Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

reparatie zgarietura, retus vopsea Renault sau alte variante

blual
post 10 Sep 2012, 09:07
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 229
Joined: 8 July 09




Deschid acest topic desi am gasit cate ceva date pe forum insa din pacate nimic concret care sa ma ajute sa iau o decizie in aceasta problema. In speranta ca totusi careva si-a rezolvat problemele de agest gen, va rog sa ma sfatuiti.

M-am trezit zilele trecute cu o zgarietura pe portiera din stanga fata, sub bandou, in lungime de cca 13 cm si de grosimea unui varf de ac, insa din pacate a ajuns si pana la chitul de sub vopsea, chit care bineinteles la culoarea masinii, noir nacre, nu putea fi decat alb. Mentionez ca nu exista nici un fel de indoitura in tabla.

In concluzie am inceput sa caut solutii de rezolvare a problemei, exceptand inca din start vopsitoria care poate creea pagube mai mari decat cele existente data fiind zgarietura foarte subtire.
Asa ca am gasit pe site-ul renault.ro acel minunat stilou de retus pentru caroserie si m-am mai inseninat crezand ca domne' daca e de la reprezentanta atunci sigur e bun. Asa ca am inceput sa sun la dealerii din Bucuresti si sa incerc sa il comand, insa acolo au inceput problemele:

1. La Autocobalcescu cei de la caroserie mi-au spus ca nu au lucrat niciodata cu asa ceva asa ca nu imi pot spune care ar putea fi rezultatul final.

2. La AMG, unde am dat de persoane foarte binevoitoare, lucru pentru care ii felicit, mi-au spus foarte clar ca acel retus nu poate rezolva problema mea. "Stiloul de retus" asa cum il prezinta Renault, este de fapt o sticluta de vopsea care se aplica pe caroserie cu o pensula, gen cea de la sticlutele de oja. Asadar sansele ca eu sa imi pot acoperi numai zgarietura si sa nu dau si pe alaturi, sunt extrem de mici. La asta se mai adauga si ca acele vopseluri sunt pe baza de diluant iar pe masina mea vopseaua este pe baza de apa.

Concluzia este ca nu am ajuns pana in prezent la nici o solutie viabila, motiv pentru care solicit si sfatul vostru in rezolvarea acestei probleme. Am sa pun si o poza cat mai elocventa in cel mai scurt timp.


--------------------
Renault Megane 2008 - B 82 AIL
Megane sedan 2008/ Privilege/ Noir nacre, Luxor rims, dci, 105 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ritter
post 10 Sep 2012, 09:54
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.169
Joined: 17 February 10




Am avut eu zgaraieturi din astea banale, am luat "oja" din aia de la Renault, pe cod de culoare si la o privire atenta se vedea clar diferenta de nuanta. A iesit o carpeala. Asa ca, de ce plateam CASCO ?! Am fost si mi le-am facut pe toate la cel mai bun Service din Buzau pe vopsitorie (SKODA). Masina arata ca noua, habar nu ai unde este vopsit nou in comparatie cu partile nevopsite blink.gif

(inainte de a intra in service am facut si poze la zbenghiurile alea, sa nu creada cineva cand o vand ca cine stie ce probleme de lovituri a avut masina si de aia am vopsit anumite parti...)

This post has been edited by ritter: 10 Sep 2012, 09:57


--------------------
Fost Renault Megane 2.2 Bicorp 1.6 16V 2007 Sport Dynamique
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dorriinn
post 10 Sep 2012, 11:14
Post #3


Romania Trotter


Group: Members
Posts: 355
Joined: 20 February 07
From: Craiova




am si eu stiloul de retus, luat exact pe codul de culoare al masinii, de la reprezentanta. zgarietura (aproape pe toata lungimea usii spate) s-a mai estompat. cel mai greu a fost sa umplu cu acea pensula exact adancimea zgarieturii fara sa dau peste vopseaua normala. a trebuit sa aplic de mai multe ori, apoi sa sterg excesul complet, pe urma iar sa aplic iar sa sterg si tot asa, pana s-a umblut zgarietura. dupa aceea am aplicat un strat de lac care vine in pachet iar la cateva zile distanta am polishat zona respectiva.


--------------------
Renault Megane Sedan 2006 Expression 1.6 - PH .. ...
Uimit de ce vad pe strada...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
blual
post 10 Sep 2012, 11:25
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 229
Joined: 8 July 09




La mine zgarietura este extrem de subtire si nu stiu cu ce as putea sa umplu cu vopsea exact locul ala, fara sa dau peste vopseaua originala.


--------------------
Renault Megane 2008 - B 82 AIL
Megane sedan 2008/ Privilege/ Noir nacre, Luxor rims, dci, 105 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mariusd4
post 10 Sep 2012, 12:04
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.967
Joined: 16 October 07
From: Bucuresti




La Reno cred ca este extrem de scump acel Marker, dar in Autovit exista un laborator de preparare vopsea, daca ai codul iti prepara pe loc markerul, in jur de 30 lei parca, apoi treci la treaba :
- izolezi bine restul aripii
- dai cu markerul de culoare de 2-3 ori, pana dispare grundul
- daca se cunosc denivelari slefuiesti usor cu smirghel fin (p3000 parca era) + apa
- apoi un strat, doua de lac lucios in functie de adancitura
- apoi iarasi smirghel + apa pana nu se mai cunoaste diferenta la palpare intre lacul nou si cel de pe masina
- apoi polish ultrafin pentru a indeparta urmele de smirghel. Nu va iesi ca din fabrica dar se va cunoaste foarte putin sau deloc, in functie de materiale si finetea cu care lucrezi. Eu asa am estompat o zgarietura primita cadou in parcare, dar nu am luat marker ci spray pentru ca iese mai fin decat pensula sau markerul si julitura era ceva mai mare.
Stima

This post has been edited by mariusd4: 10 Sep 2012, 12:06


--------------------
Renault/Skoda Logan/Fluence /Octavia/BMW/Octavia 2007/2010/2014/2012/2019 - B 112 ...
"Nebunul care perseverează in nebuia sa va deveni înțelept".
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
oliverPAIUSI
post 21 Sep 2012, 17:43
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 21
Joined: 19 November 09




Salut, pe aripa ( este din plastic ) au aparut pete mici si multe ca picaturile de ploaie ca si cum vopseaua este luata. Nu se estompeaza nici cu polish. I s-a intampla cuiva asa ceva? Pare ca cineva a stropit cu acid. Ma gandesc ca o fi de la spalatul cu presiune. Revin cu poze


--------------------
RENAULT Megane Sedan 1,6 16v Privilege CVA 2008 - B62BJL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DrAg0nX
post 30 Oct 2015, 14:17
Post #7


Membru


Group: Members
Posts: 171
Joined: 8 November 09
From: Ploiesti / Bucuresti




Salutare. cat costa acel kit de reparatie vopsea la reprezentanta renault? multumesc.


--------------------
Renault Megane Classic 2002 1.6 16v Expression
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SorinFCS
post 30 Oct 2015, 22:34
Post #8


Membru incepator


Group: Members
Posts: 33
Joined: 1 September 15




Din cate stiu se numeste "creion corector" si se face comanda in functie de codul vopselei de pe masina. Costa cam 60 de lei.


--------------------
Renault Megane II 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 30 Oct 2015, 22:50
Post #9


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.603
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




Kit reparatie vopsea este format din spray vopsea+spray lac (unde este cazul).

Creionul corector lasa dupa aplicare o culoare identica mata....adica fara luciu.


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SorinFCS
post 4 Nov 2015, 20:14
Post #10


Membru incepator


Group: Members
Posts: 33
Joined: 1 September 15




Eu am luat de la reprezentanta renault si am primit 2 sticlute de genul acesta: http://www.dol.ro/cs-content/cs-photos/pro..._1323795979.jpg
Prima sticluta avea vopsea si a doua sticluta avea lacul protector.
Eu in mare parte sunt multumit, aveam o zgarietura data cu cheia pe portiera din partea soferului, acum nu mai exista...
Maine o sa fac poze si o sa le postez aici.


This post has been edited by SorinFCS: 4 Nov 2015, 20:15


--------------------
Renault Megane II 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mr_X
post 5 Nov 2015, 05:23
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 398
Joined: 17 October 15
From: Brașov




Poți da mai multe detalii, te rog? Ce ți-a trebuit (cod de culoare, serie șasiu, etc), aveau vopseaua pe stoc, cât a costat?



--------------------
Renault Megane II 1.6 16V 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SorinFCS
post 5 Nov 2015, 07:43
Post #12


Membru incepator


Group: Members
Posts: 33
Joined: 1 September 15




Pozele promise, pachetul contine grund +lac dupa cum se vede din poza

Attached thumbnail(s)
image.jpg ( Size: 1.71mb ) Number of downloads: 492
image.jpg ( Size: 1.41mb ) Number of downloads: 510
image.jpg ( Size: 1.16mb ) Number of downloads: 510


--------------------
Renault Megane II 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mr_X
post 5 Nov 2015, 17:20
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 398
Joined: 17 October 15
From: Brașov




Mersi. Cât a costat?


--------------------
Renault Megane II 1.6 16V 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SorinFCS
post 5 Nov 2015, 17:31
Post #14


Membru incepator


Group: Members
Posts: 33
Joined: 1 September 15




Eu am platit 60 de lei, la reprezentanta renault, am facut comanda in functie de codul de la culoarea masinii...


--------------------
Renault Megane II 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alexxstb
post 5 Nov 2015, 22:10
Post #15


Membru


Group: Members
Posts: 138
Joined: 18 April 12




Ai grija cu lacul pe care il pui dupa vopsea. Daca pui prea mult se vede si trebuie polish. Oricum pe brosura scrie ca trebuie facut polish dupa.


--------------------
Renault Megane 2.2 , 1.5 dci , 63 kW 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mr_X
post 6 Nov 2015, 06:00
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 398
Joined: 17 October 15
From: Brașov




Mulțumesc. La mine nu cred să se pune problema de polish. Mașina de-abia am luat-o și fostul proprietar mi-a spus că portbagajul a fost schimbat (și bara vopsită) după ce a dat soția lui cu spatele într-un pom.

La portbagajul ăsta "nou", am câteva puncte de 5 mm în diametru unde vopseaua e sărită. Ele sunt în partea de sus (exact pe muchia dinspre geam). Trebuie să le cauți ca să le găsești dacă nu știi de ele. Eu vreau să protejez tabla pentru că vine iarna și e tabla goală acolo.


--------------------
Renault Megane II 1.6 16V 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alexxstb
post 8 Nov 2015, 15:33
Post #17


Membru


Group: Members
Posts: 138
Joined: 18 April 12




ok , spor la treaba!


--------------------
Renault Megane 2.2 , 1.5 dci , 63 kW 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 25th June 2024 - 12:39
Dacia