Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages  1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

masina second din Germania, vreau sa aduc, doresc sfaturi

bashtalu
post 28 Jul 2008, 18:24
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.051
Joined: 9 September 06
From: Bucuresti




salutare tuturor,


poate ca s-a mai discutat, am cautat dar nu am gasit si am decis ca la sectiunea cafenea sa fac un topic de genul asta.
In 2-3 saptamani vreau sa plec in Germania sa iau o masina, as dori sfaturi in special de la cei care au mai fost-nu cei care au trimis pe cineva- unde este o zona propice de cautat, cam la ce sa fiu atent, treburi de genul asta.


Multumesc anticipat,


--------------------
Audi A4 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
UXE
post 28 Jul 2008, 18:27
Post #2


Modelator


Group: Members
Posts: 6.730
Joined: 21 June 06
From: Bucuresti




sunt si eu interesat de subiectul asta ..si cred ca si altii la fel...

cine a mai adus pana acuma ii rugam sa dea detalii smile.gif

This post has been edited by UXE: 28 Jul 2008, 18:27


--------------------
Renault Symbol 2006 1.4 8v - UXE
Subaru Forester 2.5 XT - 230 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bashtalu
post 28 Jul 2008, 18:30
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.051
Joined: 9 September 06
From: Bucuresti




eu chiar voi face acest drum, doar ca si experienta, deci daca mai sunt oameni de incredere poate il facem impreuna


--------------------
Audi A4 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 28 Jul 2008, 19:02
Post #4


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.887
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




Eu am adus vreo 7-8 masini din Germania... pt. rudr niciodata pt. revanzare..si am procedat asa...

Cautata masina pe mobile.de sau pe alte site-uri de profil...gasite 2 masini care sa-mi convina..

Se suna se vb. cu dealerul, se trimite un fax de rezervare pt. masina respectiva in care sa mi se comfirme ca masina mi se rezerva pana la data de... (de obicei nu mai mult de 2-3 zile).

se merge dupa masina..

Totdeuna rezerv 2 masini... pt. ca am patit ca masina sa nu arate tocmai ca in poze... si atunci mergi la varianta 2... una este teapa...dara aceeasi teapa poti sa o iei si tu si sa nu fie ce este prezentat...

Costurile astfel sunt mai mici decat daca mergi sa cauti acolo...si sa vezi ce gasesti..


Intamplator joi seara plec dupa una...


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bear_mc
post 28 Jul 2008, 19:29
Post #5


Half-Life 2 Fan


Group: Members
Posts: 678
Joined: 10 January 05
From: Bucuresti




Vrem mai multe detalii cj98czh. Si eu sunt interesat. smile.gif


--------------------
Renault Megane II 2005 - B-43-ZHY (sau 42)
Confort Expression+clima+jante+vopsea metalizata
(masina lu'tata) for( int i=0, i<68730, i++)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
A l e x
post 28 Jul 2008, 20:04
Post #6


Showing the fangs of rage


Group: Moderatori
Posts: 5.413
Joined: 28 May 06




Si eu sunt interesat din pura curiozitate.

Am ceva intrebari :

- Cam ce procent estimezi ca sunt anunturi bune, cu poze la obiect, etc.. pe mobile.de ?
- Exista un site mai bun decat el ?
- Ce inseamna pretul cu *, adica "VAT etc..". Imi dau seama ca e TVA-ul lor dar cum functioneaza ? Cat se adauga la pretul cu steluta ?
- Ce sanse sunt sa-ti iei teapa gen Romania ? Adica mai multi km, masina stricata, etc.. ? Garantie iti dau aia ?
- Test-drive acolo poti face ?

Sorry daca sunt stupide dar eu n-am avut niciodata legatura cu subiectul masinilor second hand, mai ales cele din Germania, si ma tot gandesc ca macar o masina de distractie se poate lua de acolo.


--------------------
. . .
No remorse, no repent.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
traffictours
post 28 Jul 2008, 20:09
Post #7


Membru autentic


Group: Validating Reno
Posts: 1.013
Joined: 9 January 07
From: Bucuresti




E interesant doar ca experienta, daca ai timp liber si daca ai oarecum ochiul format pentru masini de mana a doua, altfel cheltuielile sunt destul de mari si riscurile de asemenea. Ma refer aici la cei ce vor sa plece singuri si nu au mai facut asta. Nici un dealer de afara nu va accepta ceea ce se accepta aici, probe peste probe, teste mai mult sau putin electronice. Cu cat masina e mai ieftina, cu atat ea va avea ceva probleme, cunoscute de dealer si deci cu atat va fi mai putin dispus pentru fel de fel de probe. Puteti sa ma contraziceti, dar am suficienta experienta ca sa stiu ce zic. Bineinteles ca pot fi si exceptii, dar din experienta mea compusa din tot felul de evenimente atat pozitive cat si negative, va spun, nu e simpla treaba(eu imi cumpar singur masinile din vest incepand cu 1990). Asa ca mergeti, dar atentie mare la costurile adiacente si ca regula generala, fiecare masina are pretul in general direct proportional cu starea si vechimea ei, adevaratele ocazii sunt fie pentru modelele care nu prea sunt cautate fie nu prea mai sunt deloc, chiar si in vest datorita crizei de acolo vesticii isi schimba tot mai rar masinile in comparatie cu acum vreo 10 ani, sa zicem. Mult succes, nu e imposibil, dar atentie la cheltuielile adiacente si atentie la starea de uzura a masinii(de multe ori romanii se pricep mai bine decat francezii sau nemtii de acolo care isi cumpara si ei din ce in ce mai multi, masini de mana a doua)

28 Jul 2008, 21:29:
[quote=A l e x,28 Jul 2008, 21:04]
Si eu sunt interesat din pura curiozitate.

Am ceva intrebari :

- Cam ce procent estimezi ca sunt anunturi bune, cu poze la obiect, etc.. pe mobile.de ?
- Exista un site mai bun decat el ?
- Ce inseamna pretul cu *, adica "VAT etc..". Imi dau seama ca e TVA-ul lor dar cum functioneaza ? Cat se adauga la pretul cu steluta ?
- Ce sanse sunt sa-ti iei teapa gen Romania ? Adica mai multi km, masina stricata, etc.. ? Garantie iti dau aia ?
- Test-drive acolo poti face ?

Desi nu mi te-ai adresat mie am sa incerc sa dau niste raspunsuri din ceea ce stiu eu:
-mobile.de e leader de piata, dar tot din aceasta cauza multe anunturi date de privati si sunt f. avantajase la pret sunt tepe.
-sunt multe site-uri, eu v-as recomanda e-bay, eu de acolo am cumparat un Ford Ka Swarovski direct de la privat, l-am platit scump, dar desi era inmatriculat in 2005 arata ca nou, fapt confirmat si de cei de la rar care dupa ce l-au examinat si pe dedesubt mi-au zis ca era f. bine ingrijita
-teapa gen romania nu ai cum sa iei daca apelezi la dealeri seriosi sau la privati. Oricum sunt mai mici sansele ca in autovit, asta e clar!
-poti face test drive dar asta in general inseamna o proba in oras sau pe autostrada(depinde unde se afla dealerul), timp in care trebuie sa fii f. atent la cum se comporta masina. Am inteles de la altii pe alte forumuri ca au fost la DEKRA sa faca probe, teste(acolo se fac verificari tehnice gen TUV). Daca dealerul accepta asta, atunci poti sa nu te mai duci, inseamna ca masina e in regula, dar in general la o masina ieftina dealerul ezita si prefera sa caute un alt client. Aici depinde f. mult de dealer, de proprietar si de starea masinii si mai ales de cat esti de experimentat in a stapani discutia, afacerea.

This post has been edited by traffictours: 28 Jul 2008, 20:29


--------------------
BMW - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bliss
post 28 Jul 2008, 20:30
Post #8


-


Group: Members
Posts: 937
Joined: 10 July 06






--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bashtalu
post 28 Jul 2008, 22:35
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.051
Joined: 9 September 06
From: Bucuresti




site-ul prezentat de tine l-am citit si eu, in acest topic eu as vrea sa citesc parerile celor care chiar au trait aceasta experienta, se invata multe din astfel de experiente.
Cum scrie si pe site-ul acela am dedus cateva lucruri: zona de preferat ar fi NV Germaniei din mai multe considerente, neaparat trebuie sa ai masina ca sa te deplasezi la handleri ca sa gasesti ceva, de periat netul inainte cu 2 zile de plecare, de retinut 3-4 anunturi pe o anumita marca cu zonele unde sunt autohaus-urile, de preferat cautat 3-4 marci de masini; ca si marca de masina de preferat VW, opel, cica celelalte sunt destul de costisitoare dupa, normal o masina cu 160.000 km la bord necesita mici investitii in ele, ; de preferat mers cam 3-4 persoane dintre care macar una sa stie germana-nemtii nu se dau in vant dupa engleza, mai ales ca esti roman care vrea sa cumpere de la ei.

la mine bugetul este cam limitat, sa vad in urmatoarea perioada daca il mai pot marii cumva ca sa am mai multe optiuni....

dar sunt destul de hotarat sa ma duc sa vad daca pot lua o masina...


daca mai sunt persoane care au mai fost ii astept sa ne impartaseasca din experienta lor, poate folositoare si altora


seara buna!


--------------------
Audi A4 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
myky
post 29 Jul 2008, 09:49
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 316
Joined: 7 October 07
From: Arad




@bashtalu :Stai linistit fiindca dilerii sau marog (handleri cum se numesc in germana) nici ei nu stiu germana bime,cam 80% sunt straini cum ar fii turci,libieni,rusi,romani,poloneji,sarbi etc. deci te descurci si cu engleza,vorbesc din proprie experienta,fiindca unde nu m-am putut intelege in germana cu dobitocul de turcalete am vorbit in engleza cu el.
Cea ce pot sa-ti mai spun sa mergi cu cineva cu masina cine a mai fost fiindca daca nu ai pe cineva in Germania sau nu cunosti orasul in care vrei sa mergi nu prea vad cum poti gasii dilerii de la cine poti lua masinile.
Iti sugerez sa mergi in Nunberg este un orasel mic si sunt foarte multi dileri,strazi intregi diler langa diler,si strazile sunt destul de aproape cum ar fii un cartier unde se vand masini sh.
Eu personal am adus cateva masini mergand fara sa vorbesc in prealabil la telefon cu handlerul(vorbesc de orasul Nunberg),cat despre preturi poti ajunge cu pretul + toate taxele de drum+numere cam intre 500 si 800euro economie fata de ce ti-ai lua aici (vorbesc de aceeasi masina)
Da este si riscul sa nu iti gasesti masina cere sa iti placa,dar eu inca nu am venit acasa fara masina,intodeauna am gasit ceva poate cu mici probleme cum ar fii radiator clima gaurit sau batea la denivelari ceva la una ditre rotile di fata sau era zgariata masina ,putin tamponata cu probleme sau sa le spunem defectiuni din astea poti veni linistit acasa si se remediaza la noi fiindca este mai ieftin.

This post has been edited by myky: 29 Jul 2008, 09:51


--------------------
Renault laguna II expression 2003 1.9 dci 107CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 29 Jul 2008, 11:04
Post #11


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.887
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




traffictours - 100% adevarat din ce ai scris..

In schimb altii au dat-o in balarii...uite aici exemplu...

QUOTE(bashtalu @ 28 Jul 2008, 23:35)
Cum scrie si pe site-ul acela am dedus cateva lucruri: zona de preferat ar fi NV Germaniei din mai multe considerente,  de preferat cautat 3-4 marci de masini; ca si marca de masina de preferat VW, opel, cica celelalte sunt destul de costisitoare dupa, normal o masina cu 160.000 km la bord necesita mici investitii in ele, ; de preferat mers cam 3-4 persoane dintre care macar una sa stie germana-nemtii nu se dau in vant dupa engleza, mai ales ca esti roman care vrea sa cumpere de la ei.
*



Aia cu VW, Opel.etc...este o chestie tipic romaneasca...TDI sa fie...cu cat mai mult rosu....

Da este bine sa mergi 3-4 persoane chiar si 6 ca sa aduci o masina...unul sa stie, sa conduca, unul sa se uite pe harta, unul sa scrie, unul sa citeasca si unul sa stie limba straina, si unul de rezerva..... radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif

Fio serios...iti dai seama ce cheltuiele ai pt. 3-4 persoane???? aia trebuie sa manance, sa doarma, etc, etc....

Aducerea unei masini pana la Cluj de prin zona Frankfurt costa acum in jur la 550-600 de euro...bani in care intra:

Compustibilul masinii cu care mergi - aprox. 200 euro

Numere galbene pt. masina adusa - aprox. 80-120 euro (depinde daca o aduci cu asigurare sau nu), eu niciodata nu am adus cu numere de Zoll de 1 luna ...numai cu numere galbene de 5 zile..

Hotel 1 noapte - 35-50 euro

Mancare 2 persoane - 100 euro

Rovignete - 40 euro

Compustibil masina adusa - 100 euri


Toate cheltuielile sunt puse cu aproximatie.. dar cum am sous intr-un post mai sus joi plec dupa un Ford Fiesta si o sa va pun dupa aceea toate cheltuielile avute, asa o sa va puteti face o parere exacta..

This post has been edited by cj98czh: 29 Jul 2008, 11:07


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
traffictours
post 29 Jul 2008, 11:25
Post #12


Membru autentic


Group: Validating Reno
Posts: 1.013
Joined: 9 January 07
From: Bucuresti




Da, Clujul e ceva mai aproape de granita cu Ungaria, dar pentru constanteni sau chiar bucuresteni costurile cresc pentru combustibil si pentru hotel(numai 1 noapte de hotel e cam la limita, pentru asta trebuie sa mergi tare cu o masina pe care nu o cunosti inca, creste si consumul de combustibil si creste si riscul vreunui accident-cum de nimeni nu pune si asta la socoteala?-).
Daca se merge cu o masina din tara, apoi masina aia face vreo 4-5000 km(depinde de unde pleci si cat alergi pe acolo dupa noua achizitie), aici trebuie calculata si uzura masinii respective, deci inca vreo 2-3-400 de euro, depinde de tipul masinii respective. Oricum ai lua-o sunt cheltuieli, cele 2 persoane care pleaca in perioada aia sunt indisponibile pentru altceva, deci iar o pierdere. Ideal ar fi sa se plece dupa o masina aproape noua(jahreswagen), sa te astepte reprezentantul vanzatorului la aeroport, acesta sa aibe mai multe masini in stoc care sa te intereseze, sa cumperi masina si astfel cheltuielile se minimizeaza si riscurile de a avea probleme cu masina sunt si ele mai mici. Dar o masina aproape noua, costa....


--------------------
BMW - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 29 Jul 2008, 11:36
Post #13


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.887
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




Da este aproape de granita...150 de km...

ca idee...Cluj-Munchen - 1000 de km...de aia 1 noapte este suficienta si nu te rupi cu condusul...


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sqryn
post 29 Jul 2008, 11:38
Post #14


Clio rulezzz


Group: Members
Posts: 736
Joined: 2 February 06
From: München




inca un sfat, cautati masini cu AU/HU (TUV) nou facut. e valabil 2 ani la ei. e un filtru cat de cat bun facut de cei ce avizeaza inspectia periodica, totusi acolo TUV nu se trece asa usor ca la noi.
as recomanda si un autohaus mai maricel, care are mai mult de 50 de masini.
http://www.autohausspies.de/index.htm
asta este in general axat pe masini italiene, masinile arata ok, se mai gasesc si opel, ford etc tot la dealerul asta. are si salon de prezentare interior, bineinteles masinile de acolo sunt ceva mai scumpe.


--------------------
RENAULT Clio II Bicorp Phase1 1.4 8v Alize/1999 - B-xx-xxx
Clio II Bicorp Phase1 Alize, 1.4 8V 75cp - sept.99
Opel Astra H 1.9 CDTI DPF 120cp - iun 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 29 Jul 2008, 11:47
Post #15


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.887
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




Autohus in Germania sunt foarte mari si seriosi...au 2 parcuri cu peste 1000 de masini fiecare...


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bashtalu
post 29 Jul 2008, 14:09
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.051
Joined: 9 September 06
From: Bucuresti




cj98czh+am rugamintea de ati pastra remarcile comice pentru alte topicuri, eu am postat pentru a afla cat mai multe detalii desptre acest subiect, daca ai alta parere te rog sa o exprimi in mod civilizat chiar daca nmu esti de acord cu ce am scris eu sau un alt user.....de genul asta de destepti dau la tot pasul si nu invat nimic bun de la ei....

rog in continuare posturi on topic


multumesc,


--------------------
Audi A4 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
UXE
post 29 Jul 2008, 14:09
Post #17


Modelator


Group: Members
Posts: 6.730
Joined: 21 June 06
From: Bucuresti




mishto articolul lui buhnici ..am aflat multe chestii...dar e cam greu daca nu vorbesti germana... smile.gif


--------------------
Renault Symbol 2006 1.4 8v - UXE
Subaru Forester 2.5 XT - 230 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bear_mc
post 29 Jul 2008, 15:26
Post #18


Half-Life 2 Fan


Group: Members
Posts: 678
Joined: 10 January 05
From: Bucuresti




Cred ca te descurci si cu engleza. Si la cati romanasi au cumparat masini din germania s-ar putea ca dealerii sa vorbeasca si romana. radmasa.gif
Ar fi bine daca cei care au fost si au adus o masina din germania sa dea si numele parcului auto (eventual un site daca au) si sa ne spuna cum a fost. Cum s-au comportat vanzatorii, cat a durat pana s-au facut actele etc.


--------------------
Renault Megane II 2005 - B-43-ZHY (sau 42)
Confort Expression+clima+jante+vopsea metalizata
(masina lu'tata) for( int i=0, i<68730, i++)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
A l e x
post 29 Jul 2008, 16:43
Post #19


Showing the fangs of rage


Group: Moderatori
Posts: 5.413
Joined: 28 May 06




Cu engleza e foarte ciudat in Germania, vei avea surprinderea sa gasesti mosulici taximetristi de stiu bine engleza, sau tineri de se uita la tine de parca ai vorbi rusa.

Tine foarte mult de noroc. Eu cautam ceva intr-un supermarket, am intrebat vreo 5-6, nimeni nu stia engleza, m-am dus la casa, cel de la casa vorbea foarte bine engleza, i-am explicat problema si mi-a spus cum sa spun in germana la acel obiect, etc...

Concluzie : Sa stii germana nu strica, macar cat de cat.

Oricum, germanii sunt foarte politicosi si te ajuta, e o alta lume acolo cand vine vorba de politete wink.gif


--------------------
. . .
No remorse, no repent.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
traffictours
post 29 Jul 2008, 16:59
Post #20


Membru autentic


Group: Validating Reno
Posts: 1.013
Joined: 9 January 07
From: Bucuresti




Ba eu cred ca daca in Franta le vorbesti in franceza si in Germania in germana ai sanse mari sa inchei mai bine afacerea decat daca vorbesti in engleza. Datorita vorbirii limbii respective se pot obtine daca nu reduceri mari de preturi, macar bonusuri ca roti de iarna etc, chestii care daca nu le stapanesti limba nu prea se intampla, cumperi masina si gata, nu prea poti comunica, sa-i explici de exemplu faptul ca zgarietura x costa cam atat sa o repari, sau ca daca parbrizul are vreo fisura te costa suma y sa-l inlocuiesti, ca livrarea in Romania il scuteste de acordarea garantiei, deci inca o eventuala reducere de vreo 200 de euro.
In engleza vanzatorul se va preface ca nu prea intelege ce-i spui, etc, stie ca tu esti pe teritoriul lui si va avea tendinta sa profite de asta...Nu e obligatoriu sa se intample asa dar asta e parerea mea...


--------------------
BMW - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
A l e x
post 29 Jul 2008, 17:01
Post #21


Showing the fangs of rage


Group: Moderatori
Posts: 5.413
Joined: 28 May 06




Mai e o problema in Franta. Engleza vorbita cu accent frantuzesc e mai greu de inteles decat rusa tongue.gif

Sorry de off blush.gif


--------------------
. . .
No remorse, no repent.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Vio
post 29 Jul 2008, 22:37
Post #22


MEMBERMENSCH


Group: Members
Posts: 942
Joined: 19 April 05
From: Judetu' Sachsen, D.D.R.




1. Stati departe de dealerii turci, romani, polonezi, rusi etc. (nici cu nemtii nu mi-i rusine cand e vorba de bani, dar probabilitatea de teapa e mai mica)...
2. Nürnberg nu-i deloc un oras mic, e una dintre cele mai mari metropole ale Bavariei (si plina de dealeri din aia care erau bau-bau la punctul 1.)
3. Pretul e direct proportional cu calitatea masinii - daca o iei scumpa ai probabilitate mare de a-ti cumpara in acelasi pret si linistea pentru o vreme dinspre partea reparatiilor; ce-i prea ieftin, are cu maxima probabilitate cel putin o hiba care mai devreme sau mai tarziu va iesi la iveala. Daca ar fi sa o cumpar pentru mine, as lua-o ori de la privat neamt get-beget (dar privat, nu händler care se da privat), ori de la händler cu HU/AU nou si cu garantie (eventual sub rezerva unui test Dekra, costa cam 60-80 si te poate scuti de multe neplaceri mai tarziu).
4. Zona buna aud cu insistenta ca ar fi nordul (zona Hamburg cica) si aglomerarea de orase din vest (in jurul Köln-ului), insa mai nou aud tot mai mult de romanasi care vin la cumparaturi in est, in zona Zwickau), asta pe langa clasicele München, Augsburg, Nürnberg, Ingolstadt unde cica s-ar cam fi stricat treaba;
5. Stati departe de anunturile de pe mobile.de unde la date de contact apare numai un cod postal si un nr. de telefon, multe sunt tepe;
6. Feriti-va de anunturile "nur für Export" (numai pentru export), inseamna ca omusteanu nu ofera garantie pentru masina, si de regula are motive intemeiate sa nu o faca;
7. Un pont bun pentru cei cu banuti si gusturi mai pretentioase sunt asa numitele "Tageszulassungen", respectiv masini nou-noute inmatriculate de Händler pe numele lui pentru o zi si apoi puse in vanzare ca second-hand cu rabaturi foarte mari (miscarea e foarte raspandita la Händlerii seriosi, se face in scopul de a stimula vanzarile cu rabaturi mai mari, respectiv pentru a-i "infrumuseta" statisticile de vanzari).
8. Daca imi mai amintesc ceva mai va spun... icon_mrgreen.gif


--------------------
Renault Megane II 2003 1,4 16V
98 cp Pack Authentique, gri boreal, 105.500 km
If you want to hit your target, shoot first, and then call whatever you hit the target.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 30 Jul 2008, 07:38
Post #23


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.887
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




QUOTE(bashtalu @ 29 Jul 2008, 15:09)
cj98czh+am rugamintea de ati pastra remarcile comice pentru alte topicuri, eu am postat pentru a afla cat mai multe detalii desptre acest subiect, daca ai alta parere te rog sa o exprimi in mod civilizat chiar daca nmu esti de acord cu ce am scris eu sau un alt user.....de genul asta de destepti dau la tot pasul si nu invat nimic bun de la ei....

rog in continuare posturi on topic
multumesc,
*




Suntem la cafenea deci daca vrei sunt admise orice fel de posturi on si offtopic...

Si ce anume nu am exprimat in mod civilizat??? am facut o gluma...da...doar este cafenea...daca vad ca spui copilarii....

Si nu ti-am explicat ce si cum sau ce nu ai inteles....???


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bashtalu
post 30 Jul 2008, 10:18
Post #24


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.051
Joined: 9 September 06
From: Bucuresti




cafeneaua nu este hai sa ne dam smecheri.....sau asa percep eu lucrurile

ce am scris eu acolo era o parere a unui prieten pe care am impartasit-o aici ca sa vad ce mai cred si altii, dar la modul civilizat si de bun simt, daca tu vrei sa faci mistouri ca esti la cafenea esti liber, dar nu-mi strica ideea de a afla ceva info strict legate de un subiect
si sper ca aici se opresc off-urile si sa continuam constructiv


multumesc,

PS: nu am nimic cu tine


--------------------
Audi A4 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 30 Jul 2008, 10:22
Post #25


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.887
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




QUOTE(bashtalu @ 30 Jul 2008, 11:18)
cafeneaua nu este hai sa ne dam smecheri.....sau asa percep eu lucrurile

*




Le percepi prost... nu stiu cum ai vazut tu asta si sincer nici nu ma intereseaza..

Cred ca exceptand gluma...pornita tot de tine ti-am raspuns la post...cu toate ca la cum iti place sa-ti dai aere imi pare rau ca am facut-o...timp pierdut degeaba... asa ca din partea mea du-te unde vrei dupa TDI cu cat mai mult rosu ca este ieftin de intretinut dupa cum singur afirmi..

This post has been edited by cj98czh: 30 Jul 2008, 10:26


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sqryn
post 30 Jul 2008, 10:30
Post #26


Clio rulezzz


Group: Members
Posts: 736
Joined: 2 February 06
From: München




QUOTE(Vio @ 29 Jul 2008, 22:37)
5. Stati departe de anunturile de pe mobile.de unde la date de contact apare numai un cod postal si un nr. de telefon, multe sunt tepe;

la fel de multe sunt anunturi de la privati. in cazul asta as recomanda sa va uitati si la pret (eventual si o comparatie de preturi cu masini similare. daca diferentele sunt enorme este de evitat)


--------------------
RENAULT Clio II Bicorp Phase1 1.4 8v Alize/1999 - B-xx-xxx
Clio II Bicorp Phase1 Alize, 1.4 8V 75cp - sept.99
Opel Astra H 1.9 CDTI DPF 120cp - iun 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Vio
post 30 Jul 2008, 14:02
Post #27


MEMBERMENSCH


Group: Members
Posts: 942
Joined: 19 April 05
From: Judetu' Sachsen, D.D.R.




Alea de la privati pe bune nu prea stau mult pe mobile.de, ajung samsarii inaintea ta la ele... in rest de acord cu ce zici despre preturi...
Prefer o masina mai scumpa cu 1000-1500 de euro dar din sursa "de incredere" si eventual cu garantie decat una mai ieftina si cu surprize...


--------------------
Renault Megane II 2003 1,4 16V
98 cp Pack Authentique, gri boreal, 105.500 km
If you want to hit your target, shoot first, and then call whatever you hit the target.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
traffictours
post 2 Aug 2008, 18:25
Post #28


Membru autentic


Group: Validating Reno
Posts: 1.013
Joined: 9 January 07
From: Bucuresti




Cred ca era vorba de privati care cel nejustificat de mult pe masina lor, se ataseaza sentimental de ea si depasesc limita. Sunt si din astia o gramada.


--------------------
BMW - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bashtalu
post 3 Aug 2008, 20:14
Post #29


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.051
Joined: 9 September 06
From: Bucuresti




pretul afisat pe net include tva, se poate recupera ? asta in situatia in care cumpar de acolo de la un dealer, eu fiind PF


--------------------
Audi A4 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
A l e x
post 3 Aug 2008, 20:59
Post #30


Showing the fangs of rage


Group: Moderatori
Posts: 5.413
Joined: 28 May 06




Da, buna intrebare...

Ce costuri se adauga la pretul masinii cu TVA ? Nu pun aici carburantul, hotelul, mancarea, vignette, tot ce tine de deplasare...

Ma refer la orice alta taxa + inmatriculare, acte, alte prostii...


--------------------
. . .
No remorse, no repent.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
3 Pages  1 2 3 >
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 31st May 2024 - 04:54
Dacia