Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Timisoara - Sibiu, NU via Arad

marksman
post 23 Aug 2005, 19:33
Post #1


Post mortem nihil est


Group: Members
Posts: 7.466
Joined: 1 November 04
From: sat




Bun, hai ca dupa o cautare in care nu a iesit mare lucru (zero, mai precis), imi spun si eu "supararea":

Vreau sa merg in weekend-ul asta(26-28 august) pana la Sibiu. E musai sa NU trec prin Arad, ca am un "comision" de facut si trebuie sa intru pe la Surduc.

Ma intereseaza starea urmatoarelor drumuri:
1. Timisoara - Lugoj.
Ultima data cand am fost pe acolo era intr-un loc pus pietris si nisip si se ridica un praf sa-l tai cu cutitul! Eram cu masina spalata, lustruita, si un dobitoc cu un TIR a ridicat ditai noru de praf. 022.gif

Ce mai stiti de drumul asta? Nu-mi ziceti "prin Buzias", ca ultima data cand am fost pe acolo mi-a luat 35 de minute sa ies din Lugoj si cum o sa plec vineri seara, iar o sa pun de-o incurcatura smile.gif

2. Lugoj - Deva (sau Orastie). N-am mai calcat drumul ala de peste o luna; habar n-am care-i starea lui. Vreun binevoitor ?

3. Deva (sau Orastie) - Sibiu. Pe asta n-am mai fost din ianuarie; nici nu stiu daca mai exista wink.gif. Radare? Aglomeratie ?

Multam!






--------------------
Opel / Mazda Crossland X / CX-30 2019 / 2020
Charlie Foxtrot
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dacicuss
post 23 Aug 2005, 20:14
Post #2


Mare Vrajitor KKK


Group: Members
Posts: 299
Joined: 3 August 04
From: Poplaca




Dom'le, vezi ca am zis aici ceva de starea drumului intr-un anume punct pe traseu... http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopic=3329&st=30 mare grija la intrarea in orastie dinspre Deva ca e curba aia urata dupa un restaurant simpatic, da' nu e prea semnalizata ( sunt prin tufisuri) si acolo, nu stiu ce naiba da' zilnic se pupa bot in bot 2-3 perechi de masini biggrin.gif
Grija la iesirea din Deva, ca s-a pus semafor la Santuhalm la intersectia cu drumul spre Deva, sa nu apari lansat in curba biggrin.gif
P'orma....asa, drumul e fain tare pana la SB de la Deva...grija dupa Sebes la intersectia cu drumul spre Calnic, e drumul valurit da' e indicator de avertizare.
In rest la radare atentie.Singurul loc unde stau chiar numai de'a naibii e la Saliste, unde au pus indicator de localitate chiar la sosea desi localitatea e la 3 km in dreapta, acolo fiind doar un motel si benzinarii...gaborii stau la aia din stanga, in general, din sensul tau de mers.
A, sa nu uit...la Sibiu, la semafoarele alea 2 de la intrare, chiar langa Metro, sa nu te puna sfantu' sa stai pe banda 1 ca e incretit asfaltul ca naiba...de ai masina mai joasa o freci pe burtica de numa ! biggrin.gif
Dar apropo de "comisionul" tau: daca nu e fiinta cuvantatoare sau necuvantatoare, trimite-o cu posta Romana si du-te prin Arad...nu merita sa te chinui pe acolo! biggrin.gif

vrei si radare, ca ma mananca tastatura: Deva o strabat zilnic, pe centura n-am prea vazut radar, ochii mari la Santuhalm...rar, da' mai stau.
Simeria: dupa ce treci de OMV ochii mari la partea stanga, mai stau langa biserica sau ascunsi in tufisuri la banda continua.
Simeria Veche:stau la intersectia cu drumul de Petrosani da' nu te opresc decat daca incalci grosolan regulile; dupa podul peste Strei, dupa curba stau des exact pe partea cealalta ( nu numai) si acolo o musca 90% daca nu da flash cineva din fata.
Orastie: la intrare, in prima parcare pe dreapta ii salta pe cei ce depasesc la linia ferata ( desi e dezafectata), pe urma, cum treci de MOL, curba la stanga la intrare in oras, exact acolo stau si te incalta. vezi ca pe sensul celalalt asteapta la MOL biggrin.gif pe cei ce ies. Pe urma, cum ai trecut de semafor si cobori panta, stau chiar jos dupa intersectie, tot pt. cei ce vin de la Deva biggrin.gif si pe urma, ultima pozitie, unde e soseaua dreapta, paralela cu un rau..tot pe acolo stau si cum te intorci si chiar la intrarea in oras, in parcare la o benzinarie...acolo e chiar magarie, ca semnul de oras e mai inainte ...in fine
Sebes: grija la semafor la intrare, mai ales seara, chiar daca e gol, nici tipenie, sa nu te manance in pedala sa treci pe rosu ca EI sunt ascunsi pe trotuar. Grija si la iesire, cand urci panta ca stau chiar la benzinaria PETROM.Mai stau pe iesirea spre AB da' acolo nu te intere...
Miercurea Sibiului: i-am prins de cateva ori chiar la iesire.
Saliste cum am mai spus
In Sibiu am vazut doar de cateva ori la intrare, cam prin zona aeroportului dupa semnul de restrictionare la 50 km/h
Altceva musiu? wacko.gif


--------------------
VW Passat 1.9TDI - ww-00-XXX
A religious war is like children fighting over who has the strongest imaginary friend...
The 50-50-90 rule: Anytime you have a 50-50 chance of getting something right, there's a 90% probability you'll get it wrong.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marksman
post 23 Aug 2005, 20:27
Post #3


Post mortem nihil est


Group: Members
Posts: 7.466
Joined: 1 November 04
From: sat




Multam de raspuns. Deci sa nu merg Timisoara - Lugoj via Recas ca e bai mare...
Atunci n-am incotro si mai intreb (cu toate ca nu-mi place sa bajbai, mai ales noaptea): totusi, drumul Timisoara - Lugoj via Buzias cum e ? Ca e musai sa intru pe la Surduc, da' nici nu vreau sa mai stau de nebun la niste semafoare care sunt pe rosu in ambele sensuri 022.gif

This post has been edited by Illusi0n: 23 Aug 2005, 23:49


--------------------
Opel / Mazda Crossland X / CX-30 2019 / 2020
Charlie Foxtrot
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dacicuss
post 24 Aug 2005, 05:45
Post #4


Mare Vrajitor KKK


Group: Members
Posts: 299
Joined: 3 August 04
From: Poplaca




vezi ca s-a mai postat aici un topic cu drumul asta de te intere pe mataluta


--------------------
VW Passat 1.9TDI - ww-00-XXX
A religious war is like children fighting over who has the strongest imaginary friend...
The 50-50-90 rule: Anytime you have a 50-50 chance of getting something right, there's a 90% probability you'll get it wrong.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maxiK
post 24 Aug 2005, 07:04
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 346
Joined: 10 May 05




1.Acu` 3 saptamani am fost prin zona si-ti spun ca Timisoara - Lugoj e de tot rahatul.
Am facut vechea greseala si m-am luat dupa o femeie mad.gif (tipa este directoarea unei fabrici din Timisoara) care mi-a spus ca drumul este bun si din graba, pentru 40 km "castigati", am luat-o spre Lugoj.
Erau doar cateva portiuni nou-asfaltate (centura) in rest dezastru plus ca pe mai multe portiuni se mergea pe un singur sens. Eu stiu, poate (dar nu prea cred) intre timp sa mai ameliorat situatia.
2. cam in acelasi fel ca si 1.
3. drum bun
P.S.
N-am intalnit nici un radar rolleyes.gif


--------------------
dacia logan laureate1.6 - B 37 KNH
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ursul-alb
post 24 Aug 2005, 08:52
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 585
Joined: 16 October 04
From: Iasi




Alo, domnu', la dvs.chiar nu ma asteptam sa puneti asemenea intrebari... biggrin.gif

Trebuie sa fii visator ca sa crezi ca in tara asta un drum se poate face in mai putin de 2-3 ani, chiar daca e in Banatul asta, semiprovincie austriaca smile.gif

Iti reconfirm si eu, prin Recas e LA FEL CA ACUM 1 AN, am oameni care isi mananca zilnic masinile pe acolo; RUN FOR YOUR LIFE!!

Prin Buzias, poate esti mai norocos de data asta (lasa, ca am auzit ca nici data trecuta nu ti-a fost prea rau tongue.gif ), dar oricum dupa Lugoj dai in acceasi belea...

Sacamas-Orastie il stii, asa ca iti mai pot spune ca dupa Orastie (atentie la drumurile din Orastie tongue.gif , sunt cele mai proaste din toata tara, ca procent (gropi+denivelari+transee)/suprafata asfaltata!!)...)

Orastie-Sibiu, cum am zis de nenumarate ori, e IREPROSABIL.

Ori de cate ori am parcurs sectorul, nu am agatat nici un radar; e destul de simplu daca conduci cat de cat rezonabil; mai sus ai cred suficiente "tips" ca sa nu ai emotii...


--------------------
Dacia Logan Laureate 1,6 egee - IS XX xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MosBabacu
post 24 Aug 2005, 12:28
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 51
Joined: 12 April 05
From: Sibiu




Vinerea trecuta(19 aug) a trebuit sa merg pana in Orastie. Plecat din SB (de la iesire de la aeroport) la 13,15, ajuns in Orastie la 15,30!!! Pe langa faptul ca drumul a fost fff aglomerat (TIR-uri si gramezi de nemti si italieni care mergeau cu 90 max 100 km/h) exact la intersectia cu drumul spre Geoagiu (cred ca undeva cu vreo 8-9 km inainte de Orastie) BLOCAJ TOTAL! Am crezut ca e accident si amicul cu care eram a sugerat sa o luam pe drumul spre Geoagiu ca stie un drum paralele spre Orastie. Drumule era dezastru dar macar mergeam. Cand am iesit iar in drumul principal eram la vreo 2-3 km de Orastie. De acolo pana in Orastie am facut exact 35 min!!! 022.gif Explicatia: romansii turnau asfalt in Orastie si nu si-au gasit sa faca asta decat vinerea dupa-masa cand era traficul mai intens! In fine, bine macar ca asfalteaza...
In alta ordine de idei maine dupa-masa o sa fac acelasi drum spre TM, prin Lugoj, dar cu masina plina, in drum spre Croatia (dorm in TM). OK, puteti sa ziceti ca sunt inconstient dar mie nu mi s-a parut asa rau Sibiu-TM prin Lugoj anul trecut in toamna...


--------------------
DACIA SOLENZA 1.4 MPI - SB-00-XXX
Razvan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dacicuss
post 24 Aug 2005, 13:15
Post #8


Mare Vrajitor KKK


Group: Members
Posts: 299
Joined: 3 August 04
From: Poplaca




Mosule, ghinion sa pleci vinerea dupa-amiaza la drum...si io am muscat-o cu coloanele de "italieni" si "spanioli" care ori veneau in tara in concediu ori, mai ales acum, se intorc la locurile de munca. De vineria trecuta, berbecii de la AND au reusit sa asfalteze destul de mult, nu se mai sta atat. Cu ocolitul pe drumul spre geoagiu ati cam muscat-o in sensul ca nu castigi mare lucru, mai putiin de 3 km, ca iesiti chiar la intrarea in oras, langa un motel...daca vroiai sa ocolesti mai mult si sa scapi de trafic intens, mergeai pana in Geoagiu si la podul peste Mures urmai indicatorul de Simeria si drumul pe malul Muresului, frumos, pitoresc, mai lent...mai vezi un parapantist biggrin.gif si aveai doua posibilitati: unu, la Uroi ieseai in stanga la Simeria in soseaua spre Deva sau continuai si te scotea dincolo de Deva...drum prin sate, curbe, alea-alea.
Mergi prin Lugoj si pleci si dupa amiaza maine?Biiine, bafta maxima, luati-va sandwich-uri la greu si baxuri de apa:D Sper sa nu stati mult pe drum.


--------------------
VW Passat 1.9TDI - ww-00-XXX
A religious war is like children fighting over who has the strongest imaginary friend...
The 50-50-90 rule: Anytime you have a 50-50 chance of getting something right, there's a 90% probability you'll get it wrong.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MosBabacu
post 24 Aug 2005, 14:46
Post #9


Membru incepator


Group: Members
Posts: 51
Joined: 12 April 05
From: Sibiu




@dacicuss: mda, am vazut si eu pe harta ruta de care ziceai...treaba e ca plecasem de la 13 din SB ca sa fiu sigur ca ajung la programare la service dacia Orastie la 15 (la astia din SB nu mai merg nici sa ma tai!).
Apropo tot de drumul asta: garcea la iesirea din Miercurea venind spre SB, nu neaparat cu radar ci sa vada dc treci peste linia continua cand se termina panta. Cum urci din Miercurea, e pe 2 benzi dar sus se face linie continua si banda din stanga te obliga sa faci stanga! Eu am scapat dupa parlamentari intense cu un avertisment pt lipsa extinctor biggrin.gif .
Mare atentia iar la intrarea in SB dinspre aeroport: cum iesi din SB limita e 70 km/h, cum intri in SB e 50!!!
De asemenea, NU folositi banda 1 desi e libera (camioanele evident ca stau pe banda 2) pt ca eu cu slz am atins de vreo 2 ori din cauza "valurilor". Stiu f bine intrarea asta in SB ca pe aici merg la serv si e DEZASTRU!
Bafta!


--------------------
DACIA SOLENZA 1.4 MPI - SB-00-XXX
Razvan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th April 2024 - 23:02
Dacia