Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

Zona financiara (by Valutar360 - curs valutar)
Curs Valutar Ultimele stiri financiare
Euro 4.9765 Un pas inainte – credite pentru taximetristi,
In ceea ce priveste contractarea unui imprumut, situatia taximetristilor este una delicata, deoarece sunt inca banci care nu acorda credite acestei categorii de solicitanti sau banci care accepta taximetristii numai in calitate de persoane fizice autorizate.Pentru a solicita un credit la una din...(citeste)
Dolar 4.6373
9 Pages « < 4 5 6 7 8 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

credit de nevoi personale

mars
post 18 May 2023, 19:03
Post #151


meow or never


Group: Moderatori
Posts: 7.257
Joined: 22 January 04




Eu raman la parerea mea: diferenta vine din scaderea perioadei cu o luna. Daca banca ti-ar permite sa rambursezi un singur leu (in loc de 247), ai avea aproape acelasi efect, diferenta fiind de 340 de lei la costul total cu dobanda platita in cei 30 de ani fara o luna (dar sa nu uitam ca acum nu dai 247, ci un leu). La fel ar fi si daca ai refinanta tot creditul de 300.000 inca din prima zi, cu aceeasi rata de dobanda, dar pe 359 de luni, in loc de 360 (ignorand eventualele costuri de refinantare). Lasam la o parte si inflatia sau rata dobanzii, daca e una variabila.

Prin urmare, afirmatia de la Digi 24: "trucul prin care scapi de dobanzi mari: achiti principalul urmatoarei luni si stergi dobanda" mi se pare una hazardata si inselatoare, dar da bine pe sticla. Nu e niciun truc.

Am avut un credit luat anul trecut pe 15 ani din care am rambursat 75% dupa numai cateva luni. Ar trebui sa mai iau in brate si sa ma pup pentru ca "m-am eludat" de plata a aproape 100.000 euro cu titlul de dobanda? Nu, e normal sa scada, daca scade principalul (si, eventual, perioada). Ma folosesc de mai putini bani ai bancii si pe o perioada mai scurta, deci platesc mai putin. Dobanda se plateste la soldul lunar iar scopul e ca ala sa scada cat mai rapid in prima parte a creditului.




--------------------
Mercedes-AMG A 35 (2023)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
psychoo
post 18 May 2023, 19:34
Post #152


Membru


Group: Members
Posts: 3.416
Joined: 23 August 07
From: Timisoara




Dar banca iti permite (legal vorbind, nu cu abuzuri) sa rambursezi 1 leu
Din ce am observat pe calculatorul online, daca rambursezi sub suma de principal aferenta unei luni, chiar daca soliciti scaderea PERIOADEI in grafic se vede scaderea RATEI
Cand suma este aceeasi cu principalul pentru 1 luna, scade perioada cu 1 luna
Daca rambursezi principalul aferent 2 luni, scade perioada cu 2 luni
Eu vreau sa verific daca intr.adevar calculatorul online e corect, am impresia ca bancile recalculeaza exact ca o refinantare a creditului incepand cu noul sold dupa refinantare

Edit: am incercat sa urc o poza dar iar s-a umplut DB-ul si nu ma lasa (ps catre admini: de ce nu se foloseste un bucket pentru uploadul de fisiere?)
La rambursarea a 1 leu cu scaderea perioadei, costul creditului scade cu 1.40 RON conform calculatorului online.
Dobanda scade de la 1750.00 la 1749.99 in luna urmatoare

This post has been edited by psychoo: 18 May 2023, 20:27


--------------------
Ford Focus Titanium, 2.0 TDCI, 2013
Legea lui Ohm: Esti Om cu mine, sunt Om cu tine!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MyKe89
post 18 May 2023, 20:44
Post #153


Membru RFG


Group: Members
Posts: 3.013
Joined: 16 December 07
From: Bucuresti




QUOTE(mars @ 18 May 2023, 20:03)
Am avut un credit luat anul trecut pe 15 ani din care am rambursat 75% dupa numai cateva luni. Ar trebui sa mai iau in brate si sa ma pup pentru ca "m-am eludat" de plata a aproape 100.000 euro cu titlul de dobanda? Nu, e normal sa scada, daca scade principalul (si, eventual, perioada). Ma folosesc de mai putini bani ai bancii si pe o perioada mai scurta, deci platesc mai putin. Dobanda se plateste la soldul lunar iar scopul e ca ala sa scada cat mai rapid in prima parte a creditului.
*


Mai ieri ziceai că nu e posibil și acum zici că ai procedat la fel? Mbine… wacko.gif


--------------------
'23 Honda CR-V e:HEV
‘23 Honda NC750XA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mars
post 18 May 2023, 21:01
Post #154


meow or never


Group: Moderatori
Posts: 7.257
Joined: 22 January 04




Nu am scazut perioada, ci rata, in contextul cresterii IRCC, sau mai bine zis am incercat sa o limitez la un nivel acceptabil (pana la un moment dat). Repet, grija mea a fost principalul, cel la care plateam lunar dobanda, nu potentiala reducere a unei dobanzi teoretice pe care as fi platit-o daca lasam creditul pana la final (fie el si redus cu un anumit numar de luni).


--------------------
Mercedes-AMG A 35 (2023)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
psychoo
post 18 May 2023, 23:13
Post #155


Membru


Group: Members
Posts: 3.416
Joined: 23 August 07
From: Timisoara




Si eu aleg scaderea ratei la rambursarea lunara ca sa maresc suma rambursata luna urmatoare cu minim diferenta castigata din diminuare
Cu cat achiti mai repede soldul cu atat scapi mai repede, idgaf despre durata totala a graficului


--------------------
Ford Focus Titanium, 2.0 TDCI, 2013
Legea lui Ohm: Esti Om cu mine, sunt Om cu tine!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MyKe89
post 19 May 2023, 01:18
Post #156


Membru RFG


Group: Members
Posts: 3.013
Joined: 16 December 07
From: Bucuresti




wacko.gif

E doar o iluzie că plătiți mai puțin.
"Mai puțin, dar pe aceeași perioadă" nu e mai bine decât "la fel, dar pe o perioadă mai scurtă".

La exemplul de mai sus (300.000 RON, 30 ani, 7% pe an, 1995 RON rata lunară, x360 = 718.200 RON, deci 418.200 doar dobândă), o rambursare anticipată de 50.000 RON ar aduce o reducere a dobânzii totale de:
- 70.000 RON, dacă se alege diminuarea ratei; rata devine 1663 RON, dar se plătește tot pe 30 de ani. (1663 RON x 360 luni = 598.680 RON, deci 348.680 doar dobândă).
- 218.000 RON, dacă se alege diminuarea perioadei. Rata rămâne la 1995 RON, dar se plătește pe 18 ani și 10 luni. (1995 RON x 226 luni = 450.870 RON, dintre care ~200.000 doar dobândă).

Enjoy:
https://www.expertulbanilor.ro/calculator-r...icipata-credit/

This post has been edited by MyKe89: 19 May 2023, 01:27


--------------------
'23 Honda CR-V e:HEV
‘23 Honda NC750XA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mars
post 19 May 2023, 05:05
Post #157


meow or never


Group: Moderatori
Posts: 7.257
Joined: 22 January 04




Asta e la mintea cocosului. Normal ca dobanda totala scade prin reducerea perioadei, pentru simplul fapt ca, pastrand ratele la acelasi nivel, principalul rambursat lunar e mai mare decat in cazul diminuarii ratei. Mai exact, desi in T0 dobanda e aceeasi (principalul fiind acelasi), scade mai rapid in cazul reducerii perioadei, pentru ca si principalul ramas se comporta la fel.

Dar, cand IRCC creste de la 1.17% la 1.86%, apoi la 2.65%, si stii ca urmeaza sa se apropie de 6% (ca nu e greu de calculat si se aplica abia din trimestrul urmator celui in care se determina ca medie a celui anterior, adica cel calculat ca media T1 se aplica in T3), si iti creste rata lunara cu 40%, nu te mai intereseaza de dobanzile salvate in viitor, ci de rata curenta, s-o tii sub control.

Pe de alta parte, daca ai prins o dobanda fixa de, sa zicem, 5%, iar cea la depozite e de 10%, s-ar putea sa te mai gandesti cu rambursarile anticipate, ca salvezi mai putin decat castigi si mai bine le mai amani, urmand sa rambursezi mai mult, cu tot cu dobanda acumulata. Dobanda aia de “sters” in viitor e tot acolo, te asteapta.

O spun iar: dobanda se calculeaza la soldul creditului, eu doar la ala m-am uitat. Scaderea lui e singura solutie sa reduci dobanda curenta. Ideal ar fi prin rambursari cu scaderea periodei, dar, daca dobanzile cresc, s-ar putea sa nu-ti convina nivelul ratei si sa vrei s-o limitezi. Daca oricum rambursezi creditul rapid, cu cateva plati anticipate, cum a fost cazul meu, nici nu prea mai conteaza cum o faci, iar dobanzile din viitor sunt irelevante.


--------------------
Mercedes-AMG A 35 (2023)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 19 May 2023, 07:30
Post #158


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.912
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




AI bani sa platesti anticipat creditul dar nu ai bani de urmatoarea rata ca e mare.... Da, desigur...
Myke are dreptate, per total platesti mai putin cu reducerea perioadei,ce incerci sa ne pasezi acolo sunt abureli.


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mars
post 19 May 2023, 08:14
Post #159


meow or never


Group: Moderatori
Posts: 7.257
Joined: 22 January 04




Cazul meu a fost mai special, pentru ca am hotarat sa vand un apartament si doua locuri de parcare, sa nu ma leg la cap cu chiriasi si pentru ca majorarea ratei ar fi depasit chiria. Iar banii aia au venit in decurs de cateva luni. Asa ca am preferat sa reduc cu o plata anticipata din economii rata, nu perioada. Da, aveam si economii, chiar daca am luat credit, pentru ca imi place sa dorm linistit. Eu nu tineam neaparat sa platesc anticipat atat de repede creditul ala, dar cand IRCC a luat-o razna, m-am razgandit. Daca a fost bine sau rau, acum nu mai conteaza. Fiecare cu socotelile lui.


--------------------
Mercedes-AMG A 35 (2023)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 19 May 2023, 08:21
Post #160


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.912
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




desigur, fiecare cu socotelile lui, dar reducerea perioadei e mai avantajoasa per total oricand fata de reducerea ratei, sa nu incercam sa zicem " ca e la fel, nu conteaza".
Daca nu poti duce cresterea de rata cu procentele alea de variatie ale ircc (ma uit ca am avut si rate cu 20% mai mici decat in alte vremuri) insemana ca nu-ti permiti creditul luat.

This post has been edited by einstein1984: 19 May 2023, 08:23


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mars
post 19 May 2023, 08:57
Post #161


meow or never


Group: Moderatori
Posts: 7.257
Joined: 22 January 04




Am zis de cateva ori mai sus ca da, pe termen lung e mai avantajoasa rambursarea cu scaderea perioadei. Pe termen scurt, strict cash wise, si reducerea ratei poate fi o solutie, mai ales daca e un credit luat ca punte, cu intentia de a-l rambursa cat mai rapid. Dobanzile salvate din viitor devin irelevante. Iar eu credit chiar nu-mi permit, visez urat. Sper sa fi fost ultimul din viata asta (am mai avut Prima Casa prin 2009, si ala terminat in vreo cinci ani, desi era in EUR, cu o dobanda foarte buna).


--------------------
Mercedes-AMG A 35 (2023)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SandelBS
post 19 May 2023, 10:34
Post #162


Membru autentic


Group: Members
Posts: 945
Joined: 5 December 09




QUOTE(mars @ 17 May 2023, 18:09)
Mi se pare mie sau e ceva gresit aici: link? Am vazut-o pe doamna explicand asta la Digi24 azi, dar mie imi cam da cu virgula. Dobanda lunara se calculeaza la soldul creditului, nu la principalul rambursat. Cum sa dai in avans 130 de lei si sa scapi de 1.900 de lei dobanda radmasa.gif?
*



Ca e gresit stie toata lumea. De fapt asta are ceva la baza, cand a inceput pandemia au fost cateva masuri prin care sa nu se plateasca pe 6 sau 12 luni dobanda (doar principalul) numai ca nu s-a mai zis ca dobanda aia se capitalizeaza si se imparte pe lunile ramase conform calculelor ratelor de credit asadar per total plateai mai mult. Nu mai stiu daca s-a si pus in practica si a facut cineva asta.

Acu ce fac astia mie imi pare ca e goana dupa vizualizari, abonati d astea pt youtube tiktok sau ce-or mai fi. Bagi in titlu "Ireal, ce nu ti-au spus bancile", obtin sute de mii sau chiar milioane de vizualizari si care va pricepeti stiti cam cati bani se iau pe vizualizarile astea.

Cu toate ca stiu ca e mai avantajos reducerea perioadei de final (desi diferenta aia nu e chiar asa mare), eu sunt de acord cu @mars, rezervele de cash pe termen scurt sunt mult mai importante decat niste dobanzi viitoare pe care le poti acoperi chiar si cu niste investitii de pe acu (exclus imobiliare).


--------------------
Renault Koleos 2013, 2.0 dci 173 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mars
post 19 May 2023, 19:10
Post #163


meow or never


Group: Moderatori
Posts: 7.257
Joined: 22 January 04




Deci nu sunt singurul care gandeste asa. Ca imi merit soarta, cum zice un coleg, si ca am dezamagit un altul… well, shit, sounds like my life. Astea mi s-au tot spus, inca de cand eram mic, la orfelinat.


--------------------
Mercedes-AMG A 35 (2023)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MyKe89
post 19 May 2023, 19:45
Post #164


Membru RFG


Group: Members
Posts: 3.013
Joined: 16 December 07
From: Bucuresti




Ar trebui să fii mai selectiv.
Hai să vedem:

QUOTE(SandelBS @ 19 May 2023, 11:34)
Cu toate ca stiu ca e mai avantajos reducerea perioadei de final (desi diferenta aia nu e chiar asa mare) […]
*


Nu e mare diferența din ipoteza de mai devreme, dintre 70.000 și 200.000 RON. Deloc.

QUOTE(SandelBS @ 19 May 2023, 11:34)
[…] rezervele de cash pe termen scurt sunt mult mai importante decat niste dobanzi viitoare pe care le poti acoperi chiar si cu niste investitii de pe acu (exclus imobiliare).
*


Cum faci 1750 din 250 lei acum? În ce investeștești ca să ai un randament de 600%?
Dacă nu e secret…


--------------------
'23 Honda CR-V e:HEV
‘23 Honda NC750XA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SandelBS
post 19 May 2023, 21:13
Post #165


Membru autentic


Group: Members
Posts: 945
Joined: 5 December 09




Hai sa-ti explic asa ca pari simpatic.

Din ce ai scris pot sa "presupun" deja nivelul de cunostinte in domeniul asta. Dar e ok, nu ne cunoastem asa ca-i mai bine.

Din start pui problema gresit. Stiu calculele, mi le pot face si singur in excel, n-am nevoie de vreun site sa-mi zica asta. De ce zic din start ce presupui tu e cum e, e pentru ca te raportezi la castigul total din diferenta din cele 2 variante si mie imi ceri sa-ti zic de rentabilitate 600%, aplicand asta la o suma de economisit de o luna, sau banuiesc ca asta vrei. Pana aici ar trebui sa fie un argument suficient sa-ti dai seama unde gresesti.

Apoi hai sa mergem si mai departe cu calcule si facem asta cu o suma de 10000 EUR, adica 50000 lei, pe un termen de 5 ani si daca intelegi principiul aici si esti baiat destept poti sa extrapolezi la ce perioada vrei tu.

Ai de ales intre a face un credit pentru un bun, sa zicem o masina si a avea acei bani disponibili sa o cumperi cash (adica cu suma aia se intelege cred), pentru ca la extrapolare folosesti la fel, ca despre asta vorbim o investitie in ceva cu o lichiditate ridicata asftel incat sa acoperim si ce am zis cu mars de cash ul disponibil rapid. 50000 am ales ca ai spus tu ca asa e diferenta aia mare dintre variante.

Si mergem pe varianta in care luam un credit pe 5 ani, cu o dobanda de 10%, astfel ca costul total al creditului este de 18 567 RON (chiar te rog sa verifici sa ne asiguram ca nu vorbim aiurea) astfel ca ai un cost de 37%. In acelasi timp, astia 50000 RON pentru ca iti raman ii investesti in actiuni gen Romgaz, care distribuie dividende cu o rentabilitate de 8% (desi iti pot spune caz concret ca iese 10-12% -dar hai sa-ti acord un avantaj si ramanem la dividend anual aparent sub rata dobanzii).

Si daca facem calculele pe 5 ani, in conditii de dividend constant (si poti verifica ca p-acolo e) asta inseamna ca la sfarsit se acumuleaza vreo 68024 RON, adica vreo 36% venit. Si retine ca am pus rata dividendului mai mica si am luat in calcul capitalizarea venitului anual, in conditii de caeteris-paribus.

In acest caz acopera costul dobanzii? poate nu acopera 100%, 36% fiind mai mic decat 37% intr-adevar. Si sa nu mai zic de faptul ca nu am luat in calcul inflatia si faptul ca in caz de ceva ai acces la bani rapid.

Asta la exemplul 2, ca la exemplu 1, iti scapa din vedere diminuarea platii lunare pe care poti sa o pui tot la credit, dar nu ma mai chinui sa-ti calculez ca n-are sens.

P.S. Am glumit la inceput, n-o lua ca o jignire, doar ca azi a mai trebuit sa explic ceva de cost de oportunitate, cash-flow, forecast, d-astea de zi cu zi si la un moment dat ma intrebam de ce naiba n-oi fi ales alta meserie; si a fost si vineri.


--------------------
Renault Koleos 2013, 2.0 dci 173 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MyKe89
post 19 May 2023, 21:24
Post #166


Membru RFG


Group: Members
Posts: 3.013
Joined: 16 December 07
From: Bucuresti




M-ai lămurit. Destul internet pe ziua de azi. radmasa.gif


--------------------
'23 Honda CR-V e:HEV
‘23 Honda NC750XA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mars
post 19 May 2023, 22:16
Post #167


meow or never


Group: Moderatori
Posts: 7.257
Joined: 22 January 04




QUOTE(MyKe89 @ 19 May 2023, 20:45)
Cum faci 1750 din 250 lei acum? În ce investeștești ca să ai un randament de 600%?

Tu vorbesti de o perioada de 30 de ani (fara o luna, ma rog…). Cat ar fi dobanda la un depozit cu acumulare cu 7% pe 30 de ani? Nu cumva tot pe acolo?

Va tot referiti la zeci de ani, de parca ia cineva un credit sa il duca pana la pensie, cand de fapt majoritatea vor sa ia o suma cat mai mare, in functie de venituri si gradul de indatorare, ca sa poata sta intr-o casa cat mai decenta si sa scape cat mai repede de creditul ala (mai creste salariul, mai o mostenire, fiecare cu norocul lui).

Cate banci acorda imprumuturi pe 30 de ani cu dobanda fixa? Parca maxim sapte ani, apoi Dumnezeu cu Mila Jovovich (sau Kunis, dupa gusturi).

Asa, pe hartie, e una, dar realitatea e alta. Cash is king. Ma doare la bascuta de nu stiu ce dobanzi pe care le “sterg” peste 30 de ani, cand eu am socotelile mele (copii, concedii etc.) si banca ma anunta ca tocmai a crescut rata cu peste 1.000 de lei, numai din dobanda, si stiu ca va mai creste cu inca 1.000 peste inca trei luni. Chiar daca voi rambursa in curand si banii aia salvati lunar, vreau sa-i stiu in buzunarul meu, nu al bancii.


--------------------
Mercedes-AMG A 35 (2023)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sorin1983
post 20 May 2023, 08:17
Post #168


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.587
Joined: 3 July 06
From: Bucuresti-Rahova




intre timp usd si eur o iau incet dar sigur in sus... are cineva credit in monede d-astea smechere ca sa ne faca o diferenta intre cursuri sau daca banca i-a notificat cumva?


--------------------
Renault Megane1- -Sisteme electronice de securitate
"Pe zi ce trece, prostii fac progrese, devin si mai prosti!" C. Vadim Tudor
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MyKe89
post 20 May 2023, 09:27
Post #169


Membru RFG


Group: Members
Posts: 3.013
Joined: 16 December 07
From: Bucuresti




QUOTE(mars @ 19 May 2023, 23:16)
Tu vorbesti de o perioada de 30 de ani (fara o luna, ma rog…). Cat ar fi dobanda la un depozit cu acumulare cu 7% pe 30 de ani? Nu cumva tot pe acolo?
*


Nu, vorbesc de prezent. Acum, dacă plătești 250 de lei în plus, ai economisit 1750 doar din dobânda aferentă unei luni pe care o ștergi din scadențar. Sumele vehiculate sunt pur orientative, pe exemplul de mai devreme, dar beneficiul e real. Și cu asta închei, nu știu de ce e așa greu de înțeles…

This post has been edited by MyKe89: 20 May 2023, 09:29


--------------------
'23 Honda CR-V e:HEV
‘23 Honda NC750XA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SandelBS
post 20 May 2023, 09:56
Post #170


Membru autentic


Group: Members
Posts: 945
Joined: 5 December 09




QUOTE(MyKe89 @ 20 May 2023, 09:27)
Sumele vehiculate sunt pur orientative, pe exemplul de mai devreme, dar beneficiul e real. Și cu asta închei, nu știu de ce e așa greu de înțeles…
*



Foarte bine ca ai concluzionat, oricum n-ai inteles nimic si vorbesti in necunostinta de cauza.


--------------------
Renault Koleos 2013, 2.0 dci 173 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mars
post 20 May 2023, 09:59
Post #171


meow or never


Group: Moderatori
Posts: 7.257
Joined: 22 January 04




Stergi o dobanda din costul total al creditului peste 30 de ani, nu de acum. Si care se datoreaza, evident, scaderii perioadei cu o luna. Nu ai niciun avantaj imediat, rata lunii urmatoare e la fel de mare (daca nu cresc dobanzile), din care partea de dobanda e infim mai mica.

La cum a fost prezentata stirea, majoritatea celor care se uita la Antena 3 asta or fi inteles, ca dai 250 lei si “se sterge” o rata de dobanda, pe care nenorocita de banca ti-o baga pe gat. Dar, luna urmatoare, ce sa vezi? Tot atatia bani scoti pentru rata din buzunar sau mai multi, daca e variabila in crestere. Ca asa au lasat sa se inteleaga: “Sunt mari dobanzile? Nicio problema, exista un truc pe care bancile nu vor sa-l stii. Dai principal in avans si scapi de ele.” Wow! Bine ca n-au zis ca, daca dai inapoi tot principalul maine, scapi de toata dobanda si ramane banca cu buza umflata, in lacrimi dupa dobanda ta pe 30 de ani.


--------------------
Mercedes-AMG A 35 (2023)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SandelBS
post 20 May 2023, 10:00
Post #172


Membru autentic


Group: Members
Posts: 945
Joined: 5 December 09




QUOTE(mars @ 19 May 2023, 22:16)


Asa, pe hartie, e una, dar realitatea e alta. Cash is king. Ma doare la bascuta de nu stiu ce dobanzi pe care le “sterg” peste 30 de ani, cand eu am socotelile mele (copii, concedii etc.) si banca ma anunta ca tocmai a crescut rata cu peste 1.000 de lei, numai din dobanda, si stiu ca va mai creste cu inca 1.000 peste inca trei luni. Chiar daca voi rambursa in curand si banii aia salvati lunar, vreau sa-i stiu in buzunarul meu, nu al bancii.
*



Intelege cine poate, asta e si diferenta intre noi ca natie si altii, stam foarte prost la educatia financiara. Bine totusi ca acu cica am sta mai bine decat in 2008 pentru ca sunt bani economisiti de populatie.

Discutia asta cu proiectari cu economii de dobanda peste 20 de ani mi-aduce aminte de un banc, o discutie intre un fumator si un nefumator:

N: Daca n-ai mai fuma, ai economisi banii aia astfel incat in 10 ani iti iei un BMW
F: Fumezi?
N: Nu
F: S-atunci unde e BMW ul ala?



20 May 2023, 10:13:
QUOTE(sorin1983 @ 20 May 2023, 08:17)
intre timp usd si eur o iau incet dar sigur in sus... are cineva credit in monede d-astea smechere ca sa ne faca o diferenta intre cursuri sau daca banca i-a notificat cumva?
*



Am eu la ipotecar in EUR, l-am trecut din RON acu vreo 7 luni. Nu trebuie trimisa nicio notificare pentru ca e o mentiune in contract cu scenariile astea. Am facut trecerea asta pentru ca intotdeauna EURIBOR a fost sub orice dobanda de referinta romaneasca si asa va fi si d acu incolo.

Acu tehnic vorbind, iarasi mi se pare o chestie a la rahat tv si latrina 3, pentru ca se pune asta cu diferenta de curs pe primul loc, luand in calcul ce s-a intamplat in CHF. Nu toate monedele au aceleasi parghii de reglare. Daca va creste cursul, se va vedea direct in dobanzi din cauza inflatiei, pentru ca acu BNR tine cursul la un nivel destul de mic tocmai d-asta. Deci cu cat va creste cursul, cam asa se va vedea si in ROBOR/IRCC, insa BNR nu va permite sa se intample asa, astfel ca in general e mai avantajos in EUR. E bine totusi ca BNR a impus grad maxim de indatorare 20% (cu mici exceptii) pentru tipurile astea de credit daca n-ai salariul in moneda respectiva.

Daca cititi si din alte surse o sa vedeti ca specialistii in domeniu tot spun lucrul asta. IRCC-ul (si ROBOR) e acum tinut sub control de BNR pentru ca n-au mai marit dobanda de referinta si nu au cum sa se duca mai mult decat facilitatile de creditare de la BNR (adica +1 pp fata de dobanda de referinta).





This post has been edited by SandelBS: 20 May 2023, 10:13


--------------------
Renault Koleos 2013, 2.0 dci 173 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 22 May 2023, 07:14
Post #173


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.912
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




@Sandel, scade naibii si impozitul pe profit la dividendele alea . Imi place ca e plin FBul de mesiah dina stia ai investitiilor care te invata ei ce si cum, dar sa dea naibii ca toti au si un day job, unii la multinationala, altii "consutanti" sau traineri" etc. Unu nu traieste relaxat din veniturile lui pasive


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maho
post 22 May 2023, 08:33
Post #174


Membru rigido-flexibil


Group: Members
Posts: 5.088
Joined: 7 April 10
From: Brașov, orașul olimpic




QUOTE(einstein1984 @ 22 May 2023, 08:14)
@Sandel, scade naibii si impozitul pe profit la dividendele alea .

Vezi ca impozitul pe profit e una, impozitul pe dividende e alta, sunt separate.


--------------------
Dacia 1310 1983
"Mother, should I trust the government ?" - No fuckin' way !
"A champion is someone who gets up when he can't."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SandelBS
post 22 May 2023, 10:46
Post #175


Membru autentic


Group: Members
Posts: 945
Joined: 5 December 09




QUOTE(einstein1984 @ 22 May 2023, 07:14)
@Sandel, scade naibii si impozitul pe profit la dividendele alea . Imi place ca e plin FBul de mesiah dina stia ai investitiilor care te invata ei ce si cum, dar sa dea naibii ca toti au si un day job, unii la multinationala, altii "consutanti" sau traineri" etc. Unu nu traieste relaxat din veniturile lui pasive
*



Uitasem ca pentru "specialisti" trebuia sa detaliez si mai mult. Logic ca daca am vorbit de rentabilitate, era de partea neta, d-aia am pus 8% si nu mai mult. Dar chiar si asa, nu schimba principiul pe care l-am spus. Si cu atat mai mult, daca vorbim de 20-30 ani datele sunt altele, in favoarea investitiilor si in actiuni cu rentabilitate scazuta pentru ca daca vrei sa compari cu dobanzi ridicate, inseamna ca si inflatia e pe masura si te indrepti catre firme care vand chestii ce reactioneaza rapid si in mod direct la inflatie, deci si profitul va fi ajustat pe masura. Pana si titlurile de stat au dobanzi bune acum, mai ales ca nu platesti impozit pe veniturile din ele. Nu tre sa fii mesia in ale investitiilor sa gandesti un pic.

Cat despre mesia investitiilor...crezi ca daca-s asa mesia ar iesi la rampa sa zica cum fac ei cu banii? Aia de pe fb intr adevar traiesc din venituri de care zici tu cu mentiunea ca-s de la vizionari pe care observ ca le faci si tu. Am scris intr-un post anterior ca e vorba doar de vizionari si banii care se fac din ele. Eu cunosc 2 persoane care scriu pe platforme ceva mai serioase, ar trai bine din dividende si alte investitii, dar lucreaza in continuare pentru ca asa vor ei, asa se simt bine. Si ar avea fonduri de ar cumpara un Bentley, dar ii duce mintea incat sa nu.

Acu daca vrei si exemplu practic iti pot spune doar ca am ales anumite tipuri de investitii din motive de pensie, cash disponibil rapid (nu instant ca asta e altceva) + acoperire anumite riscuri, inclusiv asta de curs valutar.





--------------------
Renault Koleos 2013, 2.0 dci 173 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 22 May 2023, 11:11
Post #176


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.912
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




Hai ca o dam in diverse, fata de postul 166 atata zic:
castigul meu de dobdanda neplatita e sigur si clar daca platesc principalul creditului in avans. Scurtand durata creditului, peste X ani eu o sa am niste bani brusc dispobili in mod sigur, veniturile mele nemaifiind grevate de o rata.
In situatia in care nu platesc in avans, ci "investesc" , am un potential castig peste X ani cu dividende care imi platesc sau nu dobanda la banca. Dar peste X ani am in continuare rata, si daca vreau sa accesez banii investiti si piata e in jos, ghinion, nu am cu ce .
Pe scurt, am auzit ca sunt unii care iau credite ipotecare si inchiriaza bunul achizitonat , in genral chiria fiind peste rata de platit. bravo lor, dar randamentul cica ar fi mic per total. Ce nu am auzit e ca cineva sa isi ipotecheze un bun deja detinut ca sa investeasca banii la bursa cu rezultatele de care zici tu.... Aia de au bani de bentley asta fac?
Intrebarea este retorica.

This post has been edited by einstein1984: 22 May 2023, 11:12


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SandelBS
post 22 May 2023, 13:34
Post #177


Membru autentic


Group: Members
Posts: 945
Joined: 5 December 09




Hotaraste-te, o dam sau nu in diverse? ca oricum de la ce a plecat discutia s-a deviat destul.

Doar ca o clarificare de termeni, nu castigi nimic, doar salvezi un cost probabil, cele 2 notiuni nu-s acelasi lucru.

Ce nu intelegi si zicea si mars e ca banii aia de zici ca-i salvezi peste X timp ii ai acu si te bucuri de ei, ca in viata am o banuiala ca oamenii tre sa se bucure cand trebuie, nu la 60 de ani. Si iarasi si tu si celalalt specialist nu intelegeti ca ce calcule faceti voi acu se bazeaza pe niste dobanzi ridicate, ia vedeti daca la 3-4% va mai da la fel. Voi nu intelegeti notiuni de baza insa stiti ce o sa se intample peste 20 ani.

Raspunsul meu cu investitiile era strict de cum se poate acoperi si vad ca bagi toate dividendele in aceeasi oala. Oamenii care inteleg si sunt relativ in domeniu stiu ca anumite companii sunt profitabile, altele mai putin, sau altele deloc. N-am zis ca e chiar asa simplu si la indemna oricui, era pe exemplul de exista o alternativa. Nu se pun toate ouale-n acelasi cos, daca nici p-asta n-o intelegi, sa fii sanatos.


Cat despre intrebarea ta retorica, este chiar interesanta, dar cand universul tau se reduce la ceea ce observ nu ma mira ce intrebi. Ipotecarea bunului si investitie bani la bursa se practica. In tara nostra de vreo 10 ani nu mai e posibil legal pentru ca nu mai poti lua un imprumut garantand cu un bun, doar poate fi considerat ca avans pentru alt bun (se intelege ca imobil). Exista si credite cu depozit colateral (oare de ce-o mai fi existand produsul asta pe piata?) Ca sa-ti largesti universul iti recomand sa citesti despre Lease Buyback.



--------------------
Renault Koleos 2013, 2.0 dci 173 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 22 May 2023, 13:53
Post #178


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.912
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




Mama ce de abureala poti emite, nu te-ai gandit sa itnri in politica?


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MyKe89
post 22 May 2023, 14:04
Post #179


Membru RFG


Group: Members
Posts: 3.013
Joined: 16 December 07
From: Bucuresti




Nu te stresa, băncilor le place să incaseze cât mai multă dobândă probabilă. radmasa.gif


--------------------
'23 Honda CR-V e:HEV
‘23 Honda NC750XA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SandelBS
post 22 May 2023, 14:05
Post #180


Membru autentic


Group: Members
Posts: 945
Joined: 5 December 09




Nu, te las pe tine, ca vad ca iti place sa vorbesti despre un subiect despre care stii putin sau spre deloc.


--------------------
Renault Koleos 2013, 2.0 dci 173 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
9 Pages « < 4 5 6 7 8 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th April 2024 - 20:08
Dacia