Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Apar problemele, am vrut masina sexy :P

Mrija
post 8 Aug 2007, 15:17
Post #1


Membru Veteran


Group: Members
Posts: 671
Joined: 4 June 07
From: Baia Mare




Am luat masina la 140000 de km acum 1 luna jumate si in prezent am 149300 si ceva de km. Sunt multumit de ea dar intampin urmatoarele probleme ( vad ca aici se descuta la greu de laguna 2, dar pt masina din semnatura astept ajutor wub.gif )

1. Incep sa baraie boxele din fata din bord. Nu stiu cum sa le scot, sa ma uit dla difuzoare, ca in usi si in spate pe plafon ( e o laguna combi ) capacele se pot da jos usor. Am citit (cred ) ca trebuie sa dau jos intregul bord ca sa le schimb blink.gif

2. Am un greieras in ...... nush cum sa-i zic, locul unde iti prinzi centura de siguranta langa scaun, faza e ca pe drum sau la pretensionari bruste, sistemul de prindere a centurii se apasa pe scaun si scartaie. Credeti-ma ca e enervant mad.gif

3. La usa din spate s-a rupt un suport si panoul interior nu sta fix pe tabla pe partea dinspre incuietoare. Trebuie sa-l schimb si pe ala? wacko.gif

4. ca si parte mecanica, la accelerari cu turatii peste 4000 ture se aude asa un suruit subtire cand trage motorul. Apas acceleratia, si cum trece de 4000 de ture ( cand am kef sa-i dau in blana ) se aude acel sunet. Adevarul e ca am gasit acel cot prin care se trage aerul in motor iesit din lacasul lui si cazut cu fata catre cutie, dar in continuare face asa. blush.gif


Astept niste sfaturi, apropos, sunteti o comunitate grozava "lagunistilor" wub.gif


--------------------
Suzuki Gsx 750 R 110 cai la 200kg
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
OVIDIUS
post 8 Aug 2007, 15:25
Post #2


bogat în valori simple


Group: Members
Posts: 1.719
Joined: 14 February 05
From: Orasu' lui Bucur




La punctul 4 este foarte posibil sa fie turbina, asa suiera cand trage aer...Pentru restul, afara de boxe, nu par treburi foarte grave si sunt sigur ca le rezolvi cu ceva rabdare. Chiar nu stiu cum se scot boxele de pe bord... huh.gif

This post has been edited by OVIDIUS: 8 Aug 2007, 15:25


--------------------
Renault Laguna 2.0 T 2007 / Dinamique + Twingo 1.2 16v 2004
Chiar si ziua de luni poate aduce minuni...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
C a t a l i n
post 8 Aug 2007, 15:26
Post #3


______________________


Group: Members
Posts: 12.175
Joined: 21 August 06




Care turbină? smile.gif

OVIDIUS, e vorba de o Laguna 1 cu motor 1.6 16v, ce nu are turbină...

Iar Laguna 2 nu are boxe în bord, poate doar tweetere, nu mai știu exact... smile.gif



This post has been edited by Catalin Marinarul: 8 Aug 2007, 15:29


--------------------
- - -
Când vrei și, și, iese nici, nici!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
OVIDIUS
post 8 Aug 2007, 15:38
Post #4


bogat în valori simple


Group: Members
Posts: 1.719
Joined: 14 February 05
From: Orasu' lui Bucur




Hmm, nu am stiut ca nu are, scuze.
Da, de tweetere era vorba...


--------------------
Renault Laguna 2.0 T 2007 / Dinamique + Twingo 1.2 16v 2004
Chiar si ziua de luni poate aduce minuni...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mrija
post 8 Aug 2007, 17:12
Post #5


Membru Veteran


Group: Members
Posts: 671
Joined: 4 June 07
From: Baia Mare




Greseala mea, stiu ca in fata sunt tot tweetere la masina mea, ca doara numa inaltele vin pe acolo, dar cum se scot macar capacele? mad.gif


Apropos unde gasesc o documentatie pt cat perge masina cand e pe galben martorul de benzina? cand imi apare martorul, in general fac cam 60 de km dupa care realimentez, sa nu raman in mijlocul orasului de rasul tuturor smile.gif

This post has been edited by Mrija: 9 Aug 2007, 01:08


--------------------
Suzuki Gsx 750 R 110 cai la 200kg
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Claudiuw
post 10 Aug 2007, 09:40
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 37
Joined: 5 March 06




Boxele se scot foarte simplu, cu o surubelnita, se scot capacele, de care sunt prinse si boxele, ies foarte foarte usor, nu poti sa strici nimic.


--------------------
Renault Laguna 1 Ph2 2001.....1.6 16v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pixule
post 10 Aug 2007, 22:40
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 465
Joined: 25 February 06
From: Zalau




bine ai venit intre noi smile.gif si eu am greierasul respectiv la centura, si inca nu l-am rezolvat, dar o sa lipesc un patrat de material acolo, ca sa nu scartaie cand se freaca de dunga cauciucata de la scaun. in rest toate bune si frumoase, pe mine ma supara ca motorul are nevoie de turatii mari ca sa ai o acceleratie buna la depasire sau o viteza de croaziera de 120 cu consum acceptabil. apropo, tie cat iti ia in oras? biggrin.gif
ps: deja e plin de laguna 1, dry.gif ma enerveaza cand vad alta identica cu a mea, deci urmeaza o operatiune de tuning incluzand jante, consola acoperita cu aluminiu, prelungiri bare si eleroane speciale pentru laguna 1
smile.gif


--------------------
Renault Laguna 1ph2 RXE 1.6/16v/107 - SJ69LOL
Cateodata ajungi la concluzia ca e mult mai bine sa fii prost.Desi la mine e cam tardiv acum sa ma mai gandesc la asta.Altii insa o pot face cu succes
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mrija
post 11 Aug 2007, 00:15
Post #8


Membru Veteran


Group: Members
Posts: 671
Joined: 4 June 07
From: Baia Mare




am facut un drum de 120 de km si am bagat 12 litri de benzina blink.gif + ca mi s-a aprins martorul pe la vreo 118.
Intrebarea mea este cat mai are masina autonomie cand martorul de combustibil e aprins? ultima data m-am dus vreo 70 de km ( regim de babac la volan ) dar mi-a fost frica sa ma mai duc ca de ramaneam fara benzina eram de rasu curcilor. Deci 120 + 70 = 190 si am bagat 12 L carburant asta ar veni cam 6.5 sau daca ma uit mai bine 8% afara ( regim geamuri inchise, accelerari usoare, fara AC ) ceea ce mi se pare mult. In oras cu geamuri deschise, fara AC si cu accelerari usoara papa 10-11% blink.gif blink.gif si daca ii si dau creste pana la 14 blink.gif oare e ceva in neregula? 1.6 16 valve
Ai scris consum de croaziera 120 km/h, cat iti ia? happy.gif

Bari speciale pt laguna 1 dry.gif pm cu link la site daca poti ms wub.gif

LE. Am bagat 12 L aproape pe gol

This post has been edited by Mrija: 11 Aug 2007, 00:16


--------------------
Suzuki Gsx 750 R 110 cai la 200kg
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ptnicu
post 11 Aug 2007, 21:53
Post #9


Membru incepator


Group: Members
Posts: 14
Joined: 6 January 06




Salut!
Nu iti recomand sa mergi prea mult cu rezervorul gol. La benzinare pompa de benzina este imersata in rezervor si este racita de benzina. La un amic a picat pompa dupa 28 mii de km in garantie tot motor 1.6 16V doar ca e pe Megan II.
Apropo de consum, depinde cat de des vede acul turometrului acei 4000 de ture.
La masina din semnatura daca o tin pana la 2500 consumul nu sare de 7 L, daca o tin la 3000 maxim 8L, iar daca ma grabesc nu am mai verificat pentru ca nu mai conta, consum verificat doar in afara orasului pentru ca in Bucuresti nu pot sa vb despre o cifra reala.
Iar daca vrei sa faci consumul real te sfatui sa-l faci de la plin la plin si de dorit sa fie de la aceiasi pompa si nu cu martorul de bord.
Pentru mine orice bec aprins pe bord inseamna ca masina mea mai vrea bani, si daca nu ii fac mofturile s-ar putea sa se supere... blush.gif Asa ca bag mana in buzunar si ea nu m-a lasa in mijlocul drumului.
O data am fost zgarcit pentru ca ambreiajul se apasa greu si cu scartaiala, stiam ca trebuie schimbat. Si m-a pedepsit pentru ca nu am dus-o la service la timp - s-a rupt cablul de abreiaj lasndu-ma intr-o intersectie.
Bafta, si sa ai grija de ea wink.gif
Nicu.


--------------------
Renault Laguna 1 1994 2.0i - IS 05 MCX
Laguna1 2.0i 1994 motor F3R
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mrija
post 11 Aug 2007, 22:22
Post #10


Membru Veteran


Group: Members
Posts: 671
Joined: 4 June 07
From: Baia Mare




Mersi de sfaturi Nicu. Adevarul e ca vede foarte des in oras si 6500 de ture cand ma pun la o liniuta, de chestia cu consumul la 6500 de ture nu ma supar, dar cu 2 oameni in masina + eu, la drum intins max 90 km/h sa imi consume 8 % blink.gif



Mersi pt sfatul cu desfacutul tweeterelor din bord, m-a ajutat enorm wub.gif
PS: N-am stricat nimic biggrin.gif


--------------------
Suzuki Gsx 750 R 110 cai la 200kg
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mrija
post 12 Aug 2007, 23:40
Post #11


Membru Veteran


Group: Members
Posts: 671
Joined: 4 June 07
From: Baia Mare




Revin cu consumul, 28 de litri fix la 320 km fix. Mi s-a oprit masina in prcare fara benzina. Oricum ma simt rau ca s-ar putea sa raman fara permis pt drumul asta mellow.gif


--------------------
Suzuki Gsx 750 R 110 cai la 200kg
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adip
post 12 Aug 2007, 23:46
Post #12


Banned


Group: Members
Posts: 2.177
Joined: 12 July 06
From: Melbourne, Victoria




QUOTE(Mrija @ 13 Aug 2007, 00:40)
Mi s-a oprit masina in prcare fara benzina.
Pai mie mi se pare mai mult problema de sofer, nu de masina unsure.gif


--------------------
* * *
What you live with you learn.
What you learn you practice.
What you practice you become.
What you become has consequences .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mrija
post 13 Aug 2007, 09:09
Post #13


Membru Veteran


Group: Members
Posts: 671
Joined: 4 June 07
From: Baia Mare




radmasa.gif neah, nu e problema de sofer, stiu ca din baia mare pana in cluj si inapoi sunt fix 320 km. Ca sa aflu un consum clar, am bagat 28L si surpriza. Fix 320 de km a facut masina happy.gif


--------------------
Suzuki Gsx 750 R 110 cai la 200kg
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pixule
post 14 Aug 2007, 23:11
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 465
Joined: 25 February 06
From: Zalau




ehh, consumul extern nu e relevant.nu ma intere ala, ci consumul in oras, fiindca acolo fac mai multi km. in extern, am facut un calcul pe 540 km mi-a iesit o medie de 6l/100.. (campina-cluj-zalau-pan la tara si pan la munca) dar asta cu viteza intre 95-100, deci intre 2800-3000 tr/min., si pe ici colo cate o depasire, adica 120-130 max, altfel scade benzina vazand cu ochii sad.gif in schimb in oras, undeva la 10-12 ca ochiu, ceea ce ma enerveaza. cu a/c si fara, tot pe acolo ia, oricum eu nu mi-am luat cu climatronic doar ca sa ma laud cu el. rolleyes.gif


--------------------
Renault Laguna 1ph2 RXE 1.6/16v/107 - SJ69LOL
Cateodata ajungi la concluzia ca e mult mai bine sa fii prost.Desi la mine e cam tardiv acum sa ma mai gandesc la asta.Altii insa o pot face cu succes
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Johnny78
post 29 Feb 2008, 16:59
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.816
Joined: 14 February 08
From: Bucuresti, Jud. Bacau




zau ca sunteti de groaza fratilor cu consumul asta
la un motor renault cu 16 supape deci cu turatia de cuplu maxim urcata in cer (3500 rpm, cel putin), cu o cilindree de 1600 de CMC si cu o hardughie de cel putin 1100 de KG
voi vreti sa consume 4% la o liniuta. Nu e un pic exagerat?
a mea ia 14% cu climatronic in oras, la ora de varf pe caldura lui Papuc. Motor: 2000 de CMC, 8 supape, greutate 1300 - 1400 de kg in functie de cate animale sunt in ea
in afara ia 7% tot in aceleasi conditii si mers cu 140-150 KMH.
la 200 la ora cu mine singur in masina ia 9%.

Si inca o chestie....Voi faceti liniute cu o masina care nu are nici o gara cu chestia asta?
Eu stiam ca Laguna e o masina de drum lung si cale batuta....


--------------------
Renault Laguna 2.0 1994/Business - BC 99 AEB
De cand am Renault, ingerul meu pazitor si-a luat Lamborghini. Vai de aura lui!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mrija
post 29 Feb 2008, 19:53
Post #16


Membru Veteran


Group: Members
Posts: 671
Joined: 4 June 07
From: Baia Mare




Eh, e ceva mai deosebit ..... mai ales ca e si combi blush.gif


--------------------
Suzuki Gsx 750 R 110 cai la 200kg
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dsr
post 1 Mar 2008, 01:47
Post #17


Membru incepator


Group: Members
Posts: 34
Joined: 4 February 08
From: Bucuresti




Mrija, consumul pe care il ai este normal pentru o masina de genul asta. In primul rand ignori faptul ca este un motor pe benzina, in al doile rand ai putea sa compari consumul tau cu cel al unui logan 1.4 sau 1.6 si ai sa vezi ca moralul tau urca vazand cu ochii, in al treilea rand, daca vrei renault puternic, spatios, confortabil pentru liniute...ai putea sa incerci 25 V6 turbo sau safrane bi-turbo dar ce ai tu acolo nu este masina de liniute.Sper sa nu-mi iei in nume de rau postul asta dar dupa cum vezi, toti incercam sa-ti explicam cum ar fi mai bine sa te porti cu mititica pentru a evita o eventuala razbunare din partea ei smile.gif. Numai bine.


--------------------
Renault Laguna I 1997 RTE 2.2 dT - CT-08-CNY
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dannic
post 1 Mar 2008, 06:36
Post #18


Membru incepator


Group: Members
Posts: 76
Joined: 27 January 08




salut Mrija.uite astazi fac un drum timisoara sibiu si am in rezervor cam 29 litri de benzina o sa revin si o sa iti spun citi km am facut pina mi se aprinde becul stiu ca lagunita mea are rezervorul de 66 litri


--------------------
renault laguna1 break 1998
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mrija
post 1 Mar 2008, 10:14
Post #19


Membru Veteran


Group: Members
Posts: 671
Joined: 4 June 07
From: Baia Mare




Normal ca nu iau in nume de rau postul tau "dsr", doara suntem aici sa ne impartasim opiniile, impresiile, problemele, etc nu?
Si da, e frumos sa primesti o sugestie, un sfat, etc


PS: In zona MM nu prea se dau liniute intre evouri, bmw sau mercedesuri smile.gif

This post has been edited by Mrija: 1 Mar 2008, 10:16


--------------------
Suzuki Gsx 750 R 110 cai la 200kg
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mrija
post 7 Apr 2008, 22:57
Post #20


Membru Veteran


Group: Members
Posts: 671
Joined: 4 June 07
From: Baia Mare




Nu pot atasa pozele. Multumiri Domnului Marian JurcaImag038.jpg ( Size: 456.82k ) Number of downloads: 212


Ps, aici plua intr-una, deci jegul e inevitabil

This post has been edited by Mrija: 7 Apr 2008, 22:58

Attached thumbnail(s)
spit_image.jpg.jpg ( Size: 384k ) Number of downloads: 186


--------------------
Suzuki Gsx 750 R 110 cai la 200kg
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Johnny78
post 14 Apr 2008, 16:02
Post #21


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.816
Joined: 14 February 08
From: Bucuresti, Jud. Bacau




Salve Mrija,
pana la urma cum e cu consumul?
L-ai mai scazut la ''liniutze"?
Scuze pt tonul ironic.


--------------------
Renault Laguna 2.0 1994/Business - BC 99 AEB
De cand am Renault, ingerul meu pazitor si-a luat Lamborghini. Vai de aura lui!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mrija
post 14 Apr 2008, 20:44
Post #22


Membru Veteran


Group: Members
Posts: 671
Joined: 4 June 07
From: Baia Mare




Nu smile.gif banuiesc ca va scadea consumul dupa revizie, trebuie sa schimb cam tot ce tine de filtre + ulei + doresc sa trec pe cauciucurile de vara. Sigur va scadea consumul asa.
Liniute huh.gif au trecut vremea lor biggrin.gif


--------------------
Suzuki Gsx 750 R 110 cai la 200kg
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Johnny78
post 15 Apr 2008, 10:50
Post #23


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.816
Joined: 14 February 08
From: Bucuresti, Jud. Bacau




Mai bine!!!
E pacat de masina.
Ca o sugestie: pune-i pe baieti sa puna un tester pe motor sa vezi cam ce timp de raspuns ai in injectoare (daca trebuie curatate sau nu) si schimba-i si bujiile, daca e cazul. Desi in marea majoritate a a cazurilor desfacutul injectorului si curatarea lui duce la decalibrare. Solutiile de genul "Octane booster" sau "Motor honey" nu sunt recomandate. In concluzie, curatarea injectoarelor nu are decat o singura solutie: inlocuirea smile.gif smile.gif


in alta ordine de idei: ziceai ceva de un link cu bari de acoperis pt laguna. vreau sa montez un "cosciug" aerodinamic si nu gasesc bare pt el sa se pupe pe acoperisul lagunicii...any suggestions?


This post has been edited by Johnny78: 15 Apr 2008, 10:53


--------------------
Renault Laguna 2.0 1994/Business - BC 99 AEB
De cand am Renault, ingerul meu pazitor si-a luat Lamborghini. Vai de aura lui!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CiPPtm
post 4 May 2008, 16:28
Post #24


>>>>>>>> <<<<<<<<


Group: Members
Posts: 226
Joined: 20 April 08
From: TiMisoara/Wien.




Ma bag si eu in discutie rolleyes.gif :apropo de consum,mie in oras nu mi-a sarit de 9,2 asta in conditii de trafic tubat.Cat de consum afara,am facut in decembrie un drum de germania si mi-a coborat la 6,4 si asta NU din calculele facute de mine;asta imi arata pe bord la consum mediu.Acuma in oras ii 8,9.


--------------------
X(fostä)Laguna 1ph2/1.6/16v/107cp/'98/Liftback/RXT. (Actuala) Laguna1ph2/1.9dti/98cp/`00/Liftback/Expression. - KO 920 DU'
"Prietenie înseamnă să fii alături de prieteni nu când au dreptate, ci când greșesc."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 26th May 2024 - 00:15
Dacia