Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

58 Pages « < 5 6 7 8 9 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Ceasuri mecanice si quartz, fara ceasuri destepte (smartwatch-uri)

Turkish
post 15 Jul 2009, 10:23
Post #181


Membru autentic


Group: Members
Posts: 339
Joined: 11 November 05




pai nu ai de unde sa stii daca este vorba despre aceleasi ceasuri

cele mai ieftine sunt replicile care au inauntru mecanisme chinezesti
dupa care urmeaza mecanismele coreene
dupa care exista mecanisme japoneze care merg inspre zona 150-200 eur

si diferente exista: o replica dupa un ceas complicat nu prea are cum sa aiba functionalitatile originalului la 20 eur

din cate stiu eu


--------------------
Honda Accord 2.4, 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Flamingo
post 15 Jul 2009, 10:28
Post #182


Membru "SPARKY Team"


Group: Banned
Posts: 1.064
Joined: 20 February 06
From: Bucuresti




Mecanisme chinezesti, mecanisme coreene sau japoneze ? blink.gif Eh uite ca p-asta chiar n-o stiam. Banuiam ca-s facut in Asia dar eu cand spun Asia ma gandesc automat la CHINA.

Multumesc mult ! Am mai invatat ceva. Omul cat traieste invata. wink.gif


--------------------
HYUNDAI i10, full options 2008
A fost o data ca niciodata un Renault Clio DCI din 2004, full options, care s-a transformat intr-o zi de aprilie, in teren pentru casa...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DrK
post 15 Jul 2009, 11:09
Post #183


Lapins Creed Assassin


Group: Members
Posts: 2.132
Joined: 5 January 07
From: From: From:




apoi si japonezii aia nu-s in stare sa faca un mecanism mai tare decat elvetianu? biggrin.gif


--------------------
Sedan Negru 2015
Bunul simt nu creste in pom.
Veni Vidi Discepto Exsecror Cesso
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Turkish
post 15 Jul 2009, 11:53
Post #184


Membru autentic


Group: Members
Posts: 339
Joined: 11 November 05




ba sunt dar sunt de regula specializati in mecanisme electrice: quartz, kinetic; sau mixte cum e inovativul Spring Drive de la Seiko

ideea este sa fie cat de cat un fake functional pentru ca altfel te da de gol la o simpla privire

exista modele elvetiene de chronometre spre exemplu care se manufactureaza exclusiv mecanic automatic; de regula replicile cele mai ieftine au mecanisme chinezesti quartz; cele doua mecanisme misca secundarul in feluri diferite si vizibile: quartzul la secunda in vreme ce automaticele "curg" aproape cursiv in fct de cum le bate inima;

despre functionalitatea replicilor nu mai vorbim ca nu are rost


--------------------
Honda Accord 2.4, 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Flamingo
post 15 Jul 2009, 12:04
Post #185


Membru "SPARKY Team"


Group: Banned
Posts: 1.064
Joined: 20 February 06
From: Bucuresti




QUOTE(Turkish @ 15 Jul 2009, 12:53)
ideea este sa fie cat de cat un fake functional pentru ca altfel te da de gol la o simpla privire


Asta era si ideea mea din start... Sa fie "ok", functional si sa dea "bine" cand e privit. wink.gif


--------------------
HYUNDAI i10, full options 2008
A fost o data ca niciodata un Renault Clio DCI din 2004, full options, care s-a transformat intr-o zi de aprilie, in teren pentru casa...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
padre
post 15 Jul 2009, 12:30
Post #186


Il padrino


Group: Members
Posts: 1.890
Joined: 20 December 04
From: Bucuresti




Flamingo, daca vrei sa inveti ceva despre ceasuri atunci uite cel mai important lucru: sa porti o replica ieftina a unui ceas scump este de cel mai prost gust posibil. In plus, un cunoscator isi poate da seama relativ usor daca este vorba de o replica sau nu, si asta fara sa ti-l intoarca pe toate partile.
Daca nu esti pasionat de ceasuri si nu vrei sa cheltui 2-3-4 mii euro pentru un ceas adevarat (gen Omega, Tag Heuer, Breiling, etc. - branduri de lux) te poti orienta catre un Tissot, ceasuri foarte bune si relativ ieftine, sau catre longines, mai scumpe un pic dar si mai aratoase.
De asemenea, cand alegi un ceas trebuie sa iei in calcul ca varianta mai ieftina este cea cu quartz.
Asa ca te rog mult, abtine-te de la cumpara si mai ales purta o replica, e chiar pacat. Mai bine un ceas mai ieftin dar de calitate decat o replica.
Ca exemplu, daca eu as fi clientul tau nu m-ar interesa deloc cat a costat ceasul de la mana ta, daca este un Tissot sau un Swatch, Casio, etc. Dar daca te-as vedea cu un Rolex sau Piaget sau Vacheron Constantin sau mai stiu eu ce marca scumpa si mi-as da seama ca este replica... Atunci am avea o mica problema de perceptie a persoanei.
Apropo, ceasul se mai compara si cu masina, daca ai la mana un ceas de 7-12-15-20.000 dolari si cobori dintr-un Clio sau Megane (sau si mai rau i10 cu floricele) nu prea esti credibil.


--------------------
Ford Mondeo 2.5T
ex Renault Megane 2.1 1.5 dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b76bgaarh
post 15 Jul 2009, 12:35
Post #187


Membru autentic


Group: Members
Posts: 9.966
Joined: 5 October 06
From: Bucuresti




hm...asta e cu dus si intors.....padre...

stiu oameni cu prastii de ceasuri la mana si cu jaguar s type f bine dotat si luiat de nou............

si stiu oameni cu breitling de 10 euro si cu un bmw z4....entry level....deci...


--------------------
Renault Megane sedan 04/2007 1,5 dci 85 cp ZEFI
Realme GT2 Neo cu here, maps, viamichelin, waze.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Flamingo
post 15 Jul 2009, 12:39
Post #188


Membru "SPARKY Team"


Group: Banned
Posts: 1.064
Joined: 20 February 06
From: Bucuresti




Padre, apreciez sfaturile tale, dar sper ca nu ai apucat acum sa ma cataloghezi drept un mare snob. Iti dai seama ca ce spui tu "poate" am mai invatat si eu in peste 33 de ani de viata...

Repet... am lansat discutia astr pentru ca m-a "jenat" ceva zilele trecute. Atata tot. Stii tu, asta vor ei sa vada, asta le arat. Cati oare dintre cei descrisi de tine ca buni cunoscatori ii intalnesc eu zi-de-zi ? Poate unul pe luna si nici atat... iar ala de regula e baiat cu capul pe umeri si nu-l intereseaza aspectul asta.





--------------------
HYUNDAI i10, full options 2008
A fost o data ca niciodata un Renault Clio DCI din 2004, full options, care s-a transformat intr-o zi de aprilie, in teren pentru casa...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
padre
post 15 Jul 2009, 12:57
Post #189


Il padrino


Group: Members
Posts: 1.890
Joined: 20 December 04
From: Bucuresti




Nu te-am catalogat, Doamne-Fereste, in nici un fel. E un sfat si atat, ma bucur ca-l apreciezi, sper sa-l si urmezi.

@b76bgaarh: Nu e nici o problema sa ai o prastie de ceas si un Jaguar S type dotat etc... as vrea sa fiu si eu in ipostaza asta, ba chiar as renunta si la prastia aia de ceas pentru masina aia.
Marcile enumerate de mine sunt insa marci de ultra-lux, ceasurile costa de obicei cateva zeci de mii de dolari/euro (desi Rolex are si modele mai ieftine) si cand ai la mana un Vacheron Constantin de 25.000 euro, de exemplu, parca e cam aiurea sa conduci un Clio sau un i10. Asta nu inseamna ca nu poti fi chiar si milionar in euro si sa conduci un Megane sau un Golf sau un A3, chestii d-astea. Doar ca in Romania ma indoiesc ca vei intalni prea multe astfel de cazuri.



--------------------
Ford Mondeo 2.5T
ex Renault Megane 2.1 1.5 dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Turkish
post 15 Jul 2009, 13:16
Post #190


Membru autentic


Group: Members
Posts: 339
Joined: 11 November 05




omu are o problema clara (legata de alti snobi) si un obiectiv onest (sa faca un ban) si pentru asta intreba de replici
eu am incercat sa il ajut

nici eu nu incurajez sub nici o forma achizitionarea de replici
exista ceasuri oneste si foarte faine la 1,5-2-3-4 sute de eur

sincer sa fiu rezonez si inteleg problema la care se refera: in multe medii de afaceri aspectul, felul in care se prezinta cineva pe care il cunosc prima oara ma intereseaza si pe mine; si nu ma refer aici neaparat la costum; dar daca cineva vrea sa ma convinga sa lucram impreuna si imi spune ca are experienta in piata de 5 ani si ca are succes trebuie sa sustina aceste afrmatii si in plan nonverbal - prin felul in care vorbeste, atitudine, siguranta, tinuta si ... da ca si parte din pachet unele lucruri materiale (masina, accesorii, ceas etc.); pentru ca nu poate functiona cu succes de 5 ani pe o piata unde eu stiu ca marja de profit este sa zicem, macar 50%, fara sa ajunga la un anumit nivel profesional si financiar care se reflecta in mod inevitabil si in prezenta personala (oricat de spartan sau modest sau econom ar fi acel cineva)


--------------------
Honda Accord 2.4, 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
valeron_x
post 15 Jul 2009, 15:48
Post #191


dintre plebei


Group: Members
Posts: 198
Joined: 28 March 07
From: Pristina, Kosovo




nu cred ca sta imaginea doar in ceas. daca tot nu te pasioneaza, mai bine iti iei un stilou. pe care daca-l cheama montblanc, restul nu mai conteaza. icon_mrgreen.gif


--------------------
Renault Clio III 2006 1.4 16V - B 80 CTN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Vio
post 15 Jul 2009, 18:16
Post #192


MEMBERMENSCH


Group: Members
Posts: 942
Joined: 19 April 05
From: Judetu' Sachsen, D.D.R.




Pe langa Tissot as mai adauga la propuneri Festina, Citizen, Fossil (Casio parca a fost)... nu mai stiu cum e pe la .ro cu preturile, dar in .de gasesti modele faine-faine din marcile amintite in domeniul 150-300 de euro (sau daca prinzi la oferta poti chiar cobora spre suta)... al meu Citizen EcoDrive a fost de exemplu 99-.

This post has been edited by Vio: 15 Jul 2009, 18:57


--------------------
Renault Megane II 2003 1,4 16V
98 cp Pack Authentique, gri boreal, 105.500 km
If you want to hit your target, shoot first, and then call whatever you hit the target.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
valeron_x
post 15 Jul 2009, 18:42
Post #193


dintre plebei


Group: Members
Posts: 198
Joined: 28 March 07
From: Pristina, Kosovo




am gasit azi la mine in sat o marca de care nu am auzit pana acum, ceasuri dragutze, destul de ieftine (sub 100 de euro) si cu garantie
http://emea.skagen.com/products/Men/Watch/All/1.fx
daca gasesti ceva interesant, da un semn


--------------------
Renault Clio III 2006 1.4 16V - B 80 CTN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Vio
post 15 Jul 2009, 18:56
Post #194


MEMBERMENSCH


Group: Members
Posts: 942
Joined: 19 April 05
From: Judetu' Sachsen, D.D.R.




Mda, am studiat si io cateva modele, ca design mi se par faine, dar prea extraplate... io unul prefer modelele ceva mai masive...


--------------------
Renault Megane II 2003 1,4 16V
98 cp Pack Authentique, gri boreal, 105.500 km
If you want to hit your target, shoot first, and then call whatever you hit the target.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Flamingo
post 15 Jul 2009, 20:09
Post #195


Membru "SPARKY Team"


Group: Banned
Posts: 1.064
Joined: 20 February 06
From: Bucuresti




QUOTE(valeron_x @ 15 Jul 2009, 19:42)
am gasit azi la mine in sat o marca de care nu am auzit pana acum, ceasuri dragutze, destul de ieftine (sub 100 de euro) si cu garantie
http://emea.skagen.com/products/Men/Watch/All/1.fx
daca gasesti ceva interesant, da un semn
*



Nu merge linkul ! sad.gif
Daca e ok ceasul, maine mi-l iau (vorba vine)... dar saptamana viitoare cand imi intra niste bani, cu siguranta e al meu... Ai cumva idee de ce nu merge linkul ?


--------------------
HYUNDAI i10, full options 2008
A fost o data ca niciodata un Renault Clio DCI din 2004, full options, care s-a transformat intr-o zi de aprilie, in teren pentru casa...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
xcss
post 15 Jul 2009, 20:11
Post #196


Born to Be Epic


Group: Members
Posts: 1.669
Joined: 24 August 07




Pai... merge... unsure.gif


--------------------
- - -
Mit der Dummheit kämpfen Götter selbst vergebens.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Flamingo
post 15 Jul 2009, 20:24
Post #197


Membru "SPARKY Team"


Group: Banned
Posts: 1.064
Joined: 20 February 06
From: Bucuresti




Eu folosesc Avant Browser si nu merge. sad.gif


--------------------
HYUNDAI i10, full options 2008
A fost o data ca niciodata un Renault Clio DCI din 2004, full options, care s-a transformat intr-o zi de aprilie, in teren pentru casa...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
xcss
post 15 Jul 2009, 20:27
Post #198


Born to Be Epic


Group: Members
Posts: 1.669
Joined: 24 August 07




Ce pot sa zic e ca is fainute ceasurile... Eu zic ca merita sa folosesti IE macar de data asta, sa le vezi smile.gif (Nu ca eu as folosi... wink.gif )


--------------------
- - -
Mit der Dummheit kämpfen Götter selbst vergebens.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
valeron_x
post 15 Jul 2009, 20:35
Post #199


dintre plebei


Group: Members
Posts: 198
Joined: 28 March 07
From: Pristina, Kosovo




cauta skagen denmark
daca esti interesat de vreun model, pot sa ti-l iau fara taxe, preturile sunt intre 79 si 109 euro


--------------------
Renault Clio III 2006 1.4 16V - B 80 CTN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Flamingo
post 15 Jul 2009, 20:35
Post #200


Membru "SPARKY Team"


Group: Banned
Posts: 1.064
Joined: 20 February 06
From: Bucuresti




Iti dai seama ca asta am incercat si eu (am Vista instalat aici) si tot nu merge. Nu poti macar sa-mi faci un print screen sau sa dai un save as, rogu-te... sad.gif Macar sa vad si eu despre ce e vorba... Merci.


--------------------
HYUNDAI i10, full options 2008
A fost o data ca niciodata un Renault Clio DCI din 2004, full options, care s-a transformat intr-o zi de aprilie, in teren pentru casa...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
xcss
post 15 Jul 2009, 20:38
Post #201


Born to Be Epic


Group: Members
Posts: 1.669
Joined: 24 August 07




Noblesse oblige smile.gif

Untitled.jpg ( Size: 238.42k ) Number of downloads: 655


NB: E doar prima pagina din 12... smile.gif


--------------------
- - -
Mit der Dummheit kämpfen Götter selbst vergebens.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
valeron_x
post 15 Jul 2009, 20:40
Post #202


dintre plebei


Group: Members
Posts: 198
Joined: 28 March 07
From: Pristina, Kosovo




uite dom'le, ceva de genul... variatiuni pe tema asta, cadran alb, curea maro, curea din otel, cronograf...

Attached thumbnail(s)
ceas.jpg ( Size: 117.03k ) Number of downloads: 542


--------------------
Renault Clio III 2006 1.4 16V - B 80 CTN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
xcss
post 15 Jul 2009, 20:42
Post #203


Born to Be Epic


Group: Members
Posts: 1.669
Joined: 24 August 07




Da' Flamingo, sa nu uiti sa pui si tu unde trebuie un screenshot cu vecina... icon_mrgreen.gif


--------------------
- - -
Mit der Dummheit kämpfen Götter selbst vergebens.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Flamingo
post 15 Jul 2009, 21:02
Post #204


Membru "SPARKY Team"


Group: Banned
Posts: 1.064
Joined: 20 February 06
From: Bucuresti




QUOTE(xcss @ 15 Jul 2009, 21:38)
Noblesse oblige smile.gif

Untitled.jpg ( Size: 238.42k ) Number of downloads: 655


NB: E doar prima pagina din 12... smile.gif
*



Multumesc mult colega ! wink.gif

QUOTE(valeron_x @ 15 Jul 2009, 21:40)
uite dom'le, ceva de genul... variatiuni pe tema asta, cadran alb, curea maro, curea din otel, cronograf...
*



Foarte misto modelul, aproape ca m-ai convins. Maine o sa incer sa intru pe link de la birou. Sper sa mearga. Oricum, tinem legatura pe PM si apreciez foarte mult gestul tau. Nici nu-ti dai seama. blush.gif

QUOTE(xcss @ 15 Jul 2009, 21:42)
Da' Flamingo, sa nu uiti sa pui si tu unde trebuie un screenshot cu vecina...  icon_mrgreen.gif
*



PROMIT, PROMIT, PROMIT, PROMIT... JUR... Numai s-o prind in "flagrant" si cu camera pregatita... wink.gif Cand mai vine pe la noi, e mai greu... ca e si nevasta-mea de fata... si apoi am mai zis eu, mai degaraba fac altceva decat s-o pozez... radmasa.gif Dar lasa, ca vin copiii nostri din vacante (sunt plecati la tara, fiecare cu "tara" lui) si nu prea ne mai intersectam prin fata blocului sau prin parcuri... dar repet... PROMIT c-o voi poza. tongue.gif


--------------------
HYUNDAI i10, full options 2008
A fost o data ca niciodata un Renault Clio DCI din 2004, full options, care s-a transformat intr-o zi de aprilie, in teren pentru casa...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
neumann
post 15 Jul 2009, 23:08
Post #205


Membru autentic


Group: Members
Posts: 783
Joined: 6 November 03
From: Spermezeu




skagen se vindeau si in avion, dar nu mai tin minte pe care airline, posibil pe klm.


--------------------
... .. ..
Americanii il vor pe Ciolos.. i-au dat si viza!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
valeron_x
post 15 Jul 2009, 23:27
Post #206


dintre plebei


Group: Members
Posts: 198
Joined: 28 March 07
From: Pristina, Kosovo




inca se mai vand.


--------------------
Renault Clio III 2006 1.4 16V - B 80 CTN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
neumann
post 16 Jul 2009, 22:24
Post #207


Membru autentic


Group: Members
Posts: 783
Joined: 6 November 03
From: Spermezeu




QUOTE(Turkish @ 14 Jul 2009, 11:18)
yep, sunto sunt specializati in sport si outdoor; tari pentru cine chiar foloseste functiile acelea
*




Nu sunt numai profi, functiile alea sunt foarte utile si la nivel de amator. Si chiar te motiveaza sa faci ceva exercitiu, pentru ca ai o certitudine ca nu mergi nici prea tare nici prea incet (bicicleta in cazul meu, dar e valabil pentru orice alt sport).

Uite ce scrie pe site in prezentare:

QUOTE

Suunto t4c

Your personal coach - Suunto t4c optimizes your training schedule by maintaining an up-to-date plan to help you work your body into top physical form.

How long should you run? How fast should you pedal? How quick should you move? Get the answers and training guidance you need with the Suunto t4c. Use the enhanced Suunto Coach feature to evaluate your athletic performance, and get a personalized five-day training program to help you efficiently achieve your goals. Rather than spending weeks tweaking your workout regimen, Suunto Coach quickly gets you on the right track by making intelligent training recommendations for the frequency, duration, and intensity of your workouts.

Use the Suunto t4c with the included Suunto Comfort Belt to monitor your real-time heart rate or calorie consumption, or to calculate your real-time Training Effect to see if you are training at an optimal level. If your schedule suddenly changes, Suunto Coach adapts by making a new plan that will advise you which days to train and how, as well as when to rest.

Securely pair your Suunto t4c and Suunto Comfort Belt through interference-free digital ANT transmission to monitor your training with precision. You can also use this secure connection to monitor your speed, distance, or cadence by pairing your Suunto t4c with an optional Suunto POD.

Life is not a spectator sport - get the coaching, tools, and information you need to take your training to the next level with the Suunto t4c.


--------------------
... .. ..
Americanii il vor pe Ciolos.. i-au dat si viza!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
valeron_x
post 16 Jul 2009, 22:31
Post #208


dintre plebei


Group: Members
Posts: 198
Joined: 28 March 07
From: Pristina, Kosovo




am 3 modele de suunto, primul l-am luat in 2004 (vector), functioneaza impecabil. am testat altimetrul la doua dintre ele (vector si x-lander), diferenta a fost de 1 m, deci in marja de eroare. pentru GPS recomand X10


--------------------
Renault Clio III 2006 1.4 16V - B 80 CTN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
neumann
post 16 Jul 2009, 22:35
Post #209


Membru autentic


Group: Members
Posts: 783
Joined: 6 November 03
From: Spermezeu




am un amic care are foot pod (masoara cadenta pasilor si acceleratia cand faci jogging, am impresia ca trebuie sa setezi lungimea medie a pasului si face corectii), oricum ideea e ca a facut tracking si cu gps-ul din telefon si a iesit distanta pe care a alergat extrem de apropiata, la nivel de pana in 10 metri diferenta la vreo 5 km.


--------------------
... .. ..
Americanii il vor pe Ciolos.. i-au dat si viza!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
valeron_x
post 16 Jul 2009, 22:44
Post #210


dintre plebei


Group: Members
Posts: 198
Joined: 28 March 07
From: Pristina, Kosovo




da dom'le, per ansamblu fac ceasuri bune, au mici probleme la calitatea materialelor... mi-ar fi placut sa am o combinatie de x10 military cu casio protrek cu carcasa din titaniu. astept sa-l faca pe x11, poate le-o iesi din titan de data asta smile.gif)
pentru durabilitate (desi arata cam toporesc, dar e totusi ceas tactic) apreciez 5.11. s-au chinuit sa le faca niste functii mai putin comune (gen calcul abatere la tinta, viteza vant etc.), dar sunt cam saracute


--------------------
Renault Clio III 2006 1.4 16V - B 80 CTN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
58 Pages « < 5 6 7 8 9 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 25th September 2024 - 01:58
Dacia