Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

RCA Omniasig, Cateva intrebari

catalin-g3
post 19 Oct 2010, 20:40
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 201
Joined: 26 August 04
From: BaileGovora ; BUCURESTI




Din pacate am patit-o astazi. Pe breteaua de langa Podul Grant o blonda a iesit din dreapta mea fara sa se asigure. Consecinte: Loganul ei luat pe platforma ca ramasese cu roata de pe stanga intr-o pozitie destul de ciudata + tablaraie, iar a mea (Astra f) - bara fata sparta, semnal dr spart, aripile si usile destul de zmotocite, aparatoarea de plastic de sub bara sparta, janta stramba.

La asigurari tipul de acolo mi-a zis ca e posibil sa iasa dauna totala din cauza ca e destul de veche (1996) si ca ar costa prea mult reparatia (zicea ceva de 7500ron 5 elemente de vopsit).


Si acum vin cu intrebarile:
Cum se comporta cei de la Omniasig?
In cazul in care iese dauna totala - in cat tp intra banii?

Ce stiti despre Neste Automotive Chitila (i-as prefera ca sunt aproape de serviciul meu) sau TOP LAC Valea Cascadelor (recomandat de inspector)?



Multumesc,
Catalin

This post has been edited by catalin-g3: 19 Oct 2010, 20:42


--------------------
AsconaC/AstraF BERLINA 85/96
"Esti prost si vrei să te remarci? Aprinde proiectoarele!
Esti cel mai prost? Aprinde si stopul de ceată!" - MAERSK
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gabi_gabi1989
post 19 Oct 2010, 22:28
Post #2


Membru incepator


Group: Members
Posts: 79
Joined: 30 September 08




salut, in legatura cu dauna totala, se ia valoarea de noua a masinii si iti va da maxim 15 % din aceasta, masina fiind trecuta de 12 ani. In cazul in care constatarea lor trece de aceasta suma intra la dauna totala, sau poti lua banii si repara in regim propriu insa nu iti mai dau acei 15 % ci mai putin pentru ca se scade TVA-ul,sau ceva in genul acesta; cel putin asa a fost la mine (Dacia 1310 lovita in parcare, la dauna totala, luam pe ea 1400 lei iar la reparatie au mers pana la 2000, tot la omniasig, in 10 zile a fost gata, de cand am mers la constatator si pana a iesit masina din service)
bafta in rezolvarea cat mai rapida a masinii


--------------------
Dacia 1310 1995
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
catalin-g3
post 19 Oct 2010, 23:31
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 201
Joined: 26 August 04
From: BaileGovora ; BUCURESTI




Multumesc pt raspuns.
Inspectorul a zis ca la dauna totala iese undeva la ~1000e.

DSCN6293.JPG ( Size: 844.01k ) Number of downloads: 1644

DSCN6294.JPG ( Size: 924.19k ) Number of downloads: 1666

DSCN6296.JPG ( Size: 878.44k ) Number of downloads: 1614


In nota de constatare mi-a trecut tot ce se vedea ca ar fi cu probleme.

Sunt suparat pentru ca masina o luasem de 2 saptamani, primul set de nr rosii. Se pare ca o sa trebuiasca sa mai scot un set de nr rosii pentru ca nu cred ca se rezolva in 2 saptamani sad.gif. Asta este... o sa revin la vechea dragoste Ascona smile.gif cel putin pentru moment.

This post has been edited by catalin-g3: 19 Oct 2010, 23:35


--------------------
AsconaC/AstraF BERLINA 85/96
"Esti prost si vrei să te remarci? Aprinde proiectoarele!
Esti cel mai prost? Aprinde si stopul de ceată!" - MAERSK
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BZN
post 20 Oct 2010, 08:27
Post #4


Itan convins


Group: Members
Posts: 3.590
Joined: 29 January 08
From: Rucar / Bucuresti




Din ce se vede, nu cred ca se incadreaza la dauna totala. In cazul tau, cred ca ai de ales, ce te aranjeaza mai bine, asta alegi. O poti scoate usor (daca vrei) dauna totala, tot atat de usor insa poti sa o si repari...
Depinde de starea tehnica generala, de cat ai dat pe ea...
Chiar asa, cat?


--------------------
Tico 0,796 6v, 1998 /Logan 1,598 16v, 2009 . - AGXXMAV / AGXXVAB
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
catalin-g3
post 20 Oct 2010, 09:08
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 201
Joined: 26 August 04
From: BaileGovora ; BUCURESTI




Tipul de la asigurari a zis ca din experienta lui, avand in vedere vechimea masinii si daunele care sunt, o sa cam iasa dauna totala.


Pe masina am dat 1050e, adusa de 2 saptamani in tara. ca stare tehnica este (sau ma rog...era) ok - trece itp fara probleme. Singura problema pe care o are este lipsa freonului in instalatia de AC. Ca dotari: AC, servodirectie, 2x airbag, geamuri el. fata, ABS, magazie 10 CD-uri, motor 1.6 16v - 100cp.

De aranjat, ma aranjaza mai bine dauna totala smile.gif.

This post has been edited by catalin-g3: 20 Oct 2010, 09:12


--------------------
AsconaC/AstraF BERLINA 85/96
"Esti prost si vrei să te remarci? Aprinde proiectoarele!
Esti cel mai prost? Aprinde si stopul de ceată!" - MAERSK
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GABONE77
post 20 Oct 2010, 09:58
Post #6


el jefe


Group: Members
Posts: 856
Joined: 9 August 04
From: Bucuresti




nu conteaza ca masina nu este dauna totala dpdv tehnic. daca la valoare din catalog masina dupa 12 ani valoreaza tzshpe mii de euro iar dauna este mai mare sau aproape de aceasta valoare vor da masina dauna totala pt a-si optimiza cheltuielile. din punctul de vedere al firmei de asigurari prefera sa dea 1000 eur si dauna totala decat sa repare sa zicem o masina si sa ii coste 2000 euro. cat depsre Omniasig au scazut de la an la an, sunt de evitat dp meu dv. spor la dosarul de dauna si sa ne tii la curent!


--------------------
Dacia Sandero 2009 1.6 MPI Laureate - TPG
cine e bun e bun si cand e rau
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 20 Oct 2010, 12:34
Post #7


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




bine ca nu ai apucat sa o inmatriculezi, ca ramaneai cu taxa dusa pe apa sambetei, asa iti da fix banii de alta, si asta o ti de piese wink.gif


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
catalin-g3
post 20 Oct 2010, 15:53
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 201
Joined: 26 August 04
From: BaileGovora ; BUCURESTI




Am fost la service (Italo Convest SA).Am mers la ei deoarece am vazut niste masini facute la ei si chiar iesisera bine. A ramas sa trimita devizul la asigurator. Chestia este ca nu comanda ei piesele ci asiguratorul.

Acum ramane sa astept sa vad ce se hotaraset - reparatie sau dauna.

argon: momentan ramane asta (chiar reparata), deoarece nu mai am tp sa alerg dupa alta (in 2 saptamani o sa apara un bebe mic). M-as bucura daca iese dauna totala deoarece as putea sa o repar cu vreo 400e (am gasit deja piesele care trbuie schimbate la secondhand - bara 100ron, aripa 100ron, iar semnalul 50ron si aparatoarea de noroi 60ron noi din magazin) , iar la dauna totala mi-ar da 1000-1500e smile.gif. Din ce am vazut usa fata nu e stramba - doar zgariata, aripa pe spate cred ca iese la un polish.

This post has been edited by catalin-g3: 20 Oct 2010, 15:55


--------------------
AsconaC/AstraF BERLINA 85/96
"Esti prost si vrei să te remarci? Aprinde proiectoarele!
Esti cel mai prost? Aprinde si stopul de ceată!" - MAERSK
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
catalin-g3
post 7 Dec 2010, 15:17
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 201
Joined: 26 August 04
From: BaileGovora ; BUCURESTI




Buuuun.....

Dupa o luna si ceva am ajuns in stadiul urmator: am schimbat service-ul (cei pe care ii alesesem au ramas fara vopsitor), am facut un nou deviz [10300ron - este trecuta usa spate (indoita pe nervura) si carcasa oglnzii (este crapata si am vazut-o dupa ce am facut prima constatare) pt inlocuit] la un alt service, care nu are decontare directa.

Astazi ma suna sa imi spuna ca devizul este prea mare, ca "de ce am ales un alt service", ca daca vreau sa o fac la servisul respectiv sa imi platesc eu factura si ei imi despagubesc dupa aceea doar o parte din bani, ca se poate repara mult mai ieftin cu piese sh. Cand i-am zis ca nu vreau piese sh si ca o sa aleg o reprezentanta Opel pt reparatie, daca nu le convine service-ul pe care l-am ales, mi-a zis sa ii aduc cartea de service a masinii cu reviziile facute la reprezentanta ca sa imi acepte reparatia.


Partea proasta e ca stau cu masina nereparata si se apropie 1 Ianuarie si o sa creasca taxa de mediu sad.gif

This post has been edited by catalin-g3: 7 Dec 2010, 15:22


--------------------
AsconaC/AstraF BERLINA 85/96
"Esti prost si vrei să te remarci? Aprinde proiectoarele!
Esti cel mai prost? Aprinde si stopul de ceată!" - MAERSK
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Cristi A
post 7 Dec 2010, 15:37
Post #10


Impatimit


Group: Members
Posts: 410
Joined: 20 April 09




ce legatura are cartea de service cu unde iti faci reparatia?!? pune-i sa iti dea in scris chestia de mai sus, vezi ce se intampla.


--------------------
Renault Megane Sedan 2005 Privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
catalin-g3
post 13 Dec 2010, 12:42
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 201
Joined: 26 August 04
From: BaileGovora ; BUCURESTI




Se pare ca sunt pe cale de a rezolva problema. Astazi am depus cererea de despagubire. O sa imi dea 4850ron pentru reparatie in regie proprie.


--------------------
AsconaC/AstraF BERLINA 85/96
"Esti prost si vrei să te remarci? Aprinde proiectoarele!
Esti cel mai prost? Aprinde si stopul de ceată!" - MAERSK
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marian66
post 13 Dec 2010, 14:23
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.524
Joined: 27 January 09
From: Bucuresti, Pantelimon




QUOTE(catalin-g3 @ 7 Dec 2010, 16:17)
Buuuun.....
Partea proasta e ca stau cu masina nereparata si se apropie 1 Ianuarie si o sa creasca taxa de mediu sad.gif
*



stai linistit ca daca ai cumparat-o in 2010 ramane taxa din 2010. daca ai mai si scos nr rosii in 2010, poti sa stai si mai linistit. daca aveai si civ scos in 2010 erai 110% sigur, asa esti doar 99 smile.gif


--------------------
Dacia / Smart Logan VAN / ForTwo 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
catalin-g3
post 20 Dec 2010, 08:09
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 201
Joined: 26 August 04
From: BaileGovora ; BUCURESTI




Marian66 sti sigur de chestia asta? Pentru ca la cum decurg lucrurile se pare ca nu mai apuc sa fac si rar-ul luna asta (nu mai sunt locuri la rar).


--------------------
AsconaC/AstraF BERLINA 85/96
"Esti prost si vrei să te remarci? Aprinde proiectoarele!
Esti cel mai prost? Aprinde si stopul de ceată!" - MAERSK
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
catalin-g3
post 6 Jan 2011, 13:07
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 201
Joined: 26 August 04
From: BaileGovora ; BUCURESTI




Am reusit sa o rezolv intre timp. Am primit 4850ron pentru reparatie in regie proprie.
Dupa primirea banilor m-am grabit sa o aranjez pentru a-i face RAR-ul. Am inlocuit aripa si semnalul, am polishat usa fata si aripa spate, am indreptat, chituit si vopsit partial usa spate si bara fata.
Pe ultima suta de matrii am "prins" loc la RAR in provincie ( smile.gif a trecut ITP-ul "pe bune"),iar miercuri inainte de revelion am platit taxa de poluare mad.gif 2500ron, si tot in aceeasi zi am scos numerele si talonul de la militie.

In total (fara reparatia de dupa accident care m-a dus 500ron) m-a costat inscrierea (acte, taxe...) in jur de 3800 sad.gif( deci pot spune ca accidentul a avut si parti bune biggrin.gif.



This post has been edited by catalin-g3: 6 Jan 2011, 13:12


--------------------
AsconaC/AstraF BERLINA 85/96
"Esti prost si vrei să te remarci? Aprinde proiectoarele!
Esti cel mai prost? Aprinde si stopul de ceată!" - MAERSK
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 6 Jan 2011, 13:53
Post #15


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




Adica ai primit 4850 ron pentru o reparatie de 500? foarte tare.


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
catalin-g3
post 7 Jan 2011, 08:42
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 201
Joined: 26 August 04
From: BaileGovora ; BUCURESTI




Daca o faceam in service, ar fi costat conform ultimului deviz 10300ron (in banii astia intrau la schimbat bara, aripa, usa spate, alveola de protectie de sub aripa si semnalul). Asa am luat aripa si semnalul de la dezmembrari, am chituit si vopsit cu sprey-ul. Asta ca sa pot intra cu ea la RAR. In vara vreau sa o vopsesc cum trebuie, asta insemnand inca vreo 1000ron plus sa schimb bara care are 2 urechi de prindere rupte.

This post has been edited by catalin-g3: 7 Jan 2011, 08:44


--------------------
AsconaC/AstraF BERLINA 85/96
"Esti prost si vrei să te remarci? Aprinde proiectoarele!
Esti cel mai prost? Aprinde si stopul de ceată!" - MAERSK
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 7 Jan 2011, 09:04
Post #17


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




Decontare 100 de milioane pe un SH de 15 ani ce-l arunca nemtii si pe care-l faci cu cateva milioane in parcare, si altii stau cu lunile sa primeasca 70 de milioane pe un Logan din 2005 si nici suma aia nu le ajunge sa il repare? Ceva nu mi se pare in regula.

This post has been edited by argon: 7 Jan 2011, 09:05


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marian66
post 7 Jan 2011, 19:01
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.524
Joined: 27 January 09
From: Bucuresti, Pantelimon




pai el a carpit-o, dupa ce face vopsitul cum trebuie si bara, o sa mai creasca pretul ala. plus ca nu sigur e valurit chitul pe acolo... deci nu comparati mere cu pere. oricum, bine ca a iesit bine


--------------------
Dacia / Smart Logan VAN / ForTwo 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
catalin-g3
post 1 Mar 2011, 09:01
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 201
Joined: 26 August 04
From: BaileGovora ; BUCURESTI




QUOTE(argon @ 7 Jan 2011, 10:04)
Decontare 100 de milioane pe un SH de 15 ani ce-l arunca nemtii si pe care-l faci cu cateva milioane in parcare, si altii stau cu lunile sa primeasca 70 de milioane pe un Logan din 2005 si nici suma aia nu le ajunge sa il repare?  Ceva nu mi se pare in regula.
*




100 de miloane costa daca o faceam in service, pentru ca atat costa piesele noi + manopera. Ca piese am mai zis: bara, far, aripa, usa spate, alveola roata, janta, capac janta, semnalizator si carcasa oglinda. Impedimentul era ca daca acceptam sa o fac in service la banii astia trebuia sa pun eu restul adica 10300-4850=5450ron, pentru ca suma maxima despagubita era de 4850ron.

In momentul de fata trebuie doar sa ii vopsesc aripa (pe care am schimbat-o deoarece este alta noanta de albastru) si usile si sa ii schimb bara (are o mica crapatura in partea de sus unde a fost lovita si urechile rupte). Bara la dezmembrari este in jur de 100ron. Am facut prostia ca nu am luat-o cand am comandat si aripa sad.gif. O avea tipul de la care am luat aripa dar era fara gaurile pt proiectoare - intre timp am aflat ca este aceeasi bara iar gaurile sunt preformate trebuind doar decupate sad.gif


Intradevar Marian66 are dreptate cu chitul. Dar trebuia sa o fac repede ca sa pot face RAR-ul.

sad.gif Intre timp, a mai primit niste zgarieturi de toata frumusetea pe capota din partea unor vecini binevoitori. Acest lucru obligandu-ma sa mai adaug un element la vopsit - capota. sad.gif(

This post has been edited by catalin-g3: 1 Mar 2011, 09:06


--------------------
AsconaC/AstraF BERLINA 85/96
"Esti prost si vrei să te remarci? Aprinde proiectoarele!
Esti cel mai prost? Aprinde si stopul de ceată!" - MAERSK
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 1st May 2024 - 21:16
Dacia