Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Praguri Infundate

yuly_megan
post 17 Dec 2010, 13:22
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.540
Joined: 7 January 09
From: BUCURESTI




Salut am si eu o problema pt ca habar nu am despre mecanica si nu stiu daca sa mai discutat tema asta pana acum . sa incep am cumparat si eu un megane bicorp din 2003 cu 114.000 km si am ceva defecte la ea, adica :

- ambele praguri sunt putin infundate as dori sa le indrept + kituit, vopsit
cam cat credeti ca mar costa si dupa voi un service bun dar care totusi sa nu coste chiar foarte mult .

- senzorul de presiune de la roata dreapta imi face ceva figuri

- injectia imi da la fel eroare

- iar becul stanga e xenon si imi palpaie de cateva ori dupa care se stinge stiti cumva ce ar avea ??


As dori sa stiu si eu cum sa le rezolv pt ca din pacate nu prea mai am banii asa multi si as dorii sa le remediez .

Va multumesc pt raspunsuri. Sarbatorii fericite

This post has been edited by yuly_megan: 17 Dec 2010, 14:39


--------------------
Renault Trafic 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
solidconvert
post 17 Dec 2010, 13:39
Post #2


Donator


Group: Members
Posts: 3.247
Joined: 3 May 06
From: Bucuresti




1. nu poate nimeni sa-ti spuna cat te costa indreptat+vopsit praguri... asta doar in service o afli
2.care senzor?
3.mergi in sevice pentru diagnoza(vezi ca daca este de la injectoare, nu trebuie sa le schimbi cu totul... se pot repara)
4. nu stiu daca este becul sau balastul de vina... tot in service vei descoperii
5. completeaza-ti profilu' ca nu stim de unde esti...
Si nu in ultimul rand sa-l stapanesti sanatos... wink.gif

This post has been edited by solidconvert: 17 Dec 2010, 13:39


--------------------
. . .
Audi A4 B9 S-tronic TFSI...
Gîndirea corectă vine din experiență. Experiența, la rîndul ei, provine din gîndirea greșită.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
yuly_megan
post 17 Dec 2010, 14:39
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.540
Joined: 7 January 09
From: BUCURESTI




ms frumos solidconvert

This post has been edited by yuly_megan: 17 Dec 2010, 14:44


--------------------
Renault Trafic 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
M i h a i
post 17 Dec 2010, 16:28
Post #4


_______________________


Group: Members
Posts: 5.669
Joined: 12 September 06




Vrei sa ti rezolvi pragurile intr un service bun, ca la carte, dar vrei si ieftin...asta nu prea sa poate.si bun si ieftim mai greu
la dab te costa cam 1600 lei ambele.scump dar bun. La xenon nu este mare lucru, trebuie sa cumperi un bec.la injectie este cam nasol..ori scapi usor ori ai dat de draq daca sunt injectoarele bulite




--------------------
------ ------ ------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RadulescuRomulus
post 17 Dec 2010, 16:34
Post #5


Sunt cu ochii pe voi!


Group: Members
Posts: 1.780
Joined: 7 December 10
From: naufragiat




Salut,

Pt caroserie it recomand userul axel - lucreaza bine si ieftin [zic eu!]. Am fost f multumit. Pt preturi, NU costa nimic [adica constatare si figuri din alea.] Mergi cu masina, se uita, iti explica indeamanunt ce si cum ... si la urma un pret. corect.


--------------------
VW Passat berlina 2.0 Tdi CR + DSG 04.2009 - diesel, 140cp - B 69 COI
EX: megane 2.1, 1.5dci, 101 magari - B 314 ZDA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
eugenTL
post 17 Dec 2010, 16:40
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.642
Joined: 16 September 08
From: Tulcea/Bucuresti




QUOTE(M i h a i @ 17 Dec 2010, 16:28)
Vrei sa ti rezolvi pragurile intr un service bun, ca la carte, dar vrei si ieftin...asta nu prea sa poate.si bun si ieftim mai greu
la dab te costa cam 1600 lei ambele.scump dar bun. La xenon nu este mare lucru, trebuie sa cumperi un bec.la injectie este cam nasol..ori scapi usor ori ai dat de draq daca sunt injectoarele bulite
*



1600 de indreptat 2 praguri? adica 16milioane vechi? Nu pot sa cred asa ceva wacko.gif


--------------------
Renault Megane II my edition (18+low+r26 look)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
M i h a i
post 17 Dec 2010, 16:44
Post #7


_______________________


Group: Members
Posts: 5.669
Joined: 12 September 06




Exact atat costa. La renault cred ca este si mai scump. Nu este doar indreptat si revopsit.parca se mai da cu nu stiu ce antifon.etc..habar nu am.dar atat costa intr un service unde iese pefect si nu rugineste la 2 ani dupa. Iefin gasesti peste tot.in mai toate garajele cu pretentie de service.fiecare o face pe barba lui.binee.treburile astea se fac pe casco.si nu are de ce sa te intereseze pretul.trebuie sa iasa cel mai bine.repede si fara bataie de cap

This post has been edited by M i h a i: 17 Dec 2010, 16:47


--------------------
------ ------ ------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
eugenTL
post 17 Dec 2010, 17:44
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.642
Joined: 16 September 08
From: Tulcea/Bucuresti




Nu stiu de unde stii tu pretul asta, si parerea mea e ca nu costa atat nici daca iti pui praguri noi, PRET TOTAL FINAL.
El spunea ca sunt putin infundate si vrea sa le faca.
Eu am un prag putin infundat si mi-a cerut 150ron la reno ca sa-l faca:indreptat,chituit,vopsit. (vara asta)
Unii vopsesc masini cu 20-30mil, nu poti cere 16mil pe 2 praguri de reparat, eu nici nu cred ca exista asa ceva.

Yuli, mergi la 3-4 serviceuri si intreaba,iti vor face un pret si apelezi la cine vrei tu.
Cu xenonul: ori e becul,ori balastul,ori la sigurante nu mai sta siguranta respectiva bine fixata. Mai bine verifici sigurantele, apoi daca nu rezolvi, inlocuieste becurile intre ele, si daca tot face si cu becul din partea cealalta inseamna ca e balastul. Daca ai instalatie originala o sa te coste f mult, asa ca mia bine iei o instalatie aftermarket si o adaptezi.

This post has been edited by eugenTL: 17 Dec 2010, 17:47


--------------------
Renault Megane II my edition (18+low+r26 look)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
yuly_megan
post 17 Dec 2010, 18:01
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.540
Joined: 7 January 09
From: BUCURESTI




QUOTE(RadulescuRomulus @ 17 Dec 2010, 16:34)
Salut,

Pt caroserie it recomand userul axel - lucreaza bine si ieftin [zic eu!]. Am fost f multumit. Pt preturi, NU costa nimic [adica constatare si figuri din alea.] Mergi cu masina, se uita, iti explica indeamanunt ce si cum ... si la urma un pret. corect.
*




Ms o sa vb si cu el sa vad ce pret imi da

QUOTE(M i h a i @ 17 Dec 2010, 16:44)
Exact atat costa. La renault cred ca este si mai scump. Nu este doar indreptat si revopsit.parca se mai da cu nu stiu ce antifon.etc..habar nu am.dar atat costa intr un service unde iese pefect si nu rugineste la 2 ani dupa. Iefin gasesti peste tot.in mai toate garajele cu pretentie de service.fiecare o face pe barba lui.binee.treburile astea se fac pe casco.si nu are de ce sa te intereseze pretul.trebuie sa iasa cel mai bine.repede si fara bataie de cap
*



Mihai sa fiim serios 1600ron sunt banii eu am zis ca nu vreau o lucrare ieftina dar nici scumpa din cate auzisem eu costa in jur de 2-3 mil pragul sau ambele nu mai stiu sigur . eu am luat masina cu defectele astea si as vrea sa le remediez ca na nu eu le-am facut si degeaba as avea eu casaco ca tot nu pot sa le fac ca nu am cum sa justific ca le-am infundat eu


QUOTE(eugenTL @ 17 Dec 2010, 17:44)
Nu stiu de unde stii tu pretul asta, si parerea mea e ca nu costa atat nici daca iti pui praguri noi, PRET TOTAL FINAL.
El spunea ca sunt putin infundate si vrea sa le faca.
Eu am un prag putin infundat si mi-a cerut 150ron la reno ca sa-l faca:indreptat,chituit,vopsit.  (vara asta)
Unii vopsesc masini cu 20-30mil, nu poti cere 16mil pe 2 praguri de reparat, eu nici nu cred ca exista asa ceva.

Yuli, mergi la 3-4 serviceuri si intreaba,iti vor face un pret si apelezi la cine vrei tu.
Cu xenonul: ori e becul,ori balastul,ori la sigurante nu mai sta siguranta respectiva bine fixata. Mai bine verifici sigurantele, apoi daca nu rezolvi, inlocuieste becurile intre ele, si daca tot face si cu becul din partea cealalta inseamna ca e balastul. Daca ai instalatie originala o sa te coste f mult, asa ca mia bine iei o instalatie aftermarket si o adaptezi.
*




ms eugen asa o sa si fac si cu service-ul si cu becurile ca alea sunt cele mai importante si mai prioritare


--------------------
Renault Trafic 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ritter
post 18 Dec 2010, 14:03
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.169
Joined: 17 February 10




Am avut aceeasi situatie cand am luat masina, un prag infundat pe dreapta.
La mine in Buzau am preferat sa-l fac la Skoda pentru ca au meseriasi buni pe tinichigerie / vopsitorie.
Ma costat 490 ron si sa-mi f... una daca se cunoaste vreo diferenta intre vopseaua noua si cea veche cu care s-a imbinat, pentru ca a luat-o in pierdut la un moment dat, spre stalpul din spate al masinii. Am spalat-o la vreo 2 saptamani si m-am uitat la ea in plin soare, la pranz: habar nu ai ca acolo s-a vopsit ceva biggrin.gif

La Renault ma costa 350-400 ron.

PS imediat dupa ce am spalat-o (ca va spuneam mai sus) am facut si poza din semnatura; pragul este chiar cel care se vede acolo.

This post has been edited by ritter: 18 Dec 2010, 14:05


--------------------
Fost Renault Megane 2.2 Bicorp 1.6 16V 2007 Sport Dynamique
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
yuly_megan
post 7 Jan 2011, 12:06
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.540
Joined: 7 January 09
From: BUCURESTI




ms baietii pt ajutor

This post has been edited by yuly_megan: 7 Jan 2011, 12:06


--------------------
Renault Trafic 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 3rd June 2024 - 20:29
Dacia