Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Carte Verde

asarban
post 5 Feb 2004, 17:08
Post #1


Membru autentic


Group: Banned
Posts: 2.288
Joined: 24 May 02




POftiti de va calculati singuri costurile:

http://www.asig.ro/carteverde.php


--------------------
Intr-o apa adanca patru ochi luceste. Ce sa fie oare este doi de peste.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
David
post 1 Apr 2004, 15:39
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 370
Joined: 27 November 03
From: Cluj




Nu este gluma de 1 Aprilie, de azi chiar costa 60$ 15zile Ungaria.


--------------------
Opel Zafira 2003
Opel Zafira 2.0 DTI - 03/2003
BMW F650 - 08/1995
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bobo
post 9 Apr 2004, 08:35
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 756
Joined: 24 October 02
From: Bucuresti




Posesori de autovehicule - pacaliti de societatile de asigurari


Tarifele umflate au fost percepute ca urmare a unei circulare emise de Biroul Asiguratorilor de Autovehicule din Romania
Sute de posesori de autovehicule au fost pacaliti, cu largul concurs al Biroului Asiguratorilor de Autovehicule din Romania (BAAR), cumparand de la companiile de asigurari, incepand cu 1 aprilie a.c., asigurarea Carte Verde pentru Ungaria cu pretul de 60 de dolari (tariful minim pentru 15 zile), in loc de 30 dolari, cat era pretul care trebuia perceput. Si aceasta deoarece BAAR a trimis o circulara catre companiile de asigurari care vand acest tip de polita potrivit careia, de la 1 aprilie a.c., pentru Ungaria se percep aceleasi tarife ca pentru toate celelalte state din Uniunea Europeana, desi tara vecina va intra in UE abia de la 1 mai. "Vanzarea politelor pentru Ungaria - tara limitrofa, cu tarif preferential pentru Carte Verde - cu noul pret ar trebui sa inceapa abia peste zece zile, avand in vedere ca polita se achizitioneaza pentru minimum 15 zile", ne-au declarat surse din piata asigurarilor. Reprezentantii de vanzari ai firmelor de asigurari ne-au confirmat ca practica, unele dintre ele chiar incepand cu 14 zile inainte de 1 aprilie, noul pret.

"Pentru Ungaria, polita Carte Verde costa 60 dolari pentru o perioada de 15 zile, iar pentru o luna - 100 de dolari. Avem multe cereri de Carte Verde pentru aceasta perioada a Sarbatorilor pascale, mai ales de la persoane fizice", ne-au declarat inspectorii de asigurari de la patru companii de asigurari pe care le-am contactat telefonic. Mai ciudat este faptul ca Comisia de Supraveghere a Asigurarilor (CSA), autoritatea suprema de supraveghere a pietei asigurarilor, care are ca obiectiv principal "protejarea intereselor asiguratilor", nu poate interveni in nici un fel in cazul escrocarii sutelor de asigurati care au luat plasa cumparand Carte Verde pentru relatia Ungaria la un pret dublu. La intrebarea adresata CSA daca intentioneaza sa ia masuri de sanctionare a BAAR sau pentru despagubirea asiguratilor care au luat teapa, reprezentantii CSA ne-au raspuns ca in actuala legislatie nu se prevede nicaieri posibilitatea luarii unor astfel de masuri, adaugand ca "asigurarea Carte Verde este una facultativa (...), respectiv asiguratorul are dreptul sa isi elaboreze propriile conditii de asigurare si propriile criterii de stabilire a primelor de asigurare".

CSA a intervenit acum doua zile, la sesizarea senatorului UDMR Szabo Karoly, solicitand BAAR sa se conformeze hotararii Consiliului Biroului Carte Verde (CBCV) de la Londra care prevede ca in ceea ce priveste documentele internationale Carte Verde, excluderea Ungariei din categoria tarilor limitrofe (categorie cu tarif preferential) sa se faca numai dupa data de 1 mai a.c. sau anterior acestei date, in situatiile in care valabilitatea documentelor emise depaseste aceasta data. "Nu are rost ca BAAR sa forteze aplicarea mai repede a prevederilor Consiliului Birourilor Carte Verde de la Londra. Nu stiu de ce au inteles ei (BAAR-n.red.) sa actioneze in acest mod. Ramane de vazut ce se va face cu politele Carte Verde aflate in derulare, emise pana la interventia CSA si cum vor regulariza sau restitui sumele incasate in plus, mai ales daca este vorba de transportatori care fac regulat ruta pe Ungaria", ne-a declarat Nicolae Crisan, presedintele CSA. Cu alte cuvinte, sutele de asigurati vor ramane cu paguba, iar BAAR si societatile de asigurare cu sumele in plus la buget. Iata astfel cum BAAR, ai caror reprezentanti nu au fost de gasit ieri pentru a ne oferi o explicatie pentru "circulara" trimisa companiilor de asigurari, nu pierde prilejul de a-si mai trage in conturi niste bani frumosi pe seama asiguratilor neavizati.
Loredana VOICULESCU
Adevarul - 09/04/2004


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
koder
post 2 Feb 2005, 16:21
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 19 August 04




Am inteles ca la granita (Nadlac) se poate face cartea verde si pe o perioada mai scurta.In Bucuresti o pot incheia doar pe 15 zile.
Este un zvon sau e adevarat, astfel facand-o doar pe 5 zile si economisind niste bani.

excl.gif


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
asarban
post 2 Feb 2005, 20:55
Post #5


Membru autentic


Group: Banned
Posts: 2.288
Joined: 24 May 02




Se poate dar e ilegal


--------------------
Intr-o apa adanca patru ochi luceste. Ce sa fie oare este doi de peste.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vv
post 1 Mar 2005, 19:18
Post #6


dilbert.com


Group: Members
Posts: 1.080
Joined: 10 June 04
From: Bucuresti




Intreabare(cred ca aici e mai potrivit): cartea verde e 'pe masina' sau 'pe om'? Adica daca merg 3 persoane in strainatate cu aceeasi masina si vor sa conduca alternativ toti trei (situatie ipotetica) trebuie platita cartea verde de 3 ori?


--------------------
Renault Grand Scenic 2008 - B.00.XXX
It is final proof of god's omnipotence that he needs not exist in order to save us.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
asarban
post 1 Mar 2005, 19:20
Post #7


Membru autentic


Group: Banned
Posts: 2.288
Joined: 24 May 02




pe masina!


--------------------
Intr-o apa adanca patru ochi luceste. Ce sa fie oare este doi de peste.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatabobu
post 9 May 2005, 11:50
Post #8


membru


Group: Members
Posts: 4.529
Joined: 14 September 04
From: Bucuresti




Intreb si eu, ca nu stiu: Cartea Verde trebuie sa o cumpar inainte de a pleca sau gasesc in vama? Trec prin Giurgiu, si nu stiu care-i treaba.


--------------------
DACIA 1300 1995
Scurgere de ulei? Care scurgere de ulei??? Balta aia de sub masina e sudoarea hergheliei de cai putere...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dic
post 6 Jun 2005, 02:04
Post #9


Membru


Group: Members
Posts: 185
Joined: 4 January 04
From: Bucuresti




Se gasesc si inainte de vama agenti care iti completeaza cartea verde, dar nu merita pentru ca pierzi jumate de ora inainte de ajunge la vama (ca mai trebuie si asigurarile de sanatate).
Cel mai bine le faci pe toate in Bucuresti cu cateva zile inainte de plecare.


--------------------
Dacia DSN Rapsodie x 2 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dungatu
post 8 Aug 2005, 09:34
Post #10


Membru


Group: Members
Posts: 194
Joined: 29 July 05




daca am casco la societatea x si imi fac carte verde la societatea y, aceasta din urma acopera casco extern? stie careva regula (daca exista)?
va multumesc f. mult!


--------------------
renault clio symbol expresion 1.4 8V dec 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vv
post 8 Aug 2005, 09:46
Post #11


dilbert.com


Group: Members
Posts: 1.080
Joined: 10 June 04
From: Bucuresti




Raspunsul este: depinde de la companie la companie. Vezi ca unele companii (de ex. Asiban) NU FAC carte verde! Cred ca in general este 'common practice' extinderea CASCO in strainatate, daca faci cartea verde tot la societatea respectiva. De remarcat si faptul ca (din cate stiu eu) de obicei aceasta 'extindere' se refera doar la riscul de furt - riscul de avarii e de obicei acoperit de polita 'normala', si in RO dar si in strainatate.


--------------------
Renault Grand Scenic 2008 - B.00.XXX
It is final proof of god's omnipotence that he needs not exist in order to save us.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kaspersky
post 8 Aug 2005, 10:36
Post #12


maistru Zen


Group: Members
Posts: 1.063
Joined: 23 April 03
From: Cluj-Napoca




@dungatu - cartea verde este un fel de RCA international, nu CASCO extern!


--------------------
KIA Cee'd SW 1.6 GSL Base 2008
"Să fii patriot în România înseamnă să puți a iesle în timp ce constați că toate celelalte popoare ne sunt inferioare."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
clr
post 8 Aug 2005, 12:03
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.729
Joined: 24 February 03
From: Bucuresti




Nu asta intrebase el (daca e CASCO extern ...). Raspunsul corect este cel pe care l - ai primit in al doilea post. Depinde de societatea la care esti asigurat.


--------------------
Ex Renault Megane 2003
Cand ai încercat totul si nimic nu a mers, citeste instructiunile de folosire

User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dungatu
post 8 Aug 2005, 14:28
Post #14


Membru


Group: Members
Posts: 194
Joined: 29 July 05




QUOTE(vv @ 8 Aug 2005, 17:46)
Raspunsul este: depinde de la companie la companie. Vezi ca unele companii (de ex. Asiban) NU FAC carte verde! Cred ca in general este 'common practice' extinderea CASCO in strainatate, daca faci cartea verde tot la societatea respectiva. De remarcat si faptul ca (din cate stiu eu) de obicei aceasta 'extindere' se refera doar la riscul de furt - riscul de avarii e de obicei acoperit de polita 'normala', si in RO dar si in strainatate.
*



va multumesc oameni buni,
acum concret, am casco la omniasig si mi-as face carte verde la alianz-tiriaz...am ceva de pierdut?


--------------------
renault clio symbol expresion 1.4 8V dec 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vv
post 8 Aug 2005, 14:41
Post #15


dilbert.com


Group: Members
Posts: 1.080
Joined: 10 June 04
From: Bucuresti




pai cauta si tu un pic pe web... de ex. aici: http://www.omniasig.ro/ro/auto.php

QUOTE
Clauza speciala: Extinderea acoperirii riscurilor de avarii si furt se acorda fara plata unei prime suplimentare, în cazul în care asiguratul încheie o asigurare CARTE VERDE la OMNIASIG pentru aceeasi perioada si cu aceeasi valabilitate teritoriala cu extinderea CASCO


This post has been edited by vv: 8 Aug 2005, 14:41


--------------------
Renault Grand Scenic 2008 - B.00.XXX
It is final proof of god's omnipotence that he needs not exist in order to save us.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ashu
post 8 Aug 2005, 22:35
Post #16


Membru erectil


Group: Members
Posts: 674
Joined: 10 December 02
From: Bucuresti




Confirm. Io la Pejo am CASCO la Omniasig, si cand am plecat in afara mi-am facut cartea verde tot la ei ca sa fie extins automat CASCO-ul. Partea buna e ca nu te mai costa nimic in plus extinderea Casco, ca suma pe care o dai pt. cartea verde e cam tot aia la toti asiguratorii. Deci nu-ti face la Alianz, mergi tot la Omniasig.


--------------------
Pejo 206 2.0 HDi 2002 - -
Ramas bun, ne vedem pe alt forum!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
drumaru
post 9 Aug 2005, 11:28
Post #17


Membru


Group: Members
Posts: 174
Joined: 21 March 05




Nici nu inteleg despre ce e vorba aici! Cartea vrede dupa cum s-a spus, e RCA valabil in Strainezia! Asadar, ce contaeza la ce societate o inchei? Oricum, cel pe care evemtual il lovesti tu trebuie sa-si scoata banii de la societatea de asigurare cu pricina. Asadar, de ce nu ti-ai face la Omniasig ca sa-ti extinzi casco si la extern, si ai apela la Allianz? Zau daca inteleg!

This post has been edited by drumaru: 9 Aug 2005, 11:28


--------------------
Captur 1,5 dci 90 CP
Kadjar 1,3 tce 140 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th April 2024 - 06:48
Dacia