Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

3 luni de reparatii, ce pot sa-i fac

siradu
post 17 Mar 2008, 20:42
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 28
Joined: 5 February 07
From: Bucuresti




Salut,

Am ramas fara carnet 3 luni in urma filtrelor amplasate in oras asa ca al meu Cingo nu va pleca din parcare in urmatoarea perioada. Am si ceva probleme cu el: trebuie sa schimb pivotii, stergatorul spate deabia se misca iar aerisirea nu mai merge deloc.

Problema cu aerisirea a aparut cand ma intorceam de la munte - se pare ca nu i-a placut aerul curat si a inceput sa baraie, un ventilator cred. L-am lasat pe pozitia 2 si nu s-a intamplat nimic pana acasa. A doua zi am vrut sa vad care este problema asa ca l-am mutat pe pozitia 4 si in max 10 secunde a murit de tot. Butonul de la care schimbam turatia sau comutam pe "ventilatia interna" - cred ca-i zice, e blocat.

Am incertcat sa dau bordul jos iar dupa ce am scos toate suruburile am observat ca nu e de mine si l-am lasat acolo fara suruburi.

Ce ma sfatuiti sa fac in cele 2 luni si 3 sapt care mi-au ramas biggrin.gif


--------------------
Renault Twingo 2001 - CT 14 TOY
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
twingooo
post 17 Mar 2008, 21:41
Post #2


Membru de partid din Republica Ceha


Group: Members
Posts: 747
Joined: 13 October 06
From: Ceska Republika, Praha 4




nu stiu de ce toata lumea intreaba ce ma sfatuiti sa fac?
pai sunt doua situatii iar tu fara nicio suparare nu te incadrezi decat in una din ele si iti las privilegiu sa descoperi:
-desfac eu, repar eu ca sunt Priceputeanu si stiu sa fac/desfac/repar
-apelez la un mecanic ca omul ala pentru astfel de situatii e pregatit/sau nu insa are uncoleg care sigur stie
indiferent in care din mai sus enumerate categorii te incadrezi(si inca o data cine se supara il iau cu lopata) nu pot sa nu remarc ca toata sectiunea se transforma incet intr-un imens site de socializare online si un loc unde lumea da 2k pe o masina dupa care presupune automat ca o poate repara la o bere in fata blocului.alta chestie pe care o remarc este faptul ca voi nu cititi posturi mai vechi din nu stiu ce motiv, posturi mai vechi care v-ar ajuta eventual sa va rezolvati problema singuri(daca stiti ce si cum, inca o data)si nu in ultimul rand, povestind despre rezolvare ajutati altii sa nu fie confuzi cautand in stanga si in dreapta pentru informatii si postand aiurea astfel perpetuand ceata informationala!

@moderatori:accept warn sau ma rog ceconsiderati voi ca trebuie daca ce am scris contravine regulilor!insa inca o data:cred personal ca aici ar trebui promovat schimbul de informatii reale si la obiect...parerea mea!



--------------------
Renault Espace 2.0 dci 2007, Privilege
mens sana in corpore barosano!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
calinormy
post 17 Mar 2008, 22:35
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 49
Joined: 4 March 07
From: Cluj - Napoca




Din punctul meu de vedere, trebuie mers la mecanic daor cu ce nu poti face...asa ca daca as fi in locul tau, din cele 2 luni si 3 sapt ramase, o luna juma as mesteri la ea, iar daca nu m-as descurca, doar atunci m-as duce la doctor
Daca desfaci partea cu scrumiera....ai sa gasesti panoul care raspunde de ventilatie.... totul este in stilul dacia...cu niste cabluri tensionate care regleaza probabil admisia de aer, respectiv puterea la ventilator. Verifca daca nu ai ceva problema acolo, daca nu desfa bordul, alimenteaza ventilatorul pe direct, la 12 V si vezi daca merge. E putin de muca dare nevoie de multa rabdare....asa ca... eu iti urez succes!
Ceva ce e stricat ( teoretic ) oricum nu-l poti strica mai tare...asa ca ...da-i bataie . sfatul meu


--------------------
Renault Twingo 1,2 8V 1999 - Cj 11 ESG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
siradu
post 18 Mar 2008, 08:55
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 28
Joined: 5 February 07
From: Bucuresti




Multumesc pentru incurajare @calinormy. Eu ma gandesc in felul urmator. In curand unele din masinile noastre vor atinge un deceniu si nu prea ar mai fi rentabil sa dai pe mana de lucru un procent bun din pretul masinii. Ar fi dragut sa invatam sa le "mesterim " usor usor cum fac altii cu broscutele si van-urile lor.

Media de varsta a soferilor de Twingo este pe la 25 de ani? Cam da, si nu prea mai exista oameni care sa se priceapa la mecanica la varsta asta, de aceea forumul se transforma in "ce ma sfatuiti?". Daca sunt oameni mai experimentati si binevoitori sunt rugati sa impartaseasca din experientele lor ca si ei tot de la altii au invatat sau din propriile greseli. Cat despre posturi le citim dar eu nu-mi amintesc sa fi vazut undeva problema cu aerisirea.

Drept urmare voi incepe sa postez tot procesul de demontare a bordului. Ca sa aiba si altii de unde invata biggrin.gif


--------------------
Renault Twingo 2001 - CT 14 TOY
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bubu782001
post 27 Mar 2008, 15:00
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.897
Joined: 24 July 06




Sincer sa-ti spun eu unul am dat jos bordul si l-am pus inapoi..insa sistemul de ventilatie nu am putut ajunge la el..am si ac si e totul incastrat acolo intr-un ansamblu de casete din plastic. Am desfacut cam toate suruburile la partea de climatizare..mai putin UNUL care l-am vazut in alta zi (se vede de afara unde sunt gurile alea 2 de aerisire - e practic intre ele). Banuies ca din cauza lu ala nu am reusit..insa sincer a doua oara nu m-as mai apuca.. dureza cam 4 ore..si este destul de stresant.

I-ti recomand inainte de a face asta sa scoti borna la baterie si sa o lasi asa cam 20 -30 min inainte de a te apuca de desfacut - nu de alta dar o sa te trezesti ca-ti sare un airbag in fatza si asta nu cred ca e chiar placut.

Poate cine-stie...intr-o zi de vara..cu soare..cand frec menta (rog moderatorii sa scuze expresia) sa ma apuc sa il dau din nou jos si sa fac alte chestii..


--------------------
Renault Clio 3 2007 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th April 2024 - 13:32
Dacia