Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Achizitionare Clio 1.2 16v / 1.4 16v Franta, Ce trebuie sa stiu la achizitionarea unui Clio

naighba
post 20 Nov 2008, 11:18
Post #1


Benzinar din mosi stramosi


Group: Members
Posts: 589
Joined: 27 February 07
From: Bacau (Ro) / Bar sur Aube (Fr)




Daca subiectul a mai fost discutat....inseamna ca nu ma descurc cu funcita search si cer acceptarea umilelor mele scuze.

Doresc achizitionarea uni Clio Bicorp, 1.2 16v sau 1.4 16v versiune de dotari Privilege (clima auto, stergatoare auto, faruri auto, tapiserie....etc).
Locuiesc in Franta si planuiesc ca in decembrie sa vin in Romania cu aceasta masina.
1.Mi-ar fi de ajutor o mica lista cu ceea ce trebuie verificat la cumpararea acestui model.....probleme tipice....modalitati de test....diverse componete scumpe care ar trebui verificate.
2.Pentru ca planuiesc un drum de 2500 km (aprox 800 in Romania pe iarna) cum ar trebui echipat un Clio pentru a avea cat mai putine "probleme". Ceea ce voi face dupa cumparare: schimb ulei, schimb antigel, cauciucuri de iarna, lanturi, lopata tongue.gif.

Va multumesc anticipat si imi cer scuze moderatorilor daca subiectul a mai fost tratat.


--------------------
Renault Laguna 3 GT 2.0T 4Control 2008
Laguna 2001 1.8 16v - Privilege
Clio 2002 1.4 16v - Privilege
Peugeot 206 1.4 HDI - Comercial
Solenza 1.4 MPI - Clima
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cmandrei
post 20 Nov 2008, 11:29
Post #2


NEWSMAN


Group: Moderatori
Posts: 10.437
Joined: 9 March 05
From: Bucuresti/Targu Mures




Salut,

In principiu subiectul a mai fost discutat, dar nu pentru o masina care va fi achizitionata din Franta smile.gif cred ... oricum poti cauta in sectiunea Clio dupa "cumparare" - doar in titlu si o sa vezi una alta ...

Aici http://reno.ro/index.php?showtopic=41908 este un inceput de disctutii despre ce trebuie verificat la achizitionarea unei masini noi.

"Ceea ce voi face dupa cumparare: schimb ulei, schimb antigel, cauciucuri de iarna, lanturi, lopata " - te rog sa nu ma crezi dar incearca: NU schimba uleiul dupa cumparare ca arunci banii aiurea, NU schimba lichidul de racire dupa achizitionare ca arunci banii aiurea = da cauciucurile de iarna iti vor fi foarte utile; orice alte chestii gen lanturi, nisip, lopata sunt (pot fi) de asemenea utile.

Cat despre cele doua versiuni de motorizare, cred ca totul depinde de necesitatile tale si de pretul pe care doresti sa-l platesti. Nu ?

Spor,


--------------------
ex. Renault Clio Symbol 2001 Dynamique (1.4 8V 75 cp K7J-A7) - RO
33.722 km - 12.2004
178.691 km - 03.2013
Andrei
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
naighba
post 20 Nov 2008, 11:41
Post #3


Benzinar din mosi stramosi


Group: Members
Posts: 589
Joined: 27 February 07
From: Bacau (Ro) / Bar sur Aube (Fr)




Multumesc de raspunsul prompt. Banuiesc ca stii "termenele" de revizii in Franta...uleiul se schimba la 30.000 km....antigelul...cand isi amintesc....dupa mine eu nu concep un ulei care sa mearga 30.000 km....cat despre antigel....e o chestie de sigurata. In zona unde locuiesc in Franta nu prea s-a vazut temperatura mai mica de -3 grade ...... iarna...se cumpara pneuri de ploaie si nu de iarna....pentru ca nu ninge. Motorizarea nu conteaza.....depinde ce de voi gasi. Cat despre reprezentantele Renault.....ce pot zice.....banuiesc ca cer "standarde" in Romania.....dar la ei acasa....vai de capul lor. Demonstratie practica.....am o Laguna 2....si batea ceva dedesubt la gropi....la Renault Franta....mai aveau oleaca si imi schimbat puntea spate....in Romania la Renault....s-a rezolvat in 5 minute....protectia de tabla de deasupta tobei era desprinsa si batea pe toba.

20 Nov 2008, 14:13:
Revin....am studiat "piata" din Romania. Se gasesc Clio Privilege aduse din Germania, Franta...etc la preturi destul de mici blink.gif . Eu planuiesc sa cheltui maxim 4500 de euro pe un Clio Privilege din 2002 - 2003 cu maxim 100.000 km. Voi ce ziceti....Precizez ca cota "argus" (pretul pietii) in Franta la acest model se invarte in jurul sumei de 5000 euro. Faptul ca se gasesc Clio in Romania...."adusa recent"....la 3800 - 4000 de euro....ma cam dernajeaza. Na'...parerile pot fi impartite....acum depinde cata incredere are fiecare in "samsari".....si cum mai nou tot romanu "aduce masini din afara".....nu stu ce sa zic. Ideea e ca in Franta vanzatorul este obligat sa acorde minim 3 luni garantie si sa garanteze numarul real de km.
Concluzie:
4500 de euro....mult??
km garantati
rulata in Franta

This post has been edited by naighba: 20 Nov 2008, 12:13


--------------------
Renault Laguna 3 GT 2.0T 4Control 2008
Laguna 2001 1.8 16v - Privilege
Clio 2002 1.4 16v - Privilege
Peugeot 206 1.4 HDI - Comercial
Solenza 1.4 MPI - Clima
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cmandrei
post 20 Nov 2008, 13:03
Post #4


NEWSMAN


Group: Moderatori
Posts: 10.437
Joined: 9 March 05
From: Bucuresti/Targu Mures




Nu stiu de ce am inteles ca vrei masina noua nu second, si atunci da schimbul de ulei, antigel etc. verificari tehnice se impun. Aici la masinute mai trebuie platita o taxa de poluare mediu etc. astfel ca pretul creste oricum fata de cel cu care-l vand Domnii care le aduc din strainataturi.


--------------------
ex. Renault Clio Symbol 2001 Dynamique (1.4 8V 75 cp K7J-A7) - RO
33.722 km - 12.2004
178.691 km - 03.2013
Andrei
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Codrin-Bacau
post 20 Nov 2008, 21:39
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 598
Joined: 18 September 07
From: Bacau




Salut naighba.

Nu prea am cu ce sa te sfatuiesc ...dar io' zic sa te orientezi spre un motor mai mare, mai multi Cp. Si ref la ce sa fii atent..ca la orice masina..ca doar ai destula experienta cu Renault... ma refer la nr de masini..biggrin.gif

Toate bune si bafta!


--------------------
Renault Symbol-Fidji 2007-1.5 dCI/70Cp - BC-
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
naighba
post 14 Dec 2008, 13:54
Post #6


Benzinar din mosi stramosi


Group: Members
Posts: 589
Joined: 27 February 07
From: Bacau (Ro) / Bar sur Aube (Fr)




Cu riscul de a deveni Offtopic va mai adresez o intrebare. M-am hotarat la Clio 1.4 16v versiune Privilege din 2001.
Intrebearea mea este:

1.Cate grame CO2/km are aceasta motorizare?
Ca rezultat al cautarilor mele am gasit 160 gr CO2/km si dupa noua taxa ar rezulta in jur de 930 de euro. Ma poate corecta cineva?

2.Ultima data cand am inmatriculat o masina in Romania cu numere rosii aveam dreptul sa merg 30 zile......s-a mai schimbat ceva?

Multumesc anticipat


--------------------
Renault Laguna 3 GT 2.0T 4Control 2008
Laguna 2001 1.8 16v - Privilege
Clio 2002 1.4 16v - Privilege
Peugeot 206 1.4 HDI - Comercial
Solenza 1.4 MPI - Clima
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
first_lcn
post 25 Jun 2009, 10:46
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 25 June 09




Stie cineva variantele dupa 2002 full option ce dotari au? Exista incalzire in scaune? Eu am observat sub scaunul pasagerului dreapta fata o gramada de fire. Sunt pt airbag sau e cablare pt incalzire in scaun?
La clio exista instalaie de spalare faruri?


Attached thumbnail(s)
Foto._0012.jpg ( Size: 209.53k ) Number of downloads: 103


--------------------
Renault clio 1.4 16V 2002 - b-82-car
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hellcat
post 25 Jun 2009, 11:23
Post #8


FrontYard Motorsport


Group: Moderatori
Posts: 5.628
Joined: 25 April 04
From: Dieppe




Varianta cea mai echipata la clio este "initiale". Apoi urmeaza privilege, dinamique si multe serii limitate cu pachete distincte de dotari.
Initiale are si xenon cu spalatoare de faruri, si incalzire in scaunele fata, trapa, clima, tempomat, navigatie carminat...etc.

Nu exista precablaj pentru incalzirea in scaune. Cele care au incalzire, au si pe plasticul exterior (spre portiera) un buton de comanda al incalzirii.


--------------------
Renault Clio bicorp 1.4 16v 2002 expression
Commencal Premier HD1
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 6th June 2024 - 20:10
Dacia