Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Rulota pe Scenic2, Max.de kg.a rulotei

DECIR
post 24 Aug 2011, 14:06
Post #1


CATALIN


Group: Members
Posts: 14
Joined: 5 July 11
From: Iasi




Salutare,este cineva care poate sa-mi spuna de cate kg max. pot tracta o rulota (scenic2,105cv,motor 1.5) masina cantareste in jur de 1300kg mi se pare nu stiu exact cat.


--------------------
Renault Scenic II 2008 Emotion
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 24 Aug 2011, 14:13
Post #2


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.603
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




Toate informatiile referitoare la masina ta le gasesti in CIV(cartea de identitate a vehiculului).
Acolo ai greutatile trecute:proprie/totala/etc.

Dar parca dupa lege poti tracta pana la 750 Kg cu categoria B.

@+


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dan Dumitru
post 25 Aug 2011, 06:23
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 20 October 09
From: Arges




Buna dimineata,

In legatura cu tractatul, fiecare vehicul are mentionat in Cartea lui de Identitate si in Certificatul de Inmatriculare (la pct. G) care este masa maxima autorizata - la tractare. Daca te vei uita, vei gasi ca pentru un SCENIC 2 diesel cu o capacitate de 1,5 ( ~ 105 CP), se poate tracta maxim 1427 Kg.
In alta ordine de idei, pentru a putea conduce un ansamblu "masina - remorca" (fiind posesor de permis litera "B"), acest ansamblu trebuie sa nu depaseasca 3500 kg.

..sper ca acum te-ai lamurit.
Si mai mult: eu am tot un Scenic 2 de 1,5 si o rulota de 1050 km (masa maxima autorizata). ...Merge dupa Scenic foarte, foarte bine (..ininte de a avea Scenicul, am mers cu ea 3 ani, tractata cu un Logan 1,6 benzina).

S-auzim de bine!!!!


--------------------
Renault Scenic II 2006 - aa 00 XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 25 Aug 2011, 07:07
Post #4


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.603
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




QUOTE(Dan Dumitru @ 25 Aug 2011, 06:23)
In alta ordine de idei, pentru a putea conduce un ansamblu "masina - remorca" (fiind posesor de permis litera "B"), acest ansamblu trebuie sa nu depaseasca 3500 kg.

Legea este de alta parere:
Art. 53. - Permisul de conducere se elibereaza pentru una sau mai multe dintre urmatoarele categorii si subcategorii de vehicule:
(...)
CATEGORIA B:

1. autovehiculul a carui masa totala maxima autorizatanu depaseste 3.500 kg si al carui numar de locuri pe scaune, în afara conducatorului, nu este mai mare de 8;

2. ansamblul format dintr-un autovehicul tragator din categoria B si o remorca a carei masa totala maxima autorizata nu depaseste 750 kg;

3. ansamblul format dintr-un autovehicul tragator din categoria B si o remorca a carei masa totala maxima autorizata nu depaseste 3.500 kg, iar masa totala maxima autorizata a remorcii nu depaseste masa proprie a autovehiculului tragator;

c) CATEGORIA BE: ansamblul format dintr-un autovehicul tragator din categoria B si o remorca a carei masa totala maxima autorizata depaseste 750 kg, iar masa totala maxima autorizata a întregului ansamblu depaseste 3.500 kg;

@+


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
miciceii
post 2 Sep 2011, 21:07
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 665
Joined: 15 June 09
From: Bucuresti




Cu dispozitiv de franare maxim 1300kg.


--------------------
Renault Scenic 2005 - B XX XXX
Renault Scenic II Ph.1 - 2.O 16V Privilege
benzina/GPL BRC Sequent 24.11-toroidala 56L
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 31st May 2024 - 09:20
Dacia