Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

62 Pages « < 55 56 57 58 59 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Renault Fluence, Noul model sedan

ssilviu
post 13 Jul 2011, 15:42
Post #1681


F1 Man


Group: Members
Posts: 8.043
Joined: 11 June 04
From: Nicaieri




Nu pot să nu remarc, că modul meu de condus și mai exact corectitudinea acestuia, este perfect susținut de modul în care funcționează și beculețul minune de la Renault. Recunosc insă că am condus mai multe tipuri de mașini cu beculețe, și încă de pe atunci știam că nu conduc prost.

Recunosc fără nicio jenă prin oraș când merg singur că ajung uneori pe la 50 km/h în treapta a 5-a. Și pot și să accelerez de la viteza aia încolo. Ușor evident. Pe la o întâlnire Reno am mai avut doi neincrezători, i-am urcat în mașină și am urcat și rampa ușoară de pe Văcărești cu ei în mașină, oameni cu greutate, cu fix 50 de km/h in treapta a 5-a. Motorul nu a spus nici pâs. 1500 rpm. Da, știu, la Fluence e un pic mai lungă a 5-a și un 50 la oră deja ar insemna subturat. smile.gif . Na, soluție de low cost, in loc să păstreze treapta a 6-a, au făcut pe a 5-a mai lungă.

Recunosc de asemenea că nu îmi e frică să merg cu 140 km/h în a 3-a, când e nevoie în depășiri, chiar dacă mulți nici nu cred că poate mașina o așa performanță. 6500 rpm vede mașina des, atunci când e nevoie.

De asemenea, în ciuda acestui comportament, dacă ar fi să mă iau după opiniile unora de pe aici (chinui motor, consum mult și îl și stric), reușesc consumuri foarte bune și culmea, o fiabilitate mult peste media acestui forum. Părerea mea o dovadă în plus că știu cum să folosesc mașina mea.

Dar în fine, pentru cei care nu mai vor să creadă în folclor și poate vor să învețe și cum funcționează un motor, le dau un prim sfat: țineți cont de faptul că folosirea lui se raportează strict la condițiile de folosire. Sau cu un scurt exemplu: poți avea 1200 rpm și să fii subturat, dar așa de bine poți avea și 3000 rpm și să fii subturat.

În fine, fiecare folosește mașina cum vrea. smile.gif

This post has been edited by ssilviu: 13 Jul 2011, 15:52


--------------------
Renault Megane 2 GPL 2006
Renault Master 2
Renault Clio 4.1 1.2 EDC
Renault Clio 4.2 1.2 EDC
Dacia Dokker 1.6 SCE GPL
Dacia Logan 1.4 GPL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
EndlessOne
post 13 Jul 2011, 15:55
Post #1682


Membru incepator


Group: Members
Posts: 77
Joined: 16 May 11




Poate asa e mai simplu:
Am 2000 rtm si schimb dupa bec din 4 in 5, sa zicem.
Pe ce turatie imi cade acul imediat ce intru in fifth gear?
Raportat la viteza de deplasare, acolo-i subturatul de care vorbesc.

Concluzie:
Se merita sa mergi ca melcul de dragul becului, adica chiar ai un consum mai redus ca de obicei, sau e doar un moft de anul 2011(desi e aparut de mult)la fel ca si prosperitatea in care ne aflam de-o sa intram in a doua criza mondiala.
Sa vezi beculete atunci! radmasa.gif


--------------------
Renault Fluence 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ssilviu
post 13 Jul 2011, 16:21
Post #1683


F1 Man


Group: Members
Posts: 8.043
Joined: 11 June 04
From: Nicaieri




Nu înțeleg, cum un lucru atât de evident, precum subturatul, este un lucru atât de greu de observat de unii. Asta poate pentru că mulți nici măcar nu știu ce înseamnă subturat. Cred că majoritatea înțeleg prin subturat, orice turație sub 2000 rpm. Ceea ce e complet fals.

Subturat înseamnă o neconcordanță între regimul de turație și condițiile de folosire. Ajungi să mergi subturat, atunci când amestecul de combustibil optim nu mai produce suficientă putere pentru a păstra momentumul dictat. Practic problema să zicem că se întâlnește la capul arborelui cotit. Pe de o parte, avem forțele care se opun mișcării: frecarea roților de asfalt, frecarea cu aerul, și greutate, mai ales în cazul în care vorbim de pante sau rampe, când poate să ajute sau nu motorul. Să nu uităm însă și de inerție. Care este și factorul pentru care mașina poate să consume 0. Să nu uităm însă că mărimea forței rezultante este însă demultiplicată, mai mult sau mai puțin, în funcție de treapta de viteză aleasă.

Pe de cealaltă parte, avem forța exercitată de arderea din motor din care se scad evident și frecările interne. În momentul în care, forța aceasta, produsă de arderea combustibilului in amestec optim, nu mai este suficientă pentru indeplinirea dorinței șoferului, așa cum este ea citită de către pedala de accelerație, calculatorul mașinii compensează.

Fie că vorbim de situația în care mergem pe drum drept normal, dar apare o pantă, și poziția pedalie rămâne la fel, fiecare că încercăm să accelerăm mult prea rapid, adică pedala la fund în a 5-a la 50 de km/h sau mult prea devreme, la 1200 rpm în a 5-a pe drum drept, computerul sesizează acest aspect, și bagă mai mult combustibil. Evident, se va obține o putere un pic mai mare, care, după caz, poate duce chiar la accelerarea mașinii, însă cu prețul unei arderi incomplete, detonații, depuneri pe diverse componente cu efecte nocive in timp dar și pe loc.

Iar efectele pe loc pot fi observate de oricine. În primul rând se aude cum nu mai merge motorul rotund. Tremură. Pe urmă, imediat după ce aceste simptome dispar, motorul încă mai poate fi considerat subturat, mai ales în următorii 5-10 km/h, iar acest lucru se poate observa ușor pe consumul instant, când atinge cote incredibile. Aș putea să spun de asemenea, că, teoretic, ai putea considera subturat și orice accelerație făcută cu mașina, sau mers, dacă prin acest lucru, ai avea un consum mai mare decât dacă ai folosi o treaptă imediat inferioară.

Revenind însă între cele două rezultante de forțe ce se întâlnesc la capătul arborului cotit, în momentul în care prima categorie devine mai mare decât a doua, avem subturare. Evident, a doua categorie, poate deveni mai mare imprimând o accelerație. Iar atunci când acest lucru se face prin consum excesiv de combustibil, avem subturare. Din nou, teoretic, putem spune și că dacă mergi constant cu 3000 rpm și accelerezi in a 5-a, e un fel de subturare.

Așadar, subturarea asta nu e o generalizare de genul tot ce e sub 2000 rpm, ci depinde de foarte mulți factori. În momentul în care înțelegi acest lucru, și poți estima corect lucrurile care se întâmplă cu tine și cu mașina ta, poți și să-ți dai seama cănd subturezi și când nu. Iar inginerii Renault, care au toate datele astea de care am povestit mai sus, au posibilitatea astfel să implementeze un sistem, care să te ajute să mergi economic și fără să strici mașina. Și l-au și implementat. Și dacă ăia de la Reno, știind cum funcționează computerul mașinii, câtâ benzină bagă, și când funcționează motorul in parametrii normali, îți spun, prin intermediul unui sistem implementat in special pentru reducerea consumului, că este OK să schimbi in a 5-a și să mergi cu 1650 rpm, evident, folosindu-se de premisa că nu se schimbă situația actuală în care se deplasează mașina, cum naiba apar un milion de înțelepți, pe forumuri evident, care ne explică ei cu google sau cu "se știe" că ăia de la reno e niște fraieri rolleyes.gif Mare mister. Evident, dacă se păstrează condițiile, mașina mergem ok. Dar sunt convins că atunci când mergi in a 5-a la 1650 constant și apeși pe aceelerația brusc, sistemul te va atenționa să schimbi viteza în jos. Așadar, e foarte posibil ca 1650 rpm să nu fie subturat, dar să devină în momentul în care vrei să accelerezi brusc.

Sau poți foarte bine să mergi după cum te taia capul și aia e, să fii sănătos. Uneori sistemele astea sunt prea inteligente pentru posesorii lor, așa cum s-a întâmplat și la Dacia, unde au scos consumul instant pentru că veneau posesorii ultragiați la dilări. Mai e loc de comentat ceva? smile.gif

PS. Ah, și apropo de folclor, multe dintre miturile problemelor de fiabilitate legate de subturare vin din urmă cu zeci de ani. De pe vremea carburatoarelor și a motoarelor fără pic de electronică. Acum nu te mai lasă mașina să-i faci rău așa de mult, nu mai bagă combustibil ca la nebuni, arderile nu mai sunt așa haotice, injecția a evoluat destul de mult, singurele probleme reale care mai există fiind cele la dieseluri, dar și astea au ajuns acum suficinet de deștepte încât să se curețe singure.

Și cu asta am terminat biggrin.gif

This post has been edited by ssilviu: 13 Jul 2011, 16:50


--------------------
Renault Megane 2 GPL 2006
Renault Master 2
Renault Clio 4.1 1.2 EDC
Renault Clio 4.2 1.2 EDC
Dacia Dokker 1.6 SCE GPL
Dacia Logan 1.4 GPL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pheephee_11
post 13 Jul 2011, 16:26
Post #1684


pe aici si eu


Group: Members
Posts: 509
Joined: 25 August 10
From: bucuresti




up.gif


--------------------
Renault Megane 2.1 1.6 16V 2004
Ford Mondeo mk4 2.0tdci 2008

unde vedeti ma atata ceata?!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
EndlessOne
post 13 Jul 2011, 18:43
Post #1685


Membru incepator


Group: Members
Posts: 77
Joined: 16 May 11




ssilviu, daca ai scris pentru mine e de bine, desi nu tie iti era adresat postul meu, ca spre uimirea-mi constat ca stii sa stai si calm cand vrei, dar e cam degeaba ca nu-i nimic nou si eu am intrebat altceva.
Polemica cu turat-subturat e pe toate forumurile din lume si inca nu s-a ajuns la un compromis. Eu zic ca-i vorba si de varsta, ca cei mai batrani merg ca pe vremuri(gen beculet) unii din nestiinta cum bine observai, iar copiii generatii fast-food asteapta caii la galop. Moderatii pun intrebari ca mine...
Si raman la ele:
se merita mersul dupa beculet? Este aceasta gaselnita utila omului de rand, se dovedeste economica sub toate aspectele? A facut cineva test comparativ?


--------------------
Renault Fluence 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cenzunet
post 13 Jul 2011, 19:48
Post #1686


Membru incepator


Group: Members
Posts: 44
Joined: 8 March 06




Azi am reusit sa filmez aprox 1 min cu telefonul ca sa vedeti cam cum se aprinde acest indicator. Nu am filmat mai mult pentru ca eram singur si imi e incomod sa conduc si sa filmez in acelasi timp.
Ultimele 10 s am mers constant in treapta 4 la 2000rpm - 60km/h drum drept si nu s-a aprins becul. In rest se poate observa ca se aprinde undeva in jurul a 2500-3000 rpm.
http://youtu.be/_uV5c2zt1dA

This post has been edited by cenzunet: 13 Jul 2011, 19:48


--------------------
Renault Fluence 2010 Expression 1.6 16v E5
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
EndlessOne
post 13 Jul 2011, 20:37
Post #1687


Membru incepator


Group: Members
Posts: 77
Joined: 16 May 11




L-am urmarit atent, pe revenire cam 900-1000 de ture scade, iar pana sa nu semnalizezi, s-a aprins de schimbare in superioara pe la 2500 si la final pe la 2800. Asa mai merge, alta viata!
Multumesc in numele curiosilor! valuri.gif

This post has been edited by EndlessOne: 13 Jul 2011, 20:39


--------------------
Renault Fluence 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ssilviu
post 14 Jul 2011, 14:48
Post #1688


F1 Man


Group: Members
Posts: 8.043
Joined: 11 June 04
From: Nicaieri




QUOTE(EndlessOne @ 13 Jul 2011, 19:43)
ssilviu, daca ai scris pentru mine

Noap. Nu era pentru tine. Ți-ai răspuns și singur de ce nu e pentru tine:
QUOTE(EndlessOne @ 13 Jul 2011, 19:43)
e degeaba


This post has been edited by ssilviu: 14 Jul 2011, 14:49


--------------------
Renault Megane 2 GPL 2006
Renault Master 2
Renault Clio 4.1 1.2 EDC
Renault Clio 4.2 1.2 EDC
Dacia Dokker 1.6 SCE GPL
Dacia Logan 1.4 GPL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
onlyone
post 14 Jul 2011, 18:03
Post #1689


Membru incepator


Group: Members
Posts: 78
Joined: 16 November 10




QUOTE(EndlessOne @ 13 Jul 2011, 18:43)
Eu zic ca-i vorba si de varsta, ca cei mai batrani merg ca pe vremuri(gen beculet) unii din nestiinta cum bine observai, iar copiii generatii fast-food asteapta caii la galop. Moderatii pun intrebari ca mine...
Si raman la ele:
se merita mersul dupa beculet? Este aceasta gaselnita utila omului de rand, se dovedeste economica sub toate aspectele? A facut cineva test comparativ?
*


Pai ideea e ca nu are treaba mersul dupa beculet cu a merge incet sau nu. Eu plec primul de la stop chiar daca ma iau dupa beculet, si in 10 secunde sunt in treapa a 4-a cu 50 la ora, chiar si schimband dupa cum zice beculetul. Si in oras asa merg, maxim 60 pentru ca asa mi se pare normal.
In manualul masinii scrie : pentru un consum optim accelerati rapid pentru a ajunge la 50 la ora in treapta a 5-a.
Acum or fi aia care au conceput motorul asta prosti? De fapt aici e de fapt vorba de cutia de viteze, care are 4 trepte scurte si a 5-a foarte lunga.
Problema subturarii din punctul meu de vedere ar fi ungerea precara la unele motoare prost concepute si de aici uzura prematura, dar uleiurile de astazi sunt oricum mult evoluate fata de cele de mai de mult si recomand oricui sa foloseasca cel mai bun ulei pe care si-l poate permite.


--------------------
renault fluence 1,6L 16v benzina euro5 2010 - autentique evo
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
EndlessOne
post 15 Jul 2011, 09:55
Post #1690


Membru incepator


Group: Members
Posts: 77
Joined: 16 May 11




QUOTE(ssilviu @ 14 Jul 2011, 14:48)
Noap. Nu era pentru tine.

Ai scos din context ce-am zis eu:
QUOTE(EndlessOne @ 13 Jul 2011, 18:43)
ca spre uimirea-mi constat ca stii sa stai si calm cand vrei, dar e cam degeaba ca nu-i nimic nou si eu am intrebat altceva.

Te deranjeaza ca nu zicem ca tine, sau nu-ti preluam ideile despre turat-subturat? Cred ca ai fi bun la politica, acolo se merge subturat si daca ii intrebi ceva, scot din fraza ce vor ei. Vad ca ai si multe mesaje scrise, e de bine, dar daca pe toate le-ai facut asa, e un MARE semn de intrebare.

onlyone, da-l dracu de subturat, aici trebuie sa-ti asumi ce zic veteranii, trebuie sa mergi cu turma, nu vii cu intrebari, trebuie sa stii deja.
Mult succes cu forumul urez lui R2D2 si DFA!


--------------------
Renault Fluence 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatimeu
post 15 Jul 2011, 11:26
Post #1691


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.710
Joined: 6 September 06




ce agitatie cu beculetele si sagetile astea.
Eu de doi ani de cand am masina in marea majoritate a cazului merg dupa cum imi indica sagetile. Atunci cand conduc dupa stilul vechi (dacia 1300 auzi motorul) am consum mai mare. Eu circul cu 45-50km/h in jur de 1800 de ture in treapta a-v-a si nu da nici un semn de subturare (normal in plan orizontal si tot normal ca daca urmeaza o panta cu un anumit grad imi arata ca trebuie sa retrogradez, asta in situatia in care mentin viteza constanta caci daca aplic o apasare sanatoasa si cei drept de durata asupra acceleratiei nu imi mai indica retrogradare ci sare direct imi a indica treapta superioara). la drumuri lejere la 60km/h cere de multe ori treapta a-VI-a si o turatie mica mica. Motorasul merge si se aude ca unul de bicicleta.
Dupa revizia de doi ani am zis si eu ca s-a lasat motorul -imi pare mai sprinten ca un tap in calduri, dar de fapt cred ca e efectul filtrului de aer curat si a uloiului nou.
In rest toate sunt la fel ca in prima zi de la achizitie, ceea ce va doresc si voua.


--------------------
renault/audi Megane III RS/Audi A4 2014/2019 benzinar/tractor 302/190 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius140872
post 10 May 2012, 11:24
Post #1692


Membru


Group: Members
Posts: 144
Joined: 16 October 08
From: Resita




ba da ..este pt ochelari , si daca nu au o marime foarte mare , au loc 2 perechi



--------------------
2012 Renault Fluence 1.6 , 16v & Megane 3 dci 1.5 edc 2015
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vali.eo
post 10 May 2012, 15:46
Post #1693


Valentin Cristea


Group: Members
Posts: 133
Joined: 23 August 11
From: Bucuresti




La mine la 45km/h are 1.350 r/m. Dar eu am cutia in 5 nu 6 trepte de viteza smile.gif


--------------------
Renault Fluence 2011 1,6 16V
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vali.eo
post 21 May 2012, 20:02
Post #1694


Valentin Cristea


Group: Members
Posts: 133
Joined: 23 August 11
From: Bucuresti




Asa... Vin si eu pentru prima data cu un comentariu in care imi spun parerea despre aceasta masina. In mare nu prea am ce sa-i reprosez, mai ales pe partea tehnica, masina se comporta foarte bine pe drum. Nu-mi place ca atunci cand pun frana se aude un scartait de inalta frecventa dar nu prea tare, astfel incat sa te enerveze. Greieri nu am decat unul: in partea stanga a spatarului banchetei (pe partea cu soferul) dar se trezeste doar cand se aseaza cineva pa acea parte, indiferent de talia acestuia. Cred ca se rezolva usor prin ungere. Volanul si schimbatorul nu prezinta urme de uzura, dar, timpul nu-i pierdut. In schimbul acestora butonul de la A/C da, asa cum o sa vedeti in poza. Nici casetofonul nu prezinta urme de uzura pe butoane, insa se mai blocheaza uneori la o melodie si nu mai pot sa-l opresc, sa dau pe radio, auxiliar (etc.), volumul, sa scot CD-ul. Pe scurt nu pot sa-i fac nimic. Scoate singur CD-ul in aproximativ 1 minut si daca il bag inapoi si-l pun sa redea melodia la care s-a blocat merge fara probleme.
In prezent am 7.800 km, facuti mai mult pirn Bucuresti, dar am fost si la drum intins (nu foarte intins, gen Bucuresti-Sibiu). Butonul de A/C s-a exfoliat pe la 7.300, la primele 3-5 utilizari in anul acesta.
Pot sa ma declar multumit si ca nu-mi pare rau de achizitia facuta.

This post has been edited by vali.eo: 21 May 2012, 20:05

Attached thumbnail(s)
IMAG0173.jpg ( Size: 470.54k ) Number of downloads: 1087


--------------------
Renault Fluence 2011 1,6 16V
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adytym
post 22 May 2012, 14:38
Post #1695


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.172
Joined: 6 May 09
From: TIMISOARA




butonul ti-l schimba in garantie, dar nu stiu ce au facut butoanele astea infoliate ca la masinile nemtesti si aici ma refer la ww , numai la alea am vazut butoane exfoliate.


--------------------
Ex Megane 3; Volvo XC60; Toyota Yaris - TIMISOARA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
s_j_teo
post 24 Jun 2013, 21:14
Post #1696


Membru autentic


Group: Members
Posts: 626
Joined: 16 July 06




Posesorii impresii Fluence 1.6 dci ? Nu a cumparat nimeni un astfel de model echipat cu noul motor?


--------------------
Skoda Octavia 3 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Vasea30
post 28 Jun 2013, 13:19
Post #1697


Membru incepator


Group: Members
Posts: 73
Joined: 19 June 13




Si eu sunt interesat de noul model si de motorul 1.6 dci, chair daca are un pret maricel,poate luna viitoare vor fi baieti noi pe forum.


--------------------
Renault Scenic 2006 - 1.6 b
Album foto => http://www.daciaclub.ro/galerie/index-108207.html

https://www.carvertical.com/ro/landing/v3?utm_source=aff&a=daimyo&b=0eb206ae
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Land Rover
post 27 Aug 2013, 19:41
Post #1698


Membru incepator


Group: Members
Posts: 11
Joined: 27 August 13




Salut,
Am nevoie de un sfat. Ma bate gindul sa cumpar un Fluence 1,6 115 CP cu cutie automata CVT. Pe hirtie totul pare OK dar nu stiu cum se comporta masina cu o astfel de cutie. Am intrebat la un dealer Renault daca exista pt drive test un astfel de model ca sa-mi pot face o idee si mi s-a spus ca nu exista. Probabil Renault face economie. Mi s-a propus (la dealer) sa conduc un megane 3 cu CVT. Dar, m-ar interesa daca exista un proprietar de Fluence FL (model 2013) sau macar de Megane 3 cu motorizarea si cutia de viteze CVT pe care l-as ruga sa imi spuna de modul in care merge masina.
Multumesc!


--------------------
Renault Fluence 2013 - IL 75 DCB
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
valiclio
post 27 Aug 2013, 20:10
Post #1699


Membru incepator


Group: Members
Posts: 73
Joined: 12 November 07
From: Bucuresti




Salut,

Incearca la Meridian Sud, poate au adus acolo un CVT. Daca nu te deranjeaza dieselul, eu iti recomand un drive-test chiar cu un Fluence EDC.

Mie nu mi-a placut la CVT modul cum lucreaza motorul, ca atunci cand ii dai blana sta turat mult de tot. Uite un filmulet cu o accelerare 0-100.


Spre deosebire de CVT, EDC-ul e cutia cu dublu ambreiaj iar la schimbarea treptelor nu simti nimic. Uite un video cu ea:


--------------------
Renault Megane Fluence 1.5dci 110 CP EDC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Land Rover
post 28 Aug 2013, 07:43
Post #1700


Membru incepator


Group: Members
Posts: 11
Joined: 27 August 13




Nop. Nu exista in Romania masina Fluence cu CVT pt drive test. Am intrebat prin dealer Renault. Doar 1,6 dci sau 1,6 110CP. Si nu as vrea sa ma bag in ceva pina nu stiu exact la ce sa ma astept. Tot ce stiu este ca CVT este de origine Nissan (deci pare OK) dar cum se comporta masina cu asa ceva...e un mare mister.


--------------------
Renault Fluence 2013 - IL 75 DCB
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dumid
post 28 Aug 2013, 09:26
Post #1701


Membru autentic


Group: Members
Posts: 641
Joined: 12 July 06
From: Bucuresti




Nu stiu cum e EDC, insa la CVT chiar ca nu simti nimic, nu ai cum, nu exista trepte. Masina sta turata in functie de cat apesi tu pe acceleratie, cum iei piciorul se duce aproape de 1000-1500 rpm.


--------------------
5461 1997 2012
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Land Rover
post 28 Aug 2013, 19:36
Post #1702


Membru incepator


Group: Members
Posts: 11
Joined: 27 August 13




Nu a cumparat nicun utilizator al forumului Fluence 1,6 115 CP cu CVT? Ma refer la modelul cu FL. Ma tot bate gindul sa cumpar una. Dar tot oscilez intre CVT si o manuala in 6 rapoarte. Ma refer aici la motorizarea 1,6 dci.
Daca a cumparat cineva acest model rog sa ne spuna citeva impresii despre comportamentul masinii si eventualele deficiente constatate.


--------------------
Renault Fluence 2013 - IL 75 DCB
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IDF
post 30 Aug 2013, 22:03
Post #1703


Membru autentic


Group: Members
Posts: 316
Joined: 21 November 10
From: Timisoara




se stie ca CVT-urile de la Nissan pica in draci, au probleme cu faptul ca se supraincalzeste uleiul din ele si intra in protectie undeva la 3-4 ore de mers pe drumuri mai solicitante. Si nu cred ca exista inca o solutie, se schimbau pe garantie, dar degeaba. Poate gresesc, sa ma corecteze cine stie mai bine.


--------------------
BMW 320 E92
ex: Renault Fluence 1.5 dci 110 Expression plus
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
99AIM
post 31 Aug 2013, 11:28
Post #1704


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.134
Joined: 26 June 05




QUOTE(Land Rover @ 28 Aug 2013, 19:36)
Nu a cumparat nicun utilizator al forumului Fluence 1,6 115 CP cu CVT? Ma refer la modelul cu FL. Ma tot bate gindul sa cumpar una. Dar tot oscilez intre CVT si o manuala in 6 rapoarte. Ma refer aici la motorizarea 1,6 dci.
Daca a cumparat cineva acest model rog sa ne spuna citeva impresii despre comportamentul masinii si eventualele deficiente constatate.
*


Am 1.6 dci FL si se comporta impecabil cu exceptia unui greiere care se mai trezeste sa cante uneori pe la displayul central in rest totul este ok.


--------------------
Clio III ph 1 Renault Fluence ph 2 1.6 dci - CT 99 xxx
Sufletele mari au intalnit intotdeauna opozitie din partea mintilor mediocre. (Albert Einstein)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
clr
post 1 Sep 2013, 10:16
Post #1705


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.729
Joined: 24 February 03
From: Bucuresti




Colega, ai citit intrebarea? Macar cand ai dat quote? Colegul intreba de masina cu CVT. Eu cred ca tu ai manuala. Gresesc?
Stiu ca el a spus ca oscileaza intre una si alta, dar scopul lui cred ca e sa afle impresii despre CVT.

This post has been edited by clr: 1 Sep 2013, 10:17


--------------------
Ex Renault Megane 2003
Cand ai încercat totul si nimic nu a mers, citeste instructiunile de folosire

User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
99AIM
post 1 Sep 2013, 10:52
Post #1706


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.134
Joined: 26 June 05




Asa si eu i-am spus ceva de 1.6 dci FL,probleme gogule?


--------------------
Clio III ph 1 Renault Fluence ph 2 1.6 dci - CT 99 xxx
Sufletele mari au intalnit intotdeauna opozitie din partea mintilor mediocre. (Albert Einstein)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
clr
post 1 Sep 2013, 11:21
Post #1707


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.729
Joined: 24 February 03
From: Bucuresti




Eu ti-am atras doar atentia ca omul intreba altceva. Cat despre apelativ o sa ignor smile.gif , e decizia ta la ce nivel vrei sa tii conversatia.


--------------------
Ex Renault Megane 2003
Cand ai încercat totul si nimic nu a mers, citeste instructiunile de folosire

User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Land Rover
post 1 Sep 2013, 15:01
Post #1708


Membru incepator


Group: Members
Posts: 11
Joined: 27 August 13




Spunea cineva mai devreme ca CVT-urile au probleme la drum mai dificil. Il rog sa revina cu detalii. Stie din propria experienta sau din auzite?
Inca oscilez intre CVT si manuala in 6 trepete. Ma gindesc la CVT mai mult si pentru ca ma bate gindul sa montez o instalatie GPL pe masina, ca fac multi kilometri an de an (deh masina de serviciu). 40 - 50.000 km/an ies pe medie. De asta ma tot chinui (si va chinui si pe voi) cu jdemii de intrebari. Manuala in 6 trepete am pe Octavia 2 wub.gif (e adevarat un motor mai puternic 2,0 TDI) pe care acum o conduce sotia. Manuala in 5 trepte + GPL am de 5 ani la masina de serviciu (un Logan 1,6 MPI) si se iveste posibilitatea sa trec la un nivel superior - Fluence. Dar ca sa nu imi dau pumni in creier singur dupa achizitie biggrin.gif incerc sa aflu de la voi care e cea mai buna alegere pe termen lung. Ideal ar fi daca ar intra pe forum un posesor de Fluence FL care sa aibe pe masina cutie CVT.
Multumesc oricum tuturor pentru sprijinul oferit pina in prezent!


--------------------
Renault Fluence 2013 - IL 75 DCB
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cuki46
post 2 Sep 2013, 09:04
Post #1709


Membru autentic


Group: Members
Posts: 537
Joined: 3 February 13




QUOTE(Land Rover @ 1 Sep 2013, 15:01)
Spunea cineva mai devreme ca CVT-urile au probleme la drum mai dificil. Il rog sa revina cu detalii. Stie din propria experienta sau din auzite?
Inca oscilez intre CVT si manuala in 6 trepete. Ma gindesc la CVT mai mult si pentru ca ma bate gindul sa montez o instalatie GPL pe masina, ca fac multi kilometri an de an (deh masina de serviciu). 40 - 50.000 km/an ies pe medie. De asta ma tot chinui (si va chinui si pe voi) cu jdemii de intrebari. Manuala in 6 trepete am pe Octavia 2  wub.gif  (e adevarat un motor mai puternic 2,0 TDI) pe care acum o conduce sotia. Manuala in 5 trepte + GPL am de 5 ani la masina de serviciu (un Logan 1,6 MPI) si se iveste posibilitatea sa trec la un nivel superior - Fluence. Dar ca sa nu imi dau pumni in creier singur dupa achizitie  biggrin.gif  incerc sa aflu de la voi care e cea mai buna alegere pe termen lung. Ideal ar fi daca ar intra pe forum un posesor de Fluence FL care sa aibe pe masina cutie CVT.
Multumesc oricum tuturor pentru sprijinul oferit pina in prezent!
*



no offence, urmaresc topicul asta de 1 saptamana si nimeni nimica. Eu is de parere ca oamenii cumpara masina asta datorita raportului pret/motorizare/confort/dotari/calitate/costuri de intretinere...iar asta automat duce spre vanzari de fluence basis sau nivelul 2 de echipare.
Parerea mea..daca vrei neaparat benzina cu cutie automata...mai bine cumpara second...gasesti masini de drive test sau cu aprox 20.000km muulllt mai ieftine decat acelasi flunce nou.
Daca vrei neaparat fluence, cumpara motorul diesel de 1,5 sau de 1,6 (personal m-as duce pe 1,5dci...nu vreau sa fiu cobaiul celor de la renault) iar de diferente pentru cutia automata pune optiuni pe ea...sau mai bine meri intr-un concediu.


--------------------
2017 MB C220 / 2012 Fluence 2012
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
99AIM
post 3 Sep 2013, 07:23
Post #1710


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.134
Joined: 26 June 05




Cuki daca ai sti ce frumos se misca cobaiul 1.6 dci.....cum draq l-au pus pe clasa A si B iar in pliantele Renault e garantat 250k de km iar tu batman,batman...


--------------------
Clio III ph 1 Renault Fluence ph 2 1.6 dci - CT 99 xxx
Sufletele mari au intalnit intotdeauna opozitie din partea mintilor mediocre. (Albert Einstein)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
62 Pages « < 55 56 57 58 59 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 30th April 2024 - 21:55
Dacia