Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages  1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Sfaturi referitoare la PDA / GPS, Doresc sa cumpar unul si nu sunt sigur ce si cum

Alexutzuuuu
post 19 Feb 2007, 22:27
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 27
Joined: 10 January 07
From: Bucuresti




Salutari, doresc sa achizitionez un Mio A701, mi se pare o afacere destul de buna, se poate folosi ca si telefon, gps si pda, pretul cu care pot sa-l cumpar este pe undeva in jur de 11 milioane cu tot cu card de 2 gb, intrebarea mea catre voi este daca se merita, sau daca este alta marca mai bine cotata la genul acesta de produs, mentionez ca nu ma pricep extraordinar de mult la pda-uri si gps-uri si de aceea am vrut sa aflu si parerile voastre. Aici este si un link catre aparatul pe care vreau sa-l cumpar, pretul difera deoarece este pretul de vanzare al firmei respective, eu avand facilitati deoarece lucrez acolo, rog a nu se considera reclama. http://www.ebirotica.ro/produs.php?produs_..._id=&subcat_id=

Multumiri anticipate.

This post has been edited by Alexutzuuuu: 19 Feb 2007, 22:28


--------------------
Audi A3 2.0 TDi / Logan Prestige 1.6 16v / 2004 / 2006
Fugi de tentatii.....dar incet sa te poata ajunge
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Danny_bb
post 19 Feb 2007, 22:40
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 605
Joined: 17 February 07
From: Brasov/Slobozia




e bine ca te-ai gandit sa-ti iei pda nu doar un receptor gps. pe un pda poti sa-ti pui o gramada de aplicatii care mai de care mai inutile smile.gif despre pret nush ce sa zic ca nu sunt foarte informat. gandestete ca un tel klumea e 11 mil sau mai mult deci eu zic ca-i buna investitia


--------------------
Dacia Break 1.6TD 1988, Logan 1.5 dci 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Alexutzuuuu
post 19 Feb 2007, 22:43
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 27
Joined: 10 January 07
From: Bucuresti




Mda, la asta ma gandesc si eu, referitor la pret, pe actualul meu telefon 6280 am dat acum cateva luni cand l-am cumparat 15 milioane, si sincer nu stie sa faca atat de multe lucruri inutile precum pda-ul tongue.gif


--------------------
Audi A3 2.0 TDi / Logan Prestige 1.6 16v / 2004 / 2006
Fugi de tentatii.....dar incet sa te poata ajunge
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Danny_bb
post 19 Feb 2007, 22:52
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 605
Joined: 17 February 07
From: Brasov/Slobozia




e bun gps-u ca nu o sa te mai uiti pe vreo harta de hartie niciodata oriunde te-ai duce in europa. numa ca e cam scump softu (hartile)


--------------------
Dacia Break 1.6TD 1988, Logan 1.5 dci 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Alexutzuuuu
post 19 Feb 2007, 23:18
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 27
Joined: 10 January 07
From: Bucuresti




*****************************************

ai warn

This post has been edited by CataNOS: 21 Feb 2007, 18:45


--------------------
Audi A3 2.0 TDi / Logan Prestige 1.6 16v / 2004 / 2006
Fugi de tentatii.....dar incet sa te poata ajunge
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
St
post 19 Feb 2007, 23:29
Post #6


Membru


Group: Members
Posts: 4.436
Joined: 18 July 04
From: Bucuresti




Sterge repede faza de mai sus, ca-ti ie ban/warn!!!

Cat despre PDA, eu zic sa-ti iei unul cu GPS dar fara GSM.


--------------------
Mazda/ BMW MX-5/ 650GS 2012/ 2004
Fericirea este ceva ce nu se atinge niciodata,dar in cautarea ei merita sa alergi toata viata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Alexutzuuuu
post 19 Feb 2007, 23:36
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 27
Joined: 10 January 07
From: Bucuresti




Nu vad de ce as lua ban sau warn deoarece nu am mentionat nici un nume de site, nu am facut reclama la nici o firma. Interesant comentariul tau, dar nu vrei sa argumentezi de ce sa-mi iau doar cu gps si nu si cu gsm? Chiar ma intereseaza parerile tuturor smile.gif


--------------------
Audi A3 2.0 TDi / Logan Prestige 1.6 16v / 2004 / 2006
Fugi de tentatii.....dar incet sa te poata ajunge
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sclaud
post 20 Feb 2007, 10:35
Post #8


Status: activ


Group: Members
Posts: 480
Joined: 24 July 04
From: Brasov




Eu am de vreo luna Mio A701 ... este super. Am instalat pe el MioMap 3.2 si se comporta excelent.
Ce pot sa-ti spun SIGUR este ca pretul la care zici tu ca il iei (cu toate ca mie nu prea imi vine sa cred) este cel mai tare pret pentru Mio A701 de care am auzit pana acum ... deci daca tu poti sa il iei la banii aia nici nu mai sta pe ganduri.
Eu am dat pe exact aceasi treaba (Mio A701 + card de 2 Gb) acum o luna 17 mil ... deci nu mai sta pe ganduri.
Ca si scula harware este exceleneta. Eu l-am luat pentru partea de GPS si l-am testat pana acum in 2 weekenduri (Sibiu si Slanic Moldova) si se comporta excelent.


--------------------
none none 2019 - BV-XX-XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
david79
post 20 Feb 2007, 12:03
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 888
Joined: 19 March 05




ce ziceti de asta ?
http://www.cel.ro/index.php?main_page=prod...oducts_id=14700

eu zic ca are destule...
ce dezavantaj as avea daca as lua si gps si gsm ??

This post has been edited by david79: 20 Feb 2007, 12:04


--------------------
Toyota corolla 2.0 d4d ; auris hybrid ; 2008 / 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adostar
post 20 Feb 2007, 12:48
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 419
Joined: 12 October 04
From: Galati




Eu am un PDA Asus A632n cu GPS, am pus pe el IGO si functioneaza perfect. http://www.emag.ro/pda/pda-asus-a632n-416mhz--pA632N
Pachetul este complet cu incarcator auto, suport auto..etc.

This post has been edited by adostar: 20 Feb 2007, 12:49


--------------------
gaz cazan 1980 - gaz/porc
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Danny_bb
post 20 Feb 2007, 15:17
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 605
Joined: 17 February 07
From: Brasov/Slobozia




acum aflu ca se gaseste soft pe net ! si eu incercam ca detseptu sa vand pe forum softu fara licenta. m-am ales cu warnu de rigoare smile.gif


--------------------
Dacia Break 1.6TD 1988, Logan 1.5 dci 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
St
post 20 Feb 2007, 16:02
Post #12


Membru


Group: Members
Posts: 4.436
Joined: 18 July 04
From: Bucuresti




QUOTE(Alexutzuuuu @ 19 Feb 2007, 22:36)
Interesant comentariul tau, dar nu vrei sa  argumentezi de ce sa-mi iau doar cu gps si nu si cu gsm? Chiar ma intereseaza parerile tuturor smile.gif
*



Am sa argumentez acum smile.gif Aseara nu prea aveam timp.

Parerea mea e ca nu merita PDA+GSM. In primul rand gandeste-te ca mai multe componente sunt "inghesuite" in acelasi spatiu, de parca nu ar fi fost deja "inghesuite". Asa ca s-ar putea sa aiba de suferit la capitolul fiabilitate.
In al doilea rand gandeste-te la functionalitate. Suna telefonul, esti in modul GPS cu PDA-ul pus in suportul lui, stai sa-l scoti din suport?(asta rezolvi cu handsfree, dar tot iesi din softul GPS). Apoi, eu am un Alcatel OT556, si ma sacaie ca ramane grasime de pe ureche uneori pe ecran. Gandeste-te ce se intampla la un ecran de 4 ori mai mare.
+comsum mai mare de baterie

Succes in alegerea ta, oricare ar fi aceea!

This post has been edited by St: 20 Feb 2007, 16:02


--------------------
Mazda/ BMW MX-5/ 650GS 2012/ 2004
Fericirea este ceva ce nu se atinge niciodata,dar in cautarea ei merita sa alergi toata viata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Jack Daniel's
post 20 Feb 2007, 16:04
Post #13


MEMBRU DE LA INCEPUT!


Group: Members
Posts: 2.010
Joined: 26 October 03




La pretul acela este chilipir , deci merita ! smile.gif


--------------------
. . .
Multi membri, putini oameni!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bacu
post 20 Feb 2007, 16:07
Post #14


Membru Privilegiat


Group: Members
Posts: 1.956
Joined: 11 May 06
From: Luxembourg




QUOTE(Obscuru @ 20 Feb 2007, 10:35)
Eu am de vreo luna Mio A701 ... este super. Am instalat pe el MioMap 3.2 si se comporta excelent.
Ca si scula harware este exceleneta. Eu l-am luat pentru partea de GPS si l-am testat pana acum in 2 weekenduri (Sibiu si Slanic Moldova)  si se comporta excelent.
*




cum ti se pare ecranul? nu e cam mic pentru navi? se vede bine harta pe el, sau simti ca ti-ar trebui un ecran mai mare?


--------------------
Honda CRV 2017 Executive Sensing 1.6 iDtec 9AT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ga!nusha
post 20 Feb 2007, 16:47
Post #15


Still here


Group: Members
Posts: 984
Joined: 6 September 05
From: Paris




QUOTE(St @ 20 Feb 2007, 16:02)
Am sa argumentez acum smile.gif Aseara nu prea aveam timp.

Parerea mea e ca nu merita PDA+GSM.  In primul rand gandeste-te ca mai multe componente sunt "inghesuite" in acelasi spatiu, de parca nu ar fi fost deja "inghesuite". Asa ca s-ar putea sa aiba de suferit la capitolul fiabilitate.
In al doilea rand gandeste-te la functionalitate. Suna telefonul, esti in modul GPS cu PDA-ul pus in suportul lui, stai sa-l scoti din suport?(asta rezolvi cu handsfree, dar tot iesi din softul GPS). Apoi, eu am un Alcatel OT556, si ma sacaie ca ramane grasime de pe ureche uneori pe ecran. Gandeste-te ce se intampla la un ecran de 4 ori mai mare.
+comsum mai mare de baterie

Succes in alegerea ta, oricare ar fi aceea!
*



eu am tot mio a701 si sincer nu sunt de acord cu ce ai zis tu... la partea de fiabilitate nu am nimic de reprosat. daca suna telefonul nu trebuie scos din suport iar daca suna telefonul nu iesi din softul de navigatie... iti ramane acolo
doar ca opreste sunetul.de regula eu nu tin urechea pe ecran ci in dreptul difuzorului... si in plus ecranul este putin in interiorul telefonului pentru a nu-l atinge cu fata (ca e touch screen)

consumul este mai mare... dar de exemplu pe mine ma tine 4 zile bateria...ceea ce mi se pare mai mult decat rezonabil... la celalalt telefon, nokia, ma tine 2 zile(vb cam la fel de mult pe ambele)


ps: am cam de 6 luni.
ps2: eu am ales pda+gps pentru ca vroiam net oriunde...
ps3: daca nu vrei sa consumi baterie poti sa opresti functia de gsm.
ps4: eu am sistemul de operare din data de 7 ian 07 si luna viitoare se lanseaza crossbow pentru mio 701(vreau sa zic ca exista suport tehnic... nu sa ma laud)

@bacu daca nu porti ochelari nu e prea mic display-ul...cel putin mie nu mi se pare...(e adevarat ca nu m-ar deranja unul mai mare...)

This post has been edited by ga!nusha: 20 Feb 2007, 16:53


--------------------
Mazda 3 MPS ex: Logan Preference+AC 1.6 2oo8
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sclaud
post 20 Feb 2007, 16:55
Post #16


Status: activ


Group: Members
Posts: 480
Joined: 24 July 04
From: Brasov




QUOTE(Bacu @ 20 Feb 2007, 17:07)
cum ti se pare ecranul? nu e cam mic pentru navi? se vede bine harta pe el, sau simti ca ti-ar trebui un ecran mai mare?
*


Ca ecran este excelent ... pentru mine este marimea cea mai buna. Am tinut in mana un 636N cu ecran de 3" si mi s-a parut prea mare ecranul ...
Acum fiecare cum considera ... eu am vrut ceva care sa nu ma "incurce" cand il car dupa mine.


--------------------
none none 2019 - BV-XX-XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bacu
post 20 Feb 2007, 17:37
Post #17


Membru Privilegiat


Group: Members
Posts: 1.956
Joined: 11 May 06
From: Luxembourg




eu am ochelari... blush.gif

happy.gif


--------------------
Honda CRV 2017 Executive Sensing 1.6 iDtec 9AT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ga!nusha
post 20 Feb 2007, 18:23
Post #18


Still here


Group: Members
Posts: 984
Joined: 6 September 05
From: Paris




sa vezi sageata si harta nu o sa fie greu... mai greu e de urmarit numele strazii...
poate o sa vin la intalnire sa iti arat


--------------------
Mazda 3 MPS ex: Logan Preference+AC 1.6 2oo8
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Alexutzuuuu
post 20 Feb 2007, 19:37
Post #19


Membru incepator


Group: Members
Posts: 27
Joined: 10 January 07
From: Bucuresti




1 multumesc pentru parere st, dar daca o luam pe partea cealalta o masina cu cat mai multe accesorii si sisteme de siguranta, control al tractiunii si tot ce mai au ultimile natii de masini, nu sunt fiabile? la acest lucru nu sunt deacord cu tine din pacate smile.gif

2 Obscuru Pretul am mentionat mai sus este special deoarece lucrez acolo si il iau fara adaos si alte taxe suplimentare, iar ca idee m-am convins o sa-mi iau Mio, am vazut numai pareri bune despre el zilele acestea.

Goldfish este mai slabut ca A701 este testata treaba, facand o comparatie intre ele "live"

multumesc tuturor care au postat aici, s'auzim de bine.



--------------------
Audi A3 2.0 TDi / Logan Prestige 1.6 16v / 2004 / 2006
Fugi de tentatii.....dar incet sa te poata ajunge
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ga!nusha
post 21 Feb 2007, 08:53
Post #20


Still here


Group: Members
Posts: 984
Joined: 6 September 05
From: Paris




spor la cumparaturi!


--------------------
Mazda 3 MPS ex: Logan Preference+AC 1.6 2oo8
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
St
post 21 Feb 2007, 17:36
Post #21


Membru


Group: Members
Posts: 4.436
Joined: 18 July 04
From: Bucuresti




Succes.
Felicitari pentru alegerea ta!



--------------------
Mazda/ BMW MX-5/ 650GS 2012/ 2004
Fericirea este ceva ce nu se atinge niciodata,dar in cautarea ei merita sa alergi toata viata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Alexutzuuuu
post 21 Feb 2007, 19:28
Post #22


Membru incepator


Group: Members
Posts: 27
Joined: 10 January 07
From: Bucuresti




Multumesc tuturor, maine imi vine pda-ul o sa va spun mai multe pareri de bine sau de rau despre el maine seara, pana atunci s'auzim de bine.

Interesant modul unora de a da warn, "instigare la download de programe ilegale" ma intreb oare de ce este ilegal programul din moment ce este ales ca soft chiar de producatori ? In fine, warn 10%, nu conteaza, jean boxeaza biggrin.gif St ai avut dreptate, deh asa sunt eu mai incapatanat. Numai bine si ne "auzim" maine seara cand o sa imi dau cu parerea despre noua jucarie blush.gif

This post has been edited by Alexutzuuuu: 21 Feb 2007, 19:36


--------------------
Audi A3 2.0 TDi / Logan Prestige 1.6 16v / 2004 / 2006
Fugi de tentatii.....dar incet sa te poata ajunge
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sinaxis
post 21 Feb 2007, 19:55
Post #23


Membru autentic


Group: Members
Posts: 388
Joined: 30 March 04




Intrebare intrebatoare. Eu nu ma pricep... Se poate transforma un laptop in gps? De ce e nevoie?


--------------------
tohan stas 2012 full
"as fi de parere ca ar trebui interzisi copiii din locurile publice (...). Un sugar stie doar sa manince, sa se cufureasca si sa urle" by Marty
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adostar
post 21 Feb 2007, 20:05
Post #24


Membru autentic


Group: Members
Posts: 419
Joined: 12 October 04
From: Galati




@sinaxis - Se poate, dar ce faci? Mergi cu caramida in brate ? Iti trebuie un receptor GPS si un prg. rutabil pentru lapatop.


--------------------
gaz cazan 1980 - gaz/porc
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sinaxis
post 21 Feb 2007, 20:06
Post #25


Membru autentic


Group: Members
Posts: 388
Joined: 30 March 04




Ma desteptai! Trebuie senzor gps. Corect? Si soft dedicat...


--------------------
tohan stas 2012 full
"as fi de parere ca ar trebui interzisi copiii din locurile publice (...). Un sugar stie doar sa manince, sa se cufureasca si sa urle" by Marty
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Liviu
post 21 Feb 2007, 21:51
Post #26


expat naiv


Group: Banned
Posts: 3.526
Joined: 5 July 02
From: Peste gard




1. Nu se merita dati banii pe pda-uri care nu au rezolutie cel putin VGA (480x640) la ecran. La cat de util poate fi un pda (mai les pentru mailuri si navigatie pe web) , un ecran qvga (240x320) ii reduce mult din functionalitate.

2. Un dispozitiv care indeplineste si functia de telefon si cea de pda nu va fi nici un telefon bun si nici un pda bun ... nu mai vorbesc aici de durata de viata a bateriei sau de fiabilitate. Ma refer strict la functionalitate.

Cand se cumpara un pda trebuie avute in vedere cateva lucruri esentiale:

1. Ecranul (rezolutie, transreflectivitate, calitatea imaginii)

2. Viteza procesorului (cele mai populare pda-uri rapide sunt dotate cu Intel PXA 270 care merge la 624 MHz)

3. Capabilitatile video (o placa video independenta poate fi folosita la randarea filmelor cu compresie rezultand in durata de viata mai mare a bateriei ... nemaivorbind de posibilitatea rularii unor aplicatii 3D)

4. Capabilitatile GPS ... un GPS built -in va fi intotdeauna mai slab ca nivel de semnal receptionat decat unul extern (din cauza dimensiunii efective a antenei). Castiga in schimb prin integrare (nu trebuie sa mergi cu doua dispozitive dupa tine cand te plimbi pe strada intr-un oras necunoscut)

5. Durata de viata a bateriei in cateva moduri standard:
- standby
- utilizare in mod citire text
- utilizare in mod web (prin bluetooth/wi-fi)
- utilizarea ca mp3 player
- utilizarea ca movie player
- utilizarea ca consola de jocuri

6. Posibilitatea de extensie a memoriei (numarul porturilor pentru carduri/ capabilitatea de USB host)

7. Interfatarea cu exteriorul (porturi de audio/video/vga/usb/serial/wi-fi/bluetooth/infrarosu/etc)

Eu personal detin un Dell Axim X51V dar acesta este deja un model depasit (doar moral caci ca performante face fata cu brio oricarui model de pe piata smile.gif ) ... model care nici macar nu se mai fabrica.
Acum daca ar fi sa imi cumpar un Pocket PC mi-as lua un Fujitsu Siemens LOOX N560.


--------------------
. . .
-= age is just a number =-
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ga!nusha
post 22 Feb 2007, 12:01
Post #27


Still here


Group: Members
Posts: 984
Joined: 6 September 05
From: Paris




1. nu ii reduce din functionalitate deoarece si fontul este mai mic... nu e ecranu mai mic si restu mare...sau poate nu am inteles cce ai vrut sa zici
2. la ce anume te referi daca nu la fiabilitate si durata bateriei?

la cumparare:
3. sunt foarte putine pda-uri cu placa video separata... si sunt foarte scumpe...
4. corect, dar sunt anumite pda-uri care au antena externa.
5. pe langa astea recomand si verificarea mAh... cu cat mai multi cu atat mai bine...
6,7. la fel ca pct 3

te invidez mult! am cautat o gramada acel pda...
ps: ai jucat GeoRally EX ??

This post has been edited by ga!nusha: 22 Feb 2007, 12:09


--------------------
Mazda 3 MPS ex: Logan Preference+AC 1.6 2oo8
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Liviu
post 22 Feb 2007, 14:24
Post #28


expat naiv


Group: Banned
Posts: 3.526
Joined: 5 July 02
From: Peste gard




Pai la 1 ma refereamla faptul ca pe un ecran VGA incape de 4 ori mai multa informatie decat pe un ecran qvga. Dupa ce te obisnuiesti cu un ecran vga ai sa vezi ca ai impresia ca iti lipseste ceva cand treci pe un qvga smile.gif.
La 2 ma refeream la performante. Daca vrei sa ai un singur obiect care sa se comporte si ca un telefon bun si ca un pda bun, atunci vei avea o caramida veritabila in buzunar. Daca e mic, se renunta la functionalitate (ecran mai mic, procesor mai lent, memorie mai putina .. etc)
La faza cu "foarte scumpe" te contrazic ... cam toate pda-urile care merita intr-adevar cumparate se invart cam in aceeasi gama de pret : 400-500 de dolari.

Inca se mai gaseste x51v si inca nou, sigilat smile.gif ... trebuie doar sa cauti ..
Pretul e de 380 - 400 de dolari .. cca.

P.S.: E unul din jocurile mele favorite pe pda .. si chiar e accelerat 3D smile.gif


--------------------
. . .
-= age is just a number =-
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ga!nusha
post 22 Feb 2007, 16:07
Post #29


Still here


Group: Members
Posts: 984
Joined: 6 September 05
From: Paris




referitor la punctul 2...mio a701 de ex, are doar ecranul mai mic fata de al tau... iar pretul este cam acelasi...

acum degeaba se mai gaseste... ca am pda... de care sunt foarte multumit...
si in plus, numai cu pda, nu am ce face... eu trebuie sa am putty si browser web tot timpul... iar daca nu are gsm nu vad cum as putea sa folosesc programele(de exemplu cand sunt la o terasa)


--------------------
Mazda 3 MPS ex: Logan Preference+AC 1.6 2oo8
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Liviu
post 22 Feb 2007, 17:07
Post #30


expat naiv


Group: Banned
Posts: 3.526
Joined: 5 July 02
From: Peste gard




Eu ma descurc excelent cu pda+3G phone .. prin bluetooth evident smile.gif

Explicatii despre ecran .. ca vad ca nu ne intelegem.
Diferenta dintre un pda cu ecran qvga (240x320) si unul cu ecran vga (480x640) este EXACT (proportional) ca diferenta dintre un ecran svga (800x600) si unul 1600x1200 ... Daca monitoarele ar avea aceeasi dimensiune fizic vorbind, ai sa vezi clar diferenta.

Am sa pun niste poze edificatoare.

***** later edit.

Uite poze :

1. Forumul la 1600x1200
demo_1600x1200.jpg ( Size: 245.4k ) Number of downloads: 1249



2. Aceeasi pagina randata la 800x600 (de 4 ori mai putini pixeli)
demo_800x600.jpg ( Size: 67.57k ) Number of downloads: 1146



3. Tot forumul randat 640x480 (sa zicem un pda cu ecran vga)
demo_640x480.jpg ( Size: 54.16k ) Number of downloads: 1213


4. Si uite si un pda cu ecran qvga
demo_320x240.jpg ( Size: 19.4k ) Number of downloads: 1235



Iar la sfarsit, ca sa intelegi intr-adevar ce vroiam sa zic, presupunandu-se ca avem 2 pda-uri cu aceeasi dimensiune fizica la ecran, dar unul cu rezolutie vga si unul qvga, iata cum s-ar vedea aceeiasi pagina de web daca cele doua pda-uri ar fi puse unul langa altul:
vga_vs_qvga.jpg ( Size: 104.68k ) Number of downloads: 1330


Deci la asta ma refer .. la cantitatea de informatie care incape pe ecranul dat. Nu conteaza ca dimensiuena ecranului este 3x4 cm sau 6x8 cm ... important este ca rezolutia sa fie cat mai mare. Asta implica procesare de imagine mai mare, memorie mai multa, procesor mai puternic ... dar informatie mai multa.


--------------------
. . .
-= age is just a number =-
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
3 Pages  1 2 3 >
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 25th May 2024 - 10:12
Dacia