Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Electrovalva - posibil defecta ?

alkalinero
post 4 Aug 2023, 16:00
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 6
Joined: 19 March 20




Salutare,

Detin un Megane 3 78kw 1.5dci si am urmatoarea problema care se manifesta random :
De cele mai multe ori pare ca la drum ceva mai lung masina nu mai trage deloc , nu sunt mecanic dar e clar ca nu intra turbina si se aude motorul destul de sec. De fiecare data cand am incercat sa merg la un mecanic problema dispare si apare peste o luna.
Am reusit sa pun un tester cand masina era in aceasta stare si nu am gasit nici macar o eroare, am adaugat o poza si vreau sa ma ajutati cu un sfat daca sa schimb sau nu orbeste piesa incercuita si daca credeti ca are legatura.

Initial m-am gandit ca se incalzeste ceva si am zis sa opresc masina, o ora, doua, dar la fel face, Isi revine absolut random cand vrea ea.

Multumesc si sper ca am fost suficient de explicit.


Attached thumbnail(s)
20230804_130546.jpg ( Size: 2.24mb ) Number of downloads: 70


--------------------
Renault Megane 2009 megane 3
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
clau166
post 5 Aug 2023, 15:21
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 422
Joined: 29 May 10
From: Arges




Ciudat totusi ca nu e inregistrata eroare pe tester. Cand motorul nu e in parametri nu apare si in bord cheita service ? Sa nu fie dezactivat din soft afisarea erorilor.

Din cate stiam electrovalva turbo ( daca aceea e piesa) ar trebui sa aibe conectate si niste furtunase care duc la turbina. De ce nu incerci sa reproduci tu eroarea ? Cand esti la diagnoza scoti furtunasele sau scoti alimentarea de la piesa aceea si vezi daca se manifesta exact cum zici tu. Problema e ca daca masina nu trage nu e neaparat doar turbina. Pe turbina ai si geometrie variabila. Daca aceea agata si nu se misca s-ar putea sa ai simptome identice cu cele mentionate de tine.



--------------------
Renault Megane III PH2 1.5 dci K9K 636 2012
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alkalinero
post 6 Aug 2023, 18:10
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 6
Joined: 19 March 20




Da, ciudat ca nu apare cheia service in bord, pt alte lucruri apar martorii, am scos o mufa de la un injector si imediat a aparut check injection system.

Nu am vrut sa umblu la acele furtunase, par foarte sensibile si nu as vrea sa le scot de pe electrovalva, ma indoiesc sa fie de la geometria variabila pt ca turbina a fost reconditionata si aceasta problema a existat si inainte de reconditionare. (Nu se manifesta des dar apare cu precadere la drumuri lungi ).

O sa schimb orbeste acea piesa si o sa ma pun pe drumuri sa vad daca reapare problema.


--------------------
Renault Megane 2009 megane 3
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 31st May 2024 - 04:40
Dacia