Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Etrieri

B 14 JMF
post 13 Jul 2009, 15:54
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 40
Joined: 4 February 08




[B] Salutare tuturor!

Mai am putin (mai mult ) de munca la barca mea, dar intampin probleme noi, si anume, am un etrier defect(e terminat, nu sunt sanse de reconditionare). Stie cineva de la ce masina se potrivesc etrierii, ca noi nu am gasit nicaieri, iar "mecanicii romani"( ca astia sunt o specie aparte) nu cunosc nimic legat de 25-uri.
Va rog raspunde-ti-mi la semnalul de ajutor, ca doar etrierul il mai am de facut si dupa aia masina o sa fie buna de mers( din nou).
Ca dupa aia urmeaza tuningul!!!:)smile.gifsmile.gifsmile.gifsmile.gif biggrin.gif


--------------------
Renault 25 1989 - B 14 JMF
V6-2963cmc-173CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
R25_GTS
post 13 Jul 2009, 17:49
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 260
Joined: 4 June 06




Salut

Pe fata sau pe spate? Ce probleme are ?

Numai bine


--------------------
Old Romb Fan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
B 14 JMF
post 13 Jul 2009, 18:10
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 40
Joined: 4 February 08




scuze, e vorba de etrierul spate dreapta, era intepenit, iar niste mecanici smecheri l-au desfacut si au constatat ca nu mai poate fi reconditionat(poate ca de aia nu mai poate fi reconditionat, l-or fi bulit ei). Oricum, am mai fost si la altii, si au zis la fel, deci cault altul, unul functional.


--------------------
Renault 25 1989 - B 14 JMF
V6-2963cmc-173CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
R25_GTS
post 13 Jul 2009, 21:28
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 260
Joined: 4 June 06




Is curios ce-i stricat de-i asa grava situatia. Oricum tipul asta de etrier a mai fost montat pe: Espace 1 si 2, R18 Turbo, Fuego Turbo, 21, 5 Alpine, etc. Poate gasesti mai repede asa. Oricum niste poze cu el ar fi de folos, nu-s prea multe piese acolo care sa se strice.

Numai bine



--------------------
Old Romb Fan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
B 14 JMF
post 13 Jul 2009, 23:51
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 40
Joined: 4 February 08




este intepenit, si boii aia care au incercat sa-l demonteze presupun ca nu au vrut sa se chinuie si au folosit barosul, ca pistonul este ciobit destul de rau. Apropo, etrierul a mai fost o data reconditionat anul trecut, iar cel care mi l-a facut mi-a sugerat sa nu merg cu el prea mult, si sa-l schimb cat mai repede.
O sa incerc cum ai spus, sa caut de la modelele pe care mi le-ai dat.
Multumesc mult de informatii!!


--------------------
Renault 25 1989 - B 14 JMF
V6-2963cmc-173CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SinagraS
post 20 Jul 2009, 19:10
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 22
Joined: 19 May 09
From: Bucuresti




daca te intereseaza etrieri si mai multe piese de v6 suna la 0744346667


--------------------
Renault 25 TX 1989
[COLOR=gray][B]S.S.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adytym
post 20 Jul 2009, 20:54
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.172
Joined: 6 May 09
From: TIMISOARA




pentru sinagra , daca ai scaune de piele pentru r25?


--------------------
Ex Megane 3; Volvo XC60; Toyota Yaris - TIMISOARA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
B 14 JMF
post 7 Aug 2009, 22:14
Post #8


Membru incepator


Group: Members
Posts: 40
Joined: 4 February 08




Baieti am nevoie de ajutor din nou!!!


stie careva de ce cheie am nevoie ca sa desfac bascula. Ma refer la surubul ala mare din centrul discului de frana.
Masina nu o am la mine, o am la socri la curte, asa ca nu ma pot uita yo sa vad de ce am nevoie(ei sunt in giurgiu yo la Bucuresti).ma apuc maine sa schimb bucsele, pivotii, capetele de bara, si nu stiu ce cheie imi trebuie, si nu vreau sa ma duc ca boul fara sa am cu ce sa desfac surubul ala.

7 Aug 2009, 22:45:
uita-ti la ce ma refer

This post has been edited by B 14 JMF: 7 Aug 2009, 22:45

Attached thumbnail(s)
a.JPG ( Size: 36.77k ) Number of downloads: 324


--------------------
Renault 25 1989 - B 14 JMF
V6-2963cmc-173CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
R25_GTS
post 8 Aug 2009, 20:47
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 260
Joined: 4 June 06




Salut

O tubulara de 30 tapana, pe care sa pui o teava.



--------------------
Old Romb Fan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nik01
post 12 Aug 2009, 04:02
Post #10


Membru


Group: Members
Posts: 137
Joined: 1 July 06




atentie ca nu merge orice cap de 30 din seturi ordinare (set pt crichet cu patratul de 12,5)ca nu sint adinci si degeaba este de 30 ca nu ajungi la piulita
eu am cumparat capat adinc din piata la obor


--------------------
renault 25GTX 1987 - B25SHS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
B 14 JMF
post 12 Aug 2009, 06:00
Post #11


Membru incepator


Group: Members
Posts: 40
Joined: 4 February 08




multumesc mult baieti, am schimbat bucsele, capete de bara, pivotii, am reconditionat etrierii si schimbat placutele.

Mai am mult de munca, dar sunt entuziasmat si merge bine(foarte greu la desfacut piesele vechi de pe rabla, majoritatea le-am taiat sau le-am rupt suruburile ruginite si sudate cu o dalta ascutita).


--------------------
Renault 25 1989 - B 14 JMF
V6-2963cmc-173CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nik01
post 18 Aug 2009, 15:42
Post #12


Membru


Group: Members
Posts: 137
Joined: 1 July 06




daca mai ai suruburi intepenite le incalzesti la rosu cu autogenul(lampa de gaz sau benzina )si racite brusc cu apa si trebuie sa mearga
este lucru vazut la un tinichigiu batrin si da rezultate ,este verificat dar atentie sa nu incalzesti prea tare in vecinatatea bucsilor ca le distrugi
succes


--------------------
renault 25GTX 1987 - B25SHS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
B 14 JMF
post 20 Aug 2009, 20:30
Post #13


Membru incepator


Group: Members
Posts: 40
Joined: 4 February 08




Mersi de sfat, dar exact asa am si facut la surubul de la bascula, dar sa nu il racesti cu apa, de fapt sa nu incerci sa-l racesti deloc, ca risti sa-l spargi, si pe deasupra devine casant dupa racirea brusca, asa ca daca nu se sparge atunci, o sa fie riscant sa-l mai folosesti dupa aceea. E buna ideea cu incinsul la rosu(tot un mecanic batran mi-a spus si mie, dupa ce ne-am chinuit 5 barbati si am indoit o inelara).

Am si eu o intrebare pentru cei care au sau pot face rost de informatiile urmatoare:
- am motorul: Z7X-R7-23- pe ce masini a mai fost montat?(e de pe un safrane)- ma refer la orice marca care a avut un motor similar, sau poate identic(dar nu am yo norocul asta)

- cine imi poate da fotografii si schite cu motorul de safrane biturbo?

- ma intereseaza daca pot lua piese de pe un alt motor(turbo!!!) V6 de 2963 cmc, sau ceva care sa se potriveasca?

Vreau sa-mi fac motorul turbo, si nu pot sa gasesc la magazine absolut nimic pentru o asa schimbare(de fapt posesorii de 25-uri cunosc situatia despre orice fel de piesa biggrin.gif ), de fapt tuningul in Romania se poate face doar la masini noi sau doar daca vrei sa muncesti si sa investesti foarte mult timp si o caruta de bani ca sa-l faci cu manutele tale(si mie imi place sa ma murdaresc ca un purcelus biggrin.gif biggrin.gif )

20 Aug 2009, 20:50:
m-ar mai interesa si niste schite de motoare twin-turbo, ca as vrea sa-mi fac motorul simetric, cu cate o turbina pe fiecare parte, pt fiecare ax in parte, si cu evacuarea separata de asemenea.
Sa nu cumva sa spuneti ca visez sau fac misto, ca sunt destul de incapatanat si chiar am de gand sa fac : PROSTIA ASTA

This post has been edited by B 14 JMF: 20 Aug 2009, 20:50


--------------------
Renault 25 1989 - B 14 JMF
V6-2963cmc-173CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
M@NIVELA:))
post 21 Aug 2009, 18:32
Post #14


Membru


Group: Members
Posts: 129
Joined: 15 January 09
From: Sf.Gheorghe




da...eu nu stiu ce sa zic , motorul de pe masina ta e de pe safrane? e turbo? sau nu e si vrei sa il faci tu? de obicei un motor simplu nu e bine sa il faci turbo deoarece motoarele turbo au altfel de pistoane ,material mai rezistent, am patito si am vazut motor care a fost simplu si a fost facut turbo,rezultatul a fost topirea pistoanelor, si pe renault 25 V6 turbo nu este de 2963 cmc , am impresia ca e de 2500 si ceva nu stiu sigur...cu sfaturi prostesti te mai pot ajuta, si mie imi plac prostiile :X:X doar ca nu ma arunc asa smile.gif si zimi ce le-ai facut la etriere te rog ca si eu am probleme smile.gif


--------------------
Renault Laguna 99 - CV44FTY
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
B 14 JMF
post 21 Aug 2009, 22:42
Post #15


Membru incepator


Group: Members
Posts: 40
Joined: 4 February 08




motorul nu e turbo( renault a facut doar 2 versiuni de 3000 cmc, unul a fost normal aspirat si celalalt.....................eheeeee.......... avea cu 2 turbine mai mult decat celalalt:),
tocmai de aceea caut un motor similar turbo, pt a-i sustrage piesele care sunt special create pt asa ceva( e vorba de temperaturi, presiuni si forte mult mai mari, motivul pt care piesele normale cedeaza, nefiind create/capabile sa reziste la asa forte)


Am fost egoist si nu am spus cum am facut cu franele, motiv pt care unii mi-au umplut frigiderul( glumeam!!!)

pai pt inceput i-am dat jos(etrierii!! despre ei vorbeam) si sincer mi-a fost teama ca nu mai pot face nimic la ei decat sa-i ingrop. mai multi mecanici mi-au spus sa-i schimb, ca nu mai pot fi reconditionati(apropo, costa aproximativ 7 milioane unul spate la renault bucuresti vest, la care se adauga transportul din Francia pana la Rommania-dar se gaseste la mai multi furnizori)

Garnituri nu am gasit nicaieri, asa ca am luat franele dupa masina de piese, si am ales din cele doua seturi rezultate cele mai bune garnituri(dar nu ele erau problema).
Problema nu stiu sigur care era, poate erau mai multe, dar eu le-am desfacut piesa cu piesa, le-am curatat, montat la loc, vopsit si montat pe masina.
exteriorul l-am curatat pana la fier, cu perii de otel pt bormasina, o bormasina puternica si muuuuulta rabdare, ca merge incet, dar iese ceva frumos.
cilindrii si pistonul in sine aveau mici deformari din cauza mizeriei care s-a depus si s-a pietrificat, sau mici crapaturi facute tot de mizerie (cred ca nisip sau asa ceva). Astea le-am curatat cu smirghel foarte fin, de 400, dar iti trebuie rabdare nu gluma, dar sa nu incercati cu unul mai mare ca obtineti opusul incercarii de slefuire, si adica o sa-l zgariati.Atat cilindrul cat si pistonul le-am frecat prin rotire, ca sa nu le deformez, sau sa fac santuri pe lungime(sfaturi de la un prieten care se ocupa de tinichigerie si vopsitorie- de fapt cumnatul meu, care imi va face spoilerele, pragurile, eleronul si deflectorul, dar mai tarziu, cand voi avea timp, poate un concediu). Deci am tinut smirghelul in mana si am rotit piesa pt a-l slefui cat mai uniform, mult chin, ca merge foarte incet.

la final, cand le-am montat la loc, am uns piesele cu lichid de frana, iar in capatul etrierului spate am pus vaselina din belsug, ca asa era si inainte( la etrierii spate mai e un mecanism, nu doar pistonul ca la cele fata, pt frana de manasi se separa partea cu vaselina care are o miscare mecanica, si cea cu lichid care tre sa reziste la presiune si temperatura). Mare grija ca etrierul spate are inauntru cateva piese foarte mici, pe care yo le-am pierdut, si le-am gasit dupa zile de cautari, si culmea unul e o siguranta de metal care tine totul laolalta.

Mare grija la montarea garniturilor, daca sunt prea tari, inlocuieste-le cu unele la care cauciucul este flexibil, ca altfel e totul in zadar, intra mizerie in continuare in etrier.

La final le-am vopsit si le-am montat pe masina, vopseaua nu tine va spun de acum, din cauza lichidului de frana, cand am aerisit franele s-a prelins lichid care a dizolvat vopseaua(m-a terminat nervos dar m-am resemnat).

am pus placute noi, lichid nou si am dat cateva ture de incercare ca sa fiu sigur ca tin, oricum merge putin infranata, dar tre sa se mai toceasca placutele un pic, ca sa ia forma discului.

Am un sfat pt cei care vor frane criminale(adica sa franezi pana sare vopseaua de pe masina), si asta fara sa schimbi franele propriuzise. In schimb trebuie sa schimbi tot traseul lichidului de frana cu furtune siliconice, adica sa dai jos toate conductele metalice si de cauciuc cu furtune siliconice. Astea se dilata in functie de presiunesi dau presiune mai mare in etrieri, deci frane mai puternice. Experiment facut pe o calibra 4x4 turbo modificata la fro 600 de cai si pe un golf 4 modificat, si posesorii mi-au spus ca franeaza cu 20-25% mai puternic.

21 Aug 2009, 22:48:
mare grija la demontarea etrierilor, ca sa stiti si cum sa le puneti la loc, in aceeasi ordine.
apropo, am curatat toate piesele interioare cu lichid antirugina-cam degeaba si cu lichid de frana, asta face treaba, rade tot.

Toata treaba asta m-a tinut ocupat fro 2 saptamani, in principal din cauza ca habar nu aveam ce tre sa fac, acum mi-ar lua fro 2-3 zile, sau poate mai repede, daca am tot ce-mi trebuie. Cine mai are intrebari sa zica, ca sigur am omis multe.

This post has been edited by B 14 JMF: 21 Aug 2009, 22:48


--------------------
Renault 25 1989 - B 14 JMF
V6-2963cmc-173CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
M@NIVELA:))
post 22 Aug 2009, 11:22
Post #16


Membru


Group: Members
Posts: 129
Joined: 15 January 09
From: Sf.Gheorghe




pai te-ai miscat c-am greu....eu sa imi tin elevatoru ocupat 2 sapt?smile.gif) ma impusca taicamiu,dam faliment:)) oricum am sa incerc...deschid un nou topic:) dar sincer mi se pare migaleala,trebuie sa gasesc ceva bun,reparat tot reparat e sad.gif...poate tamburi si gata:-?? mersi de explicatie oricum, am sa incerc daca am timp:)


22 Aug 2009, 12:29:
si apropo de motor,bi-turbo cred k a fost pus pe renault 5 maxi turbo,ala cu motor in spate dar se stie ca si acum daca gasesti masina costa foarte mult , am impresia ca mai e Renault Alpine , alt model care eu nu l-am vazut in viata mea in realitate....de ce atata putere?eu zic ca este de ajuns 170 cp,este un motor foarte rezistent...eventual ala de aproape 200 cp,original de renault 25 ,cred k multe masini noi nu se tin dupa asa ceva....este foarte performant:D si mie mi-ar place sa am,ce nu imi place este consumul sincer...dieselu meu e vb de 6-7 si e perfect pt mine .....nu imi place sa car cisterna dupa mine si trebuie sa folosesc masina nu sa ma uit la ea in parcare smile.gif
cum pot sa postez poze?


This post has been edited by M@NIVELA:)): 22 Aug 2009, 11:29


--------------------
Renault Laguna 99 - CV44FTY
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Petry
post 24 Aug 2009, 08:06
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 201
Joined: 27 April 07
From: Calafat Dolj




Salut.Vezi ca ai un buton "Browse" ,sub emoticoane,dai pe el ,pui din calculator pozele dupa care dai "adauga acest atasament" si la sfarsit "adauga raspuns".Succes si sa-l stapanesti sanatos R 25-ul.Te ajuta mult daca citesti postarile existente.


--------------------
Renault 25 TX 1989 Injectie 120CP - DJ06XMJ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
B 14 JMF
post 25 Aug 2009, 18:58
Post #18


Membru incepator


Group: Members
Posts: 40
Joined: 4 February 08




Am zis ca mi-a luat 2 saptamani pt ca nu am avut nici o cunostinta si informatie despre ce trebuie sa fac, acum mi-ar lua o zi maxim doua sa le curat si cateva ore sa le montez.

Da nu tre sa o tii pe elevator neaparat, tine-o pe buturugi, caramizi sau busteni, orice sau cu 2 cricuri, ca nu dureaza mai mult de o zi daca stai sa le faci.


--------------------
Renault 25 1989 - B 14 JMF
V6-2963cmc-173CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
M@NIVELA:))
post 29 Aug 2009, 09:07
Post #19


Membru


Group: Members
Posts: 129
Joined: 15 January 09
From: Sf.Gheorghe




da...la demontare conducta de frana sa rupt...pe moment am blindat,poate gasesc conducta :-?? daca nu o sa iau noua...am achizitionat brate inferioare cu tot cu pivoti 80 lei bucata :X:X:X ...foarte bine cred eu ,pivoti perfecti , bucse brat perfecte ...setul noi de bucse la brat am inteles ca este vreo 700 lei , un pivot cat e? cum merge proiectu tau??pune si tu poze la " Poze cu barcile noastre" de fapt puneti toti...:-?? ....sunt curios ce are fiecare...si cred ca toata lumea doreste sa iti vada proiectul:)


--------------------
Renault Laguna 99 - CV44FTY
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
B 14 JMF
post 30 Aug 2009, 20:46
Post #20


Membru incepator


Group: Members
Posts: 40
Joined: 4 February 08




preturi nu prea stiu ca piesele mi le-am cumparat de la Bardi Auto printr-un var care lucreaza acolo, si a primit reducere de 40% ca a zis ca sunt pt el. Ca sa va face-ti totusi o idee, pe 2 capete de bara, 2 pivoti inferiori si 2 superiori, si pe cele 6 bucse fata am dat fro 4 milioane, iar pe amortizoare spate am dat 6,5 milioane(erau 11,5 milioane). Cu amortizoarele am luat teapa, ca nu trebuia sa le schimb, problema la mine e ca 25-urile au suspensia foarte moale, iar in momentul in care mi-am pus roti de 17 inch, cu anvelope 225/45(pe langa faptul ca arcurile sunt imbatranite), acum nu pot sa mai car nimic(sau pe nimeni) in spate, ca la fiecare balansare mi se freaca roata de aripa. Acum tre sa-mi cumpar arcuri, cu care sper sa scap de problema.
Sfatul meu, in cazul tau ca ai conducta rupta, daca vrei sa investesti nirte banuti in frane bune, e sa le schimbi cu furtune siliconice, am mai spus, mi s-a dovedit ca franeaza mai puternic, si yo vreau sa fac schimbarea asta, asa ca strang banuti pt ele.

Poze cu masina mea nu se ,merita sa pun, o sa pun la final, ca e un proiect luuuuung din cauza lipsei fondurilor. Fac cate ceva la masina de la un salariu la altul.

Am o problema(de fapt mai multe, dar asta ma streseaza pe moment), si anume ca mi s-a dezlipit materialul de pe tavan, ca acum cateva luni niste baieti buni mi-au furat antena, si au tras de ea pana au desfacut suportul de pe plafon, si acum cand ploua sau daca o spal imi intra apa si din cauza asta cred ca mi s-a dezlipit plafonul. Stie cineva la cine sa-mi refac si eu plafonul, ca la asta nu ma bag ca se cere finete si experienta, ca daca o fac yo o sa arate cam praf, ca sa nu vorbesc de timp, bani si nervi irositi degeaba.

30 Aug 2009, 20:50:
asta e barca mea

30 Aug 2009, 20:55:
dupa care a patit asta

30 Aug 2009, 21:00:
iar dupa mult timp, multi nervi tociti si foooooarte multi bani a aratat asa

30 Aug 2009, 21:14:
acum vopseaua s-a dus dracu(ca doar a fost facuta de mesteri romani, intr-un service din romania, si a iesit din garantie-3 luni, dar m-a costat 20 milioane). Si nu mai am semnalele in bara, dar asta intra la modificari, pt ca le vreau inapoi in bara, pe langa multe alte modificari precum evacuare dubla, admisie dubla cu 2 turbine electrice si intercooler, radiator mai mare, chip tuning, schimbat tubulatura de frana cu furtune siliconice,aer conditionat, linie audio noua cu dvd(vreau sa adaptez un casetofon de laguna sau megane, pt vreau sa pastrez comenzile pe vplan),praguri, spoiler fata( cu admisie mare centrala pt radiator mai mare, pt cele doua sisteme de admisie, si 2 seturi de proiectoare/) spoiler spate modificat pt 2 evacuari duble, modificat eleronul, montat deflector, modificat capota motor, montat bari de rigidizare si interiorul pus la punct.

Dupa cum am spus, mai am muuuult pana termin, si nu am de gand sa ma las, mai ales ca nevasta nu are nimic de comentat si chiar ii place mult barca si ei(nu sa o conduca ca nu poate, i se pare prea greu de condus, prefera loganul ei, dar ii place sa o plimb cu ea, ca de pe celelalte scaune nu seamana cu loganul ei)

This post has been edited by B 14 JMF: 30 Aug 2009, 21:14

Attached thumbnail(s)
Imag001.jpg ( Size: 463.66k ) Number of downloads: 192
Imagine52.jpeg ( Size: 395.14k ) Number of downloads: 185
Imagine53.jpeg ( Size: 382.77k ) Number of downloads: 187
Imagine109.jpeg ( Size: 729.13k ) Number of downloads: 189
Imagine110.jpeg ( Size: 672.97k ) Number of downloads: 63


--------------------
Renault 25 1989 - B 14 JMF
V6-2963cmc-173CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
M@NIVELA:))
post 30 Aug 2009, 22:17
Post #21


Membru


Group: Members
Posts: 129
Joined: 15 January 09
From: Sf.Gheorghe




da,ceea ce pot spune este multa bafta....cu plafonul am aceasi problema,asta doar pt pasagerii din spate deci nu prea imi pasa,doar eu conduc:)) la mine e ok pt ca am trapa,doar ca am o trapa care curge, mai tre sa imi cumpar pivotii superiori,20 lei bucata,cum ziceam la mine e o dezmembrare aici,si sunt lucruri bune ....al meu e ok din multe puncte de vedere, probleme ce vreau sa le rezolv e franarea , directie ( pivoti,capete bara, etc) si maruntisuri ,probleme electrice o gramada,adik de multe ori imi baraie muzica cand schimb faza lunga sau cand franez cate odata , clima tot ceva de genu electric,kilometraj,turometru, aeroterma si dinastea....pacat ca dupa accident a trebuit sa renunti la faruri...eu am dinalea pe masina mea ,doar ca tre sa ma apuc sa repar bara ca eu am dato de pamant putin:) ....pt spate iti dau eu un sfat ca sa fie mai sus,pune arcuri de fata pe spate,simti diferenta imediat,o ridica si e mai bine in curbe ,nu o ridica mult dar tine bine ,a mea incarcata cu trailer si masina pe trailer nici nu se lasa si cu 3 in spate nici atat.....tata mi-a spus secretu k si la mine se lasa, am facut asta a doua zi dupa ce am luato,dar sa nu pui arcuri de V6 ...arata urat si scutura putin...in rest fac kilometrii cu ea ...ma bate cineva la cap sa o vand...nu stiu daca gasesc asa masina buna mereu...ma mai gandesc..pana atunci mi-ar place sa ne intalnim mai multi cu R25 sa stam la barfa , sa ne "laudam" fiecare cu ce are ceva gen Intalnire R25 , macar 10 -15 masini , ar fi frumos ...cu franele vad eu ce fac...deocamdata pastrez distanta si am grija ...franeaza doar ca e periculos cand ploua si asa...si inca un lucru pt toata lumea ABS merge si daca renunti la discuri pe spate , merge ABS doar pe fatza,am testat eu biggrin.gif:Do sseara buna tuturor si hai cu 25 pt toata lumea:D

Attached thumbnail(s)
Picture_027.jpg ( Size: 208.07k ) Number of downloads: 48
Picture_004.jpg ( Size: 196.56k ) Number of downloads: 38


--------------------
Renault Laguna 99 - CV44FTY
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
B 14 JMF
post 31 Aug 2009, 05:59
Post #22


Membru incepator


Group: Members
Posts: 40
Joined: 4 February 08




ma intereseaza cum ai reusit sa schimbi arcurile spate cu unele fata(eu am arcuri fata de rezerva si as avea de unde sa le pun, dar nu stiu cum).

Mie mi se par total diferite, si nu stiu cum ai facut tu cu prinderea lor, ca au forme diferite, ca sa nu mai vorbesc de dimensiune. Am observat si eu ca arcurile fata sunt mai trainice, mai tari, dar nu stiu cum sa le pun pe spate.

Imi spui si mie cum ai facut? Daca poti pune o poza cu arcurile care le-ai pus pe spate, ca ce am eu nu prea se aseamana si nu-mi dau seama cum sa le pun.

De o intalnire nu poate fi vorba acum, cel putin pt mine, ca sunt in toiul proiectului, dar in primavara sper sa fie gata si sa mananc asfaltul cu ea.

31 Aug 2009, 06:01:
ar fi bine sa o ridice, ca si botul e ridicat si as putea sa comprim arcurile pt a le face mai tari si sa reduc gada la sol, ca ar arata beton cu jantele mele pe 17, acum arata cam nasol ridicata de bot cu atata distanta intre aripa si roata, dar sper sa mearga ceea ce ai spus tu cu arcurile, chiar vreau sa incerc, ca alea fata sunt mai bune, ramane sa vad cum sa le pun.....

1 Sep 2009, 05:22:
Mai am o intrebare pt cei ce stiu ceva despre rulmentii de r25, si anume unde pot gasi sau la ce masina se mai potrivesc, vreau sa schimb si rulmentii ca sa fie toata treaba noua la roti, si sa ma pot apuca si de restul masinii.

This post has been edited by B 14 JMF: 1 Sep 2009, 05:22


--------------------
Renault 25 1989 - B 14 JMF
V6-2963cmc-173CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
turbodxman
post 1 Sep 2009, 21:19
Post #23


-------------


Group: Members
Posts: 3.327
Joined: 1 August 08
From: Ro




@ B 14 JMF: Pentru a lasa masina de fata ai 2 variante:

- cea mai ieftina si la indemana: tai o spira, din partea de sus a fiecarui arc
- cumperi arcuri sport (care sunt mai scurte si mai rigide decat cele stock);

Se gasesc arcuri sport si pt spate.

De asemenea gasesti si rulmenti (la R 25 rulmentii vin cu tot cu butuc).

Succes wink.gif


--------------------
--------- ---------- ------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
M@NIVELA:))
post 1 Sep 2009, 22:31
Post #24


Membru


Group: Members
Posts: 129
Joined: 15 January 09
From: Sf.Gheorghe




maine o sa iti las totul explicat ca la carte cu arcurile de pe fatza pe spate pt ca tata stie toata smecheria , rulmentii pe fata se potrivesc si de la R21 cu motor longitudinal ,noi sunt cam scumpi,second hand daca gasesti...pe spate sincer nu stiu cum sta treaba :-? si in fata cel mai simplu este sa tai o spira din arc,daca le comprimi nu le faci mai tari .... sau daca vrei ceva mai tare faci rost de V6 si tai o spira...de obicei alea de V6 sunt mai tari...de aia si botul e mai ridicat putin ...dar eu nu sunt adept la fata joasa , sunt prieten cu bordurile eu:))

1 Sep 2009, 23:36:
am revenit cu raspunsul:) ...deci arcul de fata partea de jos e mai mica ...tai partea aia , spira aia mica si o pui normal,tata zice ca daca tai mai mult o sa stea mai jos , depinde cum vrei tu ,eu am asa deci se poate fara nici o problema, si spatele o sa iti fie mai tare si mai sus , intra ok acolo, sa nu te sperii daca stau mai intr-o parte putin, nu prea se intampla dar nu e nici o problema , e o treaba care a facut-o la multe 25-uri....sper sa reusesti , nu e o treaba prea complicata smile.gif simplu si eficient:) o seara placuta tuturor

This post has been edited by M@NIVELA:)): 1 Sep 2009, 22:36


--------------------
Renault Laguna 99 - CV44FTY
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
B 14 JMF
post 2 Sep 2009, 05:13
Post #25


Membru incepator


Group: Members
Posts: 40
Joined: 4 February 08




deci am arcuri de v6 pe a mea in fata, dar pe a doua masina e un motor de 2.2, dar sper sa fie totusi tari si dupa ce tai partea aia de care zici tu, mersi de sfat si o sa incerc sa o fac in weekend

2 Sep 2009, 05:17:
am un prieten care lucreaza la un service care comprima arcuri, si m-a luat sa vad ceea ce se face(ca eram in dubii!?!?!), si am observat ca arcurile se si intaresc dupa ce sunt comprimate, deci am vazut cu ochii mei ca se si intaresc nu doar se scurteaza, si mi-a spus ca e mai sigur decat taierea, pt ca nu te legi de integritatea arcului, care s-ar slabi dupa taiere.

2 Sep 2009, 05:19:
pt turbodxman, stii cumva daca rulmentii se potrivesc cu cei de la 25 de 2.2, ca ma gandesc ca poate sunt mai buni aia dupa masina de piese, si nu as intra la cheltuiala mai mare, ca oricum sunt lefter zilele astea.

This post has been edited by B 14 JMF: 2 Sep 2009, 05:19


--------------------
Renault 25 1989 - B 14 JMF
V6-2963cmc-173CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
turbodxman
post 2 Sep 2009, 11:45
Post #26


-------------


Group: Members
Posts: 3.327
Joined: 1 August 08
From: Ro




@ B 14 JMF: Nu sunt sigur. Daca donatorul are motorul original (adica daca nu este o caroserie de V6 sau nu are punti de V6) atunci ai jantele prinse in 4 prezoane.
A ta, V6, are in 5.
Deci nu se prea pupa.
Cel mai simplu ... desfaci si incerci sa pui pe a ta.
Poate merge unsure.gif


--------------------
--------- ---------- ------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th April 2024 - 13:43
Dacia