Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

Zona financiara (by Valutar360 - curs valutar)
Curs Valutar Ultimele stiri financiare
Euro 4.9744 Un pas inainte – credite pentru taximetristi,
In ceea ce priveste contractarea unui imprumut, situatia taximetristilor este una delicata, deoarece sunt inca banci care nu acorda credite acestei categorii de solicitanti sau banci care accepta taximetristii numai in calitate de persoane fizice autorizate.Pentru a solicita un credit la una din...(citeste)
Dolar 4.594
17 Pages « < 5 6 7 8 9 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Ce facem cu banii, a trecut criza?

SandelBS
post 18 Sep 2014, 08:32
Post #181


Membru autentic


Group: Members
Posts: 952
Joined: 5 December 09




Mda...am scris o tampenie. De fapt era vorba de saptamani nu luni.

Iar slea 10 zile probabil te referi de cand se primresc drepturi
alocate/actiuni.



--------------------
Renault Koleos 2013, 2.0 dci 173 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
the_tavi
post 18 Sep 2014, 14:12
Post #182


Membru


Group: Members
Posts: 406
Joined: 10 April 08
From: Timisoara




@DannyY: nu am prea inteles ce ai vrut sa zici

@maho: inteleg ca sunt oameni din cei care au investit pe bursa si nu agreaza formularea "a juca pe bursa". Si totusi ea este folosita. Dar nu asta e ideea, pana la urma.

Cei care au lucrat in domeniul asta sau au avut de-a face mai indeaproape cu el sunt trainuiti ca sa nu foloseasca terminologia "jocului", mai ales cand incearca sa intareasca increderea unui posibi "fazan" pentru a investi banii.

Dialogul de azi, in mare:

- Buna ziua, domnule X, ce mai faceti?
- Buna ziua, cine sunteti Dvs?
-Sunt Y, in legatura cu Alibaba.
- Am studiat un pic problema, nu sunt pregatit sa "joc" acum pe bursa de la New York.
- Nu agreez verbul "a juca pe bursa"
- Inteleg, ideea e ca nu sunt pregatit sa investesc pe bursa acum.
- Dar sigur nu aveti toate informatiile?
- Si imi puteti face un training la telefon in jumatate de ore sau o ora legat de cum, unde si ce se poate investi la bursa? Eu aveam impresia ca lucrul asta se face dupa un studiu serios si in cunostinta de cauza. Din cat am citit in legatura cu subiectul, nu ma intereseaza sa tranzactionez pe bursa in momentul de fata.
- ... Dar vreti sa ratati aceasta ocazie minunata si sa pierdeti... bla bla bla
- Da
- Dar stiti ca aceste listari nu au loc de multe ori, bla, bla, bla....
- Eu v-am spus ce aveam de spus. Putem sa incheiem conversatia frumos acum, sau sa mai continuam sa facem telemarketing pana...
- BEEEEEP (omul a inchis telefonul)

Sun eu inapoi:
Eu
- Tocmai mi-ati inchis telefonul?
El
- Ia sa mai incercam odata... BEEEEP

Iaca asa s-a terminat povestea frumoasa de dragoste. smile.gif

Mai jos sunt coordonatele cetateanului care m-a sunat:

Cristian STERE
Euro Trade - Business Introducer for WWW.TRADE.COM
Phone:+0731345800
Email: investing@eutrade.ro
Address: Piata Presei Libere Nr.3-5,City Gate South Tower, etaj 11, Bucuresti
Website: www.trade.com

This post has been edited by the_tavi: 18 Sep 2014, 14:13


--------------------
Opel Signum 2.0 T Suzuki SV650 -
Being dead right doesn't make you any less dead!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Smiley
post 18 Sep 2014, 14:35
Post #183


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.138
Joined: 12 August 04
From: Bucuresti




nu trebuie niciodata sa vorbesti asa cu genul asta de oameni. nu-i costa nimic sa-ti inchida telefonul in nas si sa treaca mai departe in lista de mii de numere pe care au primit-o. tu, in schimb, te umpli de nervi.

e mult mai simplu sa-i spui ca esti interesat si sa-l rogi sa astepte putin la telefon, ca esti intr-o sedinta si trebuie sa iesi afara pe balcon ca sa poti vorbi. apoi pui telefonul pe birou si-ti vezi de treaba.
la mine cel mai mult a rezistat unul cu forex-ul, dupa vreo 12 minute de "alo, mai sunteti acolo?" s-a prins care-i faza si a inchis.

This post has been edited by Smiley: 18 Sep 2014, 14:54


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maho
post 18 Sep 2014, 20:27
Post #184


Membru rigido-flexibil


Group: Members
Posts: 5.096
Joined: 7 April 10
From: Brașov, orașul olimpic




QUOTE(the_tavi @ 18 Sep 2014, 15:12)
@maho: inteleg ca sunt oameni din cei care au investit pe bursa si nu agreaza formularea "a juca pe bursa". Si totusi ea este folosita...
Cei care au lucrat in domeniul asta sau au avut de-a face mai indeaproape cu el sunt trainuiti ca sa nu foloseasca terminologia "jocului", mai ales cand incearca sa intareasca increderea unui posibi "fazan" pentru a investi banii.

Dialogul de azi, in mare:

- Nu agreez verbul "a juca pe bursa"

Daca bagi bani in necunostinta de cauza, se poate spune si ca "joci"; eu o fac in cunostinta de cauza, stiind (sau anticipand) cat mai multe lucruri posibile despre companiile care ma intereseaza, si doar pe cont propriu, deci nu eram eu smile.gif . In rest, e valabil ce-am zis (posturile 170 & 174).

This post has been edited by maho: 18 Sep 2014, 20:28


--------------------
Dacia 1310 1983
"Mother, should I trust the government ?" - No fuckin' way !
"A champion is someone who gets up when he can't."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
the_tavi
post 19 Sep 2014, 08:48
Post #185


Membru


Group: Members
Posts: 406
Joined: 10 April 08
From: Timisoara




@Smiley: pai mai degraba s-a enervat el; in general nu stau la discutii daca nu ma intereseaza subiectul, de data asta chiar citisem lucruri legate de listarea asta la bursa si m-a prins cumva intre doua ape. smile.gif
@maho: Am inteles ideea. Nu ma cramponez de terminologie, nefiind in domeniu pe mine nu ma zgaraie la urechi expresii de genul "un mare jucator pe bursa", "a pariat la bursa pe actiunile companiei X si a castigat". Tehnic vorbind, nu sunt jocuri si nici pariuri. In realitate sunt tranzactii, mai mult sau mai putin oportune, inspirate sau speculative. Multumesc pentru cele impartasite, e cate ceva de invatat in fiecare zi.


--------------------
Opel Signum 2.0 T Suzuki SV650 -
Being dead right doesn't make you any less dead!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
St
post 20 Sep 2014, 12:17
Post #186


Membru


Group: Members
Posts: 4.436
Joined: 18 July 04
From: Bucuresti




QUOTE(SandelBS @ 18 Sep 2014, 08:32)
Mda...am scris o tampenie. De fapt era vorba de saptamani nu luni.

Iar slea 10 zile probabil te referi de cand se primresc drepturi
alocate/actiuni.
*



In cazul ALibaba, s-a incheiat joi subscrierea si s-a anuntat pretul, iar vineri pe la jumatatea sedintei de tranzactionare deja se tranzactionau actiuni (nu drepturi).


--------------------
Mazda/ BMW MX-5/ 650GS 2012/ 2004
Fericirea este ceva ce nu se atinge niciodata,dar in cautarea ei merita sa alergi toata viata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Madriann
post 21 Nov 2014, 09:43
Post #187


Membru autentic


Group: Members
Posts: 967
Joined: 1 April 06
From: Tunisia




Salut!
Sunt cumva in criza de timp pentru rezolvarea acestei probleme, as aprecia un raspuns direct si la la obiect in privinta urmatoarei probleme:

Am actiuni (shares) la o companie din Austria, in momentul de fata aflate in custodia lor (nu stiu exact unde, banii mi s-au retinut din salariu si a existat o conditie ca timp de 2 ani sa nu le pot instraina / vinde). Acum mi se cere contul personal de custodie a actiunilor pentru a le transfera (s-a implinit termenul de 2 ani), in caz contrar actiunile se vor vinde si voi incasa contravaloarea lor. Nu doresc sa le vand.

Ce este acest cont de custodie si unde il pot deschide?
Multumesc!


--------------------
Renault Megane RT 1,6e 8v 1996
Peugeot 407 SV Executive 2.2l/163CP - 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maho
post 21 Nov 2014, 13:40
Post #188


Membru rigido-flexibil


Group: Members
Posts: 5.096
Joined: 7 April 10
From: Brașov, orașul olimpic




Salut.
Servicii de custodie presteaza atat unele banci (majoritatea - care deruleaza si operatiuni specifice pietei de capital, prin departamente specializate), cat si s.s.i.f.-uri (societati de servicii de investitii financiare). Indiferent daca le vinzi sau nu, trebuie sa-ti deschizi un cont de custodie la una din ele. Dupa semnare si transfer, vei avea certitudinea ca le ai, cerand un extras de cont de la Depozitarul Central.


--------------------
Dacia 1310 1983
"Mother, should I trust the government ?" - No fuckin' way !
"A champion is someone who gets up when he can't."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maho
post 5 Jan 2015, 17:17
Post #189


Membru rigido-flexibil


Group: Members
Posts: 5.096
Joined: 7 April 10
From: Brașov, orașul olimpic




Ca tot se discuta pe la "autohtoni" de bani... dobanzile actuale sunt chiar de rahat. Azi mi-au oferit la negociat doar 0.02% in + fata de un depozit clasic. Le-am zis "pas", am lasat minimul pt. "negociat" la o luna, restul (grosul) e in asteptare (sa se hotarasca grecii cu euro) pt. bvb, oricum sunt majoritar pe cash. La final de 2014 am marcat un + consistent, dobanzile bancare sunt gluma proasta.

This post has been edited by maho: 5 Jan 2015, 17:18


--------------------
Dacia 1310 1983
"Mother, should I trust the government ?" - No fuckin' way !
"A champion is someone who gets up when he can't."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maho
post 2 Jun 2015, 13:06
Post #190


Membru rigido-flexibil


Group: Members
Posts: 5.096
Joined: 7 April 10
From: Brașov, orașul olimpic




Noul mod de incasare a dividendelor, incepand cu anul asta.


--------------------
Dacia 1310 1983
"Mother, should I trust the government ?" - No fuckin' way !
"A champion is someone who gets up when he can't."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
meganus_bicorpus
post 3 Jun 2015, 10:36
Post #191


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.666
Joined: 2 November 07
From: Bucuresti si inca vreo 3 orase




Exista vreo solutie de inmultire a banilor,un randament peste dobanzile actuale (jalnice) , undeva la 10 % pe an?


--------------------
renault Megane Bicorp/ Laguna III 2004 Dynamique / 2015 Black Edition+ 1,5 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maho
post 3 Jun 2015, 13:00
Post #192


Membru rigido-flexibil


Group: Members
Posts: 5.096
Joined: 7 April 10
From: Brașov, orașul olimpic




Da' cu profitu' de anul trecut ce-ai facut ?
Exista solutii, dar nu sunt universal-valabile si nu-s pt. oricine. Multi nu stiu sa faca deosebirea intre economisire, investitie si speculatie.
O solutie facila ar fi (dar in nici un caz nu se va ajunge la 10% pe an, banuiesc ca nici macar la 2,5) titlurile de stat.
Ar fi bursa, dar (daca tu nu ai timp suficient sa te implici) ar trebui sa gasesti un prieten in care sa ai incredere, care-i implicat, si sa aveti orizonturi de asteptari (profit + timp) apropiate.
In orice caz, investitiile sunt solutia, si nu economisirea. In topicul tau ziceam de terenurile agricole. Eu le-am tinut, si nu-mi pare rau; arenda luata pe ele e de vreo 3 ori mai mare decat daca le vindeam si bagam banii in banca.
Un ultim aspect, de loc de neglijat: nu-ti pune toate oole in acelasi cos !


--------------------
Dacia 1310 1983
"Mother, should I trust the government ?" - No fuckin' way !
"A champion is someone who gets up when he can't."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
meganus_bicorpus
post 3 Jun 2015, 16:11
Post #193


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.666
Joined: 2 November 07
From: Bucuresti si inca vreo 3 orase




perfect de acord cu ooooole de sacelasi cos, iar la arenda nu stiu ce sa zic, pp ca daca as cumpara un teren agricol am de dat niste bani pe acte, impozit, etc..in cat timp crezi ca recuperez investitia si cand intru pe profit?Iar la o suma destul de mica, pamantul pe care il pot cumpara nu-mi ajunge nici de-o inmormantare!


--------------------
renault Megane Bicorp/ Laguna III 2004 Dynamique / 2015 Black Edition+ 1,5 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
corneliassy
post 6 Jun 2015, 00:38
Post #194


Membru incepator


Group: Members
Posts: 92
Joined: 28 August 14




@maho...cand deja ai terenul iesi pe plus daca-l arendezi. Cand il cumperi ca sa scoti profit cam da cu virgula.....investitia initiala, costul actelor, impozit anual la teren, impozit pe profit 16% din cele 600 de kg de grau la hectar (media pe tara) pe care le iei pe arenda. La o medie de 10.000 de ron hectarul investit ca sa-l cumperi scoti un profit de 250-300 ron pe an. E cam dublu fata de cat iei la banca si avantajul mai e ca valoarea terenului va creste in timp.
Profitul cel mai mare il scoti daca nu-l arendezi si nici nu-l muncesti. Mai concret investesti pana-n 2000 de ron pe hectar ca sa-l cultivi cu lucerna care e perena circa 7 ani, il arendezi cu circa 200 euro pe an si te inscrii si la apia pentru sprijin cuplat care e de 197 de euro la hectar. Astfel poti obtine 1800 de ron la hectar pe an si nici nu mai platesti impozit pe profit, ci numai impozitul pe teren.
Deci din 12.000 terenul + investitia cu cultivarea scoti 12600 in 7 ani minus impozitul pe teren, practic e ca si cum ai obtine terenul gratis. Schema asta merge in zone mai indepartate de oras unde exista mai multe capete de animale ca sa ai cui arenda lucerna.
Si asta in conditiile in care vrei sa te faci fermier ca Base.
Sumele pt sprijin cumulat pe anul 2015 http://agrointel.ro/28591/sprijin-cuplat-i...rafata-in-2015/
Atentie si ce cultivi pe teren ca ai sa platesti ipozit de doua ori. Lucerna nu se impoziteaza pe profit. http://www.libertatea.ro/detalii/articol/p...col-513680.html

This post has been edited by corneliassy: 6 Jun 2015, 00:44


--------------------
Renault Laguna 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maho
post 6 Jun 2015, 09:20
Post #195


Membru rigido-flexibil


Group: Members
Posts: 5.096
Joined: 7 April 10
From: Brașov, orașul olimpic




Calculele tale sunt destul de corecte ca medie, dar intre diferite zone ale tarii sunt diferente f. mari atat intre preturile terenurilor, cat si intre arende. Mai sunt zone unde sunt destule suprafete nelucrate, fara cerere, cu populatie imbatranita, si fara concurenta intre arendasi. Astea-s mult mai ieftine.
In Moldova (mi s-a oferit 3.500 eur/ha si n-am vandut, media locului e cam cum zici, ~ 2.250 eur/ha) arenda a crescut in ultimii 2 ani de la 600 kg grau/ha la 700, ca a inceput sa se ascuta concurenta intre arendasi...
In Baragan (Calarasi) preturile (nu doar de cand s-a trezit base "fermier") sunt mult mai mari, si iau arenda 1.000 kg/ha, e alta discutie.
E greu sa gasesti pe cineva care sa ti-l ia in arenda, daca iei tu subventia; ar trebui sa fii din zona, sa cunosti lumea, si sa gasesti pe cineva pe care sa-l platesti la lucrare. Oricum ar fi, investitia e buna, dac-o faci "cu cap", pe termen mai lung.
Ziceam (pt. cei ne-dispusi la risc) de titluri de stat; a aparut prospectul (asa cum banuiam, dobanda e mica - intre 1.75-2.15%/an), anuntul oficial, si procedura de cumparare.
La dobanda asta eu nu ma bag, probabil se vor inghesui fondurile de pensii..


--------------------
Dacia 1310 1983
"Mother, should I trust the government ?" - No fuckin' way !
"A champion is someone who gets up when he can't."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
corneliassy
post 7 Jun 2015, 11:19
Post #196


Membru incepator


Group: Members
Posts: 92
Joined: 28 August 14




Orice investitie o faci cu o prospectare prealabila a pietii. Ideea de baza este sa nu investesti ca apoi sa arendezi terenul fara sa iei tu subventia de la apia.
Daca nu gasesti cumparatori de lucerna mai ai varianta sa-l treieri si sa vinzi samanta.
Eu am dat exemplul cu lucerna pt ca e cea mai sigura si ieftina investitie pentru 7 ani. Nu depinzi de ploi, ierbicide, pesticide, tratamente, etc, planta avand radacina de cca 1 metru.


--------------------
Renault Laguna 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
St
post 7 Jun 2015, 17:32
Post #197


Membru


Group: Members
Posts: 4.436
Joined: 18 July 04
From: Bucuresti




Una din pricipalele teorii in lumea finantelor este cea care defineste "Capital market line" - adica mai mult risc asumat = mai mult potential profit, dar si mai multe pierderi potentiale.
Cine vrea risc foarte scazut merge si cumpara titluri de stat la ~2% pe an, pentru mai mult de atat trebuie sa te implici in activitati mai riscante. Profit fara risc nu exista.


--------------------
Mazda/ BMW MX-5/ 650GS 2012/ 2004
Fericirea este ceva ce nu se atinge niciodata,dar in cautarea ei merita sa alergi toata viata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maho
post 7 Jun 2015, 18:09
Post #198


Membru rigido-flexibil


Group: Members
Posts: 5.096
Joined: 7 April 10
From: Brașov, orașul olimpic




Corect.
Ar mai fi arta (pt. cine se pricepe) - din auzite se pare ca preturile sunt in crestere de ceva ani; diamante, sanatate (clinici), etc.


--------------------
Dacia 1310 1983
"Mother, should I trust the government ?" - No fuckin' way !
"A champion is someone who gets up when he can't."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
St
post 7 Jun 2015, 18:17
Post #199


Membru


Group: Members
Posts: 4.436
Joined: 18 July 04
From: Bucuresti




Nu prea exista arta, long term regula se aplica foarte bine, si sunt o multime de articole care o demonstreaza.

alpha pozitiv, asta ar insemna arta. Dar daca te uiti pe istoric, chiar si cele mai cunoscute hedge fund-uri nu reusesc sa faca alfa pozitiv pentru prea multi ani la rand si apoi trec pe negativ, media long term fiind foarte aproape de 0 pentru cele mai multe din ele.

This post has been edited by St: 7 Jun 2015, 18:20


--------------------
Mazda/ BMW MX-5/ 650GS 2012/ 2004
Fericirea este ceva ce nu se atinge niciodata,dar in cautarea ei merita sa alergi toata viata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maho
post 30 Oct 2015, 10:18
Post #200


Membru rigido-flexibil


Group: Members
Posts: 5.096
Joined: 7 April 10
From: Brașov, orașul olimpic




Din nou se urmareste facilitarea unei porcarii (in opinia mea): cum dracu' sa vinzi ceva ce nu ai ?! Pe o piata mica, cum e a noastra, e f. usor sa manipulezi in felul asta; "imprumuti de la broker actiunile"... pai mai mult de jumate din firmele de brokeraj sunt in cacao.
QUOTE
Vânzarea în lipsă sau short-selling-ul îi permite unui investitor să vândă acțiuni pe care nu le deține, dar pe care le poate împrumuta de la firma de brokeraj cu care lucrează. Acțiunile împru­mutate și vândute sunt recum­părate de investitor în momentul în care prețul titlurilor scade, marcând profit din această depreciere.

Daca vinzi masiv, evident ca pretul scade, deci...
Parca nu se compara situatia cu cumpararea unui apartament, ca sa scapi de statul cu parintii/socrii.


--------------------
Dacia 1310 1983
"Mother, should I trust the government ?" - No fuckin' way !
"A champion is someone who gets up when he can't."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maho
post 19 Nov 2015, 20:52
Post #201


Membru rigido-flexibil


Group: Members
Posts: 5.096
Joined: 7 April 10
From: Brașov, orașul olimpic




Ouch!, tot despre "short", poate vrea careva sa-i dea omului o mana de ajutor...


--------------------
Dacia 1310 1983
"Mother, should I trust the government ?" - No fuckin' way !
"A champion is someone who gets up when he can't."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maho
post 10 Aug 2016, 14:49
Post #202


Membru rigido-flexibil


Group: Members
Posts: 5.096
Joined: 7 April 10
From: Brașov, orașul olimpic




In caz ca mai intereseaza pe cineva, dobanzile la depozitele bancare au scazut (din nou), se pare ca nu le-a deranjat prea mult emisiunea de titluri de stat cu dobanda anuala dubla, care a avut succes. In ritmul asta, in curand vom avea dobanzi negative, nici macar de economisire nu se mai poate vorbi. Curios, dar valoarea totala a depozitelor inca mai creste, sa vedem pt. cat timp, probabil in curand va incepe o miscare de migrare fie spre consum (tineretul) fie spre valute, saltea, poate putin spre bursa (direct mai putin, prin fonduri de investitii mai mult). nedumerire.gif


--------------------
Dacia 1310 1983
"Mother, should I trust the government ?" - No fuckin' way !
"A champion is someone who gets up when he can't."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 10 Aug 2016, 15:24
Post #203


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




D-abia astept dobanzile negative! E visul meu.
Dar atat de negative ca si cele la imprumuturile date de banci sa fie negative...


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b76bgaarh
post 10 Aug 2016, 15:36
Post #204


Membru autentic


Group: Members
Posts: 9.966
Joined: 5 October 06
From: Bucuresti




hmmm, poate o pun de o refinanatare.


--------------------
Renault Megane sedan 04/2007 1,5 dci 85 cp ZEFI
Realme GT2 Neo cu here, maps, viamichelin, waze.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
St
post 10 Aug 2016, 16:49
Post #205


Membru


Group: Members
Posts: 4.436
Joined: 18 July 04
From: Bucuresti




Daca se duc in valute si alea tot in depozite vor ajunge in mare, nu o sa ii tina acasa.


--------------------
Mazda/ BMW MX-5/ 650GS 2012/ 2004
Fericirea este ceva ce nu se atinge niciodata,dar in cautarea ei merita sa alergi toata viata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
neumann
post 27 Sep 2016, 10:50
Post #206


Membru autentic


Group: Members
Posts: 783
Joined: 6 November 03
From: Spermezeu






--------------------
... .. ..
Americanii il vor pe Ciolos.. i-au dat si viza!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maho
post 5 Oct 2016, 14:16
Post #207


Membru rigido-flexibil


Group: Members
Posts: 5.096
Joined: 7 April 10
From: Brașov, orașul olimpic




Titlul era de celalalt topic, "da click aici...", ca in text e altceva.
Companiile cresc si scad (valoarea lor la fel), in functie de multi factori, dar o piațã (cã asta e bursa) nu moare, totul in lume se invarte in jurul circulatiei banilor si marfurilor. Poti spune ca lumea e o piațã, cu de toate.

L.E.: daca sunt doritori de actiuni Petrom, a aparut prospectul ofertei publice de vanzare.

This post has been edited by maho: 6 Oct 2016, 09:23


--------------------
Dacia 1310 1983
"Mother, should I trust the government ?" - No fuckin' way !
"A champion is someone who gets up when he can't."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
neumann
post 6 Oct 2016, 16:09
Post #208


Membru autentic


Group: Members
Posts: 783
Joined: 6 November 03
From: Spermezeu




era un grafic acolo.. "moare" in sensul ca valoare tranzactiilor se apropie vertiginos de zero

308156.gif


--------------------
... .. ..
Americanii il vor pe Ciolos.. i-au dat si viza!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maho
post 6 Oct 2016, 17:23
Post #209


Membru rigido-flexibil


Group: Members
Posts: 5.096
Joined: 7 April 10
From: Brașov, orașul olimpic




Mie-mi sunt suficiente tranzactiile alea, nu-i bai, ma descurc. Se plang de "lipsa de lichiditate" aia (fondu' proprietatea) care vor sa verse cazanu' cu actiuni, sa lichideze si sa plece. Cand au primit moca a fost bine.


--------------------
Dacia 1310 1983
"Mother, should I trust the government ?" - No fuckin' way !
"A champion is someone who gets up when he can't."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maho
post 29 Nov 2016, 11:29
Post #210


Membru rigido-flexibil


Group: Members
Posts: 5.096
Joined: 7 April 10
From: Brașov, orașul olimpic




Ziceam anul trecut de `arta
QUOTE(maho @ 7 Jun 2015, 18:09)
Ar mai fi arta (pt. cine se pricepe) - din auzite se pare ca preturile sunt in crestere de ceva ani;

Vad ca astia scot la vanzare picturi cu randament garantat 15% /3 ani. hiptnotizat.gif


--------------------
Dacia 1310 1983
"Mother, should I trust the government ?" - No fuckin' way !
"A champion is someone who gets up when he can't."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
17 Pages « < 5 6 7 8 9 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

3 User(s) are reading this topic (3 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 26th May 2024 - 05:05
Dacia