Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Logan 2017 1,5/66Kw, resetatre interval service

45flo
post 17 Jun 2020, 06:14
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 12
Joined: 11 December 10




Buna ziua ,
pentru Dacia Logan dupa 2017 din informatiile mele nu se mai poate reseta intervalul service din computerul de bord .
Ati folosit in acest scop : Diagnoza DDT4all Renault pe CAN vers. 2019 - ELM327 chip PIC18F25K80 ?
Poate fi folosita si pentru vizualizarea altor parametri etc... ?
Daca cunoasteti mai multe in legatura cu acest aspect va rog sa dezvoltati subiectul.
Poate stiti alta metoda sigura de resetare exceptand sevice reprezentanta .


Attached thumbnail(s)
DDT4all_.PNG ( Size: 570.38k ) Number of downloads: 238


--------------------
logan prestige 1,5DCI 66Kw 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
georgstelsib
post 18 Jun 2020, 18:42
Post #2


Membru


Group: Members
Posts: 136
Joined: 17 May 15




QUOTE(45flo @ 17 Jun 2020, 06:14)
Buna ziua ,
pentru Dacia Logan dupa 2017 din informatiile mele nu se mai poate reseta intervalul service din computerul de bord .
Ati folosit in acest scop : Diagnoza DDT4all Renault pe CAN vers. 2019 - ELM327 chip PIC18F25K80 ?
Poate fi folosita si pentru vizualizarea altor parametri etc... ?
Daca cunoasteti mai multe in legatura cu acest aspect va rog sa dezvoltati subiectul.
Poate stiti alta metoda sigura de resetare exceptand sevice reprezentanta .
*



Da , cu ajutorului unui programel din google play "Dacia reset service" , un ELM 327 cu pic 18F....... si un telefon pe Android ; sau cu aceleasi " obiecte" plus un soft denumit " ECU Tweaker " dezvoltat de colegii rusi .


--------------------
Dacia Logan 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gil26
post 19 Jun 2020, 04:10
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.096
Joined: 10 May 20




Pentru a fi corecti ECU Tweaker (la fel ca si ddt4all) a fost dezvoltat de catre un francez: Cedric Paille pe baza DDT2000 creat pentru inginerii de dezvoltare de la Renault.
Importanta este si baza de date, trebuie sa coincida cu ceea ce se afla pe masina.
Referitor la ELM327, cel pe USB este recomandat (schimb mai mare si mai sigur de date). Cel din poza atasata de initiator este oferit de un vanzator de incredere (si eu si altii care au achizitionat de la el am fost multumiti, pe piata sunt multe clone care nu functioneaza corespunzator cu aceste programe).
Despre resetarea intervalului de revizie cu ddt4all am raspuns initiatorului detaliat pe celalat topic (forum DaciaClub), aici atasasez doar captura (revizuita putin).
Se poate folosi mai usor aplicatia Dacia Reset Service, dar pentru vizualizarea altor parametrii, activari\dezactivari functii, stergere (interpretare) erori, monitorizari, etc., se pot folosi aceste programe.
Resetarea se poate face si cu ajutorul PyRen sau PyClip. Deasemenea pentru unele modele se poate vedea si cand s-au facut ultimele resetari si kilometrii ramasi (atasat capturile).
Ca si nota personala recomand folosirea variantelor pentru PC (laptop) ale acestor programe chiar daca cele pentru Android sunt mai comode. Sunt unelte bune dar trebuie folosite cu grija si atentie, inteles ce\cum trebuie facut si atunci se vor obtine rezultatele dorite. Cu multumirile de rigoare aduse dezvoltatorilor.

This post has been edited by Gil26: 19 Jun 2020, 05:51

Attached thumbnail(s)
ResetareIntervalRevizieDdt4all.jpg ( Size: 237.15k ) Number of downloads: 222
Resetare_Ecu_Tweaker.jpg ( Size: 122.91k ) Number of downloads: 222
Resetare_PyRen.png ( Size: 27.32k ) Number of downloads: 216
Resetare_PyRenDDT.png ( Size: 230.76k ) Number of downloads: 213
Resetare_SL4A.jpg ( Size: 164.97k ) Number of downloads: 34
Resetare_PyClip.jpg ( Size: 124.88k ) Number of downloads: 33
ResetareRevizii.png ( Size: 381.84k ) Number of downloads: 31


--------------------
Dacia Sandero Stepway 1.5dCi Easy-R(TS4) 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
georgstelsib
post 19 Jun 2020, 06:32
Post #4


Membru


Group: Members
Posts: 136
Joined: 17 May 15




Cum ai reusit tu sa identifici vanzatorul de incredere din poza de mai sus ? Ar fi de folos multora care si-au umplut sertarele cu ELM-ri nefunctionale sa afle vanzatorul de incredere (sa nu te folosesti de pretextul cu reclama). Fiindca "in amurg toate pisicile sunt cenusii ".

This post has been edited by georgstelsib: 19 Jun 2020, 06:34


--------------------
Dacia Logan 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gil26
post 19 Jun 2020, 07:42
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.096
Joined: 10 May 20




Captura atsasata de initiator este aceeasi cu cea din anuntul respectiv.
"Ati folosit in acest scop : Diagnoza DDT4all Renault pe CAN vers. 2019 - ELM327 chip PIC18F25K80 ?" iar titlul anuntului "Diagnoza DDT4all Renault pe CAN vers. 2019 - ELM327 chip PIC18F25K80"
Si nu sunt multi vanzatori care ofera si ddt4all cu aceasta baza de date (atentie totusi la\cu ea).
Tocmai ca nu doresc sa fac reclama (eu am achizitionat cateva, si mai sunt vreo 7-8 useri caora le-am recomandai si care sunt multumiti de ele, diferite tipuri).
Iar toate pisicile pot fi cenusii nu doar in amurg.


--------------------
Dacia Sandero Stepway 1.5dCi Easy-R(TS4) 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pistritu
post 19 Jun 2020, 15:23
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 520
Joined: 8 May 14




QUOTE(Gil26 @ 19 Jun 2020, 04:10)
Despre resetarea intervalului de revizie cu ddt4all am raspuns initiatorului detaliat pe celalat topic (forum DaciaClub), aici atasasez doar captura (revizuita putin).

La acest topic va referiti dumneavoastra, sa nu existe confuzii.
https://www.daciaclub.ro/Logan-2017-1-5-66Kw-t324803.html


--------------------
-- -- --
Gil26 este bolnav psihic
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 12:33
Dacia