Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Placute frana: uzura, scartait, huruit si altele, topic reunit

Pearl Jam
post 29 Aug 2006, 10:10
Post #1


Membru


Group: Members
Posts: 135
Joined: 1 June 06
From: Bucuresti




La inceput am crezut ca e mizerie depusa. Prietenii de pe forum m au sfatuit sa mai astept cu service-ul ca cica va trece de la sine. Se auzea un scartait tipic.
Asta era pe la 5000km. De atunci scartiaitul e constant. Acum, la 7000km se aude o huruiala ca si cum ar fi fier pe fier.
Sa astept revizia de 15.000 sau sa ma duc la doctor? 251.gif
A mai patit cineva asa ceva?


--------------------
Renault Megane Sedan 4 Intense 2020 1.4 TCE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rkillera
post 29 Aug 2006, 10:34
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 211
Joined: 7 August 05




du-te la doctor


--------------------
Renault Megane II 2005 Estate
Confort Expression 1.6 + clima, 08.2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Pearl Jam
post 29 Aug 2006, 13:31
Post #3


Membru


Group: Members
Posts: 135
Joined: 1 June 06
From: Bucuresti




Stie cineva un numar de telefon pentru programari la Service-ul de la pod Otopeni? Cam cat dureaza?


--------------------
Renault Megane Sedan 4 Intense 2020 1.4 TCE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
udarp
post 30 Aug 2006, 14:23
Post #4


Membru


Group: Members
Posts: 132
Joined: 14 July 06




Eu am un Clio 3 de 3 sapt si am observat o innegrire a gentilor de pe fata cu un praf care banuiesc ca este de la placute!
Cred ca este ferodoul care rodeaza (slefuieste!) discul ....sper sa nu se duca de tot!

La tine ai remarcat o asemenea innegrire?


--------------------
Clio 3 1500 DcI 65CP Dynamic 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Solon
post 30 Aug 2006, 16:17
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.032
Joined: 16 December 04
From: Bucuresti




Innegrirea aia apare la toata lumea!
Daca huruie rau de tot, forteaza nota la service, du-te fara programare ca esti situatie de urgenta, ce nu prea mai ai frane, daca nu mai ai placute!
Ar trebui sa te ia peste rand!


--------------------
3 japoneze 2 nemtoaice si cam atat
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Pearl Jam
post 31 Aug 2006, 11:08
Post #6


Membru


Group: Members
Posts: 135
Joined: 1 June 06
From: Bucuresti




Mersi pt sfaturi. Nu prea pot sa plec de la serviciu si sa risc sa nu ma primeasca aia... poate ma ajutati totusi cu un nr de tel de la IPSO Service Otopeni.
Stiti cam cat dureaza pana sa te programeze?
Placutele s ar putea sa fie turcesti?


--------------------
Renault Megane Sedan 4 Intense 2020 1.4 TCE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Pearl Jam
post 31 Aug 2006, 11:24
Post #7


Membru


Group: Members
Posts: 135
Joined: 1 June 06
From: Bucuresti




Am gasit. 208.27.27. Ii sun acum.


--------------------
Renault Megane Sedan 4 Intense 2020 1.4 TCE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Pearl Jam
post 31 Aug 2006, 17:44
Post #8


Membru


Group: Members
Posts: 135
Joined: 1 June 06
From: Bucuresti




Tocmai am venit din Service. Nu stiu ce sa zic...
M-au luat imediat peste rand, au urcat o pe rampa. Cica nu avea nimic. Au dat cu spray de curatare. La proba tot se mai aude un scartait, dar nu mai face ca inainte...Nu mi-au luat nici un ban.
Macar sunt linistit ca s-au uitat la ea...
Oricum Service ul mi s-a parut destul de elegant. Sa vedem la 15.000.
La service am fost cu un coleg. Cand i am aratat chederul dezlipit la usa din dreapta - fata(vezi poza la topicul cheder dezlipit), a vrut sa l vada si pe cel din stanga. Lipsea cu DESAVARSIRE. Nu se vad nici urme ca ar fi fost vreodata lipit. Pur si simplu cred ca turcii au uitat sa l puna din fabrica... nu crede.gif


--------------------
Renault Megane Sedan 4 Intense 2020 1.4 TCE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RedCap
post 5 Sep 2006, 21:01
Post #9


Membru


Group: Members
Posts: 111
Joined: 5 September 06
From: Far Away




@udarp

Eu am Clio Simbol si imi aduc aminte ca am intrebat odata si mi s-a raspuns ca praful acela negru e de la placutele de frana care sunt facute dintr-un material ecologic si de-asta se innegresc asa mereu jantele mele fata.


--------------------
Renault Clio Symbol 2003 1.5 dCi
Renault Megane 2011 Sport Edition 1.5 dci 110 CP - ocazional
Yamaha R6 2008 - gone but not forgotten
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
agapi
post 6 Sep 2006, 11:33
Post #10


Membru incepator


Group: Members
Posts: 26
Joined: 24 July 06




@udarp

Si eu am observat chestia asta si am doar 2000 km. E normal?


--------------------
Renault Clio III 2006, 1,2 V - BBBBBB
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bliss
post 6 Sep 2006, 11:34
Post #11


-


Group: Members
Posts: 937
Joined: 10 July 06




Da.


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
raz
post 5 May 2007, 09:51
Post #12


Membru incepator


Group: Members
Posts: 82
Joined: 9 October 05
From: Bucuresti




salut,

am un clio III si i-am facut revizia de 15000 km , schimbat tot ce trebuie ( in afara de placute)....i-am spus mecanicului ca la o franare mai puternica se aude un huruit pe fata destul de nasol si sa uite si la placute, s-a uitat si imi spune ca sunt la jumatate, ca este totul ok cu placutele ca merg lejer sa le schimb la 30 000 km si ca este normal sa huruie cand ajung la jumatate ca asa fac toate renault-urile.......voi ce parere aveti de chestia asta?????!!!!!! ca mie nu mi se pare normal! repet acest huruit se aude la o franare mai puternica dar in nici un caz la o franare cu pedala blana ! sunetul este asemanator ca si cand iti intra abs-ul! exact la fel, numai ca normal nu imi tremura pedala! am fost la munte cu patru persoane in masina si la fiecare curba se auzea , mers super omeneste in nici un caz sportiv!

astept parerile voastre.......


--------------------
renault clio III 1.4 16v confort dynamique 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Alex.G
post 5 May 2007, 10:06
Post #13


Membru incepator


Group: Members
Posts: 88
Joined: 24 May 06




Este ABS-ul, sau se mai aude si cand e praf sau apa (dupa ce-o speli, de ex.) pe discuri.

This post has been edited by Alex.G: 5 May 2007, 10:08


--------------------
Renault Clio III 2006 - n/a
Confort Dynamique 1.6 16V 110cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
prOZac
post 5 May 2007, 14:02
Post #14


Membru


Group: Members
Posts: 153
Joined: 7 January 07
From: Timisoara




nu te baza pe ce spune mecanicul reno. eu am schimbat placutele de frana prima oara la 12.000 km. pe la 45-50.000 am schimbat si discurile.sfatul meu e sa cauti alt mecanic(numa sa fie si bun) care sa-ti confirme daca placutele mai sunt intr-o stare buna si sa mergi la service sa le dai "ordin" sa le schimbe.bafta


--------------------
Renault Clio III april 2006,pack authentique - B-81-PRZ
Renault Megane Sedan april 07 Luxe privilege B-35-DPS
(nu mai)urmeaza Laguna(dezgustat de servicii)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tudor
post 7 May 2007, 09:53
Post #15


Moderator


Group: Members
Posts: 1.824
Joined: 10 May 05
From: Bucuresti




Majoritatea service-urilor Renault au o regula in baza careia fac verificari scurte fara programare, daca masina e in garantie si daca problema este importanta. Cum franele sunt un aspect foarte important pentru siguranta, mergi la un alt service Renault, spune ca auzi un huruit la frane si cere sa ti se verifice daca placutele nu sunt foarte uzate. Probabil vei astepta un pic, dar sigur vei primi un raspuns clar daca trebuie sau nu sa schimbi placutele. Daca cei de la service spun ca nu te pot primi, spune-le si tu ca suni la Renault Vocea Clientului si le ceri celor de acolo sa ii convinga de importanta unor frane sigure.


--------------------
Renault Clio III 2006 1,5 dCi 80cp Dynamique 3usi
Honda CR-V 2006 2,2 CDTi 140cp Executive
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Pearl Jam
post 10 May 2007, 18:53
Post #16


Membru


Group: Members
Posts: 135
Joined: 1 June 06
From: Bucuresti




Quedate tranquilo amigo! Am trecut si eu prin treaba asta... E intr adevar ABS/ul.
Masinutza e super, o sa vezi cat de mult o s o iubesti...Iar cat despre frane... Crede ma ca sunt belea... Am avut ocazia sa le testez in momente critice. Toate bune!


--------------------
Renault Megane Sedan 4 Intense 2020 1.4 TCE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
uncle
post 11 May 2007, 10:09
Post #17


pole after pole


Group: Members
Posts: 528
Joined: 19 July 05
From: Bucuresti




si la mine face la fel....tot cica de la abs e ..hmmm

io mi-am dat jos roata si am vazut ca mai au "carne" destula placutele

si la mine nu fac tot timpul, ci doar dupa ce se "incalzesc" in regimul de mers in oras - acceleratie/ frana, acceleratie/ frana,acceleratie/ frana...


AICI

am deschis un topic pe un alt forum dedicat (megane) poate va ajuta cumva raspunsurile de acolo...


--------------------
renault megane 1.4 16v / yamaha szr 660 >>> 2005 / 1998
2.1 hatch, Influence > 26.600km la revizia de 30k pe data de 03.01.2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
magooo_zwit
post 25 Aug 2007, 14:29
Post #18


Membru incepator


Group: Members
Posts: 12
Joined: 1 June 07




si la mine se aude huruitul acela, dar in afara de asta, la franari line scartaie. am fost la service la serus si miau zis ca mai am jumate din placute si ca sunt multe masini la care scartaie. cica in cativa km o sa treaca. de atunci au trecut aproape 2000km si tot se aude scartaitul, in cazul in care se intampla ceva la discuri ma duc l ei cu fisa de service in care scrie ca s-au verificat placutele si totul este ok.. nu??


--------------------
renault clio 2007 1.4 16v - B.00.PA!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Nebunuuu
post 26 Aug 2007, 21:43
Post #19


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 3 July 07




Fratilor sunt inca unul dintre detinatorii de clio 3, varinata dci 80 cp si am aceasi problema cu huruitu atunci cand franez...iar sunetu se aude pe partea stanga, adica doar la roata stanga.Am fost cu ea la mecanic si cica ca asa fac " toate renault-urile", ca au placute ecologice...personal cred ca e vrajeala.Am uitat sa mentionez ca am avut un megan 2 inainte de clio si la fel facea...chiar si la 77000 de km...deci.... blush.gif


--------------------
Reanult Clio 3 2007 - B-99-AOT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tudor
post 27 Aug 2007, 09:06
Post #20


Moderator


Group: Members
Posts: 1.824
Joined: 10 May 05
From: Bucuresti




Scartaitul este posibil si relativ ok. In placutele ecologice azbestul lipseste si pentru a frana se introduce pilitura de fier. Atunci cand la suprafata placutei ajunge vreo bucata de pilitura mai mare decat normal, prin frecare se produce scartaitul. De cand cu interzicerea azbestului, chiar si la masinile de lux si exclusiviste am auzit scartait la franare.

Huruitul nu e ok si ar trebui remediat cat de repede posibil. Neremedierea duce la deteriorarea accelerata a discului de frana. Huruitul apare din 3 posibile cauze:
1. placuta uzata mai mult decat normal: asta se verifica vizual usor si se remediaza prin inlocuire.
2. placuta uzata incorect: de regula placuta sta iesita un pic peste circumferinta exterioara a discului si in urma uzarii normale ramane ca un fel de "streasina" care se freaca apoi de cantul discului (acolo unde otelul discului de franare nu e prelucrat, e brut) si produce huruitul. Se verifica vizual, daca placuta mai are viata se rectifica prin pilirea "streasinei" si repozitionarea cat mai corecta a placutei.
3. Praf si/sau murdarie intre placuta si disc, se corecteaza prin curatare: se vor folosi spray-uri dedicate curatarii de frane.


--------------------
Renault Clio III 2006 1,5 dCi 80cp Dynamique 3usi
Honda CR-V 2006 2,2 CDTi 140cp Executive
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
arti
post 27 Aug 2007, 16:31
Post #21


Membru incepator


Group: Members
Posts: 81
Joined: 16 January 07




normal sa "cartzie" si apare un praf negru pe jante, asta spune ca placutele sunt de calitate si nu se roade discul...

numai bine!


--------------------
Renault Clio III 2006/ 1.4 16V / 98CP/ Dinamique/ BLACK MAT - B 54 ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
senatoru_alex
post 29 Aug 2007, 00:06
Post #22


Membru incepator


Group: Members
Posts: 32
Joined: 3 December 06




lume....sa va aduc vesti din service sa va calmati cu praf pe placute si alte nebunii...

praful dupa placute se depune la orice masina cand franezi pe o perioada mai indelungata mai multe de 1000 km

pentru ca reno are placute ecologice si asa e normal stati linistiti cat despre abs e miere .....am un symbol full inclusiv abs si e ceas la frane cat despre discuri schimbate la 50 000 prietenii de la service ti-au pus placutele stramb si au calcat urat si au facut santuri in discuri sau pur si simplu le-au schimbat ca ....nu aveau ce face banuiesc (discurile se schimba la 100 000 indiferent de mers


cat despre placute la 12 000 eu nici la vechea dacia nu le schimbam la 12 000 ca erau garantate 15 000....

la reanult sunt mai multe deci....ori se merge in ultimul stil cu ea frane peste frane la 12 000 de se duc ori sunt proaste (parerea mea)

bafta multa


--------------------
dacia 1310 dacia 1310 1987 tlx - TUN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
chinezu'
post 29 Aug 2007, 08:15
Post #23


Membru incepator


Group: Members
Posts: 18
Joined: 28 August 07




salut eu am un clio 3 3000 km si am o problema relativ asemanatoare . Cand plec de pe loc se aude un scartait( se freaca fier pe fier) la roata dreapta spate. Am fost la Serus de doua ori si mi-au spus ca nu are nimic masina . Mentionez ca se aude numai cand merg mai mult ... si nu tot timpu..
Ce sa fie???....la placute nu e nicio problema


--------------------
clio III Exception 1.6 16 V 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pepelutza
post 8 Dec 2011, 09:37
Post #24


Membru autentic


Group: Members
Posts: 463
Joined: 17 November 10
From: brasov




De ceva vreme am observat urmatorul fenomen : dimineata cand plec cu masina din garaj ,dupa ce las in jos frana de mana si dau in marsarier se aude un pocnit la roata dreapta spate si se simte o mica opinteala a masinii , dupa care e ok. Uneori se mai aude in mers un zgomot/fasait la aceiasi roata. Daca trag putin frana de mana si o las , nu se mai aude si asta se efectueaza in mers ,bineinteles. In rest masina franeaza ok, n-am probleme., nu incalzeste roata. A, pe parcursul zilei nu se mai intampla fenomenul chiar daca trag frana de 100 ori, doar dupa o oprire/stationare mai indelungata, peste 24 ore.


--------------------
Renault Clio 3 2007 , dynamique 1,6 , 16v 110 CP - BV-10---S
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
armin23
post 8 Dec 2011, 11:05
Post #25


Membru


Group: Members
Posts: 108
Joined: 25 December 07




iarna ingheata frana de mana. poti ramane cu rotile din spate blocate. lasa masina in viteza si fara frana de mana trasa.


--------------------
Renault Clio V 2020
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pepelutza
post 8 Dec 2011, 13:51
Post #26


Membru autentic


Group: Members
Posts: 463
Joined: 17 November 10
From: brasov




QUOTE(armin23 @ 8 Dec 2011, 11:05)
iarna ingheata frana de mana. poti ramane cu rotile din spate blocate. lasa masina in viteza si fara frana de mana trasa.
*


Mi se intampla si vara , sigur nu este de le teperaturile joase.Ma gandesc ca septembrie si octombrie nu sunt geroase , mai ales ca tin masina in garaj unde sunt cateva grade in minus.

This post has been edited by pepelutza: 8 Dec 2011, 13:53


--------------------
Renault Clio 3 2007 , dynamique 1,6 , 16v 110 CP - BV-10---S
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adrian tutuianu
post 8 Dec 2011, 14:53
Post #27


Membru incepator


Group: Members
Posts: 81
Joined: 29 August 09
From: Iasi




Incearca sa verifici starea sabotilor de frana.
La mine erau tociti si aveau zgomote la franare, e adevarat la 125K km, dar nu strica sa incerci.
Poti sa verifici si arcurile care sunt acolo, precum si cablul de la frana de mana sa nu ramane blocate din cand in cand.

Adi


--------------------
Renault Clio 3 2006/1.4, 16V, 98CP, Euro 3
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pepelutza
post 8 Dec 2011, 15:57
Post #28


Membru autentic


Group: Members
Posts: 463
Joined: 17 November 10
From: brasov




QUOTE(adrian tutuianu @ 8 Dec 2011, 14:53)
Incearca sa verifici starea sabotilor de frana.
La mine erau tociti si aveau zgomote la franare, e adevarat la 125K km, dar nu strica sa incerci.
Poti sa verifici si arcurile care sunt acolo, precum si cablul de la frana de mana sa nu ramane blocate din cand in cand.

Adi
*


Eu pe spate am discuri iar cand am schimbat cauciucurile de vara cu cele de iarna am vazut ca placutele sunt ok, deci mai aveau ,,carne,, cum se zice.Am invartit de roata si mergea mai greu decat celelalte care mi s-au parut ok ca si usurinta de rotire.Si eu banuiesc ca este de la frana de mana ceva ,probabil ceva ce tine etrierii sau ii blocheaza.


--------------------
Renault Clio 3 2007 , dynamique 1,6 , 16v 110 CP - BV-10---S
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 4th June 2024 - 16:53
Dacia