Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

8 Pages « < 2 3 4 5 6 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Spalare masina, Cum e mai bine sa speli masina?

andr3y
post 5 Mar 2008, 22:39
Post #91


Membru autentic


Group: Members
Posts: 200
Joined: 23 May 07




QUOTE(95puf @ 4 Mar 2008, 22:11)
Andr3y, ma bucur ca esti multumit. Si eu as fi daca as reusi sa fac spuma! Ce marca de spuma/sampon folosesti?
*



pei am tot spalat cu diferite tipuri de sampoane ... acuma am spalat cu unu fabricat in italia cu ceara ... si vreau sa`ti zic ca sunt ffff multumit de el ... nu prea ramane apa pe masina dupa spalare ... m-a costat 10 ron sticluta de 500 mm concentrat ... si face si spuma buna cand bag in aparat ...


--------------------
Renault Megane 2.2 2007 / luxe privilege - b 89 RUN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vid313
post 6 Mar 2008, 18:30
Post #92


Fotograf


Group: Members
Posts: 215
Joined: 16 June 06
From: Calarasi




Nu am mai avut rabdare biggrin.gif si am spalat-o azi.Tot astazi a venit si bosch-ul 1200 plus (bine ca a venit in cutia originala dar cu sigiliul rupt.. iar pe cutie era lipit un furtun + cuple, primite cadou; am vrut sa subliniez ca atat vanzatorul, magazin online, cat si serviciul de curierat s-au dovedit cam slabute).
Inca un lucru - rog proprietarii sa raspunda - atunci cand am scos capacelul, de la teava unde se cupleaza furtunul prin care intra apa in aparat, au curs cateva picaturi de apa. blink.gif Ati patit la fel la prima utilizare? Sau au incercat-o si baietii? biggrin.gif
Totul a mers bine la cuplarea la apa si ... i-am dat drumul si .. surpriza .. merge super! presiune atat de buna ca abia poti tine pistolul in mana! (comentat la cald biggrin.gif) Deci sunt super multumit!
Trecand la partea cu spuma/detergentul, de emotie cred radmasa.gif , am lasat pe presiune mare si pe langa faptul ca spuma ioc, mi s-a terminat si continutul bidonasului in 15 secunde radmasa.gif . Concentratia am facut-o 1:50 adica 2 ml spuma/detergent la 500 ml apa cat incape in bidonas.
In concluzie sunt super multumit si recomand.
andr3y posteaza te rog cum se numeste samponul si de unde l-ai luat. (da-mi un PM daca nu poti posta direct pe forum)

This post has been edited by vid313: 6 Mar 2008, 18:35


--------------------
Renault Megane Sedan 2.2 2006 1,5dCi Expression
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
95puf
post 6 Mar 2008, 20:12
Post #93


Membru autentic


Group: Members
Posts: 271
Joined: 12 January 08
From: Medgidia




vid313 te felicit si eu pt achizitie. Dar nu inteleg cu "am lasat-o pe presiune mare". Cum reglezi presiunea la pistol caci din capul cu bidon nu vad cum? Sa inteleg ca se poate regla presiunea in vreun fel (in afara de lancea cu jet evantai)? Lumineaza-ma!!!!!!!
Referitor la sigiliu si picatura de apa, cred ca baietii, din bun simt, au probat aparatul pt a se feri de reclamatii ulterioare.


--------------------
Renault Clio 3 2007 dynamique / 1.5dci / 70 CP - CT-95-PUF
Tacerea este singurul raspuns logic pe care il poti da prostilor...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vid313
post 6 Mar 2008, 21:53
Post #94


Fotograf


Group: Members
Posts: 215
Joined: 16 June 06
From: Calarasi




Multumesc si sorry 95puf blush.gif , acum mi-am dat seama ca de fapt nu ai ce regla la piesa aceea.. Eram prea extaziat mai devreme si am scris prostii.. Trebuie sa gasim o solutie pentru ca recipientul de 0,5 L se consuma instant. sad.gif


This post has been edited by vid313: 6 Mar 2008, 21:54


--------------------
Renault Megane Sedan 2.2 2006 1,5dCi Expression
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
95puf
post 7 Mar 2008, 07:52
Post #95


Membru autentic


Group: Members
Posts: 271
Joined: 12 January 08
From: Medgidia




Dar totusi spui ca spumeaza bine, nu? blink.gif


--------------------
Renault Clio 3 2007 dynamique / 1.5dci / 70 CP - CT-95-PUF
Tacerea este singurul raspuns logic pe care il poti da prostilor...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vid313
post 7 Mar 2008, 17:11
Post #96


Fotograf


Group: Members
Posts: 215
Joined: 16 June 06
From: Calarasi




Nu este ca la spalatorie spuma, nici pe departe, mai mult un fel de clabuc icon_mrgreen.gif , dar atat timp cat rezultatul este o masina curata eu sunt multumit rolleyes.gif .
Inca mai incerc diverse concentratii, spre exemplu astazi am pus 3ml de detergent la cei 500ml de apa fata de prima data cand am pus doar 2ml si am observa o mica schimbare in compozitia "spumei".
Urmatorul pas este sa imi iau un filtru de apa, care se gaseste ca optional am vazut, pentru o mai buna protectie a masinii si de ce nu sa gasesc/improvizez un recipient mai mare pentru detergent, pentru ca astazi a trebuit sa il umplu de 3 ori sa acopar tot meganul tongue.gif .


--------------------
Renault Megane Sedan 2.2 2006 1,5dCi Expression
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aoprea
post 12 Mar 2008, 15:36
Post #97


Membru


Group: Members
Posts: 151
Joined: 11 July 06
From: Iasi




Ieri am cumparat impreuna cu un priteten care sta la casa un asemenea aparat - Bosch Aquatak 100 - iar azi i-am facut prima proba.

Totul bine si frumos mai putin partea cu spuma. Intr-adevar nu am folosit "spuma activa" ci doar un detergent lichid super-concentrat insa efectul a fost ca doar scuipa detergentul cu apa ... spuma mai putin, a se intelege mai de loc ... asa ca am apelat la clasicul burete
Vom cumpara niste spuma activa insa nu imi fac sperante cu dispozitivul din dotare ... cred ca trebuie altceva (lance foam, sau un pulverizator mai eficient) pentru a reusi cat de cat performantele de la spalatorii consacrate.

Concluzia: aparatul este foarte bun pentru 1-2 masini personale (daca ai si loc unde..) iar daca se rezolva cumva si partea de spumare atunci e excelent.


--------------------
Renault Symbol Fidji 1.5 dCI, 85 CP, E4, climatronik 27.11.2007 - IS.75.ADI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DRD
post 12 Mar 2008, 21:07
Post #98


Membru autentic


Group: Members
Posts: 709
Joined: 20 September 06
From: Brasov




Aparatul e ok dar iti trebuie o lance buna pentru el,daca ai o lance performanta detergentul/samponul/spuma conteaza mai putin.


--------------------
Renault Megane 2 1.5 Dci Comfort Expresion 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
95puf
post 13 Mar 2008, 16:00
Post #99


Membru autentic


Group: Members
Posts: 271
Joined: 12 January 08
From: Medgidia




Despre solutia "miraculoasa" VS Platinum de-i fac astia reclama agresiva la tv shopping (trag cu pusca cu alice in caroserie si nici macar nu se zgarie), stiti ceva? Merita investitia (cca 139RON)? A folosit careva? Ma intereseaza.


--------------------
Renault Clio 3 2007 dynamique / 1.5dci / 70 CP - CT-95-PUF
Tacerea este singurul raspuns logic pe care il poti da prostilor...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
red_dog
post 13 Mar 2008, 16:57
Post #100


Membru


Group: Members
Posts: 140
Joined: 13 December 07




QUOTE(95puf @ 13 Mar 2008, 16:00)
Despre solutia "miraculoasa" VS Platinum de-i fac astia reclama agresiva la tv shopping (trag cu pusca cu alice in caroserie si nici macar nu se zgarie), stiti ceva? Merita investitia (cca 139RON)? A folosit careva? Ma intereseaza.
*




ma astia la tv mint poporu rau de tot cu televizoru mai are nitel sa zica ca daca o dai cu solutia minune poti sa stai fara grija in caz de acident nici nu se zgarie tabla radmasa.gif


--------------------
megane EX-treme 2 2008 - gr-63-dog
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DRD
post 13 Mar 2008, 21:10
Post #101


Membru autentic


Group: Members
Posts: 709
Joined: 20 September 06
From: Brasov




QUOTE(95puf @ 13 Mar 2008, 16:00)
Despre solutia "miraculoasa" VS Platinum de-i fac astia reclama agresiva la tv shopping (trag cu pusca cu alice in caroserie si nici macar nu se zgarie), stiti ceva? Merita investitia (cca 139RON)? A folosit careva? Ma intereseaza.
*




E o porcarie totala,imi place ca fac reclama puternic radmasa.gif


--------------------
Renault Megane 2 1.5 Dci Comfort Expresion 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Duyu
post 14 Mar 2008, 20:26
Post #102


Membru dependent de forum


Group: Members
Posts: 2.259
Joined: 10 March 06
From: B u c u r e ș t i




Niste spalatorii (care sa aiba preturi decente, si care sa nu isi faca treaba in doru' lelii) din Bucuresti imi recomanda si mie careva? (preferabil sa fie prin centru). Multumesc anticipat! tongue.gif


--------------------
Renault Clio Symbol 1.5 dCi, 65 CP - with Vredestein Snowtrac 3

An Fabricație: 2006

Kilometraj: ~95.000 km
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
octav99
post 15 Mar 2008, 08:54
Post #103


membru


Group: Members
Posts: 209
Joined: 13 November 06
From: Romania




nu o sa gasesti asa ceva in bucuresti si daca gasesti , va fi bine in prima faza( in general spalatorii nou deschise) apoi romanu' revine la vechile obiceiuri si pofta de munca indiferent de spaga lasata!

This post has been edited by octav99: 15 Mar 2008, 08:55


--------------------
- - - - -
Megane2.2
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
romeod
post 15 Mar 2008, 09:25
Post #104


Romeo


Group: Members
Posts: 115
Joined: 5 November 07
From: Bucuresti




In zona Bd. 1Decembrie1918, mai precis langa reprezentanta Fiat exista o spalatorie super. De acolo cand iesi cu masina stii sigur ca au facut treaba super ok. Asa ca mai exista astfel de spalatorii in Bucuresti.


--------------------
Renault Clio 2003 - B 94 RVR
Am bani de dat, am datorii la stat.........................
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Duyu
post 15 Mar 2008, 16:07
Post #105


Membru dependent de forum


Group: Members
Posts: 2.259
Joined: 10 March 06
From: B u c u r e ș t i




De preturi stii ceva? smile.gif Sa nu fie 50 RON exterior si 50 interior smile.gif Multumesc! tongue.gif


--------------------
Renault Clio Symbol 1.5 dCi, 65 CP - with Vredestein Snowtrac 3

An Fabricație: 2006

Kilometraj: ~95.000 km
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
randunel
post 17 Mar 2008, 11:18
Post #106


impotriva sistemului


Group: Members
Posts: 70
Joined: 4 March 08
From: Sectorul Agricol Ilfov




eu am o spalatorie in otopeni, langa hotel confort, firma tatalui (care e plecat). a ramas mai mult varul meu la management.
Baietii angajati nu sunt foarte bine platiti dar le ramane spaga mai mult decat ne ramane noua ca proprietari. La inceput spalau bine, acum spala stas, robotic, s-au plictisit si ei. Dar daca te duci acolo si ii lasi sa puna muzica cat iti fac interiorul, garantez ca or sa faca totul bine smile.gif
Ca pret nu e scump, le lasi acolo 5 lei sa-si ia un cico.
Mentionez ca e spalatorie cu spuma activa, fara bureti. Iti atinge masina doar cand o usuca (carpe) si la interior (aspirator, carpe pt bord).

Mai e o spalatorie in Baneasa, inainte de OMV, 25ron/spalare, se numeste "Spalatorie de lux" si intr-adevar, e un aparat automat care spala cu spuma (colorata biggrin.gif), o si usuca automat (cu aer cald), dar tot iti freaca masina baietii angajati cu o carpa ceva. Sunt cele mai mari preturi din cate am vazut. Daca mergeti acolo, sa nu cereti si interiorul, ca de fiecare data au dat cu aspiratorul succint (in graba) si tot mai ramaneau firmituri (si costa 30 RON interiorul). Parca 200 ron costa ceara la ei, nu mai tin minte exact. Dar nu prea recomand, e doar pentru masini la care casco ar costa cat un clio pe luna smile.gif


--------------------
Renault Symbol 2006, 1.5 dCi
Land Rover Discovery II 2004, 2.5 TD5
Opel Astra CC 1995, 1.6 16v [de vanzare]
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bonzai
post 17 Mar 2008, 13:04
Post #107


Membru autentic


Group: Members
Posts: 706
Joined: 15 April 05
From: Bucuresti




Am gasit un anunt privind spalat auto "fara apa" ??? la care te programezi online si vin baietii in fata blocului si iti spala masina. S-a programat cineva la ei?

Nu vreau sa dau adresa sa nu se considere reclama.


--------------------
Renault Megane 4 GT 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
romeod
post 17 Mar 2008, 17:51
Post #108


Romeo


Group: Members
Posts: 115
Joined: 5 November 07
From: Bucuresti




PT Duyu
23RON exterior+interior


--------------------
Renault Clio 2003 - B 94 RVR
Am bani de dat, am datorii la stat.........................
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DRD
post 17 Mar 2008, 18:05
Post #109


Membru autentic


Group: Members
Posts: 709
Joined: 20 September 06
From: Brasov




Bonzai,nu arunca banii pe geam oricum de buna ar zice ei ca e spalarea.


--------------------
Renault Megane 2 1.5 Dci Comfort Expresion 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
4abc
post 17 Mar 2008, 18:14
Post #110


Sofer de duba!


Group: Members
Posts: 62
Joined: 19 March 07




Imi cer scuze daca s-a mai scris insa sunt curios ce parere aveti despre spalatoriile tip Tunel.Si-a deschis un bun prieten de al meu si am spalat-o la el...a iesit extrem de bine.
Acum ce ma macina pe mine este daca aceste perii care el spune ca sunt de silicon ohmy.gif ,nu afecteaza in timp vopseaua?...
Am uitat sa mentionez...costa 20 lei pachet complet (Exterior+Ceara)....

Cu spuma activa din spalatorii nu sunt de acord pentru ca matuieste vopseaua in timp compozitia acesteia fiind '''manarita''' de obicei cei care spala...am vazut un Volvo nou patat tot de la spuma activa...iar unde spalam eu pana acum iesea foarte bine si vopseaua arata bine dupa aprox 3 ani insa costa 35 lei acum...dupa 2 ani imi vine sa ma despart de ei...cu toate ca iesea super... sad.gif


--------------------
Renault Kangoo 2004 DCI 60 - 56-MDB
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DRD
post 17 Mar 2008, 20:21
Post #111


Membru autentic


Group: Members
Posts: 709
Joined: 20 September 06
From: Brasov




Orice contact cu vopseaua o altereaza si in timp o matuieste,de spalatoriile de la noi ce sa mai zic,fiecare iti spala masina cu ce are,un cred ca e una sa bage ce trebuie.


--------------------
Renault Megane 2 1.5 Dci Comfort Expresion 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
95puf
post 17 Mar 2008, 21:44
Post #112


Membru autentic


Group: Members
Posts: 271
Joined: 12 January 08
From: Medgidia




DRD, cum se pote comanda lancea aceea de spuma de la Karcher postata de tine pe la pag 2 parca din topic? Am gasit-o pe site-ul de pe atasament, la 88E. Atat te-a costat si pe tine? Merci.


--------------------
Renault Clio 3 2007 dynamique / 1.5dci / 70 CP - CT-95-PUF
Tacerea este singurul raspuns logic pe care il poti da prostilor...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SorinCT
post 17 Mar 2008, 22:05
Post #113


Honor et Patria


Group: Members
Posts: 3.441
Joined: 22 July 07
From: Constanta




Cel mai putin distructiv pentru vopseaua masinii ar fi spalatul fara a atinge cu vreo carpa sau perie masina. Apa sub presiune mare, spuma activa si eventual un wind-tunnel smile.gif


--------------------
Renault Megane Sport Tourer 2012 Privilege 1.5 dCI - CT-XX-LEA
Citroen C4 1.6 HDi 2006
Clio III 1.5 dCi Expression 2007
EX: Megane Sedan II.1 1.5 dCi Expression 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DRD
post 18 Mar 2008, 11:04
Post #114


Membru autentic


Group: Members
Posts: 709
Joined: 20 September 06
From: Brasov




@95puf:eu nu am lancea sad.gif pentru ca stau la bloc,dar tu poti sa iti cumperi de aici

http://www.autobritedirect.co.uk/shop/prod...cts_id=1726,cel mai bine e sa le trimiti un email celor de la Autobrite si sa le spui exact ce aparat ai,pentru ca fiecare lance vine cu prinderea specifica aparatului(Kärcher,Bosch).Lancea e destul de scumpa dupa cum vezi dar face toti banii.In final nu cred ca pretul este problema ci plata,pentru ca nu toti accepta plati din Romania sau livreaza in Romania asa ca acolo ramane de vazut.


--------------------
Renault Megane 2 1.5 Dci Comfort Expresion 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Cristi39
post 18 Mar 2008, 11:29
Post #115


Membru autentic


Group: Members
Posts: 359
Joined: 19 November 06




eu folosesc un aparat cu presiune marca Stern(austriac),spuma activa de la Sonax,si...multe lavete cu microfibre.Dupa spalare si uscare utilizez ceara de la mafra cam o data la 2 luni.Sunt supermultumit.Masina arata ca noua mereu....deh,sunt maniac...


--------------------
Renault Megane Sedan 2007 Privillege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
95puf
post 18 Mar 2008, 19:43
Post #116


Membru autentic


Group: Members
Posts: 271
Joined: 12 January 08
From: Medgidia




Merci DRD.
Si eu folosesc spuma de la Sonax, iar aseara am comandat si ceara + tratament nanopro 3. Abia le astept.... Dar am si eu un stres..... blink.gif


--------------------
Renault Clio 3 2007 dynamique / 1.5dci / 70 CP - CT-95-PUF
Tacerea este singurul raspuns logic pe care il poti da prostilor...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Cristi39
post 16 Apr 2008, 08:35
Post #117


Membru autentic


Group: Members
Posts: 359
Joined: 19 November 06




cred ca o sa incerc o inovatie,si anume pe post de "lance"care sa spumeze voi folosi clasicul aparat de stropit pomii,poate ala va "spuma "corespunzator...


--------------------
Renault Megane Sedan 2007 Privillege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DRD
post 19 Apr 2008, 11:21
Post #118


Membru autentic


Group: Members
Posts: 709
Joined: 20 September 06
From: Brasov




Ala nu spumeaza nici atat biggrin.gif dar poate fi folosit pentru prespalare,dai pe toata masina pe la bandouri in jos si lasi sa actioneze 5 min,cand dai cu jetul de apa va fi mai usor sa dai jos mizeria.


--------------------
Renault Megane 2 1.5 Dci Comfort Expresion 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Cristi39
post 23 Apr 2008, 11:44
Post #119


Membru autentic


Group: Members
Posts: 359
Joined: 19 November 06




ce mi-ar trebui mie si nu am ar fi o lance speciala pt spuma.am sunat ieri la o firma din Mures si cand mi-a zis pretul am ramas mut...750 ron cu tot cu pistol...stie cineva de unde a-si putea cumpara lancea asta la un pret mai decent???


--------------------
Renault Megane Sedan 2007 Privillege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rtBK
post 23 Apr 2008, 12:58
Post #120


Unique like everyone else


Group: Members
Posts: 3.955
Joined: 19 January 08
From: Bucuresti




Imi sugereaza si mie cineva cu ce solutie ar trebui sa spal geamurile interioare in asa fel incat sa nu mi se mai abureasca?

Aseara cand turna cu galeata din toate masinile pe care le-am vazut pe strada numai a mea avea geamurile aburite! :|

am incercat dezaburirea... am dat pe rece maxim, dar mai era si putin cald pe teava. Dupa ce a intrat caldura aia nu aveam alta solutie decat sa sterg cu niste servetele ( lucru care s-a si intamplat dry.gif )

This post has been edited by blak2oo8: 23 Apr 2008, 13:00


--------------------
Renault Clio 4GT Line 2017

Trek Valencia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
8 Pages « < 2 3 4 5 6 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th April 2024 - 01:51
Dacia