Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Probleme la directie, Tacanit cand misti volanul

Answerul
post 7 Dec 2010, 15:51
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 65
Joined: 11 May 10




Salut, astazi in drum spre casa am observat ca atunci cand misc volanul stanga dreapta se aude un tacanit, pe loc si in mers...a mai avut careva problema asta si cam ce ar trebui sa verfic(schimb) in situatia asta? sad.gif
Va multumesc pentru sfaturi.


--------------------
Renault Laguna 2 2001
Renault Laguna 1.8 2001 Privilege - TR
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bad_x
post 7 Dec 2010, 15:55
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 717
Joined: 5 February 08




Answerul am avut un caz la o laguna era slabita caseta de directie cele 2 suruburi de sustinere in prima faza am zis ca ie distrusa caseta dar am cautat mai amanuntit si era 1 surub desfacut si unu slabit mai exact


--------------------
Renault laguna 2 1.9dci privilege gri perlat 88KW/120 CP 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Answerul
post 7 Dec 2010, 17:20
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 65
Joined: 11 May 10




Sper sa o rezolv si eu la fel, o sa ma duc maine la un mecanic sa imi spuna exact...are cineva idee cam ce pret are o caseta de directie? biggrin.gif


--------------------
Renault Laguna 2 2001
Renault Laguna 1.8 2001 Privilege - TR
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Answerul
post 8 Dec 2010, 18:22
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 65
Joined: 11 May 10




Am fost astazi la un mecanic si mi-a zis ca ar fi vreo mufa desfacuta in volan...ca nu e asa grav, sa stau linistit ca merge si asa...dar nu prea ma impac cu ideea, aveti vreun sfat pentru mine?


--------------------
Renault Laguna 2 2001
Renault Laguna 1.8 2001 Privilege - TR
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andu911
post 9 Dec 2010, 00:56
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.164
Joined: 18 February 05
From: Bucuresti - Berceni




este vorba despre contactul rotativ de la ESP... du-te la un electronist... sau electrician auto mai priceput
era unu de vanzare pe la bursa, in caz ca e stricat

si la mine se aude dintotdeauna ceva de acolo, dar este aproape insesizabil


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
instabil13
post 6 Jan 2011, 21:52
Post #6


Membru


Group: Members
Posts: 119
Joined: 12 August 10




Nu cred ca e tema potrivita dar alta n-am vrut sa deschid pentru asta.
In ultima vreme, cand parchez si virez de volan maxim intr-un sens, masina se compota ciudat. Parca as calca cu rotile din fata pe cioburi...cam asta e senzatia.
Am facut un test intr-un spatiu mai larg....se simte si cand virez maxim stanga, si cand virez maxim dreapta. Masina se balangane si parca as calca pe un bec. De la ce poate sa fie asta?


--------------------
Renault Laguna 2001 1.6 16v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dondan
post 7 Jan 2011, 21:10
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 200
Joined: 25 October 08
From: oradea




Uitate in paharul servo sa vezi cat ulei servo ai.
Poate e sub nivel si in momentul cand virezi la maxim sa traga aer.




--------------------
Renault Laguna 2 Laguna 2 privilege estate 2005 - BH 70 DON
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nnightwolf
post 11 Jan 2011, 13:16
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.938
Joined: 7 January 09




aceeasi problema am avut-o si eu cand viram si a trebuit sa schimb caseta de directie ca era dusa....am dat vreo 12 mil pe ea la momentul ala.


--------------------
Renault Laguna/Megane/Velsatis/Kangoo/Clio 2000-2010 - BC-01-AAA
Piese Second Renault (toata gama)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
garc3a2000
post 15 Jan 2011, 15:55
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 659
Joined: 1 November 09
From: Slatina




poate fi de la orice[pivoti ,capete de bara bielete coaxiale] inainte sa schimbi caseta treb sa te asiguri ca ai toate aceste in stare de functionare[fara jocuri] .bafta


--------------------
renault laguna ll 2.2/110KW 2002 privilege - es/4197-BVS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
xxla20
post 15 Jan 2011, 17:00
Post #10


Membru


Group: Members
Posts: 130
Joined: 15 November 10
From: satu mare




inainte sa schimbati caseta puteti sa verificati daca nu cumva aveti aer in instalatie, daca pompa debiteaza suficient ulei, plus cele spuse de colegul garc3a2000.


--------------------
renault laguna 1,9 dci privilege 2001 - sm99nmt
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
norby_puma
post 17 Jan 2011, 00:04
Post #11


Inginer in devenire


Group: Members
Posts: 587
Joined: 3 April 08
From: Satu Mare




Si eu am avut aceste simptome si le-am rezolvat prin schimbarea pivotilor


--------------------
Renault Laguna II 1.9 dCi 2004/Emotion - SM 60 TNG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
fazer
post 18 Jan 2011, 18:14
Post #12


Rider and Driver!


Group: Members
Posts: 429
Joined: 1 November 09
From: TIMISOARA




Am patit ,,una,, chestie zilele astea...am fost la un itp la renault,dupa toata polologhia....o ridicat masina si imi spune inginerul ca am un joc la bieletele de directie...buuun,merg la un service o ridica baietii ,trag de bielete si zic ca nu sunt duse si ca jocul ar fi din caseta...buuuun...dar ,va spun ca masina mere al dracu de bine,nu bate absolut nimic,nu am scurgeri de ulei pe niciunde,cand virez sau fac orice altceva cu masina nu se aude nimic,nimic,cand trec peste gropi mari sau mai mici...liniste deplina,la viteze mari nu trage stanga-dreapta absolut deloc...va intreb daca ar fi duse bucsele alea de teflon din caseta care ar trebui sa fie simptomele...mentionez ca am tinut si eu mana pe bieleta de directie si se simte ceva o miscare...E CASETA DUSA SAU BIELETELE DE DIRECTIE???


--------------------
Renault Megane III 1.5 dci 110 cp Grandtour 2012, K9K 636, Bose, Honda VFR 800 Fi - De ...TM.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jordi
post 18 Jan 2011, 19:17
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.185
Joined: 25 March 10
From: Ploiesti




Salut! si a mea are smptome similare cu a ta, si in urma constatarii (la doi mecanici) a rezultat ca fie caseta are joc fie are joc intr-o bieleta. Nu cred ca este caseta, motiv perntru care mi-am cumparat o bieleta si cand se mai incalzeste o schimb. Bafta!


--------------------
ex. Renault LAGUNA II 1,9 dci, 120hp 2004 Expression - PH-XX-XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
fazer
post 20 Jan 2011, 14:51
Post #14


Rider and Driver!


Group: Members
Posts: 429
Joined: 1 November 09
From: TIMISOARA




QUOTE(jordi @ 18 Jan 2011, 19:17)
Salut! si a mea are smptome similare cu a ta, si in urma constatarii (la doi mecanici) a rezultat ca fie caseta are joc fie are joc intr-o bieleta. Nu cred ca este caseta, motiv perntru care mi-am cumparat o bieleta si cand se mai incalzeste o schimb. Bafta!
*


Asa cred ca o sa fac si eu....o sa schimb bieletele sa fiu mai linistit...daca nu...caseta...am pus o!!! blink.gif

This post has been edited by fazer: 20 Jan 2011, 14:51


--------------------
Renault Megane III 1.5 dci 110 cp Grandtour 2012, K9K 636, Bose, Honda VFR 800 Fi - De ...TM.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
omiocaoe
post 20 Jan 2011, 14:58
Post #15


Membru


Group: Members
Posts: 150
Joined: 11 March 05
From: Braila




nenea, daca masina e perfecta, asa cum spui... pentru ce mai umbli p-acolo???


--------------------
Renault Renault Koleos 2.0l 110kw 2011 - BR 35 EMA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
fazer
post 20 Jan 2011, 16:35
Post #16


Rider and Driver!


Group: Members
Posts: 429
Joined: 1 November 09
From: TIMISOARA




QUOTE(omiocaoe @ 20 Jan 2011, 14:58)
nenea, daca masina e perfecta, asa cum spui... pentru ce mai umbli p-acolo???
*


Eu stiu...!!!??? Stii cum e...cand iti baga unu sarpele in san ....am fost ulterior si la reprezentanta Renault si mecanicul de acolo m a linistit,ca nu sunt miscari mari...ca si la una de 20 25 mii km poate sa faca tot asa si ca asa cum e masina mai are multe de spus...eu stiu... ma ingrijoreaza faptul sa nu pice caseta dupa cum am citit aci pe forum, si, din cauza eventualelor batai ale bieletelor de directie...acu ...naiba mai stie!!! blink.gif

This post has been edited by fazer: 20 Jan 2011, 16:36


--------------------
Renault Megane III 1.5 dci 110 cp Grandtour 2012, K9K 636, Bose, Honda VFR 800 Fi - De ...TM.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
omiocaoe
post 20 Jan 2011, 20:25
Post #17


Membru


Group: Members
Posts: 150
Joined: 11 March 05
From: Braila




si a mea a inceput sa tocane asta vara. am dus-o la un mecanic, am ridicat-o sus, am tras de roti, si el si eu. existau niste jocuri, se simteau la mana. si mie mi-a zis la fel mecanicul, ca pentru drumurile nostre poti sa capeti jocurile alea si dupa mai putin de 10000 km. masina mea are un pic peste 150000 si e la mine de pe la 120000. am mai mers in jur de 6000 de km de atunci si n-as putea spune ca se aud mai tare ori mai incet. dar se aud. la primavara, o sa fac iar sportul cu ridicarea si vedem atunci ce-i de facut.

mie imi mai zornaie si firul de la comanda pe volan a cd-ului, ca am schimbat cabasse-le. n-am stiut cum sa lipesc motul ala de preia semnalele de la butoane si acum la damburi se loveste de bord si se aude. adica acopera sunetul scos de bucsaraie. ca sa iti faci o parere cat de puternice/slabe sunt zgomotele bucselor.

si stai linistit ca nu se imprastie de la un mic- joc, masina e mai solida decat pare smile.gif

PS. si inca o chestie, masina mea AVEA joc la caseta de directie de cand am cumparat-o.

This post has been edited by omiocaoe: 20 Jan 2011, 20:48


--------------------
Renault Renault Koleos 2.0l 110kw 2011 - BR 35 EMA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
fazer
post 21 Jan 2011, 16:07
Post #18


Rider and Driver!


Group: Members
Posts: 429
Joined: 1 November 09
From: TIMISOARA




QUOTE(omiocaoe @ 20 Jan 2011, 20:25)
si a mea a inceput sa tocane asta vara. am dus-o la un mecanic, am ridicat-o sus, am tras de roti, si el si eu. existau niste jocuri, se simteau la mana. si mie mi-a zis la fel mecanicul, ca pentru drumurile nostre poti sa capeti jocurile alea si dupa mai putin de 10000 km. masina mea are un pic peste 150000 si e la mine de pe la 120000. am mai mers in jur de 6000 de km de atunci si n-as putea spune ca se aud mai tare ori mai incet. dar se aud. la primavara, o sa fac iar sportul cu ridicarea si vedem atunci ce-i de facut.

mie imi mai zornaie si firul de la comanda pe volan a cd-ului, ca am schimbat cabasse-le. n-am stiut cum sa lipesc motul ala de preia semnalele de la butoane si acum la damburi se loveste de bord si se aude. adica acopera sunetul scos de bucsaraie. ca sa iti faci o parere cat de puternice/slabe sunt zgomotele bucselor.

si stai linistit ca nu se imprastie de la un mic- joc, masina e mai solida decat pare smile.gif

PS. si inca o chestie, masina mea AVEA joc la caseta de directie de cand am cumparat-o.
*

Acum sunt mai linistit... biggrin.gif ,asta e Romania si ale ei drumuri....!!!


--------------------
Renault Megane III 1.5 dci 110 cp Grandtour 2012, K9K 636, Bose, Honda VFR 800 Fi - De ...TM.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 14th June 2024 - 15:27
Dacia