Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Pedala acceleratie ramane blocata

mirto
post 7 Dec 2015, 21:00
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 6
Joined: 26 September 09




Buna seara;
Am un Megan din 2012 1.5 dci, 90 cp, si am observat ca uneori cand apas pedala de acceleratie revine in trepte in pozitia initiala, iar de cateva ori a ramas blocata in podea (a trebuit sa o ridic cu piciorul pt a reveni la pozitia initiala), asta in mers, ramanand turata la maxim. Ma poate ajuta cineva cu un sfat? Multumesc anticipat.


--------------------
renault symbol 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ualexst
post 7 Dec 2015, 22:31
Post #2


Membru incepator


Group: Members
Posts: 27
Joined: 8 January 12




QUOTE(mariusbatrinu @ 21 Oct 2015, 19:39)
Am patit si eu asa ceva, ramane pedala blocata, poti incerca cu varful piciorului sa o impingi de jos in sus sa se deblocheze. Inainte de a incepe sa umblii in portofel iti sugerez sa verifici un lucru la pedala. Ea este montata pe partea laterala a unui suport metalic cu ajutorul a 2 suruburi. Daca placa metalica nu este perfect plana, la strangerea celor 2 suruburi se torsioneaza carcasa din plastic din capul pedalei de acceleratie, ducand la blocarea cursei pedalei in interiorul carcasei. Cu o cheie de 10 slabeste un o jumatete de tura surubul de sus si pe cel de jos cu 1-2 ture si in acest timp, cu motorul oprit smile.gif, apesi pedala de acceleratie cu mana sa vezi daca mai agata si ramane blocata. Asta ar fi o rezolvare daca nu cumva ar fi stricata padala in sine.
*



O posibila rezolvare😉 la mine a trebuit sa o schimb pana la urma.


--------------------
Renault Megane 3 hatch, 1.5 dci, 110 caiuti 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 30th May 2024 - 08:28
Dacia