Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Urgent ! Decizie Cumparare Clio Bicorp

movy
post 21 Apr 2005, 18:49
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 27
Joined: 9 April 05




Pana maine tb sa ma hotarasc daca cumpar sau nu un Clio Bicorp Extreme 1.2 16v 75 cp.
M-ar interesa insa si costurile de intretinere ale masinii: cat sunt reviziile, la cat ati schimbat amortizoare, capte de bara, pivoti, planetare si altele.
Va rag mult pt ca tb sa iau o decizie finala.
Si inca ceva. Intre anvelope Brigstone, GoodYear de la Clio Simbol si Continental care sunt mai bune ???
Multumesc


--------------------
Renault Clio Extreme 2005
Renault Clio Bicorp Extreme 1.2 16v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cmandrei
post 21 Apr 2005, 18:57
Post #2


NEWSMAN


Group: Moderatori
Posts: 10.437
Joined: 9 March 05
From: Bucuresti/Targu Mures




Eu zic sa mai citesti niste posturi care mai sunt pe forum ... cam atat pot sa iti spun (daca as putea eu sa imi iau asa ceva nou as faceo' rolleyes.gif ), iar despre roti eu as alege GoodYear.


--------------------
ex. Renault Clio Symbol 2001 Dynamique (1.4 8V 75 cp K7J-A7) - RO
33.722 km - 12.2004
178.691 km - 03.2013
Andrei
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
movy
post 21 Apr 2005, 19:09
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 27
Joined: 9 April 05




QUOTE(cmandrei @ Apr 21 2005, 06:57 PM)
Eu zic sa mai citesti niste posturi care mai sunt pe forum ... cam atat pot sa iti spun (daca as putea eu sa imi iau asa ceva nou as faceo'  rolleyes.gif ), iar despre roti eu as alege GoodYear.

Parerea mea.

Pretul e unul f bun. La 8875 CIP am full option. Vreau sa stiu in schimb dupa ce o cumpar cum e intretinerea. Am vazut ca la suspensii garatia Renaul e de doar 20.000 km. In rest cred ca e de 2 ani sau 100.000 km. Sper sa nu am surprize.
Ca optiuni mai am o Toyota Yaris. Mai scumpa - 10.500 CIP si cu mai putine (numai 2 airbag, fara climatronic, radio cu CD mai slab, mai putin spatiu, masina un pic mai mica..). Dar cica are garantie 3 ani sau 100.000 km, integral, inclusiv amortizare, capete bara etc. (fara placute frana in rest totul). Si as mai avea si intretinere gratuita 3 ani (ulei, filtre ... + manopera).


--------------------
Renault Clio Extreme 2005
Renault Clio Bicorp Extreme 1.2 16v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
itharangus
post 21 Apr 2005, 20:03
Post #4


Membru


Group: Members
Posts: 141
Joined: 24 December 04
From: tm




Eu am condus un clio bicorp dar dCI; ca spatiu si echipare e OK pretul, la fel si pretul reviziilor (eu am Symbol: 2 mil - 2.5 mil lei rev 1,3,5 etc, 7 mil rev 2, 6 etc, 15-17 mil. rev 4,8 etc la dCI);
la pneuri eu as alege Continental, apoi Bridgestone, Goodyear nu-s asa bune, doar satisfacatoare.
Ai putea lua in calcul si C3 de 1.4 , Fabia 1.2 la pretul de mai sus...
Cat despre amortizoare orice masina ai trebuie grija la gropi... si la orice straine piesele sunt scumpe...


--------------------
CLIO SYMBOL dCI 65CP 45kkm VERDE 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
galileo
post 22 Apr 2005, 10:30
Post #5


OZN Type-S


Group: Members
Posts: 603
Joined: 12 July 04
From: Bucuresti




ia-o. e foarte buna si pretul e la fel.
cu suspensiile, au am facut test la 20000, dr-spate era cu 1% sub aia stanga, am aranjat sa o schimb pe garantie; dar.... suspensia noua a scos la test fix 1% ala in plus. concluzia o tragi singur. daca ai grija de ea si nu o "rupi" prin gropi nu ai probleme.

o revizie normala e pe la 3 milioane (cu shimbat filtrele de aer)


--------------------
Ex Renault Clio bicorp 2004 1.2i 16V
Honda Civic Type-S (cu toate "S"-urile rosii)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
eddie33
post 26 Apr 2005, 09:46
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 587
Joined: 25 April 05
From: Bucuresti




Eu am Continental originale pe masina,sunt foarte bune,dar sunt de vara,iarna e cam nasol cu ele,sunt si late pe deasupra....


--------------------
Renault Clio Extreme 2004-DCI 80C.P.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th April 2024 - 17:46
Dacia