Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Dilutie ulei, Dilutie ulei espace 1,6 dci 160

bestflorin
post 9 Jan 2021, 09:45
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 8
Joined: 21 January 08




Salutare.Am un espace 5 1,6 160 edc.Diagnoza imi da o dilutie a uleiului de 1,80 in 2500 de km efectuati.Este normala valoarea?Mentionez ca nu are nici o regenerare esuata.merci


--------------------
renault espace 2017 zen - b10yfm
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gil26
post 9 Jan 2021, 16:27
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.096
Joined: 10 May 20




Salut, dilutia uleiului este o valoare calculata a injectiei, depinde si de modul de utilizare al masinii, uleiul folosit, cum a fost facut schimbul (golirea celui vechi), functionarea motorului, etc. Dupa aprox 2500km nu ar parea o valoare mare dar este bine sa o urmaresti (corelata cu celelalte valori direct citite), oricum ea se reflecta in intervalul de schimb si\sau eventualele erori (avertizari)
Si eu la masina din semnatura am monitorizat o perioada de timp (alaturi de celelalte ale injectiei, DPF, corectii injectoare, etc.), crestea progresiv de la schimbul de ulei, valoarea maxima pe care am vazut-o a fost 2.9% (inainte de o revizie), dar fac schimbul de ulei la 10-max12k km, cei din reprezentanta unde merg il lasa pe cel vechi sa se scurga bine, etc. asa ca de ceva timp nu mi-am mai batut capul cu astal, poate cand va mai ”imbatrani” motorasul voi fi mai atent si la OCS.

This post has been edited by Gil26: 9 Jan 2021, 21:56


--------------------
Dacia Sandero Stepway 1.5dCi Easy-R(TS4) 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 11:25
Dacia