fi inlocuirea mecanismului (care sigur e cateva milioane bune)....probabil pt un amarat de contact
....ideal ar fi de ex sa pot lua un mecanism de la o masina avariata si sa-l testez pe masina mea sa vad daca intr-adevar mecanismul e buba

@madmax: e o idee....o sa testez probabil si asta....dar nu stiu de unde se poate anula alarma....dar sincer ma cam indoiesc ca ar putea fi din cauza ei....de ce nu face la fel si cu usile?!


--------------------
VW Passat Variant 2.0TDI 170cp DSG 2008
Audi A3 Sportback 2.0TDI 140cp DSG 2008
ex Renault Megane 1.6 16v 2004
Alan 42 + Sirio Turbo 2000 / Alan 42 + Sirio Turbo 1000
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
padre
post 18 Dec 2006, 14:57
Post #6


Il padrino


Group: Members
Posts: 1.890
Joined: 20 December 04
From: Bucuresti




Eu din cate stiu masina sau alarma "stiu" ca "s-a deschis" o usa si ca se doreste ca alarma sa nu se mai activeze automat doar daca se deschide o usa din fata, sau chiar usa soferului. Din acest punct de vedere nu este, deci, o defectiune sau o eroare de proiectare.

This post has been edited by padre: 18 Dec 2006, 14:57


--------------------
Ford Mondeo 2.5T
ex Renault Megane 2.1 1.5 dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Meghitzanul
post 18 Dec 2006, 15:39
Post #7


***** 4 ISOFIX


Group: Members
Posts: 1.619
Joined: 10 January 05
From: Bucuresti




VOI ATI CITIT CE AM SCRIS EU PANA ACUM?

DECI, DACA DESCUI MASINA SI DESCHID DOAR PORTBAGAJUL, DUPA 30 SEC MASINA SE INCUIE SINGURA CA SI CUM INTRE TIMP NU AS FI DESCHIS ACEL PORTBAGAJ....verificati si veti vedea ca la masinile voastre nu se intampla acest lucru....ok?
....asa ca lasati erorile de proiectare pt ca pana acum 3 zile mi-a functionat totul ceas

mai mult de atat....daca plec cu portbagajul deschis mare cat o zi de post, nu mai apare pe display mesajul "boot open"....ceva nu mai merge ca inainte...problema e ca nu stiu ce!!!



--------------------
VW Passat Variant 2.0TDI 170cp DSG 2008
Audi A3 Sportback 2.0TDI 140cp DSG 2008
ex Renault Megane 1.6 16v 2004
Alan 42 + Sirio Turbo 2000 / Alan 42 + Sirio Turbo 1000
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladL
post 19 Dec 2006, 08:56
Post #8


Bored at work


Group: Members
Posts: 292
Joined: 14 December 06
From: Bucuresti




Trebuie sa ai un contact care vede cand e deschis sau inchis capacul porbagaj. Nu stiu exact unde este (la portbagaj, incuietoare), dar mai mult ca sigur el este de vina. Ori e murdar si nu mai lucreaza cum trebuie ori are vreun contact imperfect (cablu cuipit).


--------------------
Renault Megane Sedan II.2 Luxe Privilege - 1.5 100CP 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
roty
post 19 Dec 2006, 10:55
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 605
Joined: 19 May 06




Dap, e un butonas intr-o haina de cauciuc undeva pe rama. Desfaci acolo si cureti mufa, probabil a iesit sau a prins murdarie (se acumuleaza multa murdarie prin zona aia)...ceva similar ca la portiere.


--------------------
Renault Clio 3 2006, 1.4 16V
Renault Megane II Sedan, Confort Expression, 1.6 16V 115CP, 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Meghitzanul
post 19 Dec 2006, 12:34
Post #10


***** 4 ISOFIX


Group: Members
Posts: 1.619
Joined: 10 January 05
From: Bucuresti




pe marginea portbagajului nu e nici un buton

toate "comenzile" se fac de la mecanismul de inchidere portbagaj
problema e ca acel mecanism e cam incapsulat.....daca il desfac risc sa il stric si sa raman cu masina deschisa

singurele variante la care ma gandesc in momentul asta sunt:
-defectiune aparuta datorita alarmei, problema e ca nu stiu de unde se anuleaza dar nici nu am studiat asta prea mult
-inlocuire mecanism cu altul de la o masina de la dezmembrari (dar nu prea se gasesc meg 2 la dezmembrari pt ca e prea noua masina) sau cu un mecanism de la un capac de portbagaj avariat de la un service ceva....iar in momentul ala imi pot da seama daca intr-devar mecanismul e de vina
-mers in service si facut un test clip....dar asta ma costa si o pot face abia dupa sarbatori...iar daca se constata ca mecanismul e de vina va trebui sa il schimb si ma costa cateva milioane, probabil pt un amarat de contact imperfect sad.gif


--------------------
VW Passat Variant 2.0TDI 170cp DSG 2008
Audi A3 Sportback 2.0TDI 140cp DSG 2008
ex Renault Megane 1.6 16v 2004
Alan 42 + Sirio Turbo 2000 / Alan 42 + Sirio Turbo 1000
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladL
post 19 Dec 2006, 15:06
Post #11


Bored at work


Group: Members
Posts: 292
Joined: 14 December 06
From: Bucuresti




La tine din cate am inteles eu, iti functioneaza sistemul de deschidere dar nu iti sesiseaza cand ridici capacul de la portbagaj, deci tot ceva legat de senzori e, fie ca e senzorul alarmei fie ca e cel al masini.

In orice situatie trebuie sa fie un contact pe undeva, cel putin cel care e responsabil cu aprinderea luminii in portbagaj, pe care e posibil sa fie legata si alarma. Ala trebuie sa il cauti.
Legat de mecanismul respectiv vezi ce fire elec. intra in el (nu cabluri gen sufa).
Iar contactul respectiv nu e neaparat sa fie pe rama de la portbagaj, poate sa fie undeva in interior pe langa bratele care tin capota portbagajului si la o incarcare de bagaje sa il fi deranjat de la pozitia lui sau daca intra vreun cablu elec in acel mecanism acela sa fie.

PS: mecanismul de deschidere e soft touch asa ca e posibil si pe acolo sa fie ceva cabluri si contacte. wink.gif


--------------------
Renault Megane Sedan II.2 Luxe Privilege - 1.5 100CP 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
roty
post 20 Dec 2006, 00:06
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 605
Joined: 19 May 06




Daca becul de pe bord de usi deschise (sau daca ai versiunea mai desteapta, boot open) NU se aprinde cand e contact si deschizi portbagajul, e clar ca este de la senzorii proprii nu de la alarma.

Alarma nu poate altera informatiile primite de masina de la senzori, nu are cum. Are acces doar la claxon (sau sirena), geamuri si avarii. Alarma scaneaza comanda de inchidere centralizata si de contact. Daca se activeaza inchiderea (din telecomanda; e o prostie ce zic astia ca "iti pun alarma pe cheie", nu umbla la cheie practic) si nu e contact, se activeaza alarma (poti incerca cu butonul din masina).
Ideea e ca alarma nu poate sa bage informatii false pe senzorii masinii. Nici nu are senzori in portbagaj - alarma doar poate vedea daca senzorii masinii zic ca e deschisa vreo portiera, daca e scurgere de curent peste sarcina normala in mod contact off, sau semnale de la senzorii eventuali (de volum, miscare etc).
Alarma suna cand apesi pe butonul de portbagaj probabil pt ca detecteaza scurgere de curent (spre inchiderea portbagaj). Este un modul suplimentar pe care eu nu-l am insa...
Deci e clar ca defectul n-are nicio legatura cu alarma, e contactul de la portbagaj.

Poti incerca la dezmembrari (sau pe net) pt cele cu dauna totala, pentru acele mecanisme, dar trebuie sa pandesti ceva timp pana gasesti un nefericit.
Insa eu cred ca se poate curata fara probleme...voi studia si eu contactul maine si iti zic ce vad...


--------------------
Renault Clio 3 2006, 1.4 16V
Renault Megane II Sedan, Confort Expression, 1.6 16V 115CP, 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Meghitzanul
post 20 Dec 2006, 22:24
Post #13


***** 4 ISOFIX


Group: Members
Posts: 1.619
Joined: 10 January 05
From: Bucuresti




multumesc tuturor pt ajutor

astazi am mai studiat si eu putin (inainte de a vedea mesajul lui roty) si am vrut sa "elimin" o cauza si anume alarma

am desfacut de pe baterie firul care lega alarma, deci am dezactivat-o total
apoi am inchis masina si apoi am deschis-o, deschizand doar capacul de la portbagaj....mi-a facut fix aceeasi figura (dupa cele 30 sec s-a inchis singura)

umbland la baterie m-am gandit sa scot total borna "+" deci am oprit curentul din toata masina, inchipuindu-mi ca poate au luat-o senzorii razna si in felul asta se "redreseaza"....rezultat negativ bineinteles....a facut fix la fel apoi

apropos roty...ca sa studiezi inchiderea de la portbagaj, trebuie sa dai jos mecanismul si capacul de plastic de pe el....e relativ complicat, stai linistit.....
daca vrei ti-l demontez pe al meu si ti-l dau sa il studiezi smile.gif
si intr-adevar, un mecanism de la o masina nefericita ar fi ideal pt mine....problema e ca e greu de gasit dupa cum ai zis si tu

inca ceva (ca tot s-a pomenit)....pe rama de la portbagaj nu e nici un buton


--------------------
VW Passat Variant 2.0TDI 170cp DSG 2008
Audi A3 Sportback 2.0TDI 140cp DSG 2008
ex Renault Megane 1.6 16v 2004
Alan 42 + Sirio Turbo 2000 / Alan 42 + Sirio Turbo 1000
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pablo
post 20 Dec 2006, 23:14
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.015
Joined: 10 December 04
From: ORADEA




Meghitzanul cind deschizi portbagajul ti se aprind plafonierele (sau in bord sa-ti indice ca ai ceva deschis)?
Meganul are functia asta de autoprotejare (daca deschizi masina din buton dar nu deschizi nici o usa sau portbagaj se inchide dupa cca 30 secunde).


--------------------
Renault Megane II Sedan Confort Expresion 1,6 16V (dec 2004,clima,jenti AL,ESP,etc)
Renault Clio Extreme 1,5 dCi 80 CP (iul 2005,tempomat)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Meghitzanul
post 21 Dec 2006, 00:09
Post #15


***** 4 ISOFIX


Group: Members
Posts: 1.619
Joined: 10 January 05
From: Bucuresti




stiu de functia de autoprotejare....am megane de 2,5 ani totusi si nu e nici singura masina de genul asta pe care am pus mana....nu-s cazut din copac smile.gif ....stiu absolut tot ce poate sa faca masina asta wink.gif

so....plafonierele se aprind automat la deschiderea masinii din telecomanda, inclusiv lumina de la portbagaj
apoi (in mod normal) daca nu ai deschis nimic (usa sau portbagaj) masina se inchide singura automat in aprox 30 sec
ei bine...in acel interval de 30 sec daca deschid una din usi masina nu se mai incuie->CORECT, dar in schimb daca deschid doar portbagajul se incuie automat->DEFECT ....cu alte cuvinte masina nu sesizeaza ca am deschis portbagajul

mai mult....daca parchez, inchid toate usile si ramane doar portbagajul deschis, lumina din masina cat si cea din portbagaj se stinge ->INCORECT....din nou masina nu sesizeaza ca e portbagajul deschis


--------------------
VW Passat Variant 2.0TDI 170cp DSG 2008
Audi A3 Sportback 2.0TDI 140cp DSG 2008
ex Renault Megane 1.6 16v 2004
Alan 42 + Sirio Turbo 2000 / Alan 42 + Sirio Turbo 1000
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pablo
post 21 Dec 2006, 09:32
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.015
Joined: 10 December 04
From: ORADEA




Nu te supara pe mine Meghitzanul (nu am vrut sa-ti dau lectii sad.gif ).
Vroiam doar sa vad o chestie.Deci sesizeaza faptul ca portbagajul e descis .... dar de ce se inchide ? .... mai studiez si eu problema (spre dupamasa).


--------------------
Renault Megane II Sedan Confort Expresion 1,6 16V (dec 2004,clima,jenti AL,ESP,etc)
Renault Clio Extreme 1,5 dCi 80 CP (iul 2005,tempomat)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Meghitzanul
post 21 Dec 2006, 11:21
Post #17


***** 4 ISOFIX


Group: Members
Posts: 1.619
Joined: 10 January 05
From: Bucuresti




QUOTE(pablo @ 21 Dec 2006, 10:32)
Deci sesizeaza faptul ca portbagajul e descis .... dar de ce se inchide ?
*



citeste cu atentie ce am scris mai sus

mai zic pt a nu stiu cata oara dar sub alta forma.....masina NU sesizeaza cand capacul la portbagaj e deschis si de aceea stinge si toate luminile iar cand o descui si deschid doar portbagajul se inchide automat bla bla bla.gif

sunt eu un minitechnicus, am rezolvat destule chichitze si la masina mea si la altii, dar adevarul e ca "m-a cam facut" portbagajul asta sad.gif .....pana acum wink.gif


--------------------
VW Passat Variant 2.0TDI 170cp DSG 2008
Audi A3 Sportback 2.0TDI 140cp DSG 2008
ex Renault Megane 1.6 16v 2004
Alan 42 + Sirio Turbo 2000 / Alan 42 + Sirio Turbo 1000
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rac
post 21 Dec 2006, 11:24
Post #18


teo


Group: Members
Posts: 276
Joined: 23 July 06
From: Rosiori de Vede




Daca ai manualul de service poate depistezi cum stie ca portbagajul e deschis.


--------------------
Renault Megane 2.2 2006 - TR 78 VIV
Bicorp Confort Dynamique, 1.6, 16V, VVT, 2006. 118.000km;1.1.2020.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Meghitzanul
post 21 Dec 2006, 11:55
Post #19


***** 4 ISOFIX


Group: Members
Posts: 1.619
Joined: 10 January 05
From: Bucuresti




nu-l am...
de unde il pot lua?


--------------------
VW Passat Variant 2.0TDI 170cp DSG 2008
Audi A3 Sportback 2.0TDI 140cp DSG 2008
ex Renault Megane 1.6 16v 2004
Alan 42 + Sirio Turbo 2000 / Alan 42 + Sirio Turbo 1000
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rac
post 21 Dec 2006, 11:59
Post #20


teo


Group: Members
Posts: 276
Joined: 23 July 06
From: Rosiori de Vede




Nici eu nu stiu. Credeam ca exista pe forum. La fostul Matiz gasisem asa ceva si m-a ajutat mult.


--------------------
Renault Megane 2.2 2006 - TR 78 VIV
Bicorp Confort Dynamique, 1.6, 16V, VVT, 2006. 118.000km;1.1.2020.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pablo
post 21 Dec 2006, 12:31
Post #21


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.015
Joined: 10 December 04
From: ORADEA




Pai cum sa nu?Daca atunci cind deschizi doar portabagajul ai zis ca ti se aprind plafonierele atunci sesizeaza ca e deschis.
Da-mi o adresa de email unde sa-ti trimit partea electrica de la manual (in total e 24,8 MB).
Plec de acasa dar revin peste cca 1 ora si ti-l trimit atunci.


--------------------
Renault Megane II Sedan Confort Expresion 1,6 16V (dec 2004,clima,jenti AL,ESP,etc)
Renault Clio Extreme 1,5 dCi 80 CP (iul 2005,tempomat)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Meghitzanul
post 21 Dec 2006, 13:55
Post #22


***** 4 ISOFIX


Group: Members
Posts: 1.619
Joined: 10 January 05
From: Bucuresti




pablo....fii atent la ce am zis...am zis ca:

QUOTE(Meghitzanul @ 21 Dec 2006, 01:09)
....plafonierele se aprind automat la deschiderea masinii din telecomanda, inclusiv lumina de la portbagaj
*



apoi pot sa fac eu ce vreau cu portbagajul ala (adica sa-l deschid sau nu) pt ca masina tot se incuie automat....capisci ? smile.gif

ps: ti-am trimis mailul meu pe pm


--------------------
VW Passat Variant 2.0TDI 170cp DSG 2008
Audi A3 Sportback 2.0TDI 140cp DSG 2008
ex Renault Megane 1.6 16v 2004
Alan 42 + Sirio Turbo 2000 / Alan 42 + Sirio Turbo 1000
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Meghitzanul
post 30 Dec 2006, 11:07
Post #23


***** 4 ISOFIX


Group: Members
Posts: 1.619
Joined: 10 January 05
From: Bucuresti




am eliminat si mecanismul.....deci nici ala nu e buba

ieri am testat pe masina mea un alt mecanism de inchidere/deschidere a portbagajului.....se comporta fix la fel
bine ca nu am decapsulat mecanismul ala ca poate il stricam unsure.gif

deci alarma nu e de vina, mecanismul nu e.....a ramas la mijloc strict partea electrica a masinii.....va trebui sa merg la service si sa fac un test

ps: multumesc pablo pt fisierele cu partea electrica...inca nu le-am studiat dar o voi face in curand....adica dupa 2-3 ianuarie, normal biggrin.gif

pana atunci....SARBATORI FERICITE TUTUROR....io' ma duc sa mai beu ceva wacko.gif cheers.gif party.gif


--------------------
VW Passat Variant 2.0TDI 170cp DSG 2008
Audi A3 Sportback 2.0TDI 140cp DSG 2008
ex Renault Megane 1.6 16v 2004
Alan 42 + Sirio Turbo 2000 / Alan 42 + Sirio Turbo 1000
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Meghitzanul
post 1 Feb 2007, 00:05
Post #24


***** 4 ISOFIX


Group: Members
Posts: 1.619
Joined: 10 January 05
From: Bucuresti




Astazi mi-am reparat in service portbagajul.
Era un fir intrerupt la unul din cablurile care intra in capacul de la portbagaj.

La inceput a incercat sa-mi explice un nene electrician ca asa este normal ca atunci cand deschid doar portbagajul sa se incuie masina la loc in 30 sec iar daca nu-s atent si las cartela in portbagaj sa raman cu ochii in soare radmasa.gif

I-am zambit si l-am facut sa inteleaga in secunda 2 ca nu-s cazut din copac biggrin.gif si i-am propus sa testam cate masini vrea el si sa vada ca nici una una nu face asa cum nici a mea nu a facut pana acum 2 luni. Apoi l-am intrebat daca si lumina din portbagaj e normal sa se stinga atunci cand capacul e deschis biggrin.gif ....in fine.

Apoi am bagat masina in atelier si norocul meu a fost ca a venit un alt coleg de-al lui care s-a dus direct la firele respective iar reparatia a durat fix 10 min ...fara test clip.

Deci s-a rezolvat problema....daca doresc moderatorii pot inchide.

Multumesc tuturor pt sprijin.


--------------------
VW Passat Variant 2.0TDI 170cp DSG 2008
Audi A3 Sportback 2.0TDI 140cp DSG 2008
ex Renault Megane 1.6 16v 2004
Alan 42 + Sirio Turbo 2000 / Alan 42 + Sirio Turbo 1000
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Closed Topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 30th May 2024 - 05:06
Dacia