Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Acte necesare la constatare

cristianxxl
post 31 Jul 2008, 09:01
Post #1


flower power


Group: Members
Posts: 1.339
Joined: 31 July 07
From: Otopeni




Am fost lovit, am procesul verbal de la politie+autorizatia de reparatie, copie dupa asigurarea asirom a vinovatului-RCA, copie dupa talonul lui si copie dupa carnetul meu si cartea de identitate a masinii.
Ce mai imi trebuie ca sa nu fac drumuri aiurea?Multumesc!Mult ajutor am gasit aici!


--------------------
renault Megane 4 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_ar
post 31 Jul 2008, 09:20
Post #2


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.437
Joined: 23 February 07
From: Arad




Imi pare rau pentru incident, sper ca tu esti nevatamat!
Exceptad copiile dupa documentele celui care te-a lovit, toate celelalte sa le ai (si) in original.
De CIV nu ai nevoie, din cate stiu eu, dar ai nevoie de talonul tau (nu l-am vazut in lista).
Pe la case bune ti se fac copiile la fata locului, dupa toate documentele.

Vei fi intrebat unde faci reparatia ... etc. Atentie, nu esti obigat s-o faci unde vor/recomanda ei !


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
L!nuX
post 31 Jul 2008, 10:38
Post #3


Membru decent


Group: Members
Posts: 1.316
Joined: 4 January 08
From: Bucuresti




poti sa faci reparatia pe casco si sa faca regres pe RCA-ul vinovatului , insa nu stiu exact cum e treaba asta si daca este in avantajul tau , poate ne lamureste cineva de pe aici biggrin.gif


--------------------
Renault Megane 1.6 16v - 2007 - Numar personalizat !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sqryn
post 31 Jul 2008, 10:45
Post #4


Clio rulezzz


Group: Members
Posts: 736
Joined: 2 February 06
From: München




exista si posibilitatea asta dar la fel de mult sunt si sanse sa iti pierzi prima de "buna purtare" la casco.
eu am facut asa ceva, in principiu nu e ceva complicat, se da rca-ul vinovatului la constatare si societatile de asigurari se descurca intre ele. si cum birocratia e in floare pana isi vor recupera banii tu vei figura ca si cum ai folosit casco. asa ca adio prima/reducere. depinde mult si de cei la care ai casco, eu am avut la bcr si anul urmator mi-au dublat prima.
daca ai rca de la vinovat, fa-o pe rca-ul lui. casco este pentru alte evenimente.


--------------------
RENAULT Clio II Bicorp Phase1 1.4 8v Alize/1999 - B-xx-xxx
Clio II Bicorp Phase1 Alize, 1.4 8V 75cp - sept.99
Opel Astra H 1.9 CDTI DPF 120cp - iun 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 31 Jul 2008, 10:57
Post #5


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




De pe site-ul generali:

La constatare aveti nevoie de urmatoarele acte:

* procesul verbal de la Politie, in original
* autorizatie de reparatie, daca este cazul
* avizare dauna (daca este necesar - se completeaza la deschiderea dosarului)
* copie polita de asigurare (n.n - copie dupa toata polita, fata verso, nu doar dupa prima pagina ca sa se vada fransiza, valoare de asigurare etc; evident nu se fac si copii dupa continutul clauzelor generale ale politei)
* copie talon (certificat de inmatriculare)
* delegatie (in cazul proprietarilor persoane juridice)
* copie dupa BI (CI)
* permis de conducere sofer, in original
* copie polita RCA a vinovatului (in cazul in care vinovat de producerea accidentului este o terta persoana)


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
M i h a i
post 31 Jul 2008, 11:11
Post #6


_______________________


Group: Members
Posts: 5.669
Joined: 12 September 06




QUOTE(cristianxxl @ 31 Jul 2008, 09:01)
Am fost lovit, am procesul verbal de la politie
*




Mare atentie..sa scrie pe Pv ''sunt de acord cu despagubirea'' ....(asta sa fie scris si semnat de catre vinovat)..Sunt unele societati de asigurari care mai fac figuri daca se omite lucrul asta..


--------------------
------ ------ ------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristianxxl
post 31 Jul 2008, 11:28
Post #7


flower power


Group: Members
Posts: 1.339
Joined: 31 July 07
From: Otopeni




Am fost s-a facut constatarea, credeam ca doar o sa imi vopseasca bara si aripa dar bara pt ca e putin luata in carne a scris sa o inlocuiasca (constatatorul asirom)
Am gasit Serus Militari cu decontare directa.
Multumesc pentru sfaturi, sunt ok, doar masina este putin zgiriata.


--------------------
renault Megane 4 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zax
post 26 Sep 2008, 19:13
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 724
Joined: 11 February 04
From: Bucuresti




QUOTE(klaus @ 31 Jul 2008, 11:57)
La constatare aveti nevoie de urmatoarele acte:
    * permis de conducere sofer, in original
   
*



Am comis-o si eu... eu am fost de vina... acum ce problema am: permisul e expirat (si era si la data producerii accidentului). Politistul nu mi-a facut nimic pentru asta, doar mi-a atras atentia ca e expirat dar... vad ca tre' sa ma duc cu o copie dupa permis si la casco... Asigurarea este la Allianz... oare pot avea probleme din cauza faptului ca e expirat?


--------------------
Hyundai/ex Renault I30 1.5Tgdi 160cp/Clio Symbol Fidji 1.5dci 80cp aprilie 2022/iunie 2006
"Orice s-ar intampla, important este sa treci peste" (Gica, operator buldozer)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 26 Sep 2008, 19:26
Post #9


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Permis expirat nu implica lipsa acestuia. Adica nu este ca si cum ai conduce masina fara a avea permis. Presupune doar o amenda, din cate stiu eu, nu si sanctiunea echivalenta a conducerii fara permis


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zax
post 27 Sep 2008, 13:06
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 724
Joined: 11 February 04
From: Bucuresti




Am cautat si eu prin regulament acum ceva vreme si am gasit ca e contraventie si se sanctioneaza cu amenda (clasa 3 de sanctiuni parca) dar mai gasisem undeva si ca se retine in cazul in care e expirat. Din fericire politistul a fost ok, nu mi-a facut nimic pentru asta, doar mi-a atras atentia ca e expirat insa acum, vazand ca trebuie sa duc copie dupa permis la dosarul de casco m-am speriat... ma gandesc sa nu se lege de treaba asta ca sa nu-mi dea banii... o sa citesc si pe polita condiitiile de neacordare a despagubirii si vedem luni ce se mai intampla... Oricum nu e infractiune ci contraventie si teoretic cel putin, nu au ce sa spuna la contraventii caci asta-i cauza oricarui accident.
Merci klaus... o sa vad eu poimaine ce si cum..


--------------------
Hyundai/ex Renault I30 1.5Tgdi 160cp/Clio Symbol Fidji 1.5dci 80cp aprilie 2022/iunie 2006
"Orice s-ar intampla, important este sa treci peste" (Gica, operator buldozer)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zax
post 22 Oct 2008, 09:10
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 724
Joined: 11 February 04
From: Bucuresti




QUOTE(zax @ 27 Sep 2008, 14:06)
o sa vad eu poimaine ce si cum..
*


Am vazut... dar abia acum mi-am adus aminte sa si scriu... Totul a fost ok, nu s-a suparat nimieni ca permisul era expirat (e adevarat ca nici nu stiu daca agentul constatator a observat ca de spus nu mi-a spus nimic) asa ca pare sa nu fie o problema daca circuli cu permisul expirat. Totusi nu recomand nimanui asta; schimbati-va permisul la timp caci nu merita ofranda sub forma de timp si bani oferita pentru fisa medicala.


--------------------
Hyundai/ex Renault I30 1.5Tgdi 160cp/Clio Symbol Fidji 1.5dci 80cp aprilie 2022/iunie 2006
"Orice s-ar intampla, important este sa treci peste" (Gica, operator buldozer)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Catalinmodena
post 25 Nov 2008, 14:45
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.547
Joined: 7 April 08
From: Aproape de Craiova




Am si eu o problema:mi-a sarit un cal in fata si trebuind sa-l evit m-am urcat putin pe trotuar spargand bara si zgariind masina.Am fost la politie,am declarat evenimentul si am completat anexa 2,fiindu-mi totodata eliberata autorizatia de reparatie.Azi am mers la Casco,la Omniasig si mi-au cerut,pe langa acte si anexa 2 in original.Ei mi-au dat o hartie,care spun ei ca dupa completare va ramane la politist.Acum cel de la asigurari mi-a spus ca politistul trebuia sa-mi dea si un proces verbal de constatare.
Va intreb,e in regula,asa trebuie,sau vor sa faca ceva investigatii?


--------------------
Renault megane sedan manager 1.4 16v 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_ar
post 25 Nov 2008, 15:02
Post #13


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.437
Joined: 23 February 07
From: Arad




Odata ce s-a facut vorbire despre un cal vinovat de producerea accidentului, cauta si ei o modalitate de a-si recupera paguba!
Stapanul calului este vinovat daca animalul umbla hai-hui pe strazi.


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Catalinmodena
post 25 Nov 2008, 15:36
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.547
Joined: 7 April 08
From: Aproape de Craiova




Asta am inteles,dar referitor la anexa nr.2?


--------------------
Renault megane sedan manager 1.4 16v 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tudor
post 25 Nov 2008, 16:31
Post #15


Moderator


Group: Members
Posts: 1.824
Joined: 10 May 05
From: Bucuresti




Din cate inteleg tu nu ai atins calul, ci doar ferindu-te sa il lovesti ti-ai avariat masina. Daca nu e asa corecteaza-ma.
In cazul presupus de mine, tu ai completat o declaratie la politie si ti s-a emis corespunzator o autorizatie de reparatie.
Anexa 2 nu aveai cum sa o completezi tu, ea se scrie obligatoriu de catre agentul de politie, asa ca banuiesc ca atunci cand ai spus "am completat anexa 2" ai facut o confuzie cu alt document.
Cand declari la politie ca vrei sa mergi la casco, de regula primesti anexa 2 sub una din 2 forme posibile:
- scris de mana, semnat si stampilat de catre agent politie pe verso de la Autorizatia de reparatie
- formular tipizat A5, separat de Proces verbal sau Autorizatie de reparatie, completat, semnat si stampilat de catre agent politie
In cazul in care nu ai primit sub nici una din cele 2 forme anexa 2 trebuie sa te intorci la politie, sa il cauti pe agentul care ti-a intocmit autorizatia de reparatie (numai el iti poate completa anexa 2) si sa obtii de la el anexa 2.
Daca ai lovit calul situatia se schimba, dar trebuie sa confirmi/infirmi aceasta ipoteza ca sa te pot ajuta cu sfaturi in continuare.


--------------------
Renault Clio III 2006 1,5 dCi 80cp Dynamique 3usi
Honda CR-V 2006 2,2 CDTi 140cp Executive
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Catalinmodena
post 25 Nov 2008, 16:59
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.547
Joined: 7 April 08
From: Aproape de Craiova




Asa este,cum ai specificat tu.Nu am atins calul.
Pai si bun,dar daca politistul nu vrea sa-mi dea anexa nr.2 in original zicandu-mi ca lor ce le mai ramane ca dovada?
Cei de la asigurari mi-au dat o hartie,spunandu-mi ca aceasta se va completa de catre politist,ramanand la el,in locul anexei nr.2.
Acum cam 1 an,in Timisoara politistul m-a pus pe mine sa completez anexa nr. 2,si mi-a dat o copie xerox.


--------------------
Renault megane sedan manager 1.4 16v 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tudor
post 25 Nov 2008, 17:57
Post #17


Moderator


Group: Members
Posts: 1.824
Joined: 10 May 05
From: Bucuresti




Ceea ce completezi tu cand ajungi la politie se cheama Declaratie. Nu are nici o legatura cu Anexa 2.
Anexa 2 reprezinta o comunicare din partea Politiei catre Asiguratorul casco prin care se enunta cele petrecute si avariile constate.
Daca politistul are vreo problema si vrea sa-i ramana lui o dovada ca ti-a dat Anexa 2, sa completeze Anexa 2 in 2 exemplare (fie cu indigo, fie fotocopiate) si apoi sa semneze si stampileze in original pe ambele exemplare, sa iti dea tie unul, dupa care tu scrii de mana pe exemplarul lui ca "Am primit 1 exemplar" si te semnezi. Ori asa, ori iti scrie continutul anexei 2 pe verso-ul de la Autorizatia de reparatie.

Curiozitate:
- unde ai declarat accidentul? la ce sectie?
- ce varsta avea politistul? ...pare un incepator care habar n'are care sunt procedurile

Daca tot nu reusesti sa obtii nimic de la el, cere sa vorbesti cu un superior sau cere o audienta la comandantul lui.


--------------------
Renault Clio III 2006 1,5 dCi 80cp Dynamique 3usi
Honda CR-V 2006 2,2 CDTi 140cp Executive
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Catalinmodena
post 25 Nov 2008, 18:17
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.547
Joined: 7 April 08
From: Aproape de Craiova




Tudor ai dreptate,ce spuneam mai sus ca am completat eu in Timisoara se numeste Declaratie.Anexa 2 nici nu stiu cum arata.
As vrea sa te mai intreb ceva:pentru o avarie suferita cu cateva luni in urma,rezolvata partial(nu s-au inlocuit toate piesele,din cauza ca serviceul nu a considerat ca ar fi necesar,dar necesar este),care este procedura?


--------------------
Renault megane sedan manager 1.4 16v 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tudor
post 26 Nov 2008, 00:56
Post #19


Moderator


Group: Members
Posts: 1.824
Joined: 10 May 05
From: Bucuresti




Originalul de la declaratie nu ti-l poate da sub nici o forma. Este obligat insa sa iti dea Anexa 2, intr-una din formele enumerate.

Daca ai receptionat lucrarea, tot ce poti face este sa obtii o hartie oficiala de la service cum ca avariile constatate ulterior sunt legate de dauna veche si apoi cu hartia respectiva sa incerci la asigurator sa obtii redeschiderea dosarului de dauna. Tinand cont ca au trecut cateva luni sansa de reusita este extrem de mica. Singura sansa reala este atunci cand masina nu a fost inca receptionata de la service si cat dosarul de daune nu este inchis. In toti anii de cand lucrez in asigurari, nu am auzit decat de vreo 4 dosare de dauna redeschise dupa ce au fost inchise. Toate erau cazuri beton, foarte bine argumentate si justificate.


--------------------
Renault Clio III 2006 1,5 dCi 80cp Dynamique 3usi
Honda CR-V 2006 2,2 CDTi 140cp Executive
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th May 2024 - 17:02
Dacia