Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Schimbare iluminare bord

georgegeo56
post 25 Jan 2015, 18:01
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 13 January 15




Salut. Am cautat in tot forumul dar informatiile sunt imprastiate si mai putine detalii pentru cei ce vor sa faca singuri aceasta operatiune. Pentru bord am inteles ca se folosesc simplu led-uri smd, la butoane se scoate becul si se inlocuieste tot cu un smd impreuna cu o rezistenta dar de care nu stiu, pentru culoarea diferita a acelor fata de ceasuri se trage curent de la priza (recomandati alta sursa?) si se leaga led-uri normale in serie, la casetofon si climatizare manuala ce fel de led-uri se folosesc? Cea mai grea operatie am inteles ca ar fii schimbarea culorii afisajului cd player-ului schimbanduse o anumita hartie daca nu gresesc. Incep acest topic in speranta ca este cineva in masura sa detalieze o lista cu obiectele necesare, unde este locul fiecaruia si atentionarile de rigoare. Sper ca nu este o problema pentru ca am deschis un topic nou cu toate ca s-a mai discutat dar nu am gasit nicaieri toate aceste informatii la un loc si cu explicatii detaliate pentru persoane care doresc sa faca singuri aceasta operatiune.


--------------------
Renault Symbol Clio 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djadi2007
post 27 Jan 2015, 13:52
Post #2


Membru incepator


Group: Members
Posts: 9
Joined: 3 July 11




Pentru bord ai nevoie doar de leduri. Eu zic ca nu are rost sa tragi curent din alta parte, poti lega in paralel un smd cu cel mai apropiat de ac in paralel. probabil ai nevoie de niste fire izolate sa duci pana acolo. sa zicem 8 cm cam cate 2 cm ptr fiecare ac.
La casetofon e foarte simplu, e pe leduri, nu ai nevoie de nimic, doar dezlipesti si lipesti.
La butoane pui o rezistenta in serie cu smd nu mai stiu exact valoarea. da calculezi ai 12 v de la baterie si caderea de tensiune e de 3 .. sa zici un 5k ohmi.
La clima eu le-am pus in serie ... 3 pe un bec si 3 pe alt bec. ca acolo ai 2 becuri. si le lipesti cu ceva de plastic sa stea fixe. si aici trebuie sa pui o rezistenta sa reduci curentul.


--------------------
renault megane 1996
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
slider2
post 29 Jan 2015, 11:42
Post #3


doar membru si atat


Group: Members
Posts: 3.630
Joined: 15 April 08




Conform studiilor si experientei personale, culoarea portocalie este cea mai buna varianta in ceea ce priveste oboseala provocata ochilor si lizibiliatea in toate momentele zilei


--------------------
symboala neagra 2008
mormantul n-are decat o singura usa... intrarea... atat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
wolfin
post 29 Jan 2015, 12:27
Post #4


n-am gasit cu dacia


Group: Members
Posts: 7.909
Joined: 2 December 05
From: Bucuresti




corect

portocaliu si verde.


--------------------
pegas 3120 ... din 1980 si ceva. Urmeaza si 2020 - Curand de provincie
Scuze Mucix, am gasit altul"În fata unei boli esti precaut sau prost", o stai ..Bici zice ca o gasit a buna...mis un cane rau dar cu suflet mare
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gaboneygg
post 12 Feb 2015, 18:21
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 18 February 11




pentru butoane folositi rezistente de 1 k


--------------------
logan mpi 2006 mpi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adrian2011
post 12 Feb 2015, 19:35
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 693
Joined: 30 August 11
From: Isle of Man




georgegeo56 daca tot iti desfaci bordul si implicit ceasurile, te rog sa urmaresti firul albastru de la mufa gri sa vezi unde coboara sub bord.eventual daca poti sa faci si o poza ar fi de mare ajutor.mersi


--------------------
Renault Symbol 2011 Collection 1.2 16V
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
georgegeo56
post 16 Feb 2015, 15:04
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 13 January 15




@adrian2011 am sa tin minte si am sa ma uit
Inca nu am avut timp sa ma apuc de operatie, planuiesc vinerea aceasta.

Adaug si niste poze gasite pe parcurs cu ceva detalii foarte folositoare.

16 Feb 2015, 15:08:
@adrian2011 am sa tin minte si am sa ma uit
Inca nu am avut timp sa ma apuc de operatie, planuiesc vinerea aceasta.

Adaug si niste poze gasite pe parcurs cu ceva detalii foarte folositoare.

Si o rugamite as avea si eu daca poate sa imi spuna cineva unde as putea sa ma leg si eu cu niste led-uri suplimentare pentru culoarea acelor la faruri adica cum se aprinde lumina in bord cand aprinzi farurile noaptea sa se aprinda si led-urile suplimentare.

This post has been edited by georgegeo56: 16 Feb 2015, 15:08

Attached thumbnail(s)
Clio_CD_player_email_guide.jpg ( Size: 933.52k ) Number of downloads: 152
Clio_Climate_control_SMD_replacement_email_guide.jpg ( Size: 1.07mb ) Number of downloads: 134
Clio_clock_display_email_guide.jpg ( Size: 923.33k ) Number of downloads: 138
Clio_dash_removal__email_guide___Copy.jpg ( Size: 1.15mb ) Number of downloads: 134
Clio_dash_screw_location_email_guide___Copy.jpg ( Size: 165.02k ) Number of downloads: 128
Clio_electric_window_switch_emai_guide.jpg ( Size: 536.83k ) Number of downloads: 72
Clio_interior_light_fitting_email_guide.jpg ( Size: 177.94k ) Number of downloads: 64
Clio_speedometer_SMD_replacement_email_guide___Copy.jpg ( Size: 1.09mb ) Number of downloads: 58
Clio_switch_rail_LED_email_guide.jpg ( Size: 396.04k ) Number of downloads: 68


--------------------
Renault Symbol Clio 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 1st May 2024 - 15:13
Dacia