Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Race Chip testat pe 1.5 DCI 110 CP?

ATA1
post 11 Aug 2020, 20:51
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 24
Joined: 31 March 19




Ati testat Race Chip pe motorul 1.5 DCI 110 CP?


--------------------
Renault Megane 3 2015 1,5 dci 110 cp sport tourer
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ATA1
post 6 Sep 2020, 22:12
Post #2


Membru incepator


Group: Members
Posts: 24
Joined: 31 March 19




Am achizitionat si am instalat astazi versiunea GTS (+33 CP, +72 Nm).
Instalarea a fost efectuata conform instructiunilor din pachet si a decurs fara incidente. Instructiunile sunt in limba engleza iar instalarea nu este complicata pentru o persoana cu abilitati tehnice. Am achizitionat si aplicatia care permite setarea in timpul mersului din telefon a functionarii in modul ECO (reducere consum) sau SPORT (setare sportiva) sau RACE (setare maxima +33 CP).
Primul feedback dupa rularea astazi in trafic urban + autostrada, setare in modul RACE:
intadevar se percepe aportul cuplului sporit, masina este mai rapida atat in trafic urban cat si pe autostrada. In setarea SPORT nu am sesizat o diferenta asa mare fata de setarea stoc a masinii, posibil doar un dyno test sa poata pune in evidenta daca exista. Setarea ECO o voi testa la un moment dat in regim oras doar pentru a constata daca aceasta mapare aduce o economie de combustibil asa cum este prezentata de cei de la Race Chip.

This post has been edited by ATA1: 6 Sep 2020, 22:19

Attached thumbnail(s)
20200906_170933.jpg ( Size: 4.44mb ) Number of downloads: 335
20200906_170954.jpg ( Size: 4.75mb ) Number of downloads: 341


--------------------
Renault Megane 3 2015 1,5 dci 110 cp sport tourer
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
wud
post 7 Sep 2020, 10:46
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 56
Joined: 10 May 18




Se cupleaza doar la senzorul de presiune rampa sau si la alti senzori?


--------------------
nu detin nu detin nu detin - nu detin
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 7 Sep 2020, 16:46
Post #4


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.824
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




se intercaleaza intre senzori si ECU .. si trimite info eronate catre ecu ... mai sunt pe piata produse similare .. in general daca vrei o masina ok ... de evitat


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ATA1
post 7 Sep 2020, 21:38
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 24
Joined: 31 March 19




Neexistand informatii garantate 100% despre aceasta zona mi-am propus sa evaluez personal aceasta solutie in mod tehnic, voi reveni cu informatii. Race Chip afirma ca acorda garantie 2 ani pentru eventuale probleme generate motorului:

https://www.racechip.com/shop/renault/megan...81kw-240nm.html


--------------------
Renault Megane 3 2015 1,5 dci 110 cp sport tourer
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ATA1
post 13 Sep 2020, 13:28
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 24
Joined: 31 March 19




Am revenit cu noi informatii. Am efectuat un test pe stand dinamometric la o firma specializata in tuning. . A fost testata masina cu RaceChip GTS si apoi masina in varianta standard (fara Race Chip). Concluzia tehnica este dezamagitoare. RaceChip-ul GTS (exemplarul achizitionat de mine) ofera doar 1 CP in plus. Nu 33CP in plus asa cum prezinta site-ul oficial RaceChip. In concluzie am trimis catre RaceChip cererea de returnare a produsului conform prevederilor legale Europene.

Poate RaceChip ofera rezultate pe anumite motoare, insa in cazul meu acesta a fost rezultatul.

Am ajuns la concluzia ca singura solutie tehnica viabila ramasa va fi apelarea la o firma specializata in tuning, care ofera o remapare dar cu rezultate concrete de circa 20 CP respectiv 40 Nm in plus. Dar si in acest caz un test pe stand dinamometric va reprezenta certitudinea rezultatului, intrucat aprecierile personale pot fi subiective.







--------------------
Renault Megane 3 2015 1,5 dci 110 cp sport tourer
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
silvanu96
post 3 Dec 2020, 10:27
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.798
Joined: 21 April 15
From: Ploiesti




totusi ei au aprecieri pozitive, si mai la toate targurile de profil sunt premiati, singurele probleme le au cu clonele chinezesti...
esti sigur 100% ca la testul dyno nu te-au facut?? tu te-ai dus cu un produs concurent ...


--------------------
Renault Megane 3 2009 Hatch 1.5 dCI 78kw - PH__CSR
Duster Laureate 2016, 1.5dci 4wd.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 11:07
Dacia