Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages  1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Operatii laser pentru ochi !, PRO sau CONTRA ?

Axe
post 12 Sep 2008, 11:28
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.669
Joined: 24 February 08




Cu speranta ca cineva a trecut prin asa ceva , incep acest thread printr-o prezentare generala a acestui fenomen:
In tot mai multe clinici din romania , au aparut asa numitele operatii cu "laser Excimer sau PRK", pentru corectarea astigmatismului , miopiei si hipermetropiei.
Daca cineva a facut o astfel de operatie, sau cunoaste detalii despre aceasta interventie si urmarile ei il rog sa-si spuna parerea.
Din ce am auzit, pareri de tot felul, este posibil sa revina problemele destul de repede iar altii lauda de cate ori au ocazia aceast gen de operatie. Unde-i adevarul ?

This post has been edited by Axe: 12 Sep 2008, 12:27


--------------------
Renault Megane 1.5dci, 2013, 90CP inca vii...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
shteffanivlad
post 12 Sep 2008, 13:31
Post #2


Membru cu ESP/ASR


Group: Members
Posts: 691
Joined: 2 July 07
From: Bucuresti




Adevarul este ca merita numai daca ai dioptrii mari rau si nu poti purta ochelari normali. Am trecut prin asa ceva, pentru reducere de dioptrii. Ajunsesem la "funduri de sifon" si deja nu mai tinea treaba. Bine, cand am facut eu operatia, era sistemul LASIC, probabil stramosul celor de acum.

Insa ce pot sa-ti spun este ca incet-incet, a revenit. De la >3 cat aveam atunci, acum am 1,5 - 1,75, ceea ce este multumitor.


--------------------
Renault Megane II.2 Sedan Privilege 1.5dCi Ianuarie 2008 / LMSE - B-81-LXV
iGO Primo cu Ioana
Statie CB TTi cu antena pe plafon
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
A l e x
post 12 Sep 2008, 15:00
Post #3


Showing the fangs of rage


Group: Moderatori
Posts: 5.413
Joined: 28 May 06




Eu nu am nevoie de ochelari dar nu cred ca mai tine foarte mult smecheria. Probabil pe la un 30 de ani va trebui sa port, deja simt nevoia in unele cazuri...

Teoretic, as fi de acord cu operatia, daca ar insemna sa nu port ochelari, pentru ca sincer nici de soare nu port decat cand am nevoie neaparat (la volan) si nu m-ar amuza sa fiu nevoit sa port tot timpul.


--------------------
. . .
No remorse, no repent.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Axe
post 12 Sep 2008, 15:38
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.669
Joined: 24 February 08




QUOTE(shteffanivlad @ 12 Sep 2008, 13:31)

Insa ce pot sa-ti spun este ca incet-incet, a revenit. De la >3 cat aveam atunci, acum am 1,5 - 1,75, ceea ce este multumitor.
*


in cat timp a degenerat iar ?
Nu am dioptrii mari dar mi-au fost recomandati ochelarii permanent si tare ma mai enervez, eu fac multa miscare, transpir cu ei pe ochi se murdaresc si alte neazunsuri. Ma gandesc la un moment dat sa fac operatia pt ca si 5 ani daca stai pe urma pe zero tot este ceva. Daca stau sa socotesc cat dai pe ochelari, rame+lentile, consultatii, stresul de a-i purta zilnic mai bine o faci si gata.


--------------------
Renault Megane 1.5dci, 2013, 90CP inca vii...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
myky
post 12 Sep 2008, 17:41
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 316
Joined: 7 October 07
From: Arad






Pai tot nu inteleg de ce nu incerci lentilele de contact?
Am cunostinta care poarta de ani de zile lentile de contact,bine inteles trebe sa te obisnuiesti si cu alea dar sunt mai comozi de cat sa porti ochelarii pe nas,mai ales daca ti-a fost recomadat permanent.

Eu inca nu port achelari dar cred ca as opta pt lentile daca mi s-ar prescrieoshelari.


--------------------
Renault laguna II expression 2003 1.9 dci 107CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Axe
post 12 Sep 2008, 18:04
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.669
Joined: 24 February 08




lentilele au alte neajunsuri, trebuie motate-demontate zilnic, solutii de tot felul, picaturi, iritatii, pret foarte ridicat.
Mai bine ochelari daca este s-o luam asa !

This post has been edited by Axe: 12 Sep 2008, 18:04


--------------------
Renault Megane 1.5dci, 2013, 90CP inca vii...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlexC
post 13 Sep 2008, 12:02
Post #7


Vrum Vruuum


Group: Members
Posts: 1.651
Joined: 22 May 05
From: Bucuresti




EU am vazut operatii la ochi facute in SUA in emisiunea http://www.tv.com/extreme-makeover/show/18722/summary.html. Acolo dupa 2 zile oamenii aia puteau sa dea la o parte ochelarii "fund de sifon" si sa vada normal. Nu stiu cat costa sau ce tehnologie se foloseste, insa ca teelspectator mi s-a parut absolut impresionant.


--------------------
Renault Laguna III Privilege 2.0dci CVA 150CP
Butoanele ne fac viata mai frumoasa :)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Axe
post 14 Sep 2008, 21:46
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.669
Joined: 24 February 08




cam la ce pret se ridica operatia in state ?


--------------------
Renault Megane 1.5dci, 2013, 90CP inca vii...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
caktuss
post 14 Sep 2008, 23:17
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.433
Joined: 7 May 05
From: Iasi




dupa ce mi-am luat un airbag in mutra si ochelarii s-au rupt in doua, am hotarat ca ori imi pun lentile, ori fac operatie, da` ochelari nu mia port
oricum, de 9 luni conduc fara ochelari, si nu le duc dorul decat noaptea big_wheel.gif
nu prea vad pietonii, mai ales daca am masina din sens opus... ghinionu` lor icon_mrgreen.gif


--------------------
Renault Megane Sedan II 1.6 16v 05-2005 - numar cu gaura
m2 sedan expression 1.6 16v 06/2005
20 000 km (1/09/2006)
33 600 km (26/09/2007)
45 000 km (o3/01/2009)
50 000 km (03/06/2009)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
UXE
post 15 Sep 2008, 09:31
Post #10


Modelator


Group: Members
Posts: 6.733
Joined: 21 June 06
From: Bucuresti




OK.. pun si eu niste intrebari aici


de peste 20 de ani port ochelari.. am -8 si -10 la dreptul ....

acu cateva zile am fost la mare si mi-am pierdut ochelarii in apa biggrin.gif ...deh neglijenta asta...

am ajuns acasa ..si am gasit o pereche mai veche de-a mea ... deocamadata m-am acomodat cat de cat cu ei... iar in trafic merg f prudent....

revenind la subiectul discutiei .... merita o operatie? nu exista riscul de orbire dupa 20-30 de ani?

poate sa revina dioptria intr-un timp scurt?

auzisem ca inaintand in varsta ...din cauza operatiei ...ochiul poate face cataracta si necesita operatii din ce in ce mei des...



--------------------
Renault Symbol 2006 1.4 8v - UXE
Subaru Forester 2.5 XT - 230 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Axe
post 15 Sep 2008, 11:34
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.669
Joined: 24 February 08




Niste intrebari bune, la cateva pot sa-ti raspund la restul, asteptam pareri mai competente.
Din cate am citit, dioptrii mai mari de -5 sunt cam cu probleme, vei reduce din dioptrie dar nu total.
Operatia se pare ca merita dar nu-s nici eu lamurit in ce conditii, revine degradarea vederii si care sunt riscurile !?


--------------------
Renault Megane 1.5dci, 2013, 90CP inca vii...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
shteffanivlad
post 15 Sep 2008, 12:10
Post #12


Membru cu ESP/ASR


Group: Members
Posts: 691
Joined: 2 July 07
From: Bucuresti




Eu am facut operatia in 2000 si a revenit cam prin 2002. Atunci am simtit nevoia de ochelari. Initial, am avut 0,75 cam 2 ani, pe urma, incet-incet a crescut. Acum s-a oprit, si am senzatia ca va scadea, dar f incet.

Daca merita operatia... Eu cred ca da, as mai face-o inca o data daca as fi in aceeasi situatie. Nu pentru a scapa de ochelari, ci pentru a reduce din dioptrii. Eu port ochelari permanent de mic copil, si nu ma incomodeaza cu nimic, adica sunt obisnuit cu ei.

lentile de contact nu as putea sa port, pentru ca alea se poarta cu dichis, nu le porti permanent, nu mai mult de 10 ore pe zi etc etc...

In concluzie, merita. Cat despre repetarea operatiei, nimeni nu recomanda, asa ca daca o faci, o faci o singura data smile.gif


--------------------
Renault Megane II.2 Sedan Privilege 1.5dCi Ianuarie 2008 / LMSE - B-81-LXV
iGO Primo cu Ioana
Statie CB TTi cu antena pe plafon
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aaddrryyss
post 15 Sep 2008, 16:07
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 227
Joined: 26 June 07




Si sotia mea a facut o astfel de operatie. Rezum pe scurt intelegerea mea asupra fenomenului (ca am fost tematori si ne-am documentat indelung):

2 conditii fara de care nu se poate ar fi ca: afectiunea sa fie stabila (sa nu creasca in timp; poate la fel de bine sa creasca si dupa operatie, si atunci n-ati facut nimic, iar cresterea nu poate fi atribuita faptului ca "a fost operatia facuta prost"; pur si simplu ar fi crescut, cu sau fara operatie). Deci asigurati-va ca aveti dioptriile batute in cuie la valoarea X de macar cateva luni (sau mai bine ani).

O alta ar fi sa aveti grosimea retinei cat mai mare. Cu cat e mai mare, cu atat se pot corecta defecte mai mari. Iar in cazul in care peste cativa ani cresc iar dioptriile, se poate face o noua operatie, important e sa fie "suficient material" care sa poat fi "sculptat". Doctorul urmareste ca grosimea retinei sa nu fie mai mica de 500 microni parca. Ne-am intalnit prin cabinet si cu un pacient care avea cam 800, iar dioptriile erau mari, ceva de genul 8 la un ochi si 6 la celalat. Doctorul era mai multumit de rezultatul la el decat la sotia mea, care avea de corectat valori de genul 2-3 (si retina periculos de subtire). Pentru corectarea acestor valori realtiv mici s-au sacrificat parca 120 microni. Fireste, cu cat sunt dioptriile mai mari / mai mici, stratul ce va fi exfoliat variaza si el proportional (probabil nu chiar liniar, nu va apucati acum cu regula de 3 simpla, dar...ati prins ideea).

Inca o chestie (cam vazut ca s-a facut o mica confuzie mai sus). Lasik e denumirea procedeului contemporan/modern/the_one_you_want. PRK e mai vechi, si pe cale de a nu se mai practica.
Diferentele sunt asa: in cazul LASIK, se taie acel capacel, se "rade" cu raza laser din straturile de sub el, iar apoi se aseaza capacelul la loc. Deci puteti sa va reluati activitatea incepand de a doua zi (teoretic) si sa fiti happy (cel mai probabil in practica dureaza cateva zile-o saptamana pana sa ajungeti la happiness si sa nu mai resimtiti nici o jena).
In cazul PRK, nu se mai taie capacelul. Raza laser isi face treaba direct pe suprafata exterioara. Sotiei i-au trebui vreo 6 luni de pus picaturi, usturimi, lacrimari, etc pana s-a astamparat toata tarasenia. Vreti PRK daca aveti retina subtire (cum a fost la noi) si vreti LASIK daca o aveti groasa si structura ei de rezistenta nu e afectata de taierea acelui capacel.

Momentan a trecut cam un an de cand am facut noi operatia, si totul decurge ok. Asteptam si noi cu infrigurare in suflet sa treaca cat mai multi, si rezultatul sa nu se deprecieze. Una peste alta, chiar si cu cele 6 luni de disconfort din cauza optiunii cu PRK, consideram ca a fost o miscre inteleapta ca am facut-o.

Inca o chestie...noi am intrat in contact cu 2 cabinete / medici care practica minunea. Au mai fost unele discutii / situatii (unele imbucuratoare, altele jenante) care pot prezenta interes pentru cineva confruntat cu iminenta unei operatii. Daca e cineva direct interesat, ii pot da mai multe detalii pe PM (nu cred ca se cuvine aici in cadru largit).


--------------------
Dacia 1410 2001 / Renault Megane 1.5 dci 85CP Privilege 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Axe
post 16 Sep 2008, 03:48
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.669
Joined: 24 February 08




Va dorim sa nu mai aveti nicio problema pe viitor si multa sanatate tuturor dar eu nu inteleg un lucru, am mai auzit de faptul ca este bine sa faci operatia "dupa ce dioptriile s-au stabilizat". Pai din cate cunosc eu degenerarea vederii este continua fie spre "+" fie spre "-", deci cum se alege acel moment ?! Posibil sa nu inteleg eu sau sa nu vorbim de acelasi lucru, dar lamuriti-ma si pe mine ca tare sunt in ceata !


--------------------
Renault Megane 1.5dci, 2013, 90CP inca vii...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b06fcn
post 16 Sep 2008, 08:34
Post #15


DOCTOR


Group: Members
Posts: 5.743
Joined: 27 February 05
From: Bucuresti/Galati




Teoretic este o operatie mai simpla decat cea de cataracta, in care se efectueaza un transplant de cristalin.
Tatal meu a fost operat la ambii ochi, in Romania, de cataracta, cu transplant de cristalin la ambii ochi si, la 7o de ani cat are acum citeste si conduce fara ochelari, dupa ce initial ajunsese la niste dioptrii gen fund de sifon...si asta de ceva vreme - prima operatie a facut-o in 1992 si a doua in 2002 - cate un ochi de fiecare data...


--------------------
Renault 21 1.9dT, 1989 - B 06 FCN
MB C 220d 4MATIC
MB GLA 200
Renault 21 Turbo
Renault Megane 1.9 dCi
Opel Corsa 1.3 CDTI
Toyota Avensis 2.0 D4D
Lada 1200
Aro 10.4 4x4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aaddrryyss
post 16 Sep 2008, 09:59
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 227
Joined: 26 June 07




@Axe: ask the doctor...
Ce-i drept, nu stiu prea bine cum stau lucrurile...eu aveam / am impresia ca deprecierea se face la un momentdat si in principiu ramane asa. Cei ce poarta ochelari nu poarta aceeasi pereche ani de zile ?...sau ii mai schimba ? (excludem cazurile de manevrare gresita / distrugere fizica).

E posibil insa ca exprimarea asta cu stabilizarea sa fie un fel de "paravan" legal pentru doctor. La urma urmei, in acceptul pe care il dai in scris inainte de operatie, esti de acord cu toate nenorocirile posibile ce ti se pot intampla dupa operatie...esti de acord inclusiv cu riscul de a deceda pe masa de operatie :-)
Nu am scris asta sa va descurajez...sansele sunt absolul infinitezimale insa ei isi pun exprimarea asta drept paravan...pur si simplu cu asta "veti fi de acord" cand semnati foaia...D'asta spuneam...posibil ca faza cu "stabilitatea" sa fie tot o exprimare avocateasca folosita drept paravan.

Pe de alta parte ii inteleg si pe doctori cand fac asta...Dupa ce opereaza omul cu succes 100 de pacienti, vine unul care oricum ar fi orbit maine sau poate ar fi facut infarct, si ii orbeste lui dupa operatie sau ii face infarctul in timpul operatiei...nu mi s-ar parea corect ca a lui cariera sa fie daramata de un incident din asta singular si nefericit...rezulta deci termenii avocatesti ai foii de acceptanta.


--------------------
Dacia 1410 2001 / Renault Megane 1.5 dci 85CP Privilege 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Axe
post 16 Sep 2008, 17:46
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.669
Joined: 24 February 08




QUOTE(b06fcn @ 16 Sep 2008, 08:34)
Teoretic este o operatie mai simpla decat cea de cataracta, in care se efectueaza un transplant de cristalin.
Tatal meu a fost operat la ambii ochi, in Romania, de cataracta, cu transplant de cristalin la ambii ochi si, la 7o de ani cat are acum citeste si conduce fara ochelari, dupa ce initial ajunsese la niste dioptrii gen fund de sifon...si asta de ceva vreme - prima operatie a facut-o in 1992 si a doua in 2002 - cate un ochi de fiecare data...
*


deci la ochiul la care s-a operat in 92' nu a mai degenerat vederea pana astazi ???!!!

QUOTE(aaddrryyss @ 16 Sep 2008, 09:59)
@Axe: ask the doctor...
Ce-i drept, nu stiu prea bine cum stau lucrurile...eu aveam / am impresia ca deprecierea se face la un momentdat si in principiu ramane asa. Cei ce poarta ochelari nu poarta aceeasi pereche ani de zile ?...sau ii mai schimba ? (excludem cazurile de manevrare gresita / distrugere fizica).

E posibil insa ca exprimarea asta cu stabilizarea sa fie un fel de "paravan" legal pentru doctor. La urma urmei, in acceptul pe care il dai in scris inainte de operatie, esti de acord cu toate nenorocirile posibile ce ti se pot intampla dupa operatie...esti de acord inclusiv cu riscul de a deceda pe masa de operatie :-)
Nu am scris asta sa va descurajez...sansele sunt absolul infinitezimale insa ei isi pun exprimarea asta drept paravan...pur si simplu cu asta "veti fi de acord" cand semnati foaia...D'asta spuneam...posibil ca faza cu "stabilitatea" sa fie tot o exprimare avocateasca folosita drept paravan.

Pe de alta parte ii inteleg si pe doctori cand fac asta...Dupa ce opereaza omul cu succes 100 de pacienti, vine unul care oricum ar fi orbit maine sau poate ar fi facut infarct, si ii orbeste lui dupa operatie sau ii face infarctul in timpul operatiei...nu mi s-ar parea corect ca a lui cariera sa fie daramata de un incident din asta singular si nefericit...rezulta deci termenii avocatesti ai foii de acceptanta.
*


gandim la fel , om fi gemeni blush.gif


--------------------
Renault Megane 1.5dci, 2013, 90CP inca vii...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b76bgaarh
post 16 Sep 2008, 22:10
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 9.966
Joined: 5 October 06
From: Bucuresti




se merita pt cei cu dioptrii mari....

eu am ochlerai de vreo20 de ani...si nu ias da jos...decat daca as fi platit corespunzator.....

par mai inteligent cu ei.....


--------------------
Renault Megane sedan 04/2007 1,5 dci 85 cp ZEFI
Realme GT2 Neo cu here, maps, viamichelin, waze.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mafone
post 18 Sep 2008, 07:56
Post #19


Membru


Group: Members
Posts: 194
Joined: 15 November 07




Din cate am inteles eu, operatia este buna, insa, la femei, este bine sa se faca dupa ce nasc, deoarece defectul revine dupa nastere. Asta ca o paranteza.
Cred ca oricum, daca se schimba in timp , este si datorita faptului ca ochiul imbatraneste si, probabil ca daca nu faceai operatia respectiva tot se mai inrautatea starea.


--------------------
Renault Scenic Conquest 1.9 130cp Orange Cayenne 2008 4 iulie
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Axe
post 18 Sep 2008, 08:02
Post #20


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.669
Joined: 24 February 08





Sa ne mai destindem putin ca prea va concentrati si obositi ochii smile.gif

QUOTE(b76bgaarh @ 16 Sep 2008, 22:10)

se merita pt cei cu dioptrii mari....

eu am ochlerai de vreo20 de ani...si nu ias da jos...decat daca as fi platit corespunzator.....

par mai inteligent cu ei.....
*


deci pana si tu spui ca doar "pari" ?! smile.gif

QUOTE(mafone @ 18 Sep 2008, 07:56)
Din cate am inteles eu, operatia este buna, insa, la femei, este bine sa se faca dupa ce nasc, deoarece defectul revine dupa nastere. Asta ca o paranteza.
Cred ca oricum, daca se schimba in timp , este si datorita faptului ca ochiul imbatraneste si, probabil ca daca nu faceai operatia respectiva tot se mai inrautatea starea.
*


Am crezut ca spui bancul ala cu "operatia e buna pt femei ca sa vada totul mai mare" !!! smile.gif

S-a hotarat cineva sa fie cobai pentru forum si sa faca operatia ? Vrem sa vedem rezultate nu vorbe ! smile.gif


--------------------
Renault Megane 1.5dci, 2013, 90CP inca vii...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AIX
post 18 Sep 2008, 09:49
Post #21


quite a regular


Group: Members
Posts: 604
Joined: 21 October 04
From: Bucuresti




QUOTE(shteffanivlad @ 15 Sep 2008, 13:10)
[..]lentile de contact nu as putea sa port, pentru ca alea se poarta cu dichis, nu le porti permanent, nu mai mult de 10 ore pe zi etc etc...



Exista lentile ce se pot purta continuu si pina la 1 luna de zile. Exemple:

http://www.nightandday.com/nightandday/index.jsp
http://www.bausch.ro/02/01/purevision.php


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
shteffanivlad
post 18 Sep 2008, 10:39
Post #22


Membru cu ESP/ASR


Group: Members
Posts: 691
Joined: 2 July 07
From: Bucuresti




Eeeheee, asa era pe vremea mea... Nu puteai sa porti lentile intr-una, nici macar o zi de la cap la coada. blush.gif


--------------------
Renault Megane II.2 Sedan Privilege 1.5dCi Ianuarie 2008 / LMSE - B-81-LXV
iGO Primo cu Ioana
Statie CB TTi cu antena pe plafon
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b06fcn
post 18 Sep 2008, 10:52
Post #23


DOCTOR


Group: Members
Posts: 5.743
Joined: 27 February 05
From: Bucuresti/Galati




@AXE - Da, nu au mai crescut dioptriile de atunci, chiar au scazut initial la ochiul neoperat, pana s-a intensificat cataracta si la acela, moment in care a fost operat.


--------------------
Renault 21 1.9dT, 1989 - B 06 FCN
MB C 220d 4MATIC
MB GLA 200
Renault 21 Turbo
Renault Megane 1.9 dCi
Opel Corsa 1.3 CDTI
Toyota Avensis 2.0 D4D
Lada 1200
Aro 10.4 4x4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Axe
post 18 Sep 2008, 10:55
Post #24


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.669
Joined: 24 February 08




QUOTE(AIX @ 18 Sep 2008, 09:49)
Exista lentile ce se pot purta continuu si pina la 1 luna de zile. Exemple:

http://www.nightandday.com/nightandday/index.jsp
http://www.bausch.ro/02/01/purevision.php
*


Dar au un neajuns, se pare ca ochiul trebuie sa se oxigeneze, si lentila respectiva nu prea permite asta, de aici problemele.....


--------------------
Renault Megane 1.5dci, 2013, 90CP inca vii...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AIX
post 18 Sep 2008, 11:10
Post #25


quite a regular


Group: Members
Posts: 604
Joined: 21 October 04
From: Bucuresti




Oxigen trece destul de bine, totusi nu e ca si cum nu le-ai purta. smile.gif Eu am avut in urma cu aprox. 2 ani Night&Day (pina la Night&Day am avut lentile de le dadeam jos in fiecare seara..), erau ok, insa le purtam continuu de luni pina vineri, in week-end le dadeam jos. De 2 ani am trecut pe ochelari, insa prevad in curand o reintoarcere la lentile. Avantaje si dezavantaje de ambele parti.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b76bgaarh
post 18 Sep 2008, 11:12
Post #26


Membru autentic


Group: Members
Posts: 9.966
Joined: 5 October 06
From: Bucuresti




QUOTE(Axe @ 18 Sep 2008, 08:02)
Sa ne mai destindem putin ca prea va concentrati si obositi ochii smile.gif
deci pana si tu spui ca doar "pari" ?! smile.gif
Am crezut ca spui bancul ala cu "operatia e buna pt femei ca sa vada totul mai mare" !!! smile.gif

S-a hotarat cineva sa fie cobai pentru forum si sa faca operatia ? Vrem sa vedem rezultate nu vorbe ! smile.gif
*




bre eu stiu ca sunt...dar cu ochelari si par......

da voua nu va e frica.....mai ales ca se face fara anestezie generala?


--------------------
Renault Megane sedan 04/2007 1,5 dci 85 cp ZEFI
Realme GT2 Neo cu here, maps, viamichelin, waze.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Axe
post 18 Sep 2008, 11:25
Post #27


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.669
Joined: 24 February 08




Uite la frica sau riscuri nici nu prea m-am gandit pt ca prea lauta toata lumea sansele de reusita cu procentaj foarte ridicat incat nu m-am gandit ca pot sa fiu in cei 1% ghinionisti ! huh.gif

This post has been edited by Axe: 18 Sep 2008, 11:25


--------------------
Renault Megane 1.5dci, 2013, 90CP inca vii...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Axe
post 11 Feb 2009, 06:20
Post #28


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.669
Joined: 24 February 08




Am descoperit de curand ca un coleg a facut transplant de cristalin de cativa ani, zice ca este super multumit !


--------------------
Renault Megane 1.5dci, 2013, 90CP inca vii...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ghertzoi
post 11 Feb 2009, 09:47
Post #29


Membru autentic


Group: Members
Posts: 640
Joined: 18 March 07
From: varza a la cluj




legat de lentile de contact, acesta e motivul pentru care nu o sa port niciodata, chiar daca riscul e minor, prefer ochelari:



--------------------
Renault Megane 2.2 2007/privilege Sedan 1.6 110 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bebecool
post 12 Feb 2009, 03:13
Post #30


Doctor de oase


Group: Members
Posts: 549
Joined: 26 October 06
From: Pa scaun




Am vazut de curand faza cu procedeul prin care iti curata ochiul cu laserul...Interesanta stiinta asta.
Eu port ochelari cam de ~2 ani(mostenire genetica+stat prea mult in fata la pc).
Am -0.75 si -1, nu ma gandesc la operatie, m-am obisnuit cu ochelarii.
Am 2 exemple in familie:
Bunica a facut implant de cristalin(purta 2 randuri de ochelari inainte cred ca mai mult de -10 sau pe acolo).
Au trecut ceva ani de atunci(vreo 10 cred)si bunica vede la fel ca in prima zi de cand a facut operatia. Mentionez ca nu poarta ochelari.
Tata- al doilea exemplu. A facut tot implant de cristalin acum 5 ani. Datorita meseriei pe care o practica(cu sutimi si zecimi de masura) se pare ca are nevoie de ochelari pt apropiere. Oricum, recunoaste si el ca e un mare + fata de cum era inainte(ii avansase dioptriile f repede, la distanta).

Sper ca pe viitor stiinta sa invinga si sa vedem EXTRATERESTRII!! biggrin.gif


--------------------
Renault/Opel Megane 2 1.5dci 80cp/ Focus 2 1.6Tdci 2009 2007 - B-08-BBM
Banii fac fericirea celor care nu merita alta fericire. (G. Gesbron)

User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
3 Pages  1 2 3 >
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 16th June 2024 - 14:29
Dacia