Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Este bine 9000 E pt. Laguna 2 SH privilege?, Sfat achizitie second-hand

b_42_jim
post 28 May 2006, 23:55
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 58
Joined: 28 May 06




Salutare Lagunistilor!

Am avut la viata mea 2 Renault-uri 25 (aproape 6 ani). Misto masini, cu multe belele insa datorita varstei. Culmea e ca citind cam tot ce s-a scris pe aici, observ ca si pe masinile mai noi se intampla belele asemanatoare, mai ales pe partea electrica. Pare a fi o fiabilitate scazuta specifica producatorului.

De cateva luni merg cu un Matiz, e nemaipomenit de fiabila masina, dar mi-e dor de o masina mare si stabila cum au fost 25-urile. As vrea totusi sa progresez, sa-mi iau o Laguna 2. Cum benzina ramane prima mea dragoste (si dieselul e misto, dar votez pt. confort maxim), am pus ochii pe o Laguna II 2001 cu motor de 1.8, cred ca e Privilege la 134.000 km, adusa la 120.000 km din Franta. Pretul: 9.000 E!

Am inspectat-o temeinic, masina pare f. sanatoasa, nici urma de interventii asupra caroseriei, este f. legata (nu zdrangane absolut nimic, nici bord, nici elemente de directie). Dotarile sunt atragatoare: faruri Xenon, dublu climatronic, tapiserie mixta, sinteza vocala franceza, oglinzi rabatabile electric, jante aliaj 16" cu senzori, ESP decuplabil, radio CD, perdelute s.a.m.d. Climatizarea functioneaza f. bine. M-am uitat si pe dedesubt, nici urma de coroziune, tobele sunt ca noi, scuturile termice la locurile lor.

Afland de aici de problemele cu bobinele de la injectie, mi-a spus ca le-a schimbat pe toate cand a luat-o din Franta. Motorul are praful original pe el, semn ca n-a fost spalat de cel putin 2 ani.

Intrebari:

1.
Vi se pare ok pretul de 9.000E? Sunt la un pas sa o iau, maine ma duc sa ma dau si cu Passat-ul unui prieten (1.9 TDI, 115.000 km, 2001, acelasi pret 9000 E) ca sa dau banii cu constiinta impacata pe Laguna.

Daca are cineva genul asta de motorizare, mi-ar fi f. utila o incurajare.

2.
Ce ma tine inca pe loc este lipsa cartii de service. Proprietarul imi spune ca a luat-o de la o licitatie. Recomandati-mi, va rog, un service unde pot verifica istoricul masinii dupa seria sasiului.

3.
Si ca tot am adus vorba de service-uri: exista locuri in Buc. unde se poate repara la modul serios o astfel de masina, fara sa-ti fie frica de tzepe? Asta e motivul principal pt. care merg cu Matiz ce ceva timp, nu mi-e frica sa-l las pe mana celor de la Autonet, stiu ca nu-si bat joc de mine. La 25-uri, noroc cu dezmembrarile ca altfel trebuia sa sparg o banca pt. a lua piese de origine de la Mach1.

Multumesc anticipat!


--------------------
-- -- -- - --
Chrysler Sebring LX
Laguna II 1.8i Lux Privilege
s.a.m.d.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
motanul
post 29 May 2006, 07:02
Post #2


Membru incepator


Group: Members
Posts: 92
Joined: 30 January 06





1.
"Vi se pare ok pretul de 9.000E? Sunt la un pas sa o iau, maine ma duc sa ma dau si cu Passat-ul unui prieten (1.9 TDI, 115.000 km, 2001, acelasi pret 9000 E) ca sa dau banii cu constiinta impacata pe Laguna."


Parerea mea este ca e cam mare pretul pt.anii pe care ii are.
O iei cu un adaos de 1000 euro.
Daca iti convine,ok!
Daca poti sa te duci tu sa o iei economisesti vreo 500 euro ,basca te alegi si cu o excursie(daca poti sa o privesti asa).


"Ce ma tine inca pe loc este lipsa cartii de service. Proprietarul imi spune ca a luat-o de la o licitatie. "

De regula masinile din Franta nu prea au carti de service.
Contacteaza-ma pe privat si-ti spun o adresa de astfel de firma de licitatii(daca promiti ca dai o bere).



--------------------
renault laguna 2002,1.9dci
Laguna 2 Estate 1.9dCi 110 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lexxx
post 29 May 2006, 09:30
Post #3


Membru


Group: Members
Posts: 126
Joined: 23 November 05




Motorul de 1.8 este OK , destul de sprintar si consuma rezonabil.

Am o masina identica cu a ta, minus Xenon si sunt foarte multumit de ea, chiar daca a fost usor lovita si sunt sarite pernele din fata.
Pretul este usor cam mare.
Daca a fost facuta in 2001, a avut garantie pina in 2004.Dupa seria sasiu poti sa verifici la Renault interventiile pe care le-a avut in tara respectiva, interventii care arata si numarul de km.Poti sa-ti dai seama aprox. ca daca in 2004 a avut in Franta 130.000 km , de eexmplu, nu poate avea 120.000 km in 2005.Este un exemplu, nu te speria.Verifica neaparat km.
Eu am luat teapa la airbag-uri dar macar pe km sunt sigur (90.000 km ).

Bafta !!


--------------------
Tot Renault va fi. Laguna 3 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b_42_jim
post 29 May 2006, 17:34
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 58
Joined: 28 May 06




Va multumesc pentru raspunsuri! Trag concluzia ca daca ofer 8.000 E si in raspuns proprietarul imi lasa pretul la 8.500 ar fi ok?

Am facut rost de seria sasiului, unde imi recomandati sa o verific? Stie cineva vreun nea Gica pe la vreo reprezentanta R unde sau dau o bere pentru o verificare?


--------------------
-- -- -- - --
Chrysler Sebring LX
Laguna II 1.8i Lux Privilege
s.a.m.d.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 13th May 2024 - 00:05
Dacia