Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Becuri bune, - Megane 1

radun
post 24 Jun 2006, 00:16
Post #1


La noi normalitatea este ceva special


Group: Members
Posts: 43
Joined: 12 June 06
From: Bucharest




Salut,

Vreau sa schimb becurile de pe Megane 1 fara sa modific instalatia masinii. Multe din ele nu le-am schimbat niciodata si cand a fost cazul nu am facut-o personal.

Intrebari:

1. Care sunt modele pt pozitie, faza mica, faza lunga, proiectoare? Nu am cartea masini ca nu deranjam. Am un semnalizator galben si unul alb. Aparent doar becul difera

2. Ce becuri recomandati? Exclus Xenon. Am probleme mari mai ales seara dupa ploaie cand nu vad nimic, am senzatia ca farurile sunt stinse. Am citit ceva de Blue Vision si All Weather. Care sunt mai bune? Vreau sa fie lumina cat mai multa si uniform distribuita.

3. De unde pot lua cel mai ieftin produse originale?

4. Dupa inlocuirea becurilor se deregleaza ceva?

Mersi mult si astept raspunsuri


--------------------
Renault Megane Sedan 2.2, 1,6 16V 2006/Expression/MP3/Clima/Xenon/Senzori
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Madriann
post 24 Jun 2006, 10:32
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 967
Joined: 1 April 06
From: Tunisia




Cred ca le ai ca la a mea, chiar daca farurile sunt usor diferite. Verifica totusi daca ai si faza scurta si faza lunga pe acelasi bec - H4. In cazul acesta, alege.
Mergi dupa asta la un service sa ti le regleze.....si nu uita de proiectoare - pe mine unul, ma ajuta mai mult decat faza scurta.


--------------------
Renault Megane RT 1,6e 8v 1996
Peugeot 407 SV Executive 2.2l/163CP - 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radun
post 24 Jun 2006, 15:37
Post #3


La noi normalitatea este ceva special


Group: Members
Posts: 43
Joined: 12 June 06
From: Bucharest




Mersi mult. Ai dreptate proiectoarele ajuta mai mult ca faza scurta. Am vazut acolo doua firme Lampa din italia si Philips.Tu de care ti-ai luat?


--------------------
Renault Megane Sedan 2.2, 1,6 16V 2006/Expression/MP3/Clima/Xenon/Senzori
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dcsiki
post 29 Jun 2006, 08:30
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 428
Joined: 15 February 05
From: Brasov




Eu am schimbat pana acum cam toate becurile , la faruri sunt 2 capace la fiecare far ( faza scurta+lunga+pozitie ) si la proiector le-am schimbat ......eu am dat becul ars jos in peco si l-am schimbat pe loc .......nu se deregleaza nimic.

La proiectoare este mai nasol , dar daca ajungi pe sus vezi ca se roteste soclul din capatul si iese cu tot cu bec ......daca nu iese acolo pot fi probleme pentru ca proiectorul este prins cu un holsurub in partea de jos si la mine s-a rupt noroc ca schimbam proiectorul ( geam spart ).

Daca inca sunt ok becurile nu umbla la ele si nu iti fa stocuri pentru ca sunt becuri uzuale pe care le cam gasesti la Peco sau la magazine.


--------------------
VW Bora 2002 Break
older : Renault Megane 1 Classic 1,9 dTi ,Renault Megane 1 break 1,6/16v , Renault Estate 1.5 dCi 80cp
serv new : Ford Focus 1.6 tdci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 1st May 2024 - 14:43
Dacia