Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

Zona financiara (by Valutar360 - curs valutar)
Curs Valutar Ultimele stiri financiare
Euro 4.9767 Un pas inainte – credite pentru taximetristi,
In ceea ce priveste contractarea unui imprumut, situatia taximetristilor este una delicata, deoarece sunt inca banci care nu acorda credite acestei categorii de solicitanti sau banci care accepta taximetristii numai in calitate de persoane fizice autorizate.Pentru a solicita un credit la una din...(citeste)
Dolar 4.5898
4 Pages « < 2 3 4 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Masina de 5.000E, Ce sa aleg?

Ce sa aleg?
 
Dacia Logan NOU [ 48 ] ** [30.19%]
Dacia Solenza [ 25 ] ** [15.72%]
Clio Symbol [ 17 ] ** [10.69%]
Daewoo Nubira [ 4 ] ** [2.52%]
Daewoo Cielo [ 12 ] ** [7.55%]
Alt model de masina NOUA [ 5 ] ** [3.14%]
Masina straina SH [ 48 ] ** [30.19%]
Total Votes: 159
Guests cannot vote 
CiprianPJM
post 26 Apr 2007, 23:51
Post #91


Membru Avertizat


Group: Members
Posts: 197
Joined: 17 October 04
From: Bucuresti




Aha, deci asta e revizia de la SLZ. Mersi. Am un amic care tocmai a facut la un Matiz o revizie care include pe langa altele un schimb de curea de distributie si l-a costat 800RON. Amicul respectiv mi-a spus ca Matizul e OK dar nu prea mai merita sa il iau nou pentru ca sunt lucrate destul de sloppy (neglijent).

This post has been edited by CiprianPJM: 26 Apr 2007, 23:53


--------------------
Opel Omega 2.0i 1997 - B 33 EZW
Zic si io, nu dau cu paru!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ROK
post 27 Apr 2007, 08:12
Post #92


Membru incoruptibil


Group: Members
Posts: 226
Joined: 10 November 06
From: Bucuresti




QUOTE(CiprianPJM @ 27 Apr 2007, 00:51)
Aha, deci asta e revizia de la SLZ. Mersi. Am un amic care tocmai a facut la un Matiz o revizie care include pe langa altele un schimb de curea de distributie si l-a costat 800RON. Amicul respectiv mi-a spus ca Matizul e OK dar nu prea mai merita sa il iau nou pentru ca sunt lucrate destul de sloppy (neglijent).
*




Cumnatul meu are matiz, cand pleaca de la stop opreste AC, sa aiba putere motorul (vb cand masina este ocupata cu patru persoane adulte).


--------------------
dacia solenza 2004 scala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nh1980ro
post 27 Apr 2007, 12:45
Post #93


Membru


Group: Members
Posts: 3.612
Joined: 7 February 07
From: Togo-Togo.




@CiprianPJM Revizia de 4ani/60.000km care e in carte la SLZ e mai ieftina (adica pe undeva pe la 1000RON cred). Eu am pus 2000RON estimativ, adica schimb absolut tot ce ar putea fi uzat. Dar daca nu schimb discuri de frana, saboti si placute, asta inseamna cu vreo 500RON mai putin deodata numai piesele. Cand o sa o fac si pe asta , trag linie si pun aici rezultatul, dar mai dureaza cateva luni.


--------------------
Kona/Renault Lana'i/Clio 3 2007/2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dumid
post 3 May 2007, 14:44
Post #94


Membru autentic


Group: Members
Posts: 641
Joined: 12 July 06
From: Bucuresti




Revizia de 60 k la solenza mea m-a costat 740 ron fara schimb de ulei la cutie si antigel. (service Dacia). Daca te intereseaza eu o vand. Da-mi un pm.


--------------------
5461 1997 2012
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Aleks
post 4 May 2007, 08:47
Post #95


membru corespondent


Group: Members
Posts: 253
Joined: 7 July 06
From: Iasi




CITAT: "Mi se pare ca s-a scumpit aiurea, plus de asta e un Renault 11 facut in 2005. Daca imi iau masina de conceptie veche iau Cielo fara discutii. E totusi un Opel, nu un Renault11 de 5000E."


@CiprianPJM: Ai condus vreodată un Opel Kadett ? Dar un Renault 11 ? Te rog să răspunzi, e o întrebare decentă.

Eu nu numai c-am condus, dar le-am și "avut".

Kadett-ul l-am măritat foooaaarte repede. Prietenii știu de ce. Și broaștele țestoase. blush.gif Și benzinăriile. Peste 8% mediu. Și service-urile. Și magazinele de piese.

Renault-ul îl am și acum. Tot prietenii știu de ce. Și gheparzii. tongue.gif Și benzinăriile. Sub 7% mediu. Și service-urile. Și magazinele de piese.

Nu zic (cum spune și un alt participant la topic), "cazanul" tot cazan rămîne, indiferent de marcă ... Și Kadett-ul și Renault-ul 11 rămîn "cazane". Da' vezi că mai contează și cine și din ce e făcut cazanul ...

Întîmplător sau nu, la vremea sa, Renault 11 a fost una din cele mai bune mașini "gîndite" în Europa. Cine a auzit de R 11 Turbo știe ce spun. Despre Kadett nici nu se vorbea din punct de vedere tehnic-competitiv.

De altfel, cu "cazanul" am suficient "tupeu" s-o țin numai în 140-150 cînd mă grăbesc. Pentru un "cazan" nu-i prea rău... Am prieteni pe care nu-i țin curelele să mă urmeze cu Logan-uri noi. A ! Și-n timpul ăsta, a mea "trage" MAXIM 7% (la 90-100, numai 5%), în timp ce amicii urlă de ciudă cînd le "raportează" CB-ul totaluri cu două cifre la sută.

Asta nu înseamnă că le compar, pentru că nu există comparație... Evident că orice mașină nouă (chiar și Logan) e muuult peste orice "cazan". E și normal. Dar să spui "e totuși un Opel, nu un R11 de 5000E" e cam mult. Și noi putem spune "e totuși un R11 nu cea mai proastă marcă nemțească, inventată pentru lumpen-proletariatul Marii Crize Economice din 1929-1933".

Hai noroc.

This post has been edited by Aleks: 4 May 2007, 08:50


--------------------
Renault 11 86/GTX/F3NB718/1709/55/GPL BRC/AT90/STAG100 - 126.000 km
Am întrebat, n-am dat cu parul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CiprianPJM
post 5 May 2007, 17:48
Post #96


Membru Avertizat


Group: Members
Posts: 197
Joined: 17 October 04
From: Bucuresti




Frate, de ce sa zic, Cielo am condus destul, solenza de cateva ori, R11 unul singur o singura data. Daca e sa fie Renault vechi aleg oricand R21 R25. smile.gif Solenza nu e o masina rea, nici R11 nu cred ca e o masina rea, in schimb tehnica nemteasca e altfel. E drept, daca faci o comparatie intre un R21 din '87 si un Passat tot de atunci, treaba sta mult in favoarea francezilor, masinile lor fiind mult mai comode si atragatoare dar destul de complicate tehnic si probabil mai greu de intretinut. Incearca sa vezi cum arata suspensia fata de la R21 si compar-o cu cea de la Golf IV (poate ca deja cunosti ambele modele). Tehnica germana mi se pare mai "curata".


--------------------
Opel Omega 2.0i 1997 - B 33 EZW
Zic si io, nu dau cu paru!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Aleks
post 8 May 2007, 08:22
Post #97


membru corespondent


Group: Members
Posts: 253
Joined: 7 July 06
From: Iasi




Cipriane, de gustibus non discutandum !

Sincer să fiu, trebuie să recunosc că ai dreptate. Era mai "comod" Kadett-ul, da' cu lipsuri la ce mă interesează pe mine. Pe de altă parte, Reno-ul îmi place din cauze de motor și "sprinteneală", da' are lipsuri la "comoditate" și chiar suspensii.

N-am vrut s-o iau atît de radical. Fiecare își apără "nevoile și neamul" din răsputeri ! smile.gif Crezi că aș refuza acuma vreo Vectră ?

Și mai lasă, frate, sondajul ăsta ... Dacă derriere-ul ți se simte bine într-un Cielo, ia-l fără să stai pe gînduri. Dacă nu - nu. Nu mai băga-n seamă toți "cazangiii" (vezi Eu), că n-o scoți la capăt.

Noroc și ochii mari cînd cumperi. Să n-ai încredere decît în ei (ochi), nu în poveștile vînzătorilor. Stai concentrat și ține minte că toți își laudă mușchii (dovadă: postul meu anterior).

Să fie bine !


--------------------
Renault 11 86/GTX/F3NB718/1709/55/GPL BRC/AT90/STAG100 - 126.000 km
Am întrebat, n-am dat cu parul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CiprianPJM
post 10 May 2007, 22:00
Post #98


Membru Avertizat


Group: Members
Posts: 197
Joined: 17 October 04
From: Bucuresti




Pai nu am spus ca pollul e decisiv 100%, e pur orientativ. Momentan am gasit la un amic un Corsa 2003 1.7DTI cu 5000. Inca sondez, totusi. Cielo nu e o afacere geniala daca stai sa cantaresti treaba foarte bine. La pretul ala poti sa gasesti ceva mult mai bine dotat, care peste trei ani NU o sa se vanda la jumatate de pret cum o sa fie cu Cielo care iese din productie. P.S. Rog fanii Cielo sa nu sara pe mine, si mie imi place masina asta, sa nu uitam dar. DAR!

P.S. @Aleks, mor de curiozitate sa iti vad R11-le, nu am vazut vreodata unu asa de dotat smile.gif)! Pacat ca esti din Iasi. Daca vii cu el prin Bucuresti da-mi un semn. Toate R11-urile pe care le-am vazut pana acum erau mai degreaba pasnice, nici unul "Bad-ass GTX". Inca imi pare rau ca nu am luat R21 TXE cand am avut ocazia. Ieftin dotari de exceptie, piese de schimb de rezerva incluse, masina neingrijita, PRAF!

Attached thumbnail(s)
displej.gif ( Size: 41.77k ) Number of downloads: 465


--------------------
Opel Omega 2.0i 1997 - B 33 EZW
Zic si io, nu dau cu paru!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Aleks
post 11 May 2007, 09:47
Post #99


membru corespondent


Group: Members
Posts: 253
Joined: 7 July 06
From: Iasi




"Toate R11-urile pe care le-am vazut pana acum erau mai degreaba pasnice, nici unul "Bad-ass GTX". Inca imi pare rau ca nu am luat R21 TXE cand am avut ocazia. Ieftin dotari de exceptie, piese de schimb de rezerva incluse, masina neingrijita, PRAF!"

Păi nu mai muri de curiozitate, că nu-i cine știe ce "dotată". "Toate face așa" (și 1.4 F2N și 1.7 F3N), cel puțin din cîte știu. Îs nervoase în draci. Doar dacă nu s-a jucat cineva cu ele să le chinuie cu carburatoare de Dacii și alte drăcii.

Am spus și susțin în continuare că dacă există un motiv pe lume pentru care n-aș schimba-o, ăla e motorul. Că-n rest ...

Cît despre R21 TXE-ul ăla de care zici, chiar că mare păcat ... Excepțională mașină.

Mie mi-a scăpat printre degete una, la Bacău, cereau băieții pe ea 3500 euro - pe care nu-i aveam. Era în 2004. O aduseseră de cîteva luni din Germania. Înmatriculară în Ro, an fabricație 1991, motor cu injecție multipunct 2000 cmc, full servo, full electric, computer de bord, aer condiționat, jante aliaj, trapă, suspensii și evacuare sport, spoiler spate ("eleron" cum îi zic unii), culoare roșie superbă, piese de schimb gîrlă (!), un rînd de cauciuri de rezervă, era ... uuuf ... ce mai !

Nici nu-ți dădeai seama că-i R21 decît din apropiere, avea un aspect absolut senzațional. Am intrat într-o vorbă, așa, cu băieții și mi-am dat seama că o lăsau și la 3000 ... Mă zgîrii și acuma pe ochi cînd mă gîndesc la mașina aia ...


--------------------
Renault 11 86/GTX/F3NB718/1709/55/GPL BRC/AT90/STAG100 - 126.000 km
Am întrebat, n-am dat cu parul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CiprianPJM
post 19 May 2007, 19:21
Post #100


Membru Avertizat


Group: Members
Posts: 197
Joined: 17 October 04
From: Bucuresti




R21 TXE pe care l-am vazut avea instalatie de gaz si carb de Dacie, caroserie mancata de rugina, suspensie rupta in doua, directie ciudata, ambreiaj patinator. Omul o lasa la 1.000 E desi ceruse pe ea 1.500. Probabil ca mai bagam 2.000 in ea ca sa o fac masina dar ce masina ar fi fost...


--------------------
Opel Omega 2.0i 1997 - B 33 EZW
Zic si io, nu dau cu paru!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nh1980ro
post 19 May 2007, 21:12
Post #101


Membru


Group: Members
Posts: 3.612
Joined: 7 February 07
From: Togo-Togo.




Ba lasati dracu stifturile deoparte. Daca gasesti o masina mai veche intretinuta e OK, dar nu merita sa te apuci sa te chinui cu ea. Daca ai garaj si te pasioneaza mai e cum mai e, dar daca vrei masina sa te plimbi ia-ti una care sa te duca unde vrei, nu sa o cari mai mult pe platforma sau pin service-uri.


--------------------
Kona/Renault Lana'i/Clio 3 2007/2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Supapa_jR
post 19 May 2007, 21:19
Post #102


Membru autentic


Group: Members
Posts: 685
Joined: 18 October 05
From: Bucuresti




Eu zic sa iti iei ceva mai scump de 5k...Opel Astra G..1.7 dti e foarte buna si economica...vorbesc din experienta...


--------------------
Cagiva STX 350 / 30cp Enduro xt 660x SOLD
www.KawaMotors.ro
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ionutt daniel
post 21 May 2007, 22:00
Post #103


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.139
Joined: 22 August 06
From: Giurgiu




[font=Courier]ROK

nu ai reusit sa vinzi masina daca este asa buna

Vand urgent Rover 214 i , 75 c.p., abs,discuri si pe spate, srs, 2X airbag, servodirectie, jante aliaj originale, geamuri electrice, insertii de mahon ,tapiseria bord+ usi din piele, linie audio originala clarion cu fata detasabila si cod, alarma cu imobilizator,98500 km, toate actele la zi, carte service cu intretinere la Automobile Bavaria.


Pret 4500 E negociabil[/font]

Dupa cum tu citezi era de vanzare "urgent" si problema financiara a disparut, iar masina nu a mai fost de vanzare si nu e nici in prezent. Piesele sunt la fel de accesibile ca la celelalte auto straine, dar stai cam 5 zile pana apar pt ca e masina relativ rara in Romania. Personal nu ma intereseaza asa mult piesele pentru ca am cam tot de la o masina accidentata de 23k km /2003 . In prezent are 103k km fara nici o problema tongue.gif Plus ca nu se compara cu alte masini de acest pret/sau an la stil si finisaje, nici macar la consum...

This post has been edited by ionutt daniel: 21 May 2007, 22:03


--------------------
renault espace 2.2 - bulgariax4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Braveheart
post 3 Sep 2007, 11:45
Post #104


Membru autentic


Group: Members
Posts: 285
Joined: 12 May 07
From: BT




o solenza scala pana in 4000 epuroi , cu maxim 50k-60k la bord + ca iti raman bani de benzina..un concediu ... ceva .. smile.gif


--------------------
Dacia Logan 1,6 MPI 2006 Laureat
The answer my friend is blowing in the wind
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ionutmarius
post 24 Nov 2007, 12:06
Post #105


Membru incepator


Group: Members
Posts: 59
Joined: 3 August 05




QUOTE(Braveheart @ 3 Sep 2007, 11:45)
o solenza scala pana in 4000 epuroi , cu maxim 50k-60k la bord  +  ca iti raman bani de benzina..un concediu ... ceva .. smile.gif
*



si unde gasesti o slz scala la sub 4000iepuroi si-n mintile ei ????



--------------------
renault megane 2005
renault megane 2005 1.6 16v 115cp
bmw 320d 2004 ...150 magari de rasa
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Cocojambo
post 5 Dec 2007, 10:00
Post #106


Membru autentic


Group: Members
Posts: 795
Joined: 4 May 06
From: Bucuresti




pana la urma ai mai cumparat ceva?
sau ai luat strineza si ai uitat de noi...smile.gif


--------------------
Dacia Logan Ambition 1.5dci 2006 - B-86-...
-
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CiprianPJM
post 17 Dec 2007, 23:12
Post #107


Membru Avertizat


Group: Members
Posts: 197
Joined: 17 October 04
From: Bucuresti




Deocamdata nu am luat nimic, pentru ca "am dat de bani mai multi", am ridicat scorul si strang banutzi, ca sa iau credit cat mai mic. Probabil ca o sa iau un Golf IV sau un Passat, vreau tot break si neaparat diesel. Astept cu nerabdare. Am vazut chiar si un Golf V 1.6i pe care cu un pic de sacrificii mi l-as permite. Deocamdata merg cu Dacia, ca tot acolo ajung. Mai am un pic de rabdare. Cand iau va anunt si ne vedem la o intalnire de dacioti, sa pun suporti de numar cu DaciaClub pe un VW, ar fi tare, nu? tongue.gif


--------------------
Opel Omega 2.0i 1997 - B 33 EZW
Zic si io, nu dau cu paru!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
4 Pages « < 2 3 4
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 1st June 2024 - 10:44
Dacia